Wiadomości mieszkaniowe

Aneta Filipczak

Aneta Filipczak

Porady - Wyposażenie wnętrz - Nieruchomości

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 4/5 na podstawie 4 głosów

Jaki okap do kuchni?

Okap do kuchni - na co zwrócić uwagę? Jaki okap wybrać? Sprawdź!

Jaki okap do kuchni?

Dobry okap zadba o świeże powietrze w kuchni - skutecznie je oczyszcza podczas przyrządzania potraw. Urządzenie to także chroni przed osadzaniem się tłustego kurzu na innych sprzętach. Dzięki niemu możemy czerpać przyjemność z gotowania, a zapachy potraw nie roznoszą po całym mieszkaniu. Nowoczesny design współczesnych modeli nie tylko ozdabia wnętrze, ale również podkreśla jego stylistykę. Jednak nie każdy model nadaje się do każdej kuchni. 

Na co zwrócić uwagę?

Zastanawiając się nad tym jaki okap kupić do naszej kuchni powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Na początku trzeba sprawdzić warunki i przepisy wentylacyjne dotyczące budynku. Jeśli nie ma przeciwwskazań możemy zamontować w mieszkaniu wyciąg. W tym trybie urządzenie to jest ok. 20% skuteczniejsze, cichsze oraz tańsze w utrzymaniu od pochłaniaczy, ponieważ nie trzeba wymieniać filtrów węglowych.

Następnie ważne jest zaplanowanie miejsca w kuchni, w którym zostanie zamontowane urządzenie. Jeśli stawiamy na wyspę kuchenną, warto postawić na okap montowany na suficie lub blatowy. Gdy płyta kuchenna znajduje się w ciągu kuchennym pod ścianą, należy kupić okap przyścienny np. skośny lub okrągły. Znajdziemy również okap do zabudowy, tutaj wchodzi w grę także okap blatowy.

Na końcu przechodzimy do parametrów takich jak wydajność, szerokość i poziom hałasu. Wydajność powinna być dobrana do rozmiarów kuchni, ponieważ tylko okap o odpowiedniej mocy i wydajności będzie w stanie sprostać codziennym wymaganiom wentylacyjnym. Szerokość natomiast należy dostosować do szerokości kuchenki. Wyjątek oczywiście stanowią okapy w kształcie tuby. Poziom hałasu jest niezwykle ważny. Ciche urządzenie na I biegu generuje głośność poniżej 50 dB. Jest to optymalne rozwiązanie, ponieważ pozwala na normalną rozmowę i spokojne przygotowywanie potraw. Jest to szczególnie istotne, kiedy kuchnia jest otwarta na inne pomieszczenia.

Rodzaje okapów kuchennych

Okap podszafkowy

To doskonałe rozwiązanie do małej kuchni, ponieważ zajmuje niewiele miejsca. Niestety wpływa to na wydajność, która jest zdecydowanie słabsza niż w innych modelach. Na pewno nie sprawdzi się w dużej kuchni czy aneksie kuchennym. Są jednak bardzo popularne, ponieważ są niedrogie i można je samodzielnie zamontować pod szafką kuchenną lub bezpośrednio na ścianie. 

 

 

Okap teleskopowy

To bardzo dobre urządzenie. Choć jego lata świetlności minęły, wciąż znajduje zwolenników. Na polskim rynku pojawił się w latach 90tych. Jego plusy to to, że może zostać całkowicie ukryty w zabudowie kuchennej, w dodatku wyróżnia się dobrą wydajnością. Montuje się go na dnie szafki kuchennej, ponieważ tam znajduje się mechanizm oraz powierzchnia pochłaniająca. W konstrukcji znajduje się również ruchoma szuflada, której wysunięcie powoduje zwiększenie powierzchni pochłaniającej oraz uruchomienie urządzenia i oświetlenia zamontowanego w okapie. Co ważne taki okap daje możliwość przechowywania naczyń kuchennych w zamontowanej szafce.

Okap blatowy

Montowany jest bezpośrednio na blacie kuchennym, a silnik znajduje się pod blatem w szafce. Wyróżnia go wysoka jakość wykonania, a często też ciekawy design. W dodatku ma dobre parametry, które starczą do średniej wielkości kuchni. Często wykonuje się go z inoxu połączonego ze szkłem przeźroczystym lub czarnym. Może pracować w biegu otwartym, czyli jak wyciąg.  Można go zamontować także nad płytą umieszczoną w rogu.

Okap kominowy

Inaczej nazywany też okapem przyściennym. Jest to model samodzielnie wiszący. Montuje się go nad kuchenką, tuż przy ścianie. Długi, pionowy komin maskuje rurę odprowadzającą zanieczyszczenia do szybu wentylacyjnego. Najczęściej ma stalowe wykończenie i proste geometryczne formy. To idealne rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz.

Okap tuba

To hit sprzedażowy ubiegłego roku. Przyciąga szczególnie swoim designem. Cylindryczna tuba jest nowoczesna, wykonana z dobrej jakości materiałów i stanowi przede wszystkim ozdobę kuchni.  Uniwersalna forma sprawdzi się w każdym wnętrzu: od minimalistycznego, przez soft lofty, aż po styl skandynawski. Modele te znajdziemy zarówno w wydaniu wyspowym, jak i do standardowej kuchni.

Okap wyspowy

To najdroższe z urządzeń, ale i najbardziej zaawansowane. Jak nazwa wskazuje, montuje się je w kuchniach, gdzie płyta grzewcza kuchenki umiejscowiona jest na wyspie. Różnica pomiędzy standardowymi modelami polega na tym, że montowane są do sufitu, nie do ściany. Składają się z podstawy oraz rury odprowadzającej. Zwykle mają szerokość ok. 90 cm, więc sprawdzają się w większych pomieszczeniach, mówi się, że powinna mieć minimum 20 mkw.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy