Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Oświetlenie kuchni

Artykuł gościnny

Data publikacji: 17.02.2020, Data aktualizacji: 20.02.2023

6 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 9 głosów

Oświetlenie kuchni
Zastanawiasz się jakie oświetlenie będzie idealne do Twojej kuchni? Przeczytaj porady eksperta portalu Lumigo.pl.

Marzy Ci się kuchnia idealna? Taka, która wywoła efekt wow, ale też funkcjonalna, praktyczna i wygodna… proszę bardzo. Nie potrzebny Ci do tego projektant wnętrz. Wystarczy, że będziesz przestrzegać kilku prostych wskazówek, a Twoja kuchnia będzie piękna niczym z magazynów wnętrzarskich.

Styl wykończenia kuchni i dobór oświetlenia

Po pierwsze konsekwencja. Pamiętaj, że kuchnia to wnętrze reprezentacyjne. Bardzo często to tutaj zapraszasz gości i spędzasz czas ze znajomymi. To miejsce, które powinno być przemyślane w każdym calu i nie ma tu miejsca na przypadkowe wybory. Zacznij więc od ustalenia, w jakim stylu chcesz urządzić swoją kuchnię? Jeśli zdecydujesz się na klasykę, wybieraj akcesoria w tradycyjnym stylu. Jeśli jednak wolisz współczesne wzornictwo, postaw na nowoczesne oświetlenie. Celujesz we wnętrze industrialne? Wybieraj lampy z elementami metalowymi lub betonowymi, nie bój się barwionego szkła. Jeśli chcesz, aby Twoja kuchnia tętniła skandynawską przytulnością, wybieraj lampy w jasnych kolorach, z metalu lub z tworzywa. Najlepiej te z drewnianymi elementami i pastelowymi wykończeniami. To da Ci gwarancję, że nawet bez obszernej wiedzy na temat aranżacji wnętrz, Twoja przestrzeń będzie stylowa i elegancka

.jasna kuchnia z nowoczesnym oświetleniem

Jakie lampy będą najlepsze do stylu nowoczesnego?

Styl nowoczesny jest otwarty na wiele oryginalnych połączeń i możliwości, więc tutaj opcji masz bardzo wiele. Postaramy się streścić kilka najczęściej wybieranych wariantów, którymi możesz zainspirować się podczas urządzania swojego wnętrza.

Motyw przewodni - chrom. Jeśli twoja kuchnia jest prosta, minimalistyczna i stonowana kolorystycznie, koniecznie wybierz do niej lampy w kolorze połyskliwego chromu. To sprawi, że wnętrze nabierze głębi i nie będzie wydawało się ponure. Chromowane lampy sprawdzają się doskonale w kuchniach ze srebrnymi sprzętami i armaturą. Jeśli chodzi o kształty lamp, wybór jest bardzo duży. Jeśli w kuchni rządzą ostre formy i geometria, wybierz lampy w kształcie prostokąta lub stożka. Jeśli jednak wolisz obłe i delikatne kształty, zdecyduj się na lampy w formie kul.

Minimalizm i szkło w roli głównej. Szklane lampy to dobry wybór do kuchni nie tylko dlatego, że dają dużo światła, ale też z uwagi na łatwość utrzymania ich w czystości. Wystarczy na bieżąco przecierać szklane klosze, by zachować ich początkowy blask. Do jakiej kuchni będą pasowały? Przede wszystkim do tej zaaranżowanej w stylu minimalistycznym. Fronty na wysoki połysk, do tego szklany stół i transparentne krzesła z tworzywa. Szkło wpisze się tu doskonale. Nie tylko to transparentne, ale także barwione na metaliczne odcienie.

wiszące żarówki

Modne tuby: lampy sufitowe i wiszące, a nawet kinkiety. Najważniejszy jest tutaj ich kształt. A mowa o prostych z pozoru tubach, które szturmem zdobywają nowoczesne aranżacje. Tutaj kolorystyka jest dowolna, od bieli, poprzez złoto, na czerni kończąc. Lampy wiszące można montować na stołem i nad wyspą, tuby sufitowe doskonale sprawdzają się nad roboczymi blatami. Są stylowe i uniwersalne. Doskonałe do współczesnych wnętrz.

Odetnij się od klasyki. Pamiętaj, że nowoczesne aranżacje lubią minimalizm. Wnętrze musi być proste i stonowane. Wchodząc do nowoczesnej kuchni powinno wyczuwać się niczym niezakłóconą przestrzeń. Dlatego duże żyrandole i masywne lampy lepiej pozostawić do klasycznych wnętrz, o których zaraz napiszemy więcej. Tutaj postaw na nieco łagodniejsze formy, lżejsze wykończenia i ciekawy, nowoczesny design, a Twoja kuchnia z pewnością będzie spełnieniem Twoich marzeń.

Co sprawdzi się w kuchni klasycznej?

Klasyka to opcja dla osób, które lubią klimatyczne wnętrza z charakterem. Meble z ciemnego drewna lub wręcz przeciwnie, bielone fronty szafek. Do tego akcesoria, które tworzą przytulny charakter wnętrza i eleganckie oświetlenie.

W którym kierunku warto pójść wybierając lampy do kuchni klasycznej?

Detale i zdobienia. W przeciwieństwie do stylu nowoczesnego, w klasycznej kuchni nie trzeba obawiać się dekoracyjnych detali i wykończeń. Wybieraj lampy z masywnymi okuciami, ręcznie wykonywanymi dekoracjami i detalami, które przykuwają wzrok. Zamiast tradycyjnego zawieszenia, wybierz lampę na grubym łańcuchu lub metalowym pręcie.

Klasyczne formy. Nie obawiaj się także bogactwa form. W klasycznym stylu jest to mile widziane. Szklane klosze obudowane metalowymi oprawami lub duże, witrażowe lampy zamontowane nad stołem. Każdy element jest tutaj ważny i tworzy wyjątkowy klimat.

Co powinno zapewniać dobre oświetlenie kuchni?

Wiesz już, na jaki styl się zdecydujesz i jakich lamp będziesz szukać? Czas zastanowić się nad tym, co zrobić, by kuchnia była nie tylko efektowna, ale też praktyczna i łatwa w użytkowaniu. Wbrew pozorom, odpowiednio dobrane oświetleni ma tutaj duże znaczenie. Warto więc zapoznać się z kilkoma poniżej opisanymi zasadami, które ułatwią funkcjonalne oświetlenie kuchni. Sprawdzają się one niezależnie od tego czy będzie to pomieszczenie zaaranżowane w stylu klasycznym czy nowoczesnym.

Oświetlenie kuchni powinno składać się z trzech podstawowych elementów. Po pierwsze oświetlenie centralne, które równomiernie rozświetli pomieszczenie. Po drugie oświetlenie zadaniowe, które będzie pomocne w trakcie wykonywania codziennych, kuchennych obowiązków oraz oświetlenie dekoracyjne. Współcześnie bardzo często łączone z oświetleniem zadaniowym.

Zacznijmy od oświetlenia centralnego. Zazwyczaj są to lampy sufitowe, umieszczane na środku pomieszczenia, które mają stanowić świetlną bazę. Mają oświetlać kuchnię dokładnie i równomiernie. Współcześnie jedna lampa sufitowa często zamieniana jest na kilka spotów lub oczek sufitowych rozmieszczanych na całym suficie. Jednak w tym przypadku ich funkcja pozostaje niezmienna.

Oświetlenie zadaniowe, czyli najważniejszy punkt w wyborze lamp kuchennych. Dlaczego? Ponieważ to ten rodzaj oświetlenia w dużej mierze odpowiada za to, czy kuchnia jest funkcjonalna. Większość kuchni urządzona jest tak, że stojąc przy blacie roboczym, światło centralne pozostaje za plecami. Właśnie dlatego bardzo ważne jest dodatkowe oświetlenie. Mogą to być kinkiety umieszczone nad blatem, świetlne listwy montowane pod szafkami lub lampy wiszące.

Kolejnym miejscem, z oświetleniem zadaniowym są modne ostatnio kuchenne wyspy i barki domowe, które często łączą ze sobą otwarta kuchnię z salonem. Jest to miejsce wielofunkcyjne, z jednej strony pełniące rolę blatu roboczego, z drugiej strony stołu, właśnie dlatego ważne jest tutaj odpowiednie oświetlenie. W tym miejscu najlepiej sprawdzają się designerskie lampy wiszące, które pełnią też funkcję dekoracji i w pewnym sensie granicy między kuchnią a salonem. Pamiętaj jednak, aby zamontować je na odpowiedniej wysokości – przy wyspie czasami siedzisz, a czasami stoisz. Lampy nie powinny znajdować się na wysokości wzroku.

Do oświetlenia zadaniowego można zaliczyć także wszelkie punkty doświetlające szafki, na przykład reflektorki sufitowe skierowane na kuchenną zabudowę czy wewnątrz szafkowe punkty świetlne.

Pozostaje jeszcze ostatni typ oświetlenia, czyli dekoracja. Jeśli chodzi o kuchnię, są to zazwyczaj lampy montowane nad stołem. Lampy te powinny kierować światło głównie do dołu, na blat i być uzupełnieniem pozostałych elementów oświetlenia.

ciepłe oświetlenie kuchni

Ilość i barwa światła w kuchni

Warto wspomnieć o tym, że oświetlenie w całym pomieszczeniu powinno być spójne. Nie chodzi o kupowanie lamp z jednej kolekcji, ale o zachowanie podobnej kolorystyki lub form oświetlenia. Bardzo ważne jest też to, by zachować umiar. Jeśli nad wyspą zamontowane zostaną dekoracyjne lampy, nad stół warto wybrać nieco bardziej stonowaną lampę, tak by oba modele nie kłóciły się ze sobą.  

Omówiliśmy już styl i formę, pozostaje jeszcze krótko wspomnieć o technicznych wymaganiach kuchennych lamp. Na co zwrócić uwagę? Najważniejsze są dwa aspekty: moc i kolor światła.

Funkcjonalna kuchnia nie może być ciemna. Światło centralne powinno mieć moc ok. 60W, do tego dochodzą punkty zadaniowe. Tutaj warto pamiętać o tym, że woltaż wszystkich lamp się sumuje. To znaczy, że jeśli nad wyspą zamontowane zostaną 3 lampy, wystarczy, że każda z nich będzie miała żarówkę o mocy 20W, włączone razem dadzą aż 60W, więc to na pewno wystarczy do doświetlenia blatu. Oświetlenie nad stołem może być delikatniejsze. Tutaj wystarczy żarówka o mocy 40W.

kuchnia w stylu klasycznym

Jaki kolor światła wybrać? Warto zdecydować się na kilka kolorów. Światło centralne powinno być neutralne (w zakresie 2700-3500K). Światło zadaniowe może mieć chłodną barwę (3500-4500K). Natomiast lampa nad stołem powinna dawać przyjemne, ciepłe światło, przy którym miło będzie zjeść posiłek (1500-2700K). Pamiętaj, aby instalacja była przygotowana tak, by móc swobodnie kontrolować każdym punktem światła i włączać dokładnie te, które akurat są Ci potrzebne.

Niezależnie od tego, w jakim stylu urządzona będzie Twoja kuchnia, pamiętaj o tym, że zasady, co do jej funkcjonalnego oświetlenia są bardzo podobne. Liczy się nie tylko design, ale także praktyczne rozwiązania, które ułatwią Ci codzienne użytkowanie z „serca domu”. Pamiętając o powyższych radach na pewno uda Ci się zaaranżować kuchnię marzeń.

Oświetlenie podszafkowe w kuchni Przeczytaj porady ekspertów

Materiał przygotowany przez portal Lumigo.pl

wykończenie mieszkania z architektem

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Jak udekorować dom na Święta: oświetlenie, dekoracje i wystrój domu na Święta

      Jak udekorować dom na Święta: oświetlenie, dekoracje i wystrój domu na Święta

      Jak przygotować dom na Święta? Jakie dekoracje wykonać, aby w mieszkaniu zapanował bożonarodzeniowy klimat? Ciekawe porady i inspiracje znajdziesz w naszym artykule.

      13 grudnia 2024

      Dominika Perkowska

    • Jak zaplanować święta: urządzanie domu na Boże Narodzenie

      Jak zaplanować święta: urządzanie domu na Boże Narodzenie

      Jak zorganizować pierwsze święta w nowym domu? Jak przygotować się do wigilii? Organizacja świąt to nie lada wyzwanie. Sprawdź, jak dobrze się przygotować do świąt.

      12 grudnia 2024

      Dominika Perkowska

    • Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania, domu i lokalu: wzór ogólny w PDF

      Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania, domu i lokalu: wzór ogólny w PDF

      Przyszłego nabywcę mieszkania czeka jego protokolarny odbiór od dewelopera. To właśnie wtedy podpisuje się protokół odbioru mieszkania. W dokumencie takim wpisujemy m.in. usterki występujące w lokalu podczas jego odbioru. Jakie są konsekwencję wpisania lub niewpisania do protokołu zdawczo-odbiorczego wad mieszkania w przejmowanym od dewelopera lokalu? Sprawdź.

      12 grudnia 2024

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    • Jak zmienić dostawcę prądu: zmiana dostawcy energii

      Jak zmienić dostawcę prądu: zmiana dostawcy energii

      Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej to coraz częstszy sposób na obniżenie domowych kosztów. Jest to istotne w obliczu "odmrożenia" cen energii z początkiem 2025 roku. Warto więc już teraz dokładnie przeanalizować dostępne oferty, aby wybrać sprzedawcę, który zapewni korzystne warunki i stabilność cen.

      12 grudnia 2024

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023