Rynek nieruchomości i ceny mieszkań w Polsce Wschodniej: Rzeszów, Lublin, Białystok, Olsztyn

Marcin Moneta
Marcin Moneta

Data publikacji: 27.12.2023, Data aktualizacji: 16.01.2024

9 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 5 głosów

Rynek nieruchomości i ceny mieszkań w Polsce Wschodniej
Miasta wschodnich województw Polskie uważane są za najtańsze, jeśli chodzi o ceny mieszkań. Czy tak jest w istocie? Sprawdziliśmy, jak wygląda rynek nieruchomości w Rzeszowie, Lublinie, Białymstoku i Olsztynie.

Rynek nieruchomości na tzw. ścianie wschodniej kojarzony jest przede wszystkim z tanimi mieszkaniami. Czy słusznie? Sprawdzamy ceny i oferty deweloperów.

Duże zapotrzebowanie sprawia, że ceny mieszkań w niektórych stolicach wschodnich województw idą mocno do góry.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czy mieszkania we wschodniej części Polski są tanie
 • jak wygląda rynek mieszkaniowy w Lublinie, w Białymstoku, Olsztynie i Rzeszowie
 • czy opłaca się kupować mieszkania na tzw. ścianie wschodniej

Przez pojęcie „ściana wschodnia” rozumiemy takie regiony jak: podkarpackie, lubelskie, podlaskie i warmińsko – mazurskie. Dane BIG DATA portalu RynekPierwotny.pl wskazują, że w każdym z tych województw mieszkania w ciągu ostatnich 12 miesięcy mocno drożały. W stolicach regionów ceny poszły do góry od 11 do 24 procent. Największy wzrost cen odnotowano w Olsztynie. Z danych BIG DATA portalu RynekPierwotny.pl wynika, że średnie ceny mieszkań w Olsztynie w ciągu 12 miesięcy wzrosły aż o 24 proc. Obecnie ceny nowych mieszkań w tym mieście wynoszą przeciętnie 12 320 zł za metr kwadratowy - to więcej niż na takich wielkomiejskich rynkach jak Poznań czy Łódź. 

Drugą najdroższą stolicą województwa we wschodniej Polsce jest Lublin, gdzie mieszkania w ciągu roku podrożały o 11 procent. Aktualnie średnie ceny mieszkań w Lublinie wynoszą 10 243 zł/mkw. Następnie w kolejności pod względem wysokości cen plasują się: Rzeszów - stolica województwa podkarpackiego, ze średnimi cenami mieszkań na poziomie 9926 zł/mkw. (wzrost o 14 proc.) i podlaski Białystok. Ceny mieszkań w Białymstoku wynoszą przeciętnie 9 884 zł/mkw. (wzrost o 18 proc.).

Wbrew obiegowemu przekonaniu - mieszkania we wschodniej części kraju wcale nie są najtańsze na rynku mieszkaniowym w Polsce. Ceny mieszkań w Białymstoku, Olsztynie, Rzeszowie i Lublinie są co prawda wyraźnie niższe niż w miastach takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, czy Gdańsk, jednak nie są to najniższe stawki wśród miast wojewódzkich. Z danych Narodowego Banku Polskiego za III kw. 2023 wynika, że najtańszą pod względem cen mieszkań stolicą województwa w Polsce jest Zielona Góra (jedna z dwóch - oprócz Gorzowa Wielkopolskiego - stolic województwa lubuskiego). Wg NBP średnie ceny mieszkań w tym mieście wynoszą 7615 zł/mkw. Wśród najtańszych stolic województw w Polsce są też Kielce (wg BIG Data RynekPierwotny.pl - średnie ceny w tej lokalizacji wynoszą 8920 zł) i Bydgoszcz (9392 zł/mkw.).

Jak więc wynika z tych danych, tzw. ściana wschodnia nie jest wcale najtańsza, jeśli chodzi o rynek nieruchomości w Polsce. Jednak mimo faktu, że są tańsze lokalizacje, stawki w stolicach wschodnich województw pozostają bardzo atrakcyjne w porównaniu do cen notowanych w największych miastach kraju. 

W Warszawie aktualnie średnia cena nowych mieszkań wynosi 16 443 zł/ m kw., w  Krakowie jest to 15 625 zł/m kw., w Trójmieście 14 746 zł/ m kw., we Wrocławiu 13 083 zł za mkw., a w Poznaniu 12 313 zł/m kw. (Dane BIG DATA RynekPierwotny.pl).

Kameralny Sławin

Rynek nieruchomości w Rzeszowie 

Jak już wspomnieliśmy, obecnie ceny mieszkań w Rzeszowie wynoszą średnio 9 926 zł/ m kw. Mieszkania w tym mieście dosyć mocno podrożały, bo o 14 proc. w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że największy odsetek mieszkań w ofercie na rzeszowskim rynku (blisko 34 proc.) mieści się w przedziale cenowym 8 - 9 tys. zł/mkw. Po 18 proc. udziału mają mieszkania z cenami od 9 do 10 tys. zł za metr kwadratowy i od 10 do 11 tys. Droższe mieszkania (od 12 do 15 tys. zł/mkw.) stanowią 11 proc. oferty deweloperskiej w Rzeszowie, natomiast segment Premium, czyli najdroższe nieruchomości (od 15 do 20  tys. zł/mkw.) - nieco ponad 3 proc. Nieruchomości wycenianych na więcej niż 20 tys. zł za metr kwadratowy nie ma w ofercie na rzeszowskim rynku. 

Jeśli natomiast chodzi o mieszkania najtańsze - w sumie odsetek nieruchomości w cenach niższych niż 8000 zł/m kw. wynosi 16 proc. (z czego 13 to mieszkania z przedziału cenowego 7 - 8 tys. zł za metr kwadratowy). 

Rzeszowscy deweloperzy oferują mieszkania o średniej powierzchni wynoszącej 50,77 mkw., natomiast domy w ofercie mają przeciętnie 126,35 metrów kwadratowych. 

Do najdroższych lokalizacji należy oczywiście centrum miasta. Ceny są tu zdecydowanie powyżej średniej. Za mieszkania w projekcie Apartamenty Zamkowe, zlokalizowanym 700 metrów od Rynku należy zapłacić od 10 878 do 12 283 zł za metr kwadratowy. Im dalej od centrum, tym oczywiście taniej. 8400 zł/mkw. To stawka wyjściowa za mieszkania w projekcie Dworskie Ogrody, zlokalizowanym w północnej części miasta, około 4,5 km od centrum. Za mieszkania w zabudowie szeregowej (90 - 120 mkw.) w projekcie Apartamenty Aroniowa, 7,5 km od centrum deweloper oczekuje 5000 - 5500 zł/mkw. Mieszkania w projekcie Dworzysko Park, w północnej części miasta sprzedawane są natomiast w cenach od 7300 zł/m kw. 

Rzeszów

Rynek nieruchomości w Lublinie 

Inwestor, który chciałby zakupić mieszkanie w Lublinie na przełomie 2023 i 2024 roku zapłaci średnio za nieruchomość 10243 zł/m kw. Ceny mieszkań w Lublinie w ciągu roku wzrosły o 11 proc., jednak jeśli będzie chciał znaleźć mieszkanie tańsze od oferowanych w stawkach średnich, to uda mu się to bez trudu. Lubelski rynek mieszkań oferuje nieruchomości zaczynające się od stawek już na poziomie niecałych 7000 zł za metr kwadratowy. Z danych BIG Data RynekPierwotny.pl wynika, że 6 proc. oferty stanowią mieszkania w cenach do 8 tys. zł/m kw. Nieco ponad 20 proc. mieszkań na rynku lubelskim stanowią nieruchomości wyceniane na 8 - 9 tys. zł/m kw., natomiast największy udział w ofercie deweloperskiej w Lublinie mają mieszkania o przedziale cenowym 9 - 10 tys. zł. Jest ich w sprzedaży blisko 35 proc. Duży udział w ofercie mają mieszkania droższe, w cenach 10 - 12 tysięcy zł/mkw. Wynosi on blisko 23 proc. Stosunkowo liczna jest też oferta mieszkań najdroższych - 12 - 15 tys. zł - 14 proc., i w przedziale cenowym 15 - 20 tys. zł - 2 proc. 

Najdroższą lokalizacją pozostaje oczywiście zabytkowe centrum miasta i dzielnice okalające. Ceny mieszkań w projekcie Orkana Residence przy ul. Hetmańskiej zaczynają się od 12 tys. zł/m kw. Za nieruchomość w inwestycji Apartamenty Północna, zlokalizowanej nieco ponad kilometr od centrum zapłacimy z kolei od 11200 zł za metr kwadratowy. Najtańsze mieszkania w Lublinie zlokalizowane są oczywiście w oddalonych dzielnicach, choć nie zawsze jest to reguła. Przykładem może być projekt Chodźki Residence, około 2 km od centrum, gdzie ceny nieruchomości mieszkaniowych zaczynają się od 6900 zł/m kw.

lublin

Rynek nieruchomości w Białymstoku

Na podstawie ofert RynekPierwotny.pl możemy określić rozpiętość cen mieszkań w stolicy Podlasia na około 7 - 11 tys. zł/m kw. Średnie ceny mieszkań w Białymstoku wynoszą 9884 zł od metra kwadratowego. Białostocki rynek mieszkaniowy, w przeciwieństwie np. do Lublina oferuje stosunkowo mało mieszkań droższych, o podwyższonym standardzie. Zaledwie 1,23 proc. oferty stanowią nieruchomości droższe niż 12 tys. zł. W ofercie deweloperów w Białymstoku brak mieszkań droższych niż  15 tys. zł/m kw. Rynek mieszkaniowy w tym mieście zdominowany jest przez nieruchomości w przedziale cenowym 10 - 12 tys. zł. Obecnie stanowi on blisko 43 proc. oferty. Na drugim miejscu, z udziałem 27 proc. są mieszkania  w przedziale cenowym 8 - 9 tys., natomiast blisko 20 proc. oferty przypada na mieszkania w cenach 9 - 10 tys. zł/m kw. 

Deweloperzy w Białymstoku stawiają na mieszkania średnie. W listopadzie 2023 blisko 45 proc. oferty stanowiły nieruchomości o metrażach od 30 do 50 m kw. 

Jeśli chodzi o ceny mieszkań w poszczególnych lokalizacjach w 2023 r., najdroższe było oczywiście nieruchomości w centrum. Zaledwie 800 metrów od centrum znajduje się budynek wielorodzinny Złota Residence. Ceny mieszkań zaczynają się tu od 11 tys. zł za metr kwadratowy. Podobne stawki dotyczą innych nowych nieruchomości zlokalizowanych w promieniu do 2 km od centrum. Za mieszkania w projekcie Apartamenty Kopernik, czy Apartamenty Sienkiewicza zapłacimy nieco powyżej 10 tys. zł/m kw. Z kolei najtańsze są lokalizacje peryferyjne. Tu stawki wyjściowe wynoszą nawet poniżej 7000 zł od metra kwadratowego.

Białystok

Rynek nieruchomości w Olsztynie

Olsztyn ze względu na położenie na Mazurach oraz zabytki ma prawdopodobnie największy potencjał turystyczny wśród wymienionych miast. Stąd też można się spodziewać, że rynek nieruchomości w Olsztynie będzie miał rozbudowaną oferty o charakterze inwestycyjnym oraz bogaty sektor rynku nieruchomości o podwyższonym standardzie. I tak rzeczywiście jest - jak wynika z danych analitycznych BIG DATA RynekPierwotny.pl Olsztyn to jedyne na ścianie wschodniej miasto wojewódzkie, gdzie w ofercie deweloperów znajdziemy nowe mieszkania w cenach powyżej 20 tys. zł za metr kwadratowy.

Takie nieruchomości stanowią obecnie 9 proc. wszystkich mieszkań w sprzedaży. Nic dziwnego, że średnie ceny mieszkań w Olsztynie, wynoszące aktualnie 12320 zł/m kw. są najwyższe spośród analizowanych przez nas miast, jak i zbliżone już do cen mieszkań na najdroższych rynkach w Polsce. Ponad 16 proc. nieruchomości mieszkaniowych na olsztyńskim rynku pierwotnym mieści się w stawkach 15 - 20 tys. zł za metr kwadratowy.

Taki stan rzeczy wynika oczywiście z potencjału turystycznego tego miasta i potencjalnej opłacalności inwestycji w nieruchomości na wynajem krótkoterminowy  - dla turystów. Budownictwo mieszkań na wynajem wynika oczywiście z popytu i z całą pewnością wpływa na ceny. Najliczniejszym cenowym segmentem na olsztyńskim rynku są  mieszkania w przedziale cenowym od 8 do 9 tys. zł/m kw. (ponad 27 proc.), jednak w sumie udział nieruchomości mieszkaniowych droższych od 10 tysięcy złotych za 1 mkw. wynosi ponad 56 proc. oferty deweloperów. 

Jeśli chodzi o atrakcyjne lokalizacje - zarówno na rynku pierwotnym, jak i rynku wtórnym, z uwagi na potencjał rekreacyjny i turystyczny dominuje zarówno centrum miasta, jak i lokalizacje atrakcyjne przyrodniczo i wypoczynkowo, a więc blisko jezior, przystani itp. Przykładem takiej inwestycji może być Warmiński Port, gdzie ceny w etapie drugim zaczynają się do 14 tys. zł/m kw. Projekt ma prestiżowe położenie - bezpośrednio przy brzegu jeziora Ukiel, około 4 km od centrum miasta.

Od 12,5 tys. zł za metr kwadratowy należy zapłacić za apartament w inwestycji Grzegorzewska, nieco ponad kilometr od centrum. Projekt o podwyższonym standardzie również położony jest w miejscu atrakcyjnym przyrodniczo i rekreacyjnie - nad brzegiem rzeki  Łyny,  przy moście Mariańskim i w bezpośrednim sąsiedztwie ścieżki pieszo-rowerowej Łynostrada. 

Do tańszych lokalizacji olsztyńskich należą oczywiście bardziej oddalone dzielnice miasta, niepołożone w sąsiedztwie jezior czy innych atrakcji. Kupujący nie będzie miał problemu ze znalezieniem oferty w przedziale cenowym 7- 8  tys. zł/ m kw. Mowa choćby o projektach takich jak Osiedle Ostoja, Kołobrzeska 36B, czy Villa Symfonia, czy Osiedle Panorama. 

Olsztyn - ceny mieszkań

Rynek nieruchomości na ścianie wschodniej

Miasta regionalne wschodniej części kraju stanowią niewątpliwie ciekawą inwestycyjnie alternatywę wobec najpopularniejszych i najmocniejszych rynków mieszkaniowych w Polsce. I tu obserwuje się wzrost popytu ze strony klienta inwestycyjnego, zainteresowanego lokatą kapitału w nieruchomości czy zarabianiem na rynku mieszkaniowym - a w szczególności na rynku najmu.

Miasta wschodniej części Polski ciągle są wyraźnie tańsze niż wiodące rynki, stanowią więc alternatywę cenową, jednak dystans wobec najdroższej czołówki szybko się zmniejsza. Rosnąca liczba inwestycji w zakresie nieruchomości komercyjnych (biurowych, handlowych, magazynowych), rosnąca atrakcyjność turystyczna - wszystko to przekłada się na wzrost podaży projektów mieszkaniowych o wyższym standardzie, co obserwujemy najmocniej w Olsztynie, ale też choćby w Lublinie czy Rzeszowie.

Tak więc podsumowanie wypada korzystnie - należy założyć, że przy zachowaniu obecnych trendów rynki tzw. ściany wschodniej będą zyskiwały na znaczeniu, a nieruchomości z tych miast będą zyskiwały na wartości. Inwestycja w mieszkanie w Rzeszowie, Lublinie, Olsztynie czy Białymstoku może być więc bardzo dobrym, zyskownym i perspektywicznym rozwiązaniem.

Marcin Moneta
Marcin Moneta

Marcin Moneta - dziennikarz z Wrocławia. Od wielu lat obserwuje i opisuje rynek nieruchomości. Główne zainteresowania to rynek najmu mieszkań oraz nieruchomości komercyjne.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: