Ściana wschodnia – ceny i oferty deweloperów

Marcin Moneta
Marcin Moneta

Data publikacji: 29.03.2019, Data aktualizacji: 15.11.2021

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 5 głosów

Ściana wschodnia – ceny i oferty deweloperów
Rynek nieruchomości na tzw. ścianie wschodniej kojarzony jest przede wszystkim z tanimi mieszkaniami. Czy słusznie? Sprawdzamy ceny i oferty deweloperów.

Duże zapotrzebowanie sprawia, że  ceny mieszkań w niektórych stolicach wschodnich województw idą mocno do góry.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Przez pojęcie „ściana wschodnia” rozumiemy takie regiony jak: podkarpackie, lubelskie, podlaskie i warmińsko – mazurskie. Z informacji Narodowego Banku Polskiego wynika, że w ciągu 12 miesięcy mieszkania na rynkach pierwotnych w tych regionach podrożały od 5 do aż 20 proc.

Ostatnie dane NBP mówią o średnich cenowych w III kw. 2018. W tym okresie rok w Rzeszowie za 1 mkw. nowego mieszkania płaciło się 5318 zł. Rok wcześniej – w III kw. 2017 – średnia cen wynosiła 4952 zł. Oznacza to, że w ciągu 12 miesięcy mieszkania w tym mieście podrożały o blisko 7,5 proc.

W Lublinie w III kw. 2017 1 mkw. kosztował 5242 zł. Rok później było to 5479 zł. Wzrost wyniósł niecałe 5 proc. Zdecydowanie mocniej zdrożały mieszkania w Białymstoku. W III kw. 2017 za 1 mkw. nowego lokalu płaciło się w tym mieście 4463 zł. Rok później było to już 5351 zł. Wzrost cen wyniósł w tym przypadku aż blisko 20 procent! Białystok okazał się liderem wśród lokalizacji na wschodzie, jeśli chodzi o wzrost cen.

W Olsztynie mieszkania drożały podobnie do Rzeszowa. Za 1 mkw. w III kw. 2017 płaciło się tam 4929 zł. Rok później – 5326 zł. Roczny wzrost cen wyniósł ponad 8 proc.

Ściana wschodnia nie jest już obszarem Polski z najtańszymi mieszkaniami. Ceny zrównały się a nawet przekroczyły (w przypadku Lublina) stawki w Łodzi, a przecież to jeden z największych ośrodków w Polsce. Wśród stolic województw tańsze mieszkania są także w Opolu, Zielonej Górze i Kielcach.

Jakie nieruchomości znajdują się obecnie w ofertach deweloperów ze stolic wschodnich regionów? Sprawdziliśmy to.

Kameralny Sławin

Rzeszów

Najtańsze mieszkania z rynku pierwotnego w stolicy Podkarpacia są dostępne w cenach już od 2700 zł/mkw. Za takie pieniądze można stać się właścicielem 150-metrowego domu w zabudowie bliźniaczej, w peryferyjnej lokalizacji, około 6 km na południe od centrum miasta. Około 4 km od ścisłego centrum do kupienia są mieszkania w budynkach o charakterze szeregowym. Ceny zaczynają się od 3750 zł/mkw. w przypadku mieszkań o powierzchni 99 mkw.

Przeciętny poziom cen mieszkań nowych w standardzie deweloperskim w lokalizacjach w promieniu 2 – 4 km od centrum wynosi od 4400 do około 5200 zł/mkw.

Rzeszów cechuje się słabo rozwiniętym segmentem premium, choć trzeba przyznać, że w ostatnich latach wiele się zmienia na plus. W planach inwestycyjnych jest m.in. budowa wieżowców w rejonie Mostu Zamkowego i na Olszynkach. Aktualnie wśród ofert RynekPierwotny.pl przedział cenowy mieszkaniowego luksusu w Rzeszowie wynosi między 6000 – 7000 zł/mkw. Za 6000 zł/mkw. można się stać posiadaczem mieszkania na osiedlu Apartamenty Kaskada na zachód od centrum miasta.

Rzeszów

Lublin

W Lublinie za najtańsze mieszkania od deweloperów płaci się poniżej 4000 zł/mkw. W grę wchodzą dalsze lokalizacje i większe metraże – np. w zabudowie szeregowej. Im bliżej centrum, tym oczywiście drożej. Za mieszkanie na osiedlu Apartamenty Sławinkowska w centrum Lublina trzeba zapłacić od 4404 do 6087 zł/mkw. 130-metrowe 4 pokoje to wydatek ponad 580 tys. zł. Za 74 – metrowe mieszkanie w tej inwestycji trzeba będzie zapłacić ponad 450 tysięcy.

Średni poziom cen za mieszkania w standardzie deweloperskim, w segmencie popularnym jest jednak niższy. Mieści się w przedziale 4500 – 5500 zł od metra kwadratowego. Dla przykładu – za 60 metrów   na osiedlu Mieszkania Nowy Świat około 3 km od centrum Lublina zapłacimy 300 tys. zł, a więc po 5000 zł/mkw.

Jeśli chodzi o wyższy standard – tu stawki za bardzo dobrze położone nieruchomości w centrum miasta, przekraczają 7000 zł/mkw. Przykładowo: za mieszkania o charakterze inwestycyjnym (małe dwa pokoje lub kawalerki) przy ul. Narutowicza, a więc w ścisłym centrum Lublina zapłacimy od 7 do nawet ponad 10 tys. zł za metr kw. Za 19 - metrową kawalerkę pod klucz trzeba będzie zapłacić niecałe 200 tys. zł.

Białystok

Podobnie, jak w innych miastach ściany wschodniej, średni poziom cen za lokalizacje w promieniu do około 4 – 5 km od centrum wynosi tu 4500 – 5500 zł. Przykład: osiedle Nowa Wygoda zlokalizowane około 4 km od centrum. Za 50 – metrowe mieszkanie trzeba będzie zapłacić tu 273 tys. zł, co daje niecałe 5400 zł/mkw.

Jeśli chodzi o najniższe stawki, te dotyczą albo mieszkań na peryferiach, albo dużych metrażów, często w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej. Za szeregówki na osiedlu Zielona Górka (ponad 5 km na zachód od centrum Białegostoku) zapłacimy po około 2400 zł/mkw ,ale za naprawdę duże metraże. 200-metrowe mieszkanie to wydatek rzędu blisko 500 tys. zł.

Białystok ma skromnie rozwinięty segment premium. Podwyższony standard zaczyna się tu od cen powyżej 6000 zł/mkw. Tak jest w przypadku inwestycji Fabryczna 35, gdzie za mieszkania płaci się od 6200 do 7200 zł/mkw. 40-metrowa nieruchomość to wydatek ponad 260 tys. zł.

Białystok

Olsztyn

Olsztyn ze względu na położenie na Mazurach oraz zabytki ma prawdopodobnie największy potencjał turystyczny wśród wymienionych miast. Stąd też można się spodziewać rozbudowanej oferty o charakterze inwestycyjnym. Niestety, jak na potencjał, wydaje się, że rynek jest stanowczo za mały. Wśród ofert portalu RynekPierwotny.pl ze stolic wschodnich województw Olsztyn prezentuje się najsłabiej - zarówno jeśli chodzi o liczbę, jak i różnorodność mieszkań od deweloperów.

Przeciętne ceny wynoszą tu około 5000 zł/mkw. Buduje się jednak niewiele. Za wyższy standard płacimy powyżej 6000 zł od metra kw. Przykładem takiej inwestycji może być Osiedle Żołnierska w centrum miasta. Tu ceny za nowe mieszkania w standardzie deweloperskim wynoszą około 6200 zł/mkw. Za 60 metrów płaci się ponad 360 tysięcy złotych.

 
Marcin Moneta
Marcin Moneta

Marcin Moneta - dziennikarz z Wrocławia. Od wielu lat obserwuje i opisuje rynek nieruchomości. Główne zainteresowania to rynek najmu mieszkań oraz nieruchomości komercyjne.

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Regionalne

  Rynek nieruchomości

  Wiadomości

  Wnętrza

  Inne

  Udostępnij
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: