Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Wybieramy sprzęty AGD do kuchni

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 26.03.2021, Data aktualizacji: 05.01.2022

Średnia ocen 4/5 na podstawie 31 głosów

Sprzęt AGD do kuchni - jak wybrać?
Dobry sprzęt AGD to podstawa wyposażenia każdej kuchni. Wybór producentów na rynku jest ogromny - jak wybrać odpowiedni sprzęt AGD do kuchni i na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę? Sprawdzisz na RynekPierwotny.pl.

Urządzasz nową kuchnię? Chcesz wymienić stary sprzęt? Dobrze trafiłeś! W tym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie serię praktycznych porad, dotyczących wyboru sprzętu AGD.

Nie sztuką jest kupić drogie wyposażenie ale wybrać takie, które będzie służyło lata - dobrze o tym wiemy. To właśnie dlatego, w tym artykule podpowiadamy, jak wybrać dobry sprzęt AGD do kuchni oraz czym się kierować i na co zwracać uwagę przy jego zakupie.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • na co zwrócić uwagę kupując sprzęt AGD
  • lepiej wybrać sprzęt wolnostojący czy do zabudowy
  • czym jest klasa energetyczna

Jak dobrać sprzęt AGD do kuchni?

Sprzęt AGD do kuchni powinien być przede wszystkim funkcjonalny i praktyczny. Odpowiednio dobrany będzie służył przez lata i znacznie ułatwi przygotowanie codziennych posiłków. Kluczową kwestią przy wyborze sprzętu AGD jest dopasowanie poszczególnych urządzeń do metrażu pomieszczenia. W małej kuchni nie zmieści się zmywarka w rozmiarze XXL, nierzadko również umiejscowienie standardowej 60 może okazać się trudne.

Niewielki metraż nie stanowi jednak przeszkody w zakupie sprzętu AGD. Wręcz przeciwnie. Na rynku istnieje szereg urządzeń w wersji slim lub modeli multifunkcjonalnych, będących ciekawym połączeniem kilku urządzeń. Nie dysponujesz dodatkowym miejscem na mikrofalówkę? Możesz rozważyć zakup piekarnika z funkcją mikrofali. Kupiłeś lodówkę otwieraną – jak większość modeli dostępnych na rynku – z lewej strony na prawą, jednak strona otwarcia drzwi przeszkadza w sprawnym korzystaniu z urządzenia?

W prosty sposób, samodzielnie możesz zmienić kierunek otwierania drzwi. Co prawda niektórzy producenci zastrzegają sobie możliwość zmiany sposobu otwierania lub narzucają przeprowadzenie zmiany dedykowanym serwisom, jednak w zdecydowanej większości modeli można to zrobić samodzielnie.

Pamiętaj też, że szerokość okapu kuchennego powinna być taka sama, jak szerokość płyty grzewczej lub nawet nieco szersza. Przykładowo, jeśli płyta ma rozmiar 60 cm, to optymalnym rozwiązaniem będzie okap szeroki na 75-80 cm.

Sprzęt AGD do kuchni

Wybór AGD - na początek pytania 

Decydując się na nowy sprzęt AGD, warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Jednym z ważniejszych,  jakie należy zadać sobie przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu, jest - kto z domowników najwięcej gotuje a tym samym czyje przyzwyczajenia powinny być brane pod uwagę podczas wyboru sprzętu. Warto zwrócić również uwagę, ile miejsca będzie potrzebne na przygotowanie posiłków, jak często robione są zakupy i dla ilu osób w domu przygotowywane są potrawy. To wbrew pozorom bardzo istotna kwestia, determinująca wielkość urządzeń. Aranżacja kuchni rodzinnej będzie zupełnie inna niż aranżacja kuchni dla singla i będzie wymagała zakupu innych sprzętów.

Sprzęt wolnostojący czy do zabudowy? 

To, jaki sprzęt AGD do kuchni wybrać determinuje również jego wielkość i design. Jeśli chcemy ukryć wyposażenie i sprawić, że cały projekt będzie spójny warto rozważyć zakup sprzętu AGD do zabudowy. To urządzenia wmontowane w meble całkowicie zasłonięte frontami. Zabudowa wygląda estetycznie i spójnie, jest także łatwiejsza w czyszczeniu i bezpieczniejsza dla dzieci. Sprzęt do zabudowy jest jednak często droższy i mniej pojemny od urządzeń wolnostojących o podobnych gabarytach. 

zabudowana kuchnia

Ceny zmywarek wolnostojących klasy A+++ o szerokości 60 cm zaczynają się już od 1600 zł. W przypadku zmywarek do zabudowy tej samej klasy i szerokości najtańsze modele kosztują ok. 1800 zł.  

O zakupie sprzętu AGD przeznaczonego do zabudowy trzeba zadecydować już na etapie projektowania kuchni. Urządzenia do zabudowy występują w konkretnych wymiarach. W przypadku zmywarki jest to 60 lub 45 cm szerokości. AGD wolnostojące do kuchni to zdecydowanie popularniejsza opcja. Największą ich zaletą jest możliwość dowolnego ustawiania. Niestety, nie wszystkie sprzęty będą idealnie komponować się z kuchennym wnętrzem. Wybór wolnostojących sprzętów AGD jest jednak dużo większy. Wystarczy sprawdzić ofertę popularnych sieci sklepów oferujących sprzęt RTV i AGD.

Duża popularność nowoczesnych sprzętów AGD sprawia, że wiele z nich wykonanych jest w podobnej stylistyce. Zwykle w skład gotowego zestawu, najczęściej do zabudowy wchodzi - piekarnik, płyta indukcyjna lub płyta gazowa oraz okap. To z pewnością zaleta, jeśli chodzi o wygląd. Kiedy w grę wchodzi funkcjonalność, często sprzęt do kuchni trzeba skompletować samodzielnie. Takie rozwiązanie jest z reguły tańsze. Nawet jeśli zdecydujemy się na różnych producentów, możemy wybierać spośród bogatej oferty modeli i dowolnie łączyć poszczególne urządzenia.

AGD do kuchni - jak wybrać?

Sprzęt AGD do kuchni - na co zwrócić uwagę? 

Klasa energetyczna 

Jest parametrem określającym zużycie prądu przez urządzenie zgodnie z unijnymi dyrektywami. Wskazuje efektywność i oszczędność produktu. Wpływa to nie tylko na oszczędność na rachunkach, ale także pozytywnie na środowisko naturalne. Klasy energetyczne podawane są w skali od A+++ do G+++, gdzie A oznacza klasę urządzeń o najmniejszym zużyciu energii, natomiast G - klasę najmniej ekonomiczną i opłacalną dla użytkownika. Najlepiej wybierać urządzenia z klasą energetyczną A, co zapewni niższe rachunki nawet jeśli chodzi o małe AGD.

Znany producent i cena 

Przy zakupie warto postawić na sprawdzone firmy z wieloletnim doświadczeniem. Często cena i marka producenta wiążą się z jakością, chociaż oczywiście nie jest to regułą. Pamiętaj, że AGD kupuje się na lata i aby sprzęt służył codziennie, musi być dobrej jakości. Firmy, które na rynku istnieją od lat, mają najczęściej dobrze rozwiniętą sieć serwisów (wiele firm korzysta z opcji door to door - bez wychodzenia z domu możemy oddać np. ekspres do kawy do naprawy). Wyposażenie kuchni to kosztowna inwestycja, jednak z całą pewnością można wybrać rozsądne kosztowo rozwiązania, które spełnią nasze oczekiwania.

Gwarancja i ubezpieczenie 

Gwarancja jest podstawą, bo sprzęty AGD do kuchni ulegają awariom. Zamiast dodatkowych funkcji możemy wybrać wydłużony okres gwarancji. Zawsze warto dokładnie sprawdzić regulamin, podobnie jak i ubezpieczenie, aby zobaczyć czy nie przepłacamy. Zbadajmy czy umowa uwzględnia wszystko, na czym najbardziej nam zależy np. gwarancję na uszkodzenia mechaniczne.

gwarancja na sprzęt AGD

Dodatkowe funkcje

Decydując się na kupno urządzeń AGD warto pamiętać, że im więcej funkcji posiada dany model, tym wyższa będzie jego cena. Część z nich może okazać się kompletnie niepotrzebna, ale niektóre dodatkowe funkcje mogą okazać się naprawdę przydatne. Dla przykładu program automatyczny, szybki, intensywny, delikatny, eko - to standardowa opcja zmywarek. Niektóre modele mają również możliwość regulacji górnego i dolnego kosza, opcję umieszczenia wyświetlacza na podłodze, funkcję połowy załadunku i trybu 3w1, program ochrony szkła czy wbudowany czujnik aquasensor, który przy pomocy wiązki światła ocenia stopień zabrudzenia wody i jeśli to konieczne, automatycznie przedłuża proces płukania. Jeśli powyższe funkcje dodatkowe nie wpływają znacząco na cenę wyposażenia, warto rozważyć zakup modeli z takimi udogodnieniami.

Opinie o produkcie 

Na koniec warto poczytać opinie o sprzętach, które nam się podobają. Przydatne w tym zakresie okażą się popularne portale i serwisy, umożliwiające przegląd opinii o produktach.

wykończenie mieszkania z architektem
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023