Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać?

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 14.10.2022, Data aktualizacji: 24.03.2023

5 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 26 głosów

Ogrzewanie podłogowe w domu lub mieszkaniu
Ogrzewanie podłogowe to system grzewczy umieszczony pod podłogą, zapewniający duży komfort i ergonomiczny w porównaniu do tradycyjnych grzejników. Na jakie ogrzewanie podłogowe warto się zdecydować? Czytaj.

Możliwości ogrzewania jest wiele, a jedną z nich jest tak zwana podłogówka. Jednak i tu mamy do wyboru kilka rozwiązań. Czym różnią się od siebie i które jest najlepsze? Poznaj najważniejsze informacje o tej metodzie ogrzewania nieruchomości.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak działa ogrzewana podłoga
  • jakie są rodzaje podłogówki
  • ile kosztuje ogrzewanie tego typu

Co warto wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym?

Przede wszystkim warto dokładnie przemyśleć decyzję o ogrzewaniu podłogowym na etapie projektu budowy domu lub wykończenia czy remontu mieszkania. Prace związane z instalacją muszą być bowiem wykonane w początkowym etapie robót i w późniejszym czasie trudno będzie o dokonanie jakichkolwiek zmian. 

Czym w zasadzie jest ogrzewanie podłogowe? Jest to instalacja, którą montuje się pod posadzką. System elektryczny składa się z mat grzejnych oraz regulatorów temperatury. Metoda jest dyskretna i nie zajmuje dużo miejsca, co jest bardzo istotne przy małych wnętrzach, jakimi są np. łazienki.

Wokół tego rodzaju instalacji powstało wiele mitów, które zniechęcają użytkowników do podjęcia decyzji. Mity jeszcze obalimy, jednak to, na co rzeczywiście warto zwrócić uwagę to ustawienie mebli, które ma wpływ na działanie ogrzewania. Minusem rozwiązania jest także fakt, że wolno się nagrzewa, a w razie usterki - trudno je naprawić.

co warto wiedzieć o ogrzewaniu podłogowym

Jak działa instalacja ogrzewania podłogowego?

Podłogówka ogrzewa mieszkanie poprzez wytwarzanie ciepła, które promieniuje ku górze. W podłodze umieszczone są przewody grzejne (lub specjalne maty lub folie grzejne). Rury grzewcze mocowane są do warstwy izolacyjnej z wykorzystaniem specjalnych spinek lub tworzywowych mat z wypustkami umożliwiającymi bezpośrednie wciskanie rur. Sieć grzewcza jest oparta na poszczególnych pętlach podłączonych do zlokalizowanego na ścianie kolektora zbiorczego - rozdzielacza. Nośnik ciepła jest natomiast zależny od rodzaju zastosowanego rozwiązania. 

Jaką podłogę wybrać na ogrzewanie podłogowe? Sprawdź

Rodzaje ogrzewania podłogowego 

Wyróżniamy kilka rodzajów ogrzewania w podłodze, w zależności od tego skąd płynie emisja ciepła: elektryczne, wodne i powietrzne. Każde z nich ma swoje wady i zalety. Jakie? Sprawdzamy!

ogrzewanie podłogowe - infografika

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

W przypadku wariantu elektrycznego, ciepło pochodzi z kabli, folii grzewczych, czy innych elementów elektrycznych. Te rozgrzewają się, gdy płynie przez nie prąd elektryczny i przenoszą ciepło przez podłogę do mieszkania, zapewniając komfort termiczny. Elementy grzejne to najczęściej kable, które układa się w określonej odległości od siebie (nie mniej niż 50 mm) przed zalaniem wylewki betonowej. Przewody montowane są do specjalnej siatki bądź taśmy ułożonej na warstwie izolacji.

Maty to gotowa siatka z wplecionymi już kablami. Montuje się je w cienkiej warstwie kleju bądź wylewki samopoziomującej, bezpośrednio pod panelami podłogowymi, parkietem lub płytkami. Rozwiązanie jest nieco droższe, ale proste w montażu, ponadto pozwala na ułożenie instalacji na starej posadzce, bez konieczności uprzedniego jej demontażu. Folie grzejne są z kolei wykonane z płaskich drutów aluminiowych zatopionych w folii poliestrowej. Zarówno maty, jak i folie, można dowolnie przycinać, dopasowując ich kształt do pomieszczenia.

Podłogowe ogrzewanie elektryczne jest rozwiązaniem zapewniającym niskie koszty inwestycyjne, jednak wysokie koszty eksploatacyjne. Zalety to małe unoszenie kurzu (najmniejsze w stosunku do innych wariantów), łatwość sterowania ogrzewaniem oraz brak konieczności wygospodarowywania miejsca na urządzenia grzewcze. Co więcej, elektrycznej podłogówki można użyć także poza budynkiem, np. na stromym podjeździe.

ogrzewanie podłogowe elektryczne

Ogrzewanie podłogowe wodne

Druga opcja to ciepło, które przewodzi woda, która jest ogrzewana za pomocą kotła lub pompy ciepła (na które trzeba znaleźć w domu miejsce). Woda jest poprowadzona specjalnymi rurami z tworzyw sztucznych lub metali. Są one umieszczone bezpośrednio na izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej.

Rury układa się w sposób meandryczny lub spiralny, przy czym drugi jest nieco trudniejszy, ale niweluje wyczuwalne różnice temperatur. Obieg jednej rury nie może być dłuższy niż 150 metrów. Odległość między rurami powinna wynosić ok 10-30 cm.

Samo założenie instalacji jest droższe, niż w przypadku ogrzewania elektrycznego i wymaga obecności źródła ciepła. Rozwiązanie jest jednak dużo tańsze w eksploatacji i bardzo wygodne, jeśli pompę lub kocioł już mamy (lub planujemy je zamontować).

Ogrzewanie podłogowe powietrzne

Powietrzne ogrzewanie podłogowe to najmniej znane rozwiązanie w Polsce. Tego typu system montuje się w płycie fundamentowej bądź stropie, a tworzą go zamknięte obiegi kanałów grzewczych z krążącym wewnątrz powietrzem.

Taka forma ogrzewania uniemożliwia przenikanie wilgoci do betonu, pozwala na zastosowanie dowolnego materiału wykończeniowego i połączenie z różnymi źródłami energii. Podłogówka powietrzna wyróżnia się bezawaryjnością, a co ciekawe, dla jej działania nie mają również znaczenie ewentualne uszkodzenia rur.

ogrzewanie podłogowe - rodzaje

Ogrzewanie podłogowe czy grzejnik - co wybrać?

Decyzja o ogrzewaniu podłogowym nie sprawia, że nie można zamontować w nieruchomości grzejników. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać także inne źródła ogrzewania konwencjonalnego. Bardzo często, choć wymaga to doświadczenia i precyzji, łączy się ogrzewanie podłogowe z grzejnikowym (w piętrowych domach popularnym rozwiązaniem jest układanie ogrzewania podłogowego na parterze oraz montowanie grzejników na piętrze).

Same grzejniki są na pewno rozwiązaniem tańszym i łatwiejszym w montażu, dodatkowo grzejnik można w dowolnym momencie wymienić. Trzeba jednak przyznać, że choć na rynku nie brakuje stylowych grzejników, ogrzewana podłoga jest dużo bardziej dyskretne, a w zasadzie zupełnie niewidoczne. Zwykle podłogówką też łatwiej sterować, niż w przypadku ogrzewania tradycyjnego.

Ogrzewanie podłogowe a zdrowie

Sugestie o szkodliwym wpływie grzania z podłogi na zdrowie pojawiły się wraz z wejściem na rynek możliwości instalacji. Nie zostało to jeszcze w żaden sposób udowodnione. Niemniej jednak warto zaznaczyć, że tak ogrzewana posadzka rozgrzewa się do przyjemnej temperatury (27–35°C). Oznacza to, że nasze stopy nie marzną. Co najważniejsze ciepło rozchodzi się równomiernie po całej przestrzeni do góry. Niektórzy mówią, że jest to korzystniejsze niż same grzejniki, ponieważ niższe partie ciała wymagają więcej ciepła od pozostałych.

Elektryczne kable są ekranowane, co oznacza, że eliminują pole elektromagnetyczne, nie wywierając złego wpływu na domowników. Przez to, że podłogówka działa na zasadzie promieniowania, czyli ruchu powietrza nie powoduje zbierania się kurzu. Oznacza to, że jest idealna dla alergików. Zapobiega również powstawaniu wilgoci w ścianach, czyli zmniejsza ryzyko pojawienia się grzybów.

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe?

Faktem jest, że położenie ogrzewania podłogowego na początkowym etapie kosztowało będzie trochę więcej niż wykorzystanie tradycyjnych metod, niemniej użytkowanie w skali roku będzie tańsze i koszt pierwotny szybko się zwróci. Koszt samego montażu ogrzewania podłogowego jest zależy przede wszystkim od tego, na który rodzaj się zdecydujemy, a także ile powierzchni podłogi chcemy ogrzać. Średnia cena, która możemy przyjąć (wraz z montażem) to ok. 200-300 zł za metr kwadratowy. Do tego trzeba jednak doliczyć koszt sterownika czy materiały do izolacji.

ogrzewanie podłogowe - koszt

Podsumowanie

Coraz popularniejsza metoda grzania przez podłogę to na pewno rozwiązanie wygodne i bardzo estetyczne, które niesie za sobą wiele plusów. Na pewno warto je rozważyć, gdy dopiero rozpoczynamy projektowanie swojego wnętrza. W większości przypadków przewodów i mat grzejnych nie można umieszczać pod stałymi elementami, jak np. prysznic i wanna, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest dopasowanie układu ogrzewania do wnętrza pomieszczeń.

Popularną i jednocześnie najbardziej opłacalną możliwością jest wodne ogrzewanie podłogowe, gdzie to właśnie podgrzewana woda roznosi ciepło po całym mieszkaniu.

Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023