Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Mieszkanie w kamienicy: czy warto kupić mieszkanie po rewitalizacji?

Marlena Rzepniewska
Marlena Rzepniewska

Data publikacji: 08.11.2023, Data aktualizacji: 25.07.2024

8 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 106 głosów

Mieszkanie w kamienicy: czy warto kupić mieszkanie po rewitalizacji?
Chcesz kupić mieszkanie w kamienicy? Sprawdź, co warto wiedzieć o takim lokum.

Rewitalizacja kamienic to w ostatnich latach bardzo popularne działanie. Stare, zapomniane budynki zyskują nowe życie. Na jakie inwestycje w szczególności warto zwrócić uwagę? O tym przeczytasz w naszym artykule.   

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • na czym polega rewitalizacja,
  • jakie są zalety i wady mieszkania w kamienicy,
  • na jakie zrewitalizowane budynki warto zwrócić uwagę.

Czym jest rewitalizacja?

W Polsce istnieje bardzo wiele cennych kamienic, które wymagają odnowy. Część z nich doczekała się już działań przywracających im dawną świetność, a na inne przyjdzie jeszcze kolej. Mowa o procesie rewitalizacji. To kompleksowe działanie obejmujące zarówno wygląd budynku, jak i sferę społeczną. Co istotne, nie chodzi tylko o ulepszenie, odnowienie budynku, ale także o przywrócenie jego funkcji. Takie działanie powinno mieć szeroki wymiar społeczny i środowiskowy. 

Rewitalizacja kamienicy nierozerwalnie wiąże się z generalnym remontem. W tym celu przygotowywany jest dokładny projekt wykonawczy. Tworzony jest także po to, aby zachować jak największą ilość cennych historycznie elementów. Oprócz remontu ma miejsce także modernizacja. Część pomieszczeń zyskuje nowe funkcje, a wszelkie instalacje są wymieniane na nowe, w pełni bezpieczne. 

Zdarza się, że pracom rewitalizacyjnym towarzyszy nadbudowa, a nawet dobudowa kolejnych budynków. O ile oczywiście pozwala na to plan zagospodarowania, ukształtowanie działki i jej wielkość, a także opinia konserwatora zabytków. 

 

Kupno i remont kamienicy z rynku wtórnego 

Planując zakup mieszkania w kamienicy z rynku wtórnego, należy położyć duży nacisk na zbadanie stanu prawnego budynku, a także ocenienie stanu technicznego. To dwie kluczowe kwestie, bez których zakup tego typu mieszkania będzie bardzo ryzykowny. 

Badając budynek pod kątem technicznym, zwróć uwagę m.in. na:

  • Stan konstrukcji całego budynku: upewnij się, czy budynek nie jest zagrożony zawaleniem, czy nie występują pęknięcia ścian i problemy z fundamentami.

  • Instalacje: oceń stan instalacji elektrycznej, gazowej, wodno-kanalizacyjnej. Przestarzałe lub źle utrzymane instalacje mogą stanowić poważne ryzyko.

  • Izolacja termiczna i akustyczna: zastanów się, jakie wyzwania mogą wiązać się z utrzymaniem ciepła w mieszkaniu oraz jak efektywna jest sama izolacja.

  • Przepisy konserwatorskie: miej na uwadze, że w przypadku budynków zabytkowych istnieją ograniczenia dotyczące możliwości przeprowadzenia remontów czy zmian w strukturze budynku.

Oprócz weryfikacji dokumentacji technicznej i przeprowadzenia wizji lokalnej rekomendowane jest skorzystanie z usług doświadczonego inspektora budowlanego, który pomoże zidentyfikować potencjalne problemy. Zanim zdecydujesz się na zakup, przeanalizuj koszty renowacji. Niestety wiele starych kamienic jest w fatalnym stanie technicznym. Piece kaflowe, brak centralnego ogrzewania, uszkodzone instalacje i od lat niewymienione piony, zniszczone elewacje i przeciekający dach to tylko kilka z problemów, które możesz napotkać na swojej drodze. Warto również sprawdzić, czy kamienica, w której chcemy kupić mieszkanie, nie jest wpisana do rejestru zabytków. Co znacząco może utrudnić proces remontu. Należy również przygotować się na nieprzewidziane wydatki. Trudno stwierdzić, jakie niespodzianki kryje takie lokum. 

Niezbędna jest również analiza ksiąg wieczystych. Warto dokładnie sprawdzić informacje dotyczące właściciela nieruchomości oraz wszelkich zabezpieczeń na niej ustanowionych, takich jak hipoteki czy zastawy. Dodatkowe informacje na temat nieruchomości i jej okolicy można pozyskać z ewidencji gruntów, miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz innych aktów prawa miejscowego. Zaleca się również uzyskanie od sprzedającego dokumentów, które pozwolą na sprawdzenie, czy nie ma on zaległości finansowych z tytułu opłat za mieszkanie lub media.

Kupno i remont kamienicy z rynku wtórnego

Zakup mieszkania w kamienicy od dewelopera

Deweloperzy coraz częściej decydują się na rewitalizację kamienic. Wielu z nich zachowuje pierwotną formę budynku, nie naruszając jego historycznego charakteru. Aby dostosować jednak mieszkania do współczesnych warunków, inwestorzy wprowadzają udogodnienia i systemy, które znacząco podnoszą komfort zamieszkania w takim lokum. 

W odnowionych kamienicach często spotkamy się z instalacjami inteligentnego domu, nowoczesnymi systemami grzewczymi, klimatyzacją, a także  windami.  W wielu kamienicach przywracane są oryginalne klatki schodowe oraz zdobienia, które dodają prestiżu całemu budynkowi.

Zakup mieszkania w rewitalizowanej kamienicy może być korzystną inwestycją. Unikalny charakter takich nieruchomości oraz rosnąca wartość sprawiają, że są one coraz bardziej pożądane na rynku. Warto jednak pamiętać, że ceny takich mieszkań mogą być wyższe niż w przypadku standardowych nowych inwestycji deweloperskich, co wynika z wysokich kosztów rewitalizacji oraz unikalności takich projektów.

Zakup mieszkania w kamienicy od dewelopera

Mieszkanie w kamienicy po rewitalizacji - dlaczego warto? 

Plusy mieszkania w zrewitalizowanej kamienicy 

Pięknie zdobione elewacje, wysoki sufity, nietuzinkowa klatka schowa, duże okna - to tylko początek długiej listy zalet mieszkania w kamienicy. Do zakupu takich M zachęca również dobra lokalizacja. Takie budynki bardzo często znajdują się w centrach miast. 

Mieszkania w kamienicach zazwyczaj posiadają regularne kształty, takie jak prostokąt czy kwadrat. Trudno znaleźć układ na planie trójkąta lub innych figur, który niekorzystnie wpływa na ustawność mieszkania. 

Do plusów należy również zaliczyć duże okna, dzięki którym do pomieszczeń wpada więcej światła. Z kolei grube mury z cegły, dobrze tłumią dźwięki z zewnętrz i dodatkowo utrzymują przyjemny chłód latem.

Z punktu widzenia niektórych lokatorów zaletę stanowią bardzo wysokie stropy, jakich dzisiaj nie można uświadczyć w blokach. 

Nie można również nie wspomnieć o potencjale inwestycyjnym. Lokale mieszczące się w pięknie odnowionych kamienicach cieszą się dużą popularnością. Odpowiednia aranżacja takiego lokum może zamienić zwyczajne pokoje w coś pięknego. 

Minusy mieszkania w zrewitalizowanej kamienicy

Otoczenie kamienicy, choć doskonałe pod względem lokalizacji, bardzo często wiąże się z większym natężeniem ruchu, a co za tym idzie z hałasem. 

Problematyczne może być również znalezienie miejsca do parkowania. Kamienice bardzo często sąsiadują z wąskimi uliczkami, a nie w każdym tego typu budynku istnieje możliwość dobudowania garażu podziemnego czy dodatkowych miejsc parkingowych pod chmurką. 

Podobnie jest z windami. W wielu kamienicach niestety nie ma tego udogodnienia. Choć dla lepszego komfortu przyszłych mieszkańców deweloperzy starają się rozwiązać ten problem. 

Do minusów można też zaliczyć niewielkie balkony lub loggie

wady zrewitalizowanych kamienic

Mieszkanie w kamienicy Kraków

Rewitalizacja krakowskich kamienic stanowi ważny element zachowania dziedzictwa kulturowego i historycznego tego miasta. W ostatnich latach stolica Małopolski doświadczyła intensywnego procesu rewitalizacji wielu kamienic, zwłaszcza na Starym Mieście czy pięknym Kazimierzu. 

Przykładem zrewitalizowanej kamienicy w Krakowie jest inwestycja Koletek 3. Znajduje się ona w ścisłym centrum miasta, w dzielnicy Kazimierz.  

Budynek to odrestaurowana XIX wieczna kamienica, która została odnowiona według najwyższych standardów, a jej pierwotny charakter zewnętrzny został ściśle odwzorowany w trakcie modernizacji. Wśród udogodnień znajdziemy tutaj: szybkie windy, centrum SPA wyposażone w jacuzzi, saunę, grotę solną, rowerownie oraz komórki lokatorskie przewidziane dla każdego apartamentu.

Zobacz inwestycję Koletek 3

Mieszkanie w kamienicy Warszawa

Stołeczne kamienice mają w sobie ogromny potencjał. Ich wyjątkowość i różnorodność dostrzegają najwięksi koneserzy. W Śródmieściu znajdziemy zrewitalizowane obiekty przemienione w luksusowe apartamentowce, a na Pradze przedwojenne kamienice, które odzyskały dawny blask. 

Ciekawym przykładem zrewitalizowanego budynku jest Konopacka. Budynek znajduje się na Pradze-Północ. Inwestycja zlokalizowana jest w samym centrum dzielnicy. Otoczona piękną, historyczną zabudową. Sam projekt to nietuzinkowa koncepcja łącząca starą, zabytkową część budynku z nową, współczesną formą, która domknie pierzeję ulicy.

Jedną część projektu stanowi zabytkowa oficyna, odtwarzana zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków, z zachowaniem pierwotnych elementów balkonów i piękną, drewnianą klatką schodową. Oryginalne będą również oznaczenia mieszkań i kolorystyka. Każdy element projektu jest starannie zaprojektowany tak, aby odtworzyć jego dawny charakter. Wysokość mieszkań wyniesie tu do 3,39 m, a elewacja wykończona zostanie tynkiem renowacyjnym.

Zobacz inwestycję Konopacka

Mieszkanie w kamienicy Łódź

W Łodzi słowo rewitalizacja odmienia się przez wszystkie możliwe przypadki. To miasto cechuje się bogatą historią związaną z rozwojem przemysłu tekstylnego i kulturalnym dziedzictwem. Wiele kamienic to ważne obiekty historyczne, a rewitalizacja pozwala uratować je od zapomnienia. 

Przykładem kamienicy poddawanej rewitalizacji jest np. Projekt Kamienica G26. Budynek znajduje się na łódzkich Bałutach, niewiele ponad 3 k od centrum miasta. W tym projekcie można kupić mieszkanie wyremontowane i umeblowane pod klucz. W budynku wyremontowane zostały również części wspólne. Wymieniono piony kanalizacyjne, wentylację czy elektrykę. 

Innym przykładem zrewitalizowanej kamienicy jest Kamienica Przy Parku. Znajduje się ona przy ulicy Przybyszewskiego 9, tuż przy najbardziej znanej ulicy w Łodzi - ul. Piotrkowskiej. Naprzeciwko niej mieści się Park Reymonta. 

Zobacz inwestycję Kamienica Przy Parku

Mieszkanie w kamienicy Poznań

Poznań również bogaty jest w historyczne kamieniczki. Wiele z tych budynków znajduje się w atrakcyjnych lokalizacjach, takich jak Stare Miasto czy Jeżyce, oferując mieszkańcom bliskość do najważniejszych punktów miasta.

Szukając mieszkania w urokliwej, poznańskiej kamienicy warto zwrócić uwagę na inwestycję Kamienica przy Kinie. Pięciopiętrowa bryła budynku stylem będzie nawiązywać do klasyki, choć oczywiście nie zabraknie nowoczesnych elementów – przeszkleń i zdobień fasady. Na elewacji dominować będzie ponadczasowa biel oraz brąz wpadający w odcień wiekowego złota. Pojawią się także elementy cegły. Wyjątkowo prezentować się będzie ostatnia kondygnacja, na której projektanci zaplanowali skosy.

Zobacz inwestycję Kamienica przy Kinie

Mieszkanie w kamienicy Wrocław

Mieszkania we wrocławskich kamienicach wyróżniają się niepowtarzalnym urokiem i historią, która często sięga XIX wieku. Przykład takiego budynku znajdziemy m.in. na Śródmieściu. Powstaje tu inwestycja Piwna 21. Jest ona zlokalizowana nieopodal Placu Grunwaldzkiego. Budynek harmonijnie uzupełnia pierzeję ulicy Piwnej, a jego fasada składa się z dwóch części. Zachodnia część nawiązuje swoją formą do architektury XIX-wiecznych wrocławskich kamienic, część wschodnia zaś stanowi ich nowoczesną reinterpretację. 

Inwestycja obecnie jest w trakcie budowy z planowanym na 4 kw. 2025 roku terminem oddania do użytkowania.

Zobacz inwestycję Piwna 21

Mieszkanie w kamienicy: podsumowanie 

Kupując mieszkanie w kamienicy, warto pamiętać zarówno o jego zaletach, jak i wadach. Bez wątpienia do tych pierwszych należy zaliczyć historyczny charakter obiektu, przestronne pomieszczenia i atrakcyjną lokalizację. Z kolei minusem takiego lokum może być brak miejsc parkingowych. Dlatego też, to czy zakup mieszkania w kamienicy będzie dobry pomysłem, zależy od indywidualnych potrzeb nabywcy. 

Osoby, które chciałyby zamieszkać w pięknej kamienicy, mają w czym wybierać. Deweloperzy coraz chętniej remontują zapomniane budynki, dostrzegając ich potencjał. Bowiem z pewnością mogą one konkurować z nowym budownictwem. 

Jak wygląda rewitalizacja kamienic? Sprawdź

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

1 Komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
  • Anna lor

    Materiał przedstawiony idealnie mieszkam w kamienicy i nigdy nie kupiłabym tam mieszkania bo koszty niestety nie kończą się wydatki ogromne a już nie mówię o ogrzewaniu Racja nie kupować pozdrawiam

    11 lutego 2022, 14:50

Artykuły powiązane

  • Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

    Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

    Liczba mieszkań oddanych do użytku w październiku 2024 roku notuje spadek rdr oraz wzrost względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje wzrost rok do roku i wzrost w porównaniu do września 2024 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.

    21 listopada 2024

    Redakcja

  • Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

    Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

    Czy dzisiejsze zarobki pozwalają myśleć o własnym lokum? Zależy, gdzie pracujesz. Pracownicy branży “informacja i komunikacja” musieliby odłożyć 73 pensje netto, aby zgromadzić na koncie równowartość mieszkania o powierzchni 50 m kw. Mniej szczęścia mają ci, którzy pracują w gastronomii oraz zakwaterowaniu. Im potrzeba aż 175 pensji. I to przy założeniu, że nie będą nic wydawać… Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, w jakich branżach szansa na własne lokum jest największa. Wyniki analizy mogą zaskoczyć!

    20 listopada 2024

    Redakcja

  • Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

    Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

    Darowizna środków pieniężnych lub materialnych składników majątku wymaga zawarcia odpowiedniej umowy. Nie wiesz, jak powinna wyglądać umowa darowizny? Właśnie tutaj znajdziesz wzór PDF i Docx do pobrania. Jak wypełnić wzór umowy darowizny pieniężnej? Kiedy trzeba płacić podatek od darowizn oraz jaki druk służy do złożenia deklaracji. Sprawdź na rynekpierwotny.pl.

    20 listopada 2024

    Daniel Grzegorzek

  • Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

    Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

    Prowizje dla agentów nieruchomości, a więc koszty współpracy z agencją nieruchomości uzależnione są od wartości przeprowadzonej transakcji. Konkretne stawki prowizyjne pośredników zależą też często od lokalizacji, rodzaju czy sytuacji prawnej nieruchomości. Ile trzeba zapłacić za pośrednictwo przy zakupie lub wynajmie nieruchomości? Ile wynosi prowizja agenta nieruchomości przy jednej transakcji? Podpowiadamy.

    19 listopada 2024

    Dagmara Osińska

Nagrody i wyróżnienia

Nagroda Forbes 2022
Nagroda Forbes 2021
Nagroda Digital Excellence Awards 2022
Nagroda Laur Klienta 2023
Nagroda Dobry Pracodawca 2023
Nagroda Gazele Biznesu 2023