Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Apartament wakacyjny - dobry sposób na inwestycję?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 22.07.2022, Data aktualizacji: 01.03.2023

10 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 41 głosów

Apartament wakacyjny
Ile kosztuje apartament wakacyjny? Czy warto inwestować w taki sposób lokaty kapitału? Gdzie znajdują się najbardziej atrakcyjne apartamenty wakacyjne w Polsce? Sprawdź.

Własne mieszkanie na wakacje to świetna lokata kapitału, która pozwala uzyskiwać dochód pasywny - taką opinią cieszą się wśród inwestorów lokali w kurortach. Nieruchomości tego typu dynamicznie zyskują na popularności. Wielu kupujących wierzy w koniunkturę w turystyce, dzięki której zarobią krocie. Czy rzeczywiście to opłacalna inwestycja? Jak znaleźć idealną nieruchomość?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • na co zwrócić uwagę przy zakupie apartamentu wakacyjnego
  • jak wyglądają ceny takich nieruchomości i jakie zyski mogą przynieść
  • jakie są zalety i wady apartamentu inwestycyjnego

Apartamenty wakacyjne - najważniejsze informacje

Nie jest zaskoczeniem, że zakup nieruchomości to jedna z pewniejszych inwestycji - trudno tu o stratę kapitału. Zainwestowane środki można mnożyć na kilka sposobów, a najpopularniejsze z nich to house flipping oraz najem długo- i krótkoterminowy, jak choćby w przypadku apartamentów wakacyjnych.

Ostatnia opcja cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nic dziwnego - z roku na rok przybywa gości wypoczywających nad Bałtykiem, na Mazurach, w górach, polskich miastach czy innych atrakcyjnych lokalizacjach.

Ostatnie lata to kolejne bicie rekordów - i nie chodzi tylko o turystę krajowego, który po latach wojaży zagranicznych znów dostrzegł piękno własnego kraju, ale także o rosnącą rzeszę obcokrajowców, dla których Polska jest ciągle „świeżą” dopiero odkrywaną destynacją. Co więcej, lokal wakacyjny stanowi nie tylko sposób na zarobek, ale także własną letnią nieruchomość, do której z powodzeniem możemy wybrać się jako właściciele.

Według prognoz przygotowanych przez Emmerson Evaluation, do 2023 roku liczba nieruchomości wakacyjnych w aglomeracjach wzrośnie o 28%, a w pasie nadmorskim o ponad 25%. W przypadku rejonów górskich będzie to 17%, a najmniej, bo 2,5% przybędzie na Warmii i Mazurach. Prognozy były jednak sporządzone w 2021 roku - trudno więc przewidzieć, jak wpłynie na nie rozwój sytuacji epidemiologicznej oraz szalejąca w kraju inflacja. Można jednak założyć, że nieruchomości wakacyjne pozostaną atrakcyjnym sposobem na inwestycję.

apartamenty wakacyjne - Zakopane

Na co zwrócić uwagę przy zakupie apartamentu wakacyjnego?

Aby lokal wakacyjny przynosił pewny dochód - należy zwrócić szczególną uwagę na jego parametry, przede wszystkim położenie i najbliższą okolicę. To właśnie usytuowanie nieruchomości będzie kluczowym elementem, który wpłynie na zainteresowanie najemców, a co za tym idzie - zwrot z inwestycji. Co jest istotne przy wyborze idealnej nieruchomości?

apartament wakacyjny - infografika

Lokalizacja i kwestia dojazdu

Jeśli i my, jako właściciele, chcemy korzystać z dobrodziejstw apartamentu - warto wybrać miejsce niezbyt oddalone od domu. Zwykle na nieruchomość wakacyjną wybiera się taką, której odległość od miejsca stałego zamieszkania nie przekracza 200 km. Jeśli chcemy zarobić na tego typu lokalu, warto wziąć też pod uwagę dojazd do niego z największych miast.

Jeśli turystom łatwiej będzie tu dojechać, chętniej zarezerwują nasz apartament, a my zarobimy więcej. Nie ograniczajmy się w swoich kalkulacjach tylko do turystów z Polski. Warto wziąć pod uwagę także np. mieszkańców wschodnich Niemiec, którzy coraz chętniej decydują się spędzić urlop nad Bałtykiem i są gotowi zapłacić za nocleg zdecydowanie więcej niż przeciętny Kowalski.

Sezonowość

Argumentem przemawiającym za wybraniem apartamentu w górach może być fakt, że turyści przyjeżdżają tam dwa razy do roku. Z badania IMAS International 2017 wynika, że co czwarty odwiedzający góry, pojawia się tam więcej niż raz w przeciągu 12 miesięcy. Wypoczynek nad Bałtykiem jest jednak wciąż dużo bardziej popularny. Z wspomnianego badania wynika, że decyduje się na niego co drugi wyjeżdżający na wakacje Polak (na góry – co trzeci).

Warto zauważyć też, że urlopy planowane nad morzem są zazwyczaj dłuższe od tych spędzanych w górach. Przez 3-7 dni przebywa w górach aż 67% badanych, podczas gdy 74% odpoczywających nad Bałtykiem jest tam od 1 do 2 tygodni. Mniejsza sezonowość ma miejsce w dużych miastach, gdzie jest wiele do zobaczenia, a turyści chętnie przyjeżdżają niezależnie od pogody. 

Apartamenty w Gdańsku

Infrastruktura miejsca 

To, co niewątpliwie uatrakcyjni nasz apartament, to dostępna infrastruktura. O ile nasi goście chętnie wybiorą się na plażę czy górską wycieczkę przy ładnej pogodzie, o tyle w deszczowy dzień docenią zaplecze swojego noclegu. Na korzyść wpłynie dostęp do wielu udogodnień, jak basen, sauna, restauracje czy kawiarnie, place zabaw dla dzieci i wszelkie atrakcje, które zapewnią rozrywkę całej rodzinie, gdy pogoda nie dopisze - o co przecież w Polsce nietrudno.

Co ciekawe, aż 28% wyjeżdżających nad morze za kluczowe dla udanego wypoczynku uznaje komfortowe warunki zakwaterowania. Ważniejsza dla odpoczywających jest tylko wspomniana już pogoda - wskazuje ją co trzeci pytany.

Atrakcyjność regionu

Musimy pamiętać, że to nie sama nieruchomość jest istotą wakacji, a zdecydowana większość z nas najlepiej odpoczywa na łonie natury. Turyści, szukając miejsca idealnego, zwracają uwagę na bliską odległość od plaży/gór, trasy spacerowe i rowerowe, tereny zielone, zabytki i atrakcje, możliwości uprawiania sportów, punkty gastronomiczne i sklepy.

To wszystko wpływa na urok danego miejsca, a co za tym idzie - na jego potencjał w zakresie pobytów turystów. Choć powstaje coraz więcej nieruchomości w przysłowiowym szczerym polu, są one nastawione na wypoczynek w ciszy i spokoju. A to, jakby nie patrzeć, nie dla wszystkich będzie kuszącą opcją na wakacje.

atrakcyjność regionu

Gdzie szukać apartamentów wakacyjnych?

Przede wszystkim apartamenty są dla wczasowiczów wygodniejsze niż hotel, bo np. zapewniają większą prywatność. Nawet na urlopie można poczuć się, jak w domu. Bałtyk i Zakopane to wciąż najpopularniejsze kierunki wakacyjne. Z analizy PKO BP wynika, że w Trójmieście, Szczecinie i pasie nadmorskim, jest spory popyt inwestycyjny. Podobnie sytuacja wygląda w pasie górskim na Dolnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu.

Na czym polega trend second home? Wyjaśniamy

Apartamenty wakacyjne w górach

Nieruchomości wakacyjne w pasie górskim stanowią około 30% wszystkich tego typu inwestycji w kraju. Kurorty górskie są zapełnianie nie tylko w okresie letnim, ale również  zimowym, szczególnie w czasie świątecznym i sylwestrowym. Latem góry przyciągają sympatyków pieszych wędrówek i wspinaczki. Z kolei zimą przyjeżdżają tu narciarze i inni sympatycy sportów zimowych. Sezon w górach trwa tak naprawdę przez cały cały rok, i to nie tylko w najpopularniejszych miejscowościach, choć to właśnie w nich możemy liczyć największy zysk z inwestycji. Do takich miejsc w górach zalicza się: Zakopane, Szczyrk, Szklarską Porębę, Karpacz oraz Krynicę Zdrój.

Dużym atutem polskich gór jest niezwykle dobry dostęp do zagranicznych miejscowości, co również wpływa na ich atrakcyjności, a także przyciąga zagranicznych turystów. Jeśli decydujemy się na zakup apartamentu w górach, warto pamiętać przede wszystkim o dobrym umiejscowieniu i odpowiedniej infrastrukturze.

Miejscowości położone w tej części Polski są ze sobą znacznie słabiej skomunikowane, niż te w nadmorskim pasie. Daleki i utrudniony dojazd, a także duża odległość od ważnych tras turystycznych mogą zniechęcać turystów do przyjazdu. Ważne jest również to, czy dany region jest atrakcyjny zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Atrakcyjność dla turystów przez cały rok pozwoli nam osiągać znacznie wyższy dochód. 

Zobacz ofertę apartamentów wakacyjnych w górach

Osada Qdova ApartamentyOsada Qdova Apartamenty, Kudowa-Zdrój, condo.pl

Apartamenty wakacyjne nad morzem

Do polskiego morza mamy najzwyczajniej sentyment. Jeździmy w tym kierunku na wczasy od lat, a jak pokazują dane statystyczne GUS, liczba udzielonych noclegów w nadmorskich miejscowościach z roku na rok wzrasta. Bez wątpienia przyczyniła się do tego sytuacja polityczna w Europie oraz w popularnych wśród polskich turystów destynacjach jak Egipt, Tunezja czy Turcja. Nad polskim morzem jest po prostu bezpiecznie. Nie bez znaczenia jest również odległość. Nad Bałtyk mamy blisko, zwłaszcza że w ostatnich latach poprawie uległa sieć dróg ekspresowych i autostrad.

Popularność wczasów nad Bałtykiem sprawia, że coraz trudniej znaleźć jest miejsce noclegowe w szczycie wakacyjnym. Choć liczba hoteli i prywatnych kwater wzrasta, nadal jest ona mniejsza niż zapotrzebowanie. W związku z tym popyt na nowe miejsca noclegowe nadal trwa. To doskonała nisza dla osób, które chciałby uczynić z najmu swojej nieruchomości źródło dodatkowego dochodu. 

Zobacz ofertę apartamentów wakacyjnych nad morzem

Baltic Jet
Baltic Jet, Ustronie Morskie, Assethome - Przedstawiciel Dewelopera

Apartamenty wakacyjne nad jeziorem 

W granicach naszego kraju szacuje się, że występuje ponad 7 tysięcy jezior o powierzchni powyżej 1 ha. Najbardziej popularnym miejscem pod tym względem są Warmia i Mazury, czyli kraina ponad 2 tysięcy jezior, która znana jest z niezwykłego bogactwa przyrody. Jednak atrakcyjne regiony z jeziorami znajdziemy również w takich województwach, jak m.in.: zachodniopomorskie, podlaskie, małopolskie, lubuskie, czy pomorskie.

Miejscowości nad jeziorami stale się rozwijają i nie są już tylko miejscowościami popularnymi jedynie w okresie letnim. Coraz częściej ich infrastruktura przyciąga przyjezdnych również w okresie zimowym. Wyróżniamy tu typowe miasta turystyczne jak Mikołajki, Ostróda, Mrągowo czy Ełk.

Decydując się na inwestycję w apartamenty nad jeziorem warto przede wszystkim przeanalizować bliskość takich obiektów, jak: plaże, kąpieliska, restauracje, punkty usługowe, porty, węzły komunikacyjne oraz rodzaj i dostęp do infrastruktury drogowej.

Apartamenty wakacyjne nad jeziorem oferują najmniejszy dochód pośród wspomnianych wcześniej regionów gór i morza, ale koszt zakupu nieruchomości i koszty życia są tu znacznie niższe, co znacząco wpływa na rosnącą popularność tego regionu wśród inwestorów. Zauważają to również deweloperzy, którzy coraz częściej decydują się na tworzenie nowych inwestycji w pobliżu jezior.

Zobacz ofertę apartamentów wakacyjnych nad jeziorem

Nautica Resort
Nautica Resort, Ascot Polska

Ile kosztuje apartament wakacyjny? Ile można na zarobić?

Z danych portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ceny nieruchomości w nadbałtyckich malutkich miejscowościach często wynoszą tyle, co stawki w największych miastach kraju - we Wrocławiu, Krakowie czy Warszawie. Górna granica może natomiast – podobnie jak na największych rynkach – wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych za 1 mkw.

Tereny nadmorskie możemy uznać za najdroższe, jednak to nie tylko to będzie miało tu znaczenie. Trzeba wziąć pod uwagę również standard wykończenia i dostępne udogodnienia. Turysta oczekuje z reguły dobrych warunków noclegowych - liczą się przestronne pokoje, kuchnia, wygodny salon, a nawet ładny budynek czy wysokie piętro. Nasze nieruchomości powinny zasłużyć na miano apartamentu, bo tak się je właśnie.

Nieruchomości wakacyjne mają tę „magiczną” zaletę, że mogą służyć zarówno jako lokata kapitału, która będzie zyskiwać na wartości z czasem, jak i obiekty pozwalające cały czas zarabiać pasywnie - a więc na wynajmie. Mnogość wyszukiwarek miejsc noclegowych pozwala na łatwe dotarcie do potencjalnych klientów, bez ponoszenia dużych wydatków na promocję i marketing. 

Oczywiście ostateczna cena za dobę będzie zależała od wielu czynników - jak umiejscowienie, udogodnienia, standard oraz liczba miejsc noclegowych, ale obecnie apartamenty na wakacje oscylują w cenie kilkuset złotych za jedną noc. Do takich wyliczeń należy podchodzić z ostrożnością, choćby dlatego, że przy działalności noclegowej poniesione koszty są znacznie większe, niż choćby w przypadku najmu długoterminowego.

Wydatki wiążą się z koniecznością sprzątania apartamentu, prania, prasowania, nieruchomość też szybciej się zużywa. Wreszcie nakładem jest też nasza praca, polegająca na przekazaniu kluczy, monitorowaniu mieszkania. 

ile kosztuje apartament wakacyjny

Zalety i wady apartamentów inwestycyjnych

Zakup nieruchomości w atrakcyjnych lokalizacjach wciąż jest dobrą inwestycją. Oprócz ulokowania środków w lokal, który będzie zyskiwał na wartości, kupujący może korzystać z apartamentu podczas wakacji, a poza sezonem może czerpać zyski z wynajmu. W ten sposób rentowność może osiągnąć nawet 7-8 procent w skali roku. Inwestujący najchętniej wybierają te apartamenty, które posiadają odpowiednie zaplecze usługowe, chodzi m.in. o baseny, saunę, SPA, restauracje, siłownie czy sale konferencyjne.

Wielu deweloperów oferuje kompleksowe wykończenia i umeblowania lokalu. Często deweloperzy zapewniają też zarządzanie nieruchomością, można także skorzystać z usług firm specjalizujących się w zarządzaniu. To wszystko sprawia, że kupując apartament tego typu możemy zyskać wyjątkowe miejsce na własny wyjazd, a także pewne źródło dochodu – przy zatrudnieniu odpowiedniej firmy – zupełnie bezobsługowe.

Wadą na pewno jest koszt, jaki trzeba ponieść na początku. Nieruchomości wakacyjne są relatywnie drogie. Za metr kwadratowy nieruchomości zlokalizowanej przy morzu można zapłacić nawet ponad 15 tysięcy złotych. Znacznie tańsze są te oddalone od Bałtyku. Nie są one jednak tak atrakcyjne dla osób chcących zarabiać na ich wynajmie.

Warto również pamiętać, że na atrakcyjność mieszkań i apartamentów wpływa przede wszystkim wysoki standard wykończenia obiektu, a to z kolei zwiększa jego koszt. W wielu najpopularniejszych kurortach brakuje już terenów pod nowe inwestycje, tak jest m.in. w Sopocie czy w Juracie. To również wpływa na wysoką cenę nieruchomości. Ponadto nieruchomości turystyczne są bardziej narażone na spadek cen niż nieruchomości na tradycyjnym rynku nieruchomości.

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • ROI: co to jest i jak obliczyć opłacalność inwestycji

      ROI: co to jest i jak obliczyć opłacalność inwestycji

      Wynajem mieszkań to działalność postrzegana jako bardzo atrakcyjna forma inwestycji na rynku nieruchomości. Kupujący mogą liczyć na dochody większe od innych, mało ryzykownych form inwestowania, takich jak lokaty bankowe. Czy jednak rzeczywiście jest to biznes tak zyskowny? Kluczem do oszacowania, czy kupno nieruchomości pod wynajem będzie się opłacać, jest rzetelne oszacowanie zysków. Chodzi o wskaźnik rentowności inwestycji i czas potrzebny na to, by uzyskać zwrot z nakładów.

      13 lutego 2024

      Marcin Moneta

    • Ile można zyskać inwestując w wynajem?

      Ile można zyskać inwestując w wynajem?

      Rynek wynajmu mieszkań, jak każdy, uzależniony jest od sytuacji makroekonomicznej. Wysoka inflacja podnosi koszty utrzymania nieruchomości, co oczywiście musi przekładać się na czynsze najmu. Z danych Eurostatu wynika, że koszty utrzymania mieszkań w Polsce w okresie roku - do sierpnia 2022 poszły w górę aż o 23 proc.

      10 listopada 2022

      Marcin Moneta

    • Inwestowanie dla początkujących

      Inwestowanie dla początkujących

      Inwestowanie w nieruchomości to bardzo intratne zajęcie. Co prawda wymaga sporej dawki wiedzy i ogromu pracy, jednak warto podjąć ten wysiłek. Efekty mogą przejść nasze najśmielsze oczekiwania. Od czego zatem zacząć? Jak poradzić sobie z pierwszymi inwestycjami? Odpowiadamy!

      01 marca 2022

      Marlena Rzepniewska

    • Wynajem garażu lub miejsca postojowego jako inwestycja

      Wynajem garażu lub miejsca postojowego jako inwestycja

      Czy inwestowanie w najem miejsca parkingowego się opłaca? Sprawdź na RynekPierwotny.pl. Inwestowanie w nieruchomości nie musi ograniczać się tylko i wyłącznie do rynku mieszkaniowego. Jedną z opcji, która może być traktowana jako lokata kapitału, jest możliwość wynajmowania miejsca parkingowego. Co...

      27 czerwca 2018

      Dominika Perkowska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023