Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak wybrać materac?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 21.01.2020, Data aktualizacji: 21.07.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 26 głosów

Jak wybrać materac?
Jak wybrać odpowiedni materac, który zapewni zdrowy i spokojny sen? Radzi ekspert portalu RynekPierwotny.pl!

Dobry materac to podstawa dobrego, komfortowego i bezpiecznego snu. W łóżku spędzamy ponad 1/3 naszego życia, więc jest to bardzo ważne. Odpowiednio dobrany zapewnia prawidłową pozycję leżącą dla naszego ciała i właściwe ułożenie kręgosłupa, a co najważniejsze dostosowuje się do niego. Miękki czy twardy – na tym się nie kończy, ale wszystko zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych preferencji. Jak wybrać  najlepszy materac?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • na co zwrócić uwagę kupując materac 
 • jaki materac będzie odpowiedni dla alergików
 • kto przed zakupem materaca powinien skonsultować się z ortopedą

Twardy czy miękki?

Dobrze dobrany materac musi odpowiednio podpierać kręgosłup, tak aby zapewniać prawidłowe ułożenie ciała. Tylko wtedy mamy szansę na regenerację sił. Najpierw dobieramy materac dostosowany do wzrostu oraz wagi. Powinien być minimum 20 cm dłuższy od osoby, która na nim śpi. Nie może on być ani za twardy, ani za miękki. Wyznacznikiem jest idealne dostosowywanie się do krzywizn kręgosłupa. Powinno się kierować zasadą: im cięższa osoba, tym twardszy powinien być materac, im lżejsza tym miększy. Możemy spotkać się z rozgraniczeniem twardości do 80 kg i powyżej (H2 i H3), przy założeniu 150 – 170 cm wzrostu. Niska osoba o grubszej budowie ważąca mniej niż 80 kg powinna spać na materacu H3 i odwrotnie, a wysoka, szczupła osoba ważąca 90 kg na materacu H2.

Innym ważnym czynnikiem jest pozycja jaką najczęściej przyjmujemy podczas snu. Kiedy śpimy na boku, idealny będzie dla nas ten materac, który swobodnie dopasowuje się do ciała i pozwala wystającym częściom ciała, jak ramiona czy biodra zagłębić się, a kręgosłup pozostaje w linii prostej. Gdy leżymy na wznak lub na brzuchu ciężar ciała rozkłada się bardziej równomiernie. Dlatego tez tutaj trzeba wziąć pod uwagę, aby kręgosłup w okolicach lędźwi nie wyginał się za mocno, i zbyt nie przylegał do materaca. Dla osób, które często zmieniają pozycję najlepsze okażą się modele, które aktywnie dopasowują się do ciała.

Dla osób z wadami postawy

Ci, którzy borykają się ze schorzeniami kręgosłupa, przed zakupem materaca powinni się się skonsultować z ortopedą. Specjalista pozwoli dokładnie określić jaki model będzie odpowiedni. Są specjalne materace, które pozwalają łagodzić niektóre dolegliwości, a przede wszystkim nie wpływają na pogłębianie się wad postawy. Zdrowy sen na pewno zapewnią te o dużej elastyczności, jak materac lateksowy, kieszonkowy czy termoelastyczny.

Pianka, sprężyna czy lateks?

Największą różnicą pomiędzy poszczególnymi rodzajami materaców jest ich sposób pracy. Sprężyny uginają się liniowo, czyli wraz ze wzrostem obciążenia, robią to proporcjonalnie. Kiedy usiądziemy na kieszeniowym, możemy się w nim mocno zagłębić, co oznacza, że trudniej na nim się obrócić, ale za to bardzo dobrze dopasowuje się do kształtu ciała. Piankowe i lateksowe materace utwardzają się dużo szybciej niż sprężyna, co oznacza, że nie będziemy się w nich mocno zagłębiać. Jednak jeśli wybierzemy cieńsze modele nie pozwolą na prawidłowe wgłębienie się ramion i bioder w czasie snu na boku. Warto dokładnie zapoznać się z tym, czym wypełniony będzie nasz materac.

 

 

Dla alergików

Alergicy również powinni indywidualnie dobierać materac. Znajdziemy antyalergiczne pokrowce, które można prać w temperaturze 60 C, by zabić roztocza. Tutaj sprawdzą się lateksowe uniemożliwiające rozwój bakterii i grzybów.

Strefy twardości

W materacach wyróżnia się strefy twardości. Dzielą się na 1-,3-,5- i 7 strefowe. Mają zapewniać odpowiednie podparcie dla głowy, szyi, barków, lędźwi, ud, bioder, łydek i stóp. Zaprojektowano je dosyć ogólnie, ponieważ pod parametry średniego wzrostu, przy założeniach że pozycja podczas snu nie jest często zmieniania. Ich znaczenie jest natomiast drugorzędne. To raczej większa wygoda.

Drogi czy tani?

Najważniejszym kryterium które ostatecznie decyduje o zakupie materaca, jest oczywiście jego cena. Wpływ na nią mają surowce oraz komponenty, z których został zrobiony. Wraz z wyższą ceną, rośnie jego jakość. Jeśli planujemy zakup materaca na lata warto zainwestować w droższy model. Nie tylko wykonany jest z lepszej jakości materiałów, co powoduje, że jest bardziej wytrzymały, stabilniejszy i odporny na nacisk, ale też wolniej ulega deformacji. Tańszy szybko może przestać odpowiednio dostosowywać się do naszego kręgosłupa. Materace z trwałych surowców naturalnych, jak lateks są droższe od materacy z surowców syntetycznych i mniej trwałych, jak pianka poliuretanowa. To służy nie tylko naszemu wypoczynkowi, ale także zdrowiu. W tym przypadku często płacimy za jakość i trwałość.

A co z preferencjami?

Indywidualne preferencje to oczywiście podstawa, jednak powinniśmy zwrócić uwagę szczególnie na to co będzie odpowiednie dla naszego kręgosłupa oraz innych aspektów, jak np. alergie.

wykończenie mieszkania z architektem
Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023