Co to jest najem okazjonalny?
Średnia ocen 5/5 na podstawie 35 głosów
Z tego artykułu dowiesz się:
- co to jest najem okazjonalny,
- jakie są różnice między zwykłym najmem a najmem okazjonalnym,
- kiedy można wypowiedzieć umowę najmu okazjonalnego i jak wygląda eksmisja lokatora.
Najem okazjonalny - co to znaczy? Jaka jest definicja najmu okazjonalnego?
Najem okazjonalny dotyczy wynajmu lokali, których celem jest spełnianie potrzeb mieszkaniowych. Taką umowę może zawrzeć jedynie właściciel lokalu, który jest osoba fizyczną i nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali. Warto przy tym zaznaczyć, że druga strona umowy, czyli najemca, również musi być osobą fizyczną.
Umowa najmu okazjonalnego jest umową zawartą na czas oznaczony, ale jednocześnie nie dłuższy niż 10 lat. Warunkiem koniecznym dla uprawomocnienia takiej umowy jest wymóg, aby właściciel nieruchomości zgłosił zawarcie umowy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania właściciela mieszkania, w terminie czternastu dni od dnia rozpoczęcia najmu.
Która ustawa reguluje najem okazjonalny?
Ustawa z dnia 21 czerwca 2011 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego wprowadziła do polskiego porządku prawnego instytucję najmu okazjonalnego. Wprowadzenie takiej formy najmu miało, z jednej strony, zwalczyć plagę niepłacenia przez właścicieli podatku od najmu, z drugiej zaś pomóc właścicielom mieszkań w eksmisji nieuczciwych lokatorów. W kolejnych latach dokonano jednak zmian w ustawie; np. w 2017 r., za sprawą nowelizacji przepisów, ustanowiono, że umowa najmu okazjonalnego może dotyczyć wyłącznie najmu prywatnego.
Wzór umowy najmu okazjonalnego Zobacz
Jakie są różnice między najmem okazjonalnym a tradycyjną formą?
Najważniejszą różnicą między tego rodzaju umowami a tradycyjnymi umowami najmu jest możliwość eksmisji lokatora, który nie wywiązuje się z umowy. Do takiej eksmisji nie jest potrzebny wyrok sądu. Przy tradycyjnych umowach najmu nie można eksmitować m.in. kobiet w ciąży i małoletnich; dodatkowo trzeba pamiętać także o okresie ochronnym między 1 listopada a 31 marca, w którym to nie można stosować eksmisji. Do umów najmu okazjonalnego nie stosuje się przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów.
Przed podpisaniem umowy najemca musi wskazać lokal, w którym będzie mógł zamieszkać po eksmisji. Najemca musi też okazać potwierdzenie zgody właściciela wskazanej nieruchomości. Ponadto, podpisując umowę o najem okazjonalny, najemca podpisuje akt notarialny, w którym oświadcza, iż poddaje się egzekucji i zobowiązuje do dobrowolnego opuszczenia lokalu w przypadku niewywiązania się z postanowień umowy. Jeśli natomiast najemca utraci możliwość zamieszkania we wskazanym lokalu, musi w ciągu 21 dni poinformować właściciela mieszkania o innym lokalu, do którego mógłby przeprowadzić się w razie eksmisji.
Najem okazjonalny daje zatem właścicielom nieruchomości pewność, że nie stracą zysków z wynajmu mieszkania. Egzekucja lokatorów, w przypadku najmu tradycyjnego, może trwać latami. W przypadku opisywanej umowy najmu okazjonalnego, proces ten jest jedynie formalnością.
Najem okazjonalny krok po kroku: co warto wiedzieć o najmie okazjonalnym?
W przypadku najmu okazjonalnego istotną kwestią jest to, jak wygląda umowa między stronami. Zazwyczaj zawierana jest w formie aktu notarialnego. Można wprawdzie zawrzeć umowę najmu okazjonalnego w formie pisemnej bez wizyty u notariusza, ale już konieczne oświadczenia najemcy, które należy dołączyć do umowy, musi mieć formę aktu notarialnego. W praktyce zatem umowa ma formę dokumentu sporządzonego przez notariusza.
Co powinno znaleźć się w umowie najmu okazjonalnego? Czytaj
Jeśli chodzi o wynajem okazjonalny, w praktyce istotną kwestią jest również wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego. Zgodnie z przepisami prawa, wynajmujący nie może swobodnie wypowiedzieć umowy w okresie jej trwania. Właściciel nieruchomości ma prawo to zrobić w sytuacjach określonych przez prawo. Wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego możliwe jest m.in., gdy najemca zwleka z zapłatą czynszu czy innych opłat (pobieranych przez właściciela nieruchomości) za co najmniej 3 pełne okresy płatności.
W takim wypadku wynajmujący może wypowiedzieć umowę nie później niż miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego - i to pod warunkiem, że najpierw uprzedzi najemcę o zamiarze wypowiedzenia umowy i wyznaczy mu dodatkowy, miesięczny termin na uregulowanie zaległości.
Warto jednocześnie wiedzieć, że tak jak wynajmujący nie może bez powodu wypowiedzieć umowy, tak i najemca jest pozbawiony takiej możliwości. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy w umowie najmu okazjonalnego obie strony uzgodnią, że czas trwania umowy może zostać skrócony (z określonych, wskazanych przyczyn).
Podsumowanie
Najem okazjonalny to rozwiązanie korzystne przede wszystkim dla wynajmującego, jednak uczciwy najemca, który regularnie uiszcza wszystkie niezbędne opłaty, nie ma powodów do obaw - prawo chroni go przed wypowiedzeniem umowy z dowolnego powodu.
W przypadku najmu okazjonalnego należy pamiętać o dodatkowych formalnościach; najemca musi złożyć stosowne oświadczenia, natomiast właściciel jest zobowiązany do zgłoszenia umowy najmu okazjonalnego do urzędu skarbowego.
Dziennikarka i copywriterka z dziesięcioletnim doświadczeniem w tworzeniu treści dla mediów online, agencji reklamowych i klientów indywidualnych. Specjalizuje się w treściach z zakresu nieruchomości, finansów i prawa.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: