Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Stan deweloperski mieszkania: co to znaczy i co obejmuje?

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 26.02.2024, Data aktualizacji: 08.04.2024

5 minut czytania

Średnia ocen 3/5 na podstawie 5 głosów

Stan deweloperski mieszkania: co to znaczy i co obejmuje?
Co obejmuje stan deweloperski w mieszkaniu? Które elementy wykończenia są po stronie dewelopera? Co mówi na ten temat umowa? Sprawdź teraz!

Stan deweloperski mieszkania to pojęcie, które często pojawia się w kontekście rynku nieruchomości – szczególnie rynku pierwotnego. Oznacza on stan techniczny mieszkania w momencie, gdy deweloper oddaje je do użytku. Co dokładnie oznacza ten termin? Czego możemy się spodziewać, odbierając nieruchomość w stanie deweloperskim? Na co zwrócić uwagę podczas odbioru mieszkania? Sprawdzamy!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • co to jest stan deweloperski mieszkania lub domu,
  • jakie prace obejmuje stan deweloperski,
  • na co zwrócić uwagę podczas odbioru nieruchomości.

Stan deweloperski mieszkania – co oznacza ten termin?

Na dzisiejszym rynku nieruchomości termin „stan deweloperski” jest często spotykany i stanowi istotny element w procesie zakupu mieszkania od dewelopera. Oznacza on stan techniczny lokalu w momencie, gdy jest on oddawany przez dewelopera do użytku.

Znajdź wymarzone mieszkanie w stanie deweloperskim w Warszawie

Warto wiedzieć, że nie istnieje jednoznaczna definicja tego pojęcia w przepisach prawa. Mimo wszystko „stan deweloperski” funkcjonuje w nomenklaturze już od lat i zazwyczaj odnosi się do podstawowego wykończenia mieszkania, obejmującego niezbędne instalacje i elementy konstrukcyjne, ale pozostawiającego pewne prace wykończeniowe do wykonania przez nabywcę.

Dopasuj mieszkanie do swoich potrzeb - skorzystaj z naszego konfiguratora:

Skonfiguruj swoje mieszkanie

Pamiętajmy, że ostateczny zakres stanu deweloperskiego może różnić się w zależności od dewelopera oraz umowy zawartej z klientem. Choć te zakresy będą do siebie zbliżone, warto dokładnie przeczytać umowę, by mieć pewność, czego możemy się spodziewać.

Jak wygląda stan deweloperski mieszkania?

Stan deweloperski mieszkania obejmuje zazwyczaj podstawowe elementy wykończeniowe oraz instalacyjne, które są niezbędne do zamieszkania, ale nie pozwalają na wprowadzenie się „na już” do nieruchomości. Choć mogą występować drobne różnice w tym, co zastaniemy w mieszkaniu, istnieje kilka elementów, które uważa się za standard w stanie deweloperskim mieszkania. Co obejmuje taka nieruchomość?

  • Podłogi – mieszkanie może mieć położone podstawowe posadzki, najczęściej betonowe, gotowe do wyłożenia wybranym materiałem podłogowym przez nabywcę. 
  • Ściany – w stanie deweloperskim ściany są zazwyczaj pokryte tynkiem, gotowe do pomalowania lub wyłożenia tapetą. Zdarza się także, że ściany są pomalowane jedną warstwą białej farby, choć nie jest to regułą. Zazwyczaj stosuje się tynki cementowo-wapienne lub gipsowe (niektórzy deweloperzy proponują także wyrównanie powierzchni gładzią). W łazience często jest wykorzystany tynk o podwyższonej odporności na wilgoć, zwykle o większej chropowatości, co ułatwia położenie płytek.
  • Okna i drzwi – nieruchomość jest wyposażona w okna i drzwi zewnętrzne, zwykle także w parapety. 
  • Instalacje elektryczne – standardem deweloperskim jest wyposażenie w kompletny system instalacji elektrycznej, który zawiera przełączniki, gniazdka, wyprowadzenie pod podstawowe punkty świetlne oraz opcjonalnie zamontowany domofon. Ponadto, deweloper powinien zapewnić gniazda umożliwiające podłączenie telewizji czy światłowodu.
  • Instalacje hydrauliczne – zazwyczaj zamontowane są podstawowe instalacje sanitarno-kanalizacyjne i grzewcze obejmujące m.in. przyłącza wody i kanalizacji, a także grzejniki.

Podwyższony stan deweloperski

Wiemy już, co to znaczy stan deweloperski mieszkania. Istnieje także pojęcie podwyższonego stanu. Są to dodatkowe opcje wykończenia, które można wybrać spośród rozszerzonych pakietów. Wśród nich znajdzie się m.in.: biały montaż w łazience, zewnętrzne drzwi antywłamaniowe, rolety antywłamaniowe, malowanie ścian czy też ościeżnice i drzwi wewnętrzne.

Znajdź wymarzone mieszkanie w stanie deweloperskim w Gdańsku

Inną opcją jest wersja „pod klucz”, czyli kompletne wykończenie mieszkania po stronie dewelopera. Trzeba oczywiście pamiętać, że wszystkie te „niestandardowe” prace będą dodatkowo płatne.

Odbiór mieszkania deweloperskiego – na co zwrócić uwagę?

Podczas odbioru mieszkania deweloperskiego istnieje kilka istotnych czynników, na które warto zwrócić uwagę, aby upewnić się, że lokal spełnia oczekiwania i standardy jakościowe. Często dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy fachowca, który wykona odbiór techniczny i dokładnie sprawdzi wszystkie kwestie. Jeśli jednak nie zdecydujemy się na taką usługę, powinniśmy samodzielnie sprawdzić nieruchomość.

mieszkanie od dewelopera

Poniżej przedstawiamy kilka uniwersalnych porad, które na pewno Ci się przydadzą podczas odbioru mieszkania.

  • Szukaj ewentualnych wad ukrytych, takich jak wilgoć, niedostateczna izolacja akustyczna czy problemy z wentylacją. 
  • Sprawdź kąty proste za pomocą kątownika, szczególnie jeśli planujesz ustawienie w nich mebli. Pamiętaj jednak, że nie zawsze kąty te będą idealnie proste.
  • Upewnij się, że ściany są proste i równo pokryte tynkiem - poszukaj także pęknięć na ścianach i suficie.
  • Sprawdź, czy ościeżnice okienne i drzwiowe są właściwie zamontowane, a drzwi otwierają się i zamykają bez problemów. Przypatrz się także szybom w oknach – czy nie są pęknięte lub porysowane.
  • Zweryfikuj, w jakim stanie jest balkon lub taras - zwróć uwagę na balustradę i płytki.

Przy odbiorze mieszkania warto być dokładnym i skrupulatnym, aby zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo w nowym lokum. Zdarza się, że odbierana nieruchomość nie spełnia wszystkich standardów lub jest niezgodna z zapisami w umowie. W takiej sytuacji należy to niezwłocznie zgłosić i zobowiązać dewelopera do wykonania poprawek. Dopiero po ponownej weryfikacji można oficjalnie dokonać odbioru lokalu.

Mieszkanie w stanie deweloperskim… co dalej?

Zakup mieszkania w stanie deweloperskim to dopiero początek drogi ku wymarzonym czterem kątom. Teraz nadszedł czas na prace własne, które pozwolą dostosować mieszkanie do swoich osobistych potrzeb i upodobań. 

Znajdź wymarzone mieszkanie w stanie deweloperskim w Krakowie

Wymarzony dom w stanie deweloperskim wymaga szeregu prac, aby można było w nim zamieszkać. Najważniejsze z nich to wykończenie podłóg, malowanie ścian, wykończenie łazienki i kuchni, montaż drzwi wewnętrznych, a także dodatkowych punktów elektrycznych. Na koniec wisienka na torcie – ustawienie mebli i dekoracji. Warto zaplanować prace, aby przejście przez cały proces było nieco łatwiejsze.

Ostateczny koszt wykończenia mieszkania będzie oczywiście zależał od zakresu prac, a także wybranych materiałów. Warto zastanowić się nad budżetem jeszcze przed odebraniem nieruchomości.

Stan deweloperski mieszkania: podsumowanie

Stan deweloperski domu lub mieszkania to podstawowe wykończenie oraz zainstalowane niezbędne instalacje. Standard wykończenia może się nieco różnić, ale zwykle są to te same elementy: betonowa wylewka na podłodze, tynki na ścianach, zamontowane okna, parapety i drzwi wejściowe, a także grzejniki, punkty elektryczne oraz instalacje. Kluczowe jest dokładne sprawdzenie nieruchomości podczas odbioru, aby zgłosić ewentualne wady lub niedociągnięcia deweloperowi.

Stan deweloperski czy wykończenie pod klucz? Sprawdź również

Planowanie i koordynacja prac własnych stanowią kolejny istotny krok w procesie wykańczania mieszkania. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się wymarzonym miejscem do życia, dopasowanym do naszych indywidualnych oczekiwań.

remont mieszkania z architektem
Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Jak znaleźć dobrego elektryka?

      Jak znaleźć dobrego elektryka?

      Szukanie elektryka, który zajmie się rozprowadzeniem instalacji, wymianą starego schematu czy nawet rutynową kontrolą nie jest proste. Sprawdźmy, jak znaleźć dobrego elektryka.

      01 czerwca 2023

      Artykuł sponsorowany

    • Termomodernizacja domu i budynków jednorodzinnych

      Termomodernizacja domu i budynków jednorodzinnych

      Domy jednorodzinne produkują aż 85% emisji CO2** i przyczyniają się do znacznej produkcji smogu. Nic więc dziwnego w tym, że ten temat jest ostatnio tak mocno eksploatowany, nawet przez brukselskie władze.

      26 maja 2023

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    • Co to jest termomodernizacja budynków? To musisz wiedzieć

      Co to jest termomodernizacja budynków? To musisz wiedzieć

      Termomodernizacja budynków to proces, który zyskuje coraz większe znaczenie w świetle niedawno przegłosowanych zmian w Unii Europejskiej. Polega na poprawie efektywności energetycznej obiektów, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji i zmniejszenie emisji szkodliwych substancji, jednocześnie korzystnie wpływając na zdrowie oraz dobrostan mieszkańców.

      28 kwietnia 2023

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    • Koszty remontu 2022

      Koszty remontu 2022

      Czy to możliwe, żeby remont w 2022 roku wymagał ponad dwa razy więcej nakładów finansowych niż w roku poprzednim? W ostatnim czasie ceny usług oraz materiałów budowlanych wzrosły. Na jaki koszt remontu mieszkania trzeba się przygotować, chcąc odnowić cztery kąty? Sprawdzamy, jak wygląda kosztorys remontu mieszkania.

      27 kwietnia 2022

      Dominika Perkowska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023