Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Pożyczka mieszkaniowa dla nauczycieli: kredyt na specjalnych warunkach?

Anna Baczewska
Anna Baczewska

Data publikacji: 25.08.2023, Data aktualizacji: 25.08.2023

4 minuty czytania

Średnia ocen 3/5 na podstawie 43 głosów

Pożyczka mieszkaniowa dla nauczycieli: kredyt na specjalnych warunkach?
Czym jest pożyczka mieszkaniowa dla nauczycieli, a czym kredyt dla nauczyciela? W jaki sposób nauczyciel może pozyskać finansowanie? Sprawdź!

Nauczyciele są traktowani jako przedstawiciele zawodu zaufania publicznego. Wiąże się to z dużą odpowiedzialnością, ale również z pewnymi przywilejami. Dotyczą one np. kredytów i pożyczek. Co warto wiedzieć na temat kredytów i pożyczek mieszkaniowych dla nauczycieli? Na czym polegają przywileje tej grupy zawodowej w pozyskiwaniu finansowania? Przeczytaj i sprawdź!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym jest pożyczka mieszkaniowa dla nauczycieli,
  • na czym polega kredyt dla nauczycieli,
  • ile pieniędzy mogą uzyskać nauczyciele w ramach finansowania,
  • gdzie i jak można uzyskać pożyczkę lub kredyt dla nauczyciela.

Czym jest pożyczka mieszkaniowa dla nauczycieli?

W uzyskaniu funduszy na cele mieszkaniowe pomaga nauczycielom Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. ZFŚS musi funkcjonować w każdej szkole – jest to podyktowane wymogami Karty Nauczyciela. Pożyczka z ZFŚS może być udzielona wyłącznie na cele mieszkaniowe. Należy się jednak nie tylko samym nauczycielom, ale również ich rodzinom i innym pracownikom szkoły, a także emerytom i rencistom, którzy pracowali w danej placówce.

Wiele kwestii związanych z funkcjonowaniem funduszu socjalnego szkoła określa samodzielnie, opracowując odpowiedni regulamin. Znajdują się w nim m.in. zasady udzielania pożyczek mieszkaniowych dla nauczycieli, w tym maksymalna kwota świadczenia czy okres spłaty. Pożyczka może być zwrotna lub bezzwrotna, oprocentowana lub nieoprocentowana. Istnieje również możliwość jej całkowitego lub częściowego umorzenia np. w przypadku pogorszenia się sytuacji materialnej pracownika.

Pożyczka mieszkaniowa w szkole  –  na jakie cele można przeznaczyć środki z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych?

Środki z ZFŚS można przeznaczyć tylko na cele mieszkaniowe. Są to m.in.:

  • zakup mieszkania,
  • zakup lub budowa domu,
  • rozbudowa, nadbudowa lub modernizacja budynku mieszkalnego,
  • przebudowa lub adaptacja pomieszczenia (np. strychu) na cele mieszkalne,
  • remont mieszkania lub domu,
  • wykup lokalu mieszkalnego na własność,
  • pokrycie kosztów partycypacji i kaucji związanych z najmem w TBS.

We wniosku o przyznanie dofinansowania należy wskazać, na jakie cele będzie ono przeznaczone. W praktyce pożyczka mieszkaniowa dla nauczycieli najczęściej jest wykorzystywana jako wkład własny przy zakupie nieruchomości. Dokładne zasady udzielania pożyczek musi określać regulamin ZFŚS. Środki muszą być też przydzielane w oparciu o kryteria socjalne. Oznacza to, że należy brać pod uwagę sytuację materialną pracownika.

Czym jest kredyt dla nauczycieli?

Pracownicy oświaty mogą się ubiegać o finansowanie także poza szkołą. W systemie bankowym nie funkcjonują co prawda produkty takie jak kredyt dla nauczyciela na preferencyjnych warunkach, ale przedstawiciele tej grupy zawodowej mogą się ubiegać o różne rodzaje finansowania tak jak inni klienci banków. W instytucjach finansowych można się jedynie czasami spotkać z kredytami dla różnych grup zawodowych, w tym dla pracowników strefy budżetowej. W takim przypadku nauczyciel często może otrzymać nieco niższe oprocentowanie niż "zwykły" klient (najczęściej dzięki obniżce marży banku).

Kredyt hipoteczny dla nauczycieli najczęściej jest jednak udzielany przez bank na takich samych zasadach jak w przypadku przedstawicieli innych zawodów. Potencjalny kredytobiorca musi więc przedstawić wkład własny i udowodnić, że ma odpowiednią zdolność kredytową. Stałe zatrudnienie w szkole może jednak pomóc zwiększyć jego wiarygodność, a tym samym poprawić szanse na uzyskanie finansowania.

Szukaj nieruchomości

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne
  • Warszawa

    mazowieckie, Warszawa

    12999 ofert

  • Wrocław

    dolnośląskie, Wrocław

    6893 oferty

  • Kraków

    małopolskie, Kraków

    5736 ofert

  • Poznań

    wielkopolskie, Poznań

    5004 oferty

  • Łódź

    łódzkie, Łódź

    3437 ofert

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne

Pożyczka mieszkaniowa dla nauczycieli jest możliwa!

Kredyt mieszkaniowy dla nauczycieli – jak się o niego ubiegać?

Osoby pracujące w sektorze oświatowym (szkołach przedszkolach, żłobkach, na uczelniach) mogą ubiegać się o kredyt mieszkaniowy na takich samych zasadach jak przedstawiciele innych zawodów. Wymaga to wizyty w banku i złożenia odpowiedniego wniosku. Należy też udokumentować swoje wynagrodzenie oraz inne źródła dochodu.

Bank przyznaje finansowanie tylko wtedy, gdy uzna, że dany klient ma odpowiednią zdolność kredytową oraz jest wiarygodny w jego oczach (potwierdza to np. historia kredytowa zapisana w BIK). Podobnie można się ubiegać o kredyt gotówkowy dla nauczycieli i każdy inny kredyt konsumencki. W ich przypadku zasady przyznawania finansowania mogą być jednak nieco bardziej liberalne. Wiąże się to jednak z wyższym oprocentowaniem.

Kredyt bezprocentowy dla nauczycieli – czy to możliwe?

Niestety nie istnieje coś takiego jak kredyt bezprocentowy dla nauczycieliBanki nie stosują bowiem specjalnych przywilejów wobec tej grupy zawodowej. Istnieje jednak możliwość uzyskania bezprocentowej pożyczki w zakładzie pracy. Przepisy mówią bowiem, że pożyczka mieszkaniowa dla nauczycieli może, ale nie musi być oprocentowana. W praktyce wielu pracodawców przyznaje nauczycielom nieoprocentowane lub nisko oprocentowane pożyczki z ZFŚS.

Pożyczka lub kredyt dla nauczyciela – ile pieniędzy można pożyczyć?

Jakie fundusze może uzyskać nauczyciel? Nie ma jednoznacznych limitów. Jeśli chodzi o tzw. kredyt dla nauczycieli w szkole, czyli pożyczkę z ZFŚŚ, limit przyznawanych funduszy jest określany w regulaminie. Należy się również liczyć z tym, że pożyczka w pożądanej wysokości nie będzie mogła być przyznana ze względu na brak funduszy. W praktyce w wielu placówkach oświatowych oczekuje się na przyznanie pożyczki nawet przez rok lub dłużej.

Maksymalna wysokość kredytu dla nauczyciela zaciąganego w banku jest natomiast uzależniona od jego indywidualnej zdolności kredytowej. Aby mieć możliwość zaciągnięcia większego zobowiązania, można aplikować o kredyt wraz ze współmałżonkiem lub pozyskać żyranta.

Kredyt dla nauczyciela i pożyczka na cele mieszkaniowe – gdzie można je uzyskać?

Gdzie można uzyskać poszczególne formy finansowania dla nauczycieli? Do udzielania pożyczek na cele mieszkaniowe w zakładzie pracy jest uprawniony fundusz socjalny. Aby otrzymać finansowanie, należy więc złożyć odpowiedni wniosek do pracodawcy (wzór często jest dostępny w sekretariacie).

Kredyt dla nauczyciela można natomiast pozyskać w dowolnym banku. Zwykle na najlepszą ofertę można liczyć w "swoim" banku – czyli w tym, który prowadzi rachunek osobisty danego klienta. Wnioski o przyznanie kredytu można jednak złożyć w kilku bankach. Należy przy tym pamiętać, że kredyt hipoteczny może udzielić tylko bank. Prywatne firmy pożyczkowe są objęte zupełnie innymi regulacjami i zwykle pożyczają głównie małe kwoty. Oferują przy tym zazwyczaj znacznie wyższe oprocentowanie niż bank. Dlatego zawsze należy dokładnie zapoznać się z warunkami finansowania, zanim dojdzie do podpisania umowy.

Anna Baczewska
Anna Baczewska

Copywriterka z wykształceniem planistycznym i zamiłowaniem do architektury. Chętnie zajmuje się także tematyką nieruchomości i aranżacji wnętrz. Lubi pisać o trendach, analizować dane i zgłębiać nowe dziedziny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Stopy procentowe: wzrost i obniżka stóp procentowych oraz wpływ na kredyty hipoteczne

      Stopy procentowe: wzrost i obniżka stóp procentowych oraz wpływ na kredyty hipoteczne

      7 maja 2025 roku Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję o obniżeniu stóp procentowych o 0,5 pkt proc., sprowadzając stopę referencyjną do najniższego od wielu miesięcy poziomu 5,25 proc. To pierwsza taka decyzja od października 2023 roku, ale czy Polacy naprawdę odczują ulgę? Czy to początek długo wyczekiwanego trendu obniżek? Sprawdzamy, co decyzja NBP oznacza dla kredytobiorców i jak wpłynie na rynek nieruchomości.

      08 maja 2025

      Marcin Moneta

    • Koszty utrzymania mieszkania w 2025 roku: czynsz, media i inne opłaty za mieszkanie

      Koszty utrzymania mieszkania w 2025 roku: czynsz, media i inne opłaty za mieszkanie

      Drożejące produkty w sklepach i wzrost cen paliw na stacjach to nie jedyne dotkliwe skutki do niedawna mocno rozpędzonej inflacji. Gospodarstwa domowe boleśnie odczuły wzrost kosztów i opłat związanych z utrzymaniem mieszkania. Jak przedstawiają się opłaty za czynsz i media w 2025 roku? Sprawdź.

      07 maja 2025

      Marcin Moneta

    • Kredyt hipoteczny bez ślubu: jak dostać kredyt dla pary bez ślubu?

      Kredyt hipoteczny bez ślubu: jak dostać kredyt dla pary bez ślubu?

      Coraz więcej par decyduje się na zakup wspólnej nieruchomości jeszcze przed ślubem. O ile w przypadku małżeństw zasady przyznawania kredytu są czytelne i nie budzą wątpliwości, o tyle osoby pozostające w nieformalnych związkach często zastanawiają się, czy wspólny kredyt hipoteczny bez ślubu jest możliwy? Zdecydowanie tak! Jak uzyskać kredyt hipoteczny na dwie osoby bez zawierania związku małżeńskiego? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

      29 kwietnia 2025

      Daniel Grzegorzek

    • Kredyt bez BIK i KRD: czy można uzyskać kredyt hipoteczny, gotówkowy, konsolidacyjny i dla firm bez weryfikacji?

      Kredyt bez BIK i KRD: czy można uzyskać kredyt hipoteczny, gotówkowy, konsolidacyjny i dla firm bez weryfikacji?

      Negatywne wpisy w BIK nie muszą przekreślać Twoich szans na finansowanie – pod warunkiem, że znasz realne możliwości i alternatywy. W artykule analizujemy, jak historia kredytowa wpływa na zdolność kredytową, kiedy banki mogą przyznać kredyt mimo negatywnego raportu BIK oraz jakie bezpieczne opcje finansowania bez weryfikacji w BIK i KRD oferują instytucje pozabankowe. Dowiedz się, czy istnieją pożyczki bez BIK i kiedy można się o nie ubiegać.

      28 kwietnia 2025

      Daniel Grzegorzek

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023