Wiadomości mieszkaniowe

Andrzej Prajsnar

Andrzej Prajsnar

Nieruchomości - Wiadomości - Finanse

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 4/5 na podstawie 5 głosów

Nowe mieszkania sprzedają się tak jak na wakacjach

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili zainteresowanie nowymi mieszkaniami oraz ich sprzedaż przez minione dwa miesiące. Wyniki analizy są bardziej optymistyczne od oczekiwań.

Nowe mieszkania sprzedają się tak jak na wakacjach

W ostatnim czasie sporo mówi się o wpływie epidemii koronawirusa na rynek nowych mieszkań. Czasem można przeczytać o katastroficznych prognozach, które na razie nie mają pokrycia w rzeczywistości. Dane portalu RynekPierwotny.pl z ostatnich dwóch miesięcy wskazują, że na razie daleko jest do bardzo głębokiego rynkowego załamania. Trudno wyciągnąć inne wnioski, skoro w marcu i kwietniu zainteresowanie nowymi mieszkaniami utrzymywało się na poziomie podobnym jak w połowie minionego roku. Co więcej, eksperci RynekPierwotny.pl stwierdzili, że w kwietniu 2020 r. sprzedaż nowych mieszkań była niewiele gorsza od wyniku z sierpnia 2019 r.

Zainteresowanie nowymi „M” w marcu i kwietniu było podobne

Informacje portalu RynekPierwotny.pl zasługują na szczególną uwagę, ponieważ jest to największy w Polsce serwis porównujący nieruchomości deweloperskie (domy, lokale mieszkalne oraz lokale użytkowe). Aktualnie wspomniany portal prezentuje ponad 63 500 ofert z całej Polski. Cztery na pięć mieszkań oferowanych przez polskich deweloperów, można znaleźć w wyszukiwarce RynekPierwotny.pl. Poniższy wykres prezentuje zmiany zainteresowania nieruchomościami z tego serwisu od początku stycznia 2019 r. do końca kwietnia 2020 r. Warto zwrócić uwagę, że punktem odniesienia jest średni wynik dla całego 2019 r. (miesięczna średnia z 2019 r. = wartość na wykresie równa 100%).  

Po przeanalizowaniu liczby unikalnych wyszukiwań nowych lokali i domów, a także zapytań skierowanych do deweloperów okazało się, że wyniki z marca 2020 r. były nawet lepsze niż w grudniu minionego roku. W marcu zainteresowanie nowymi mieszkaniami kształtowało się podobnie, jak dziewięć miesięcy wcześniej. Informacje RynekPierwotny.pl z całego kwietnia wskazują, że wyniki dotyczące ubiegłego miesiąca były zbliżone do marcowych. To oznacza, że w kwietniu mimo epidemii koronawirusa sumaryczne zainteresowanie nowymi lokalami było większe niż w grudniu 2019 r. i zbliżone do czerwcowego wyniku. Marcowe i kwietniowe dane lepiej jest porównywać do wartości z minionego roku, bo w styczniu i lutym zainteresowanie nowymi „M” było jeszcze rekordowe (zobacz poniższy wykres).

Kwiecień okazał się zbliżony sprzedażowo do sierpnia 2019 roku

Jeszcze cenniejsze są dane RynekPierwotny.pl dotyczące liczby nowych nieruchomości, które deweloperzy przez minione dwa miesiące wprowadzili na rynek i sprzedali. Poniższa tabela przedstawia takie informacje dla marca i kwietnia 2020 roku, a także wcześniejszych miesięcy (od stycznia 2019 r.). Podobnie jak poprzednio, wyniki zostały odniesione do miesięcznej średniej z całego 2019 r. (wartość indeksu równa 100%). 

Poniższa tabela wskazuje, że jeszcze w marcu 2020 r. sprzedaż nowych lokali i domów była nieco wyższa od średniej z minionego roku. Marcowa liczba nowych nieruchomości wprowadzonych na rynek też okazała się podobna do ubiegłorocznej średniej. Kwiecień przyniósł pogorszenie obydwu analizowanych wyników, co raczej nie powinno dziwić. W marcu realizowano jeszcze bowiem wiele transakcji i wprowadzeń nowych ofert zaplanowanych na początku roku.

Przygotowana tabela prezentuje również najnowsze podażowe i sprzedażowe dane dla kwietnia 2020 r. Takie informacje sugerują, że pod względem sprzedaży nowych mieszkań kwiecień był niewiele gorszy od sierpnia 2019 r. Jeżeli natomiast chodzi o liczbę nowych mieszkań wprowadzanych na rynek, to deweloperzy osiągnęli w kwietniu wynik zbliżony do stycznia oraz lutego 2020 r. Sytuacja sprzedażowa w połączeniu z wysokim poziomem wyprzedaży budowanych „M” tłumaczy spokój inwestorów. 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

0 Komentarzy