III linia metra w Warszawie: gdzie kupić mieszkanie?
Data publikacji: 02.06.2023, Data aktualizacji: 26.06.2024
Średnia ocen 4/5 na podstawie 19 głosów
Niemal 700 tysięcy - tyle osób codziennie podróżuje warszawskim metrem. W najbliższych latach ta liczba będzie się zwiększać. Przybywa bowiem mieszkańców stolicy, a w planach jest budowa trzeciej linii metra. Jak będzie przebiegała trasa M3? W jakiej lokalizacji warto pomyśleć o zakupie nieruchomości, aby kolej podziemną mieć na wyciągnięcie ręki? Tego dowiesz się z naszego tekstu!
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jak będzie przebiegała III linia metra,
- kiedy rozpocznie się jej budowa,
- jakie inwestycje powstają w pobliżu planowanej kolei podziemnej.
III linia metra: plan trasy i przebieg
III linia metra w Warszawie to jeden z najważniejszych projektów transportowych w stolicy. Jego celem jest poprawa jakości komunikacji, skrócenie czasu podróży i zredukowanie natężenia ruchu na ulicach. Trzeci odcinek kolei podziemnej połączy Pragę-Południe z dzielnicami po drugiej stronie Wisły oraz z Targówkiem i Bródnem. Dzięki niej już w 17 minut do centrum dotrą mieszkańcy takich osiedli jak: Kamionek, Gocław czy Grochów.
Jak zatem będzie przebiegała III linia metra? Plan inwestycji ma swój początek na istniejącej już stacji M2 - Stadion Narodowy. Na Pradze-Północ, przy ul. Kijowskiej znajdzie się natomiast stacja Dworzec Wschodni. Następnie metro zostanie poprowadzone przez Grochów i Gocław, gdzie znajdą się następujące przystanki:
Dworzec Wschodni
Stacja Dworzec Wschodni znajdzie się po stronie ul. Kijowskiej. Najbardziej wysunięte wyjścia z metra będą znajdowały się tuż przy słynnym 'jamniku', czyli najdłuższym budynku w Warszawie.
Mińska
Powstanie pod ulicą Podskarbińską, pomiędzy skrzyżowaniami z ulicami Mińską i Stanisławowską. W jej bezpośrednim sąsiedztwie znajdzie się tor kolarski Nowe Dynasy i Stadion Podskarbińska.
Rondo Wiatraczna
Stacja Rondo Wiatraczna zostanie zbudowana pod wschodnią częścią Ronda Wiatraczna, a także wzdłuż i pod ulicą Grochowską.
Ostrobramska
Zostanie wybudowana pod skrzyżowaniem ulicy Ostrobramskiej, z ulicami Zamieniecką oraz ul. gen Augusta Emila Fieldorfa – „Nila”, a także wzdłuż ulic Zamienieckiej i ul. gen. Augusta Emila Fieldorfa – „Nila”.
Jana Nowaka-Jeziorańskiego
Kolejny przystanek powstanie pod skrzyżowaniem ulicy Nowaka-Jeziorańskiego z ul. Fieldorfa “Nila”.
Gocław
Stacja ta ma zakończyć I etap III linii metra. Znajdzie się ona w sercu Gocławia, pod ul. Fieldorfa „Nila” przy skrzyżowaniu z Bora-Komorowskiego.
Stacja postojowo-techniczna Kozia Górka
Wraz z sześcioma stacjami dla pasażerów powstać ma także stacja postojowo-techniczna, bo ta na Kabatach przestanie wystarczać dla coraz bardziej rozwijającej się sieci metra. Na miejsce wybrano Kozią Górkę, czyli tereny kolejowe na skraju Pragi Południe.
Pierwszy etap trzeciej linii będzie miał długość 8,1 kilometra. Jednak na tym jego budowa się nie skończy. Dalej prace będą się ciągnąć na południe stolicy, przez Mokotów, aż do Służewca.
III linia metra: kiedy zaczną się prace?
W marcu 2024 roku prezydent Warszawy podpisał umowę na zaprojektowanie odcinka trzeciej linii metra na Gocław. Prace budowlane mają zacząć się w 2028 roku.
III linia metra: termin oddania
Budowa pierwszego odcinka M3 na Pradze-Południe (6 stacji) prawdopodobnie następi w latach 2028–2031. W przyszłości linia ma zostać przedłużona pod Wisłą z Gocławia na Mokotów.
III linia metra a rynek mieszkaniowy
Budowa metra to ważne przedsięwzięcie także ze względu na rynek mieszkaniowy. Osiedla położone na trasie kolei podziemnej cieszą się ogromną popularnością, a dzielnice, przez które przebiega, przeżywają prawdziwy rozkwit.
Jak rozbudowa metra wpływa na rynek mieszkaniowy? Czytaj więcej
Praga Południe - I etap III linii warszawskiego metra
Na budowie metra bez wątpienia zyska Praga-Południe. Jedna z najbardziej klimatycznych dzielnic Warszawy, w której mieszka blisko 200 tys. osób. Metro zapewni lepszą komunikację zwłaszcza mieszkańcom dużych osiedli - Grochowa, Kamionka i Gocławia.
Praga-Południe to przyjemne miejsce do życia. Wyróżnia się nie tylko dobrą lokalizacją, ale także ciekawą, różnorodną zabudową i dużą ilością terenów zielonych. Znajduje się tu na przykład Park Skaryszewski im. Ignacego Paderewskiego, Park im. Józefa Polińskiego, czy Park nad Balatonem. Dzielnicę wyróżnia także duża ilość szkół i przedszkoli, stosunkowo niska zabudowa, prężnie działająca kultura i gastronomia - znajdziemy tu mnóstwo miejsc, gdzie można odpocząć i dobrze zjeść. Mieszkać na Pradze-Południe to duża przyjemność. Zwłaszcza, że ten rejon Warszawy przeżywa w ostatnich latach prawdziwy rozkwit.
Jeżeli zatem szukasz wymarzonego lokum, zwróć uwagę na poniższe inwestycje. Znajdują się one na Pradze-Południe, na trasie pierwszego etapu III linii.
Metro Art
Nowoczesny design, postindustrialny klimat i zabytkowe sąsiedztwo - Metro Art to wyjątkowa inwestycja powstająca na warszawskim Kamionku. Oddanie jej do użytku przewidziano na drugi kwartał 2024 roku. Nieopodal powstanie stacja III linii metra - Mińska.
Widoki Kruszewskiego
Osiedle znajduje się na stołecznym Grochowie, przy ul. Kruszewskiego 16, w odległości ok. 600 metrów od Ronda Wiatraczna. Dla wygody lokatorów deweloper wybudował parking podziemny, a także miejsca postojowe naziemne. Do użytku są także komórki lokatorskie oraz boksy rowerowe. Mieszkania zostały już oddane do użytkowania.
Sprawdź projekt Widoki Kruszewskiego
III linia metra: podsumowanie
Zastanawiasz się, gdzie kupić mieszkanie w Warszawie? Podejmując tę ważną decyzję, zwróć uwagę na lokalizację. To, w jakim rejonie miasta znajdzie się M, bez wątpienia wpłynie na wiele aspektów Twojego życia. Warszawa jest bardzo dużym miastem, gdzie przejazd z punktu A do punktu B może zająć sporo czasu, zwłaszcza w godzinach szczytu. Rozwiązaniem tego problemu jest zakup wymarzonej nieruchomości w pobliżu metra. Kolej podziemna to bowiem szybka i bezpieczna forma transportu.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ: