Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak zaprojektować kuchnię: koszt i organizacja kuchni

Ewelina Zajączkowska
Ewelina Zajączkowska

Data publikacji: 05.02.2021, Data aktualizacji: 09.10.2023

Średnia ocen 4/5 na podstawie 37 głosów

Jak zaprojektować kuchnię: koszt i organizacja kuchni
Funkcjonalna kuchnia nie tylko usprawnia codzienne przygotowywanie posiłków, ale również pozwala zaoszczędzić miejsce i zachować porządek. Jak powinna wyglądać organizacja w kuchni? Przeczytasz na RynekPierwotny.pl.

Organizacja w kuchni jest niezwykle istotna, ponieważ jest to miejsce, w którym toczy się większość domowego życia każdego z nas. To tu spotykamy się z rodziną, przygotowujemy i najczęściej jemy posiłki, przesiadujemy z gorącą kawą rano i prowadzimy długie rozmowy z przyjaciółmi na organizowanych przez nas imprezach. Trudno wyobrazić sobie dom bez tego pomieszczenia i jego wyjątkowego klimatu.

To właśnie dlatego, w tym artykule podpowiadamy, jak zaaranżować ergonomiczną kuchnię. Funkcjonalna kuchnia to taka, którą wyróżniają specjalnie przygotowane meble, inspirujące pomysły i ciekawe rozwiązania. Jak wygląda dobra organizacja w kuchni? 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak urządzić funkcjonalną kuchnię,
 • jakie wybrać dodatki,
 • czym są półki cargo. 

Jak zaprojektować małą kuchnię w bloku? Trójkąt roboczy

Ergonomia w kuchni odnosi się do optymalizacji układu i wykorzystania przestrzeni, sprzętu i narzędzi kuchennych po to, aby praca była jak najbardziej wydajna, bezpieczna i komfortowa, a odpowiednio zaplanowany ciąg kuchenny jest tutaj kluczem. Zasadniczym elementem ergonomicznie zaplanowanej kuchni jest pojęcie tzw. trójkąta roboczego, który skupia się na trzech głównych strefach działania: przechowywania produktów, gotowania i pieczenia oraz utrzymania czystości, co obejmuje zmywanie i prace porządkowe. 

W praktyce oznacza to, że te trzy strefy powinny tworzyć wirtualny trójkąt, w którym każdy z jego wierzchołków to jedna z tych stref. Odległości między wierzchołkami trójkąta nie powinny być ani zbyt duże, ani zbyt małe, aby umożliwić wygodne i efektywne przemieszczanie się.

Zastosowanie trójkąta roboczego pomaga w minimalizowaniu zbędnego ruchu podczas gotowania, co sprawia, że prace w kuchni są bardziej zorganizowane, wydajne i mniej męczące. Przyczynia się to również do zwiększenia bezpieczeństwa, redukując ryzyko wypadków związanych z nadmiernym przemieszczaniem się, na przykład możliwością wylania gorących płynów czy kolizji z innymi osobami znajdującymi się w kuchni.

Funkcjonalna kuchnia

Kiedy mówimy o trójkącie roboczym, warto zastanowić się nad konkretnymi odległościami między jego elementami (przypominam elementy: lodówkazlew, piekarnik). Optymalnie, każdy bok trójkąta powinien mieć od 1,2 do 2,7 metra. Zbyt duże odległości będą powodować niepotrzebne chodzenie, a zbyt małe mogą utrudnić swobodę ruchów i prowadzić do zamieszania. Poza tym warto również rozważyć wysokość blatów i ich dostosowanie do wzrostu użytkowników, aby zapobiec nadmiernemu schylaniu się czy przygotowywaniu potraw. Kolejnym istotnym aspektem są miejsca na przechowywanie akcesoriów w pobliżu ich punktu użycia, co minimalizuje potrzebę przemieszczania się i sięgania na odległe półki.

Trójkątna zasada w projektowaniu kuchni — dlaczego warto?

Tak zaplanowana, ergonomiczna, kuchnia sprawdzi się w każdym domu. Ułatwi organizację, gotowanie, sprzątanie oraz przechowywanie kuchennych sprzętów. Zawsze swobodnie wyciągniesz te, które właśnie Ci są potrzebne, jak np. przyprawy, pojemniki z suszonymi produktami czy inne akcesoria. Masz swobodny dostęp do szuflad, co zdecydowanie pomoże Ci w utrzymaniu porządku.

Warto również uwzględnić fakt, taki projekt kuchni może stanowić pewne wyzwanie dla osób leworęcznych. Ergonomiczny układ oparty o pojęcie trójkąta wpływa na zmianę układu sprzętu AGD i mebli – podczas gdy w kuchni dla osób praworęcznych strefy wyznaczone są według osi lodówka-zlew-płyta, w kuchni dla leworęcznych będzie to plan odwrotny. Jeśli zatem jesteś osobą leworęczną, warto go zmodyfikować i dostosować do własnych potrzeb.

Jeśli zatem zależy Ci na komforcie, uwzględnij kryteria projektowania ergonomicznej kuchni. 

Organizacja w kuchni - system szaf

Jak urządzić kuchnie — funkcjonalna kuchnia

Aranżacja kuchni to coś więcej niż tylko umiejętne połączenie kolorów i wybór eleganckich sprzętów. To przede wszystkim układ mebli, który powinien być zarówno praktyczny, jak i estetyczny. Meble kuchenne są bowiem kręgosłupem każdej kuchni, determinując jej funkcjonalność i ogólny charakter. W kolejnych akapitach skupimy się na tym, jak dobrze zaplanować rozmieszczenie mebli, by twoja kuchnia stała się miejscem, w którym będzie ci się pracowało komfortowo i efektywnie.

Wiszące szafki kuchenne

Wiszące szafki w kuchni to nie tylko miejsce na ulubione kubki czy zapasy makaronu. To przemyślana koncepcja, która ma Ci ułatwić życie. Ważne jest, żeby szafki wisiały na odpowiedniej wysokości – tak, by bez problemu móc sięgnąć do najwyższej półki, ale też, żeby nie musieć się schylać. A co z tymi wszystkimi słoikami, pojemnikami i garnkami, które zawsze się gubią w tylnej części szafki? Tu z pomocą przychodzą nowoczesne rozwiązania jak organizery czy systemy otwierania na lekki dotyk. Właściwie zaprojektowane wiszące szafki to nie tylko wygoda, ale też prawdziwa frajda z gotowania, ale i znaczna oszczędność czasu.

Jeśli już dobrze zorganizujesz swoją przestrzeń, pomyśl też o tym, z jakich materiałów są wykonane szafki. Wybór powierzchni łatwych w utrzymaniu i czyszczeniu oszczędzi Ci sporo czasu. A skoro o oszczędzaniu mowa, warto też zainwestować w dobre oświetlenie. Lampki LED pod szafkami to nie tylko znacznie tańsze rozwiązanie, ale i dodatkowy urok. No i oczywiście, nie zapominajmy o uchwytach. To drobny element, ale jakże ważny dla całości. W końcu to one często nadają ton całemu wnętrzu, no i są naprawdę użyteczne. 

Planujemy organizację w szafkach i szufladach

Na przykładzie słoików ginących w otchłani szafek możesz pojąć, jak ważne jest odpowiednie przechowywanie. To z kolei wiąże się z odpowiednim rozplanowaniem przestrzeni. Liczy się prawidłowa organizacja kuchni oraz porządek. Projektanci mebli, zwłaszcza kuchennych coraz częściej stawiają nie tylko na ich pojemność, ale również praktyczne rozwiązania do przechowywania produktów, zarówno w szufladach, jak i szafkach.

Ciekawą metodą stosowaną przez producentów przy konstrukcji jest zastąpienie tradycyjnego relingu szkłem lub metalem. Dzięki temu mebel zyskuje dodatkową stabilność, ale też większą pojemność. Sprawia to, że takie przedmioty jak garnki czy pokrywy nie wypadają z nich. Coraz popularniejsze są również szafki zlewowe całkowicie pozbawione uchwytów. Trzeba natomiast pamiętać, że funkcjonalna kuchnia to taka, która będzie dla Ciebie wygodna, a rozwiązania dostosowane do tego, w jakie sprzęty będziesz wyposażać kuchnię i co w danych szufladach przechowywać.

Aranżacja kuchni to też odpowiedni wybór szafek (np. wiszących).

Wybierając meble, warto zwrócić uwagę na innowacyjne rozwiązania w szufladach i szafkach. Na przykład, specjalne przegródki na różne przybory kuchenne, takie jak noże czy chochle, mogą być niezwykle praktyczne. Niektóre z nich oferują nawet przezroczyste pokrywy, dzięki czemu bez trudu zidentyfikujesz zawartość bez konieczności jej wyciągania. To nie tylko wprowadza ład, ale również ułatwia utrzymanie kuchni w czystości i pozwala na szybkie znalezienie tego, czego potrzebujesz bez robienia bałaganu, który później trzeba posprzątać. Odpowiednio zaprojektowane szuflady mogą stać się twoimi sprzymierzeńcami w utrzymaniu doskonałej organizacji. 

Wśród opcji przechowywania warto też zwrócić uwagę na szuflady z wnętrzami wykonanymi z siatki płóciennej, idealnych do przechowywania pieczywa. To inteligentny sposób na zachowanie świeżości i porządku. Co więcej, niektóre meble kuchenne oferują zaskakująco praktyczne pojemniki wiszące na szynach zamiast tradycyjnych półek. Dla tych, którzy myślą o ekologii, dostępne są również metalowe druty przeznaczone do przechowywania butelek. Takie nietypowe, ale funkcjonalne rozwiązania mogą znacznie ułatwić organizację Twojej kuchni.

Jeżeli jednak, z jakiegoś powodu, wolisz zwykłe meble, bez wymyślnych wkładów, jest nadzieja — jest nią możliwość dokupienia wymiennych wkładów do szuflad i szafek. Takie produkty zazwyczaj wykonane są z plastiku albo innego, lekkiego materiału więc w razie zabrudzenia albo zużycia, można spokojnie je wyrzucić i wymienić na nowe. Przy okazji, wnętrze szuflad nie ulegnie zniszczeniu, jak mogłoby to mieć miejsce w przypadku bezpośredniego kontaktu np. ze sztućcami.

Co ważne, funkcjonalna kuchnia to też odpowiednie zagospodarowanie szafki pod zlewem. Mimo że nam, Polakom, to miejsce kojarzy się jedynie z koszem na śmieci (w myśl zasady ''w każdym porządnym polskim domu, pod zlewem jest kosz''), można to stanowisko zagospodarować zgoła inaczej. Na przykład zainstalować wysuwane półki i przechowywać reklamówki czy worki na śmieci. Czyż nie jest to też ergonomia w kuchni? Tutaj należy pamiętać, że funkcjonalna kuchnia powinna być wyposażona w szafki z regulowaną wysokością półek. Pozwoli to w dowolnym momencie na stworzenie nowego miejsca dostosowanego do wielkości przedmiotów i przechowywania wybranych produktów.

Szafki kuchenne - organizacja

Zabudowa kuchni — półki cargo i narożne

Półki cargo to nic innego, jak dostosowane do mebli kuchennych pionowe szafki z półkami wyposażone w stelaż pozwalający ją wysuwać. Najczęściej są wysokie i stosunkowo wąskie, a tym samym stają się bardzo dobrą alternatywą dla standardowych półek na ścianach. Montując półki typu cargo, zyskasz sporo miejsca na mniejsze przedmioty, takie jak przyprawy i zapomnisz o ciągłej konieczności wycierania z kurzu półek zewnętrznych. 

Nowoczesne kuchnie są ciągle udoskonalane, a wielu projektantów stawia nie tylko na design, ale przede wszystkim na praktyczny wymiar pomieszczenia. Przykładem tego są nie tylko wysuwane półki cargo, stanowiące bardzo wygodny schowek, ale też popularne od dłuższego czasu szuflady narożne z wysuwanymi koszykami, w których z powodzeniem powinny zmieścić się między innymi patelnie i garnki.

Dobrze zaprojektowane kosze pozwalają się w łatwy sposób wysuwać, dając nam dostęp do wszystkiego, co jest w danej chwili niezbędne. Stosując proste, ale funkcjonalne rozwiązania ograniczysz chaos i nieporządek, a tym samym będziesz miał więcej czasu na kulinarne szaleństwa w dostosowanej do Twoich potrzeb przestrzeni. 

Meble kuchenne — wyspa i blat

Wyspa kuchenna to niezwykle praktyczny element każdego nowoczesnego wnętrza. Idealnym rozwiązaniem jest model składający się z szafek i szuflad, dzięki którym zyskasz dodatkową przestrzeń, aby przechowywać różnego rodzaju produkty np. wina, przyprawy, pojemniki i inne kuchenne akcesoria. 

Nie można zapomnieć o elastyczności, jaką oferuje taka wyspa. Niektóre modele wyposażone są w kółka, dzięki którym można je łatwo przesuwać i dostosować do różnych potrzeb, czy to podczas organizowania przyjęcia, czy też zmiany układu pomieszczenia. Jest to nie tylko praktyczne, ale też otwiera drzwi do kreatywnego wykorzystania przestrzeni.

Wiele osób stawia również na podwyższony blat, który oddzieli kuchnię od pozostałych obszarów strefy dziennej. Można za nim ukryć kontakty i włączniki. Gdy jest szeroki, może służyć jako stolik.

Jeśli natomiast masz do dyspozycji jedynie małą kuchnię, możesz pomyśleć o małym, wysuwanym blacie. Wygląda jak zwykła szuflada, ale w rzeczywistości jest dodatkowym miejscem do pracy w kuchni, które może być także wykorzystywane jako niewielki stolik.

Ergonomia w kuchni — rola dodatków

Praktyczna kuchnia mieści w sobie również inne i bardzo ciekawe rozwiązania. Jednym z nich jest niecodzienny pomysł wieszania słoików na półkach  – wystarczy przykręcić nakrętki od spodu do półki i nakręcać na to słoik. Jest to nie tylko praktyczne, ale i ciekawie wygląda, a w dodatku wykonane jest metodą DYI, co ostatecznie daje jeszcze większą satysfakcję. Idealnie sprawdzi się w przypadku organizacji przypraw, których nie trzeba już przechowywać w szafkach, gdzie często się rozsypują. Dotyczy to również innych sypkich produktów jak np. herbaty czy kawa. Nie trzeba wówczas organizować specjalnych szuflad.

Innym pomysłem jest wieszak na patelnie. Sprawdzi się w każdej kuchni, ale z pewnością jego zalety najbardziej  docenią właściciele małych pomieszczeń. Dzięki niemu oszczędzisz dużo miejsca, ale także wyeksponujesz patelnie czy garnki, które dodają kuchni estetyki (oczywiście, pod warunkiem, że patelnie będą zadbane). Nie zajmują też szuflady, która może służyć do przechowywania innych przyrządów kuchennych.

Kolejnym praktycznym rozwiązaniem jest spiralna bateria kuchenna. Pozwala z łatwością manipulować kranem, usprawniając zmywanie, mycie owoców czy warzyw oraz czyszczenie zlewozmywaka. Te rozwiązania sprawiają, że ergonomia w kuchni nie jest trudna do utrzymania.

Blat kuchenny

Aranżacja kuchnia — pomysły na zabudowę kuchni w nietypowym kształcie

Ergonomicznie urządzona kuchnia to również zastosowanie kreatywnych pomysłów, które pomogą optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, zwłaszcza jeśli kuchnia ma nietypowy kształt. Jeśli na przykład masz do czynienia z kuchnią w kształcie litery L, możesz pomyśleć o wykorzystaniu miejsca w narożniku, który będzie stanowił centrum kulinarnej aktywności. Montując tam kuchenkę i zlewozmywak, stworzysz naturalną strefę roboczą, do której łatwo dojdziesz z każdej części kuchni.

W kuchniach o kształcie U wyspa kuchenna może nie być najbardziej praktycznym rozwiązaniem. W tym przypadku warto zastanowić się nad zastosowaniem licznych półek i szuflad na ścianach bocznych, aby wydobyć maksimum z dostępnej przestrzeni. Możesz również zdecydować się na zabudowanie jednej ze ścian sprzętem AGD, co pozwoli na lepsze rozplanowanie reszty mebli i przestrzeni roboczej.

Jeżeli jednak jesteś szczęśliwym posiadaczem kuchni na planie otwartym, zastanów się nad zastosowaniem półwyspu kuchennego, który będzie naturalnie oddzielał przestrzeń kuchni od reszty pomieszczenia, a jednocześnie będzie dodatkową powierzchnią roboczą czy miejscem, gdzie domownicy mogą zjeść posiłek.

Nie zapomnij również o zastosowaniu różnorodnych materiałów i kolorów. Drewniane elementy mogą wprowadzić ciepło, metalowe akcenty nowoczesność, a kolorowe szafki czy płytki dodadzą charakteru. Pamiętaj, że każda kuchnia jest inna i najlepsze efekty osiągniesz, dostosowując aranżację do jej unikalnych wymiarów i kształtu.

Jak zaprojektować kuchnię: podsumowanie

Projektowanie ergonomicznej kuchni to wyzwanie, ale również inwestycja w długoterminowy komfort i funkcjonalność. Właściwie zaplanowany układ trójkąta roboczego to podstawa, ale nie można zapomnieć również o innych aspektach, takich jak wysokość blatów, organizacja szafek i szuflad, czy wybór odpowiednich mebli i akcesoriów. Każdy element ma swoje znaczenie i wszystkie razem składają się na harmonijną i funkcjonalną całość.

Funkcjonalność, komfort i estetyka to trzy filary, na których powinna opierać się każda dobrze zaprojektowana kuchnia. I choć wydaje się to skomplikowane, to zastosowanie podstawowych zasad ergonomii może znacznie ułatwić cały proces. Warto również być otwartym na innowacyjne rozwiązania i dostosować je do własnych potrzeb i preferencji. Pamiętając o tych zasadach, z pewnością stworzysz przestrzeń, która będzie nie tylko piękna, ale przede wszystkim funkcjonalna i przyjazna dla użytkowników. Niezależnie od tego, czy jesteś prawo, czy leworęczny, czy masz dużą, czy małą kuchnię, odpowiednie zaplanowanie i aranżacja pozwolą Ci cieszyć się gotowaniem, jak nigdy dotąd.

wykończenie mieszkania z architektem
Ewelina Zajączkowska
Ewelina Zajączkowska

Jako copywriter i PR-owiec, od ponad 7 lat pomaga firmom z branży nieruchomościowej w tworzeniu wizerunku i podnoszeniu sprzedaży za pomocą treści. Dobra znajomość rynku nieruchomości oraz umiejętność analizowania i łączenia faktów sprawia, że tworzy merytoryczne teksty, pomagające zrozumieć mechanizmy rynkowe. Prywatnie entuzjastka śpiewu i gry na ukulele.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023