Wiadomości mieszkaniowe

Aneta Filipczak

Aneta Filipczak

Porady - Wyposażenie wnętrz - Nieruchomości

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 4/5 na podstawie 13 głosów

Czyszczenie parą

Czyszczenie parą ma swoje plusy i minusy. Sprawdźcie, gdzie możecie używać mopa parowego i parownicy.

Czyszczenie parą

Czyszczenie parą staje się coraz bardziej popularne. Jest to doskonałe uzupełnienie pracy odkurzaczy i alternatywa dla tradycyjnych mopów. To nie tylko bardzo szybka, skuteczna i prosta metoda, ale także ekologiczna i zdrowa. W mig pozwala pozbyć się nawet najbardziej uciążliwego brudu. Co warto wiedzieć o tego typu sprzętach?

Ekonomiczne i ekologiczne

Sprzątanie przy użyciu urządzeń parowych odbywa się bez użycia detergentów czy innych środków chemicznych. Dzięki temu unikamy ryzyka związanego z ewentualnymi reakcjami alergicznymi czy podrażnieniami skóry, które mogą wywoływać środki czystości. Jest to nie tylko rozwiązanie ekologiczne, ale również ekonomiczne. Używając zarówno mopa parowego, jak i parownicy ograniczamy zużycie wody, które zwykle wykorzystujemy podczas porządków. Co najważniejsze, parowe urządzenia skutecznie zabijają bakterie.

Kiedy się nie sprawdzą?

Mop parowy czy parownica czyszczą powierzchnie za pomocą gorącej pary wodnej wydzielanej pod wysokim ciśnieniem. Mimo iż często radzą sobie naprawdę z trudnymi zabrudzeniami, nie zawsze się sprawdzą. Na pewno wyczyścimy nimi powierzchnie z gresu oraz ceramiki, czy doprowadzimy fugi do pierwotnego wyglądu. Niestety nie pozbędziemy się uporczywych i starych plam z dywanu, a nawet możemy zniszczyć tkaniny obiciowe czy woskowane i olejowane powierzchnie drewniane.

Mop parowy

Mopy parowe mają tylko namiastkę tego co potrafią parownice, które są bardziej zaawansowane technologiczne i wszechstronne. Urządzenie to przypomina standardowy mop, ale posiada grzałkę i pompkę. Woda mieści się w specjalnym zbiorniku i jest podgrzewana do odpowiedniej temperatury, co w efekcie wydziela gorącą parę na zewnątrz.

Takie produkty są bardzo łatwe w obsłudze. Wystarczy napełnić zbiornik, podłączyć do prądu i uruchomić. W bardzo brudnych miejscach może się jednak okazać, że konieczne będzie zebranie nadmiaru nieczystości czystą ściereczką.

Źródło: narzedzia.pl/ Black&Decker

W domach do standardowego sprzątania zaleca się używania mopa z płaską końcówką. Możliwości mamy natomiast wiele. Przeróżne końcówki mogą posłużyć do wyczyszczenia większości powierzchni. Niektóre z nich mają nawet ustawienia dedykowane podłogom drewnianym i laminowanym.

Każdego mopa parowego możemy natomiast użyć do czyszczenia paneli, płytek łazienkowych i kuchennych, mebli z lakierowanej płyty, kamiennych posadzek, fug, linoleum, okien i innych powierzchni szklanych oraz schodów.

Mop parowy zastosowanie znajdzie również jako sprzęt do odświeżenia tapicerki samochodowej czy mebli wypoczynkowych (należy jednak uważać jeśli mamy do czynienia z delikatnymi obiciami). Dodatkowo rozpuści stare plamy na dywanie czy wykładzinie i skutecznie przygotuje powierzchnię pod użycie środków czyszczących.

Mop parowy zakupimy już nawet od 80 złotych, natomiast lepsze i bardziej zaawansowane modele mogą kosztować nawet kilkaset złotych drożej.

Parownica

Zdecydowanie więcej zastosowań niż mop parowy ma parownica, ponieważ dzięki jej kształtowi możemy dotrzeć w wiele, nawet niedostępnych miejsc. Na pewno spokojnie możemy używać jej do twardych posadzek jak np. kamień oraz wykończeń z panelami laminowanymi. Sprawdzi się także w kuchni i łazience do czyszczenia stali nierdzewnej, ceramiki, baterii, płyt grzejnych czy piekarników. Przyda się również podczas remontu np. do usunięcia starej tapety. Niektóre modele są dodatkowo wyposażone w funkcje np. prasowania parowego, odświeżania zasłon i firanek czy czyszczenia roślin z kurzu.

 

 

Parownica działa na podobnej zasadzie jak mop parowy. Wystarczy napełnić jej zbiornik, podłączyć do zasilania i jesteśmy gotowi do sprzątania. Ceny tego typu sprzętów wahają się od 450 zł do nawet 2 000 zł.

Pamiętaj!

Mop parowy i parownica nigdy nie zastąpią odkurzacza, ponieważ zawsze przed czyszczeniem parą warto podłogi dobrze odkurzyć, aby zebrać większe pyły i brud. Dodatkowo powinniśmy sprawdzić czy powierzchnia, którą chcemy umyć na pewno jest dostosowana do tego rodzaju urządzeń. Należy pamiętać, że jest to gorąca para, która może je uszkodzić jak np. welur czy olejowane i woskowane podłogi.

---

Zdjęcie główne: Mop parowy Dirt Devil; https://jotem.in/

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

1 Komentarz

  • Justyna|16 sierpnia 2019, 12:16