Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Nadpłata kredytu i wcześniejsza spłata w Pekao S.A.

Anna Baczewska
Anna Baczewska

Data publikacji: 21.05.2024, Data aktualizacji: 27.05.2024

5 minut czytania

Średnia ocen 5/5 na podstawie 1 głosu

Nadpłata kredytu i wcześniejsza spłata w Pekao S.A.
Nadpłata kredytu hipotecznego w Pekao S.A. Jakie zasady nadpłaty i wcześniejszej spłaty stosuje Pekao SA? Sprawdź, jeśli masz kredyt w tym banku!

Kredyt hipoteczny to spore obciążenie - nie tylko finansowe, ale i psychiczne. Dlatego wiele osób marzy o tym, aby spłacić go jak najszybciej. Może Ci to ułatwić nadpłata kredytu hipotecznego. Pekao S.A. umożliwia nadpłacanie kredytu hipotecznego w zasadzie bez ograniczeń. Jak to robić? Dlaczego warto? Z czym wiąże się w Pekao nadpłata kredytu hipotecznego? Wyjaśniamy.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak nadpłacać kredyt Pekao S.A.
 • czy trzeba złożyć wniosek o wcześniejszą spłatę kredytu
 • czy dostaniemy zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego Pekao S.A.

Na czym polega nadpłata kredytu hipotecznego?

O nadpłacie kredytu mówi się wtedy, gdy kredytobiorca przekazuje na rachunek przeznaczony do spłaty kredytu kwotę wyższą, niż wynika to z harmonogramu spłaty. Polskie prawo gwarantuje kredytobiorcom możliwość dokonywania nadpłat dowolnymi kwotami i w dowolnym czasie. Umożliwia to także bank Pekao S.A. Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego jest też możliwa w całości. W praktyce można jednorazowo wpłacić większą kwotę, jak i na przykład regulować raty, "zaokrąglając" je w górę. Ograniczenia dotyczące nadpłaty kredytu hipotecznego praktycznie nie istnieją. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego warto to robić!

Nadpłata i wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego Pekao S.A. - czy warto?

Nadpłata kredytu mieszkaniowego jest bardzo korzystnym rozwiązaniem z punktu widzenia kredytobiorcy. "Nadprogramowe" środki zostają bowiem przeznaczone na zmniejszenie kapitału pozostałego do spłaty. To właśnie od kwoty kapitału kredytu naliczane są płacone przez Ciebie odsetki. Im jest niższy - tym tańszy kredyt. Tym samym każda nadpłata zmniejsza koszty kredytu, a Ty oszczędzasz.

Nadpłata kredytu hipotecznego kredytu Pekao S.A. może mieć dwie konsekwencje - zmniejszenie raty lub skrócenie okresu kredytowania. Banki stosują różne polityki w tym zakresie. W Pekao S.A. klient może już na wstępie sam zdecydować, jakie rozwiązanie go interesuje.

Jeśli zdecydujesz się zmniejszyć wysokość rat kredytu hipotecznego, zostanie on po nadpłacie przekalkulowany, tak aby rozłożyć mniejszą kwotę do spłaty na tę samą liczbę rat. Tym samym każda kolejna rata będzie niższa niż dotychczas.

Skrócenie okresu kredytowania oznacza natomiast, że rata pozostanie bez zmian, ale możliwa będzie wcześniejsza spłata kredytu. Pekao S.A. kieruje tę opcję do osób, które chcą szybciej pozbyć się zobowiązania. W tym przypadku spłata części kredytu wiąże się ze skróceniem pozostałego okresu spłaty.

Co ważne - możesz sprawdzić jak nadpłata kredytu hipotecznego w Pekao wpłynie na jego koszty i parametry Twojego zobowiązania. Taką możliwość dają dostępne w sieci kalkulatory. Warto jednak wiedzieć, że skrócenie okresu kredytowania przynosi większe oszczędności.

Nadpłata kredytu hipotecznego Pekao S.A. wniosek

W Pekao wcześniejsza spłata kredytu oraz jego nadpłata wymagają złożenia odpowiedniej dyspozycji. Musisz wskazać, że przekazujesz środki celem nadpłacenia swojego zobowiązania i wybrać, czy chcesz zmniejszyć swoją ratę, czy skrócić okres spłaty kredytu. Wniosek o wcześniejszą spłatę kredytu Pekao S.A. złożysz wygodnie online przez bankowość elektroniczną albo aplikację PeoPay.

Jak złożyć wniosek (dyspozycję) o wcześniejszą spłatę kredytu Pekao S.A.:

 1. Zaloguj się do bankowości elektronicznej.
 2. Wybierz kredyt, który chcesz nadpłacić.
 3. Wybierz polecenie "częściowa spłata kredytu hipotecznego".
 4. Wypełnij wniosek, podając m.in. kwotę wpłaty i decyzję dotyczącą konsekwencji nadpłaty dla Twojego kredytu.
 5. Naciśnij przycisk "złóż dyspozycję".

W ten sposób dyspozycja wcześniejszej spłaty kredytu Pekao może być złożona w zaledwie kilka minut, bez konieczności wizyty w placówce banku.

Prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego Pekao S.A.

Chcesz nadpłacać kredyt mieszkaniowy (lub jakiekolwiek inne zobowiązanie)? Musisz wiedzieć, że bank może w tym przypadku pobierać prowizję z tytułu nadpłaty lub wcześniejszej spłaty. W banku Pekao S.A. wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego może się wiązać z prowizją w kilku przypadkach. Jeżeli masz umowę kredytową podpisaną po 22 lipca 2017 r. zapłacisz prowizję w wysokości 3% tylko wtedy, gdy dokonasz nadpłaty w ciągu 36 miesięcy od zawarcia umowy i masz kredyt ze zmienną stopą oprocentowania. W innych przypadkach bank nie nalicza dodatkowych opłat z tytułu spłaty kredytu hipotecznego przed terminem.

Ubezpieczenie pomostowe kredytu w Pekao S.A.: jak dostać zwrot ubezpieczenia Dowiedz się

W przypadku umów o kredyt hipoteczny zawartych od 5 kwietnia 2013 r.: prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego Pekao S.A. nie jest pobierana, o ile łączna wysokość nadpłat w danym roku nie przekracza 10% całości kredytu hipotecznego. W przeciwnym razie bank pobiera 2% (min. 200 zł) prowizji. Taka sama opłata jest też pobierana w przypadku całkowitej wcześniejszej spłaty kredytu.

Jeśli masz wątpliwości, jakie koszty poniesiesz przy częściowej lub całkowitej spłacie kredytu przed czasem, zasady ich naliczania znajdziesz w taryfie prowizji i opłat bankowych.

Kto dostanie zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego Pekao S.A.?

Warto jednak wiedzieć, że wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego Pekao S.A. może się wiązać także z odzyskaniem części poniesionych w związku z kredytem kosztów. Chodzi tu o m.in. o prowizje, odsetki, ubezpieczenie i inne opłaty bankowe. Taką możliwość gwarantują kredytobiorcom nowe zapisy Ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami oraz Ustawy o kredycie konsumenckim. Zgodnie z nimi bank jest zobowiązany zwrócić Ci proporcjonalną część poniesionych kosztów. Dotyczy to umów o kredyt hipoteczny podpisanych po 22 lipca 2017 r. i umów o kredyt konsumencki podpisanych po 18 grudnia 2011 r. W banku Pekao zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego powinieneś dostać automatycznie, w terminie do 30 dni.

Nadpłata kredytu gotówkowego i innych w Pekao S.A.

W banku możesz jednak złożyć nie tylko wniosek o wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego. Pekao S.A. umożliwia także wcześniejszą spłatę i nadpłatę kredytów gotówkowych oraz innych kredytów konsumenckich. Wniosek o nadpłatę kredytu składa się w taki sam sposób - online. Dzięki temu możesz wcześniej pozbyć się kredytu, który nadmiernie obciąża Twój budżet lub zmniejszyć jego ratę.

Kiedy warto nadpłacić kredyt hipoteczny w Pekao S.A.?

Kiedy warto nadpłacać kredyt hipoteczny? Jest to korzystne w bardzo wielu przypadkach. Spłata części lub całości kredytu hipotecznego przed czasem pozwala bowiem obniżyć jego całkowite koszty. Szczególnie opłacalne będzie nadpłacanie kredytu hipotecznego, jeśli:

 • spłacasz kredyt w równych ratach i znajdujesz się na początku okresy spłaty,
 • spłacasz kredyt z oprocentowaniem zmiennym i przewidywany jest jego wzrost,
 • korzystasz z wakacji kredytowych,
 • nie dotyczy Cię prowizja za nadpłatę kredytu hipotecznego czy też konsumenckiego,
 • masz stabilną sytuację finansową.

Pamiętaj również, że zaoszczędzisz najwięcej, jeśli zdecydujesz się na skrócenie umowy kredytu (okresu spłaty). Jeżeli jednak boisz się, że w przyszłości możesz mieć problem ze spłatą rat w obecnej wysokości, być może warto zmniejszyć wysokość rat kredytu.

Nadpłata kredytu w Pekao S.A.: podsumowanie

Warunki nadpłaty kredytu hipotecznego i kredytów konsumenckich w banku Pekao SA są proste i korzystne dla kredytobiorców. Aby dokonać wcześniejszej częściowej lub całkowitej spłaty kredytu, musisz złożyć wniosek o nadpłatę kredytu hipotecznego lub konsumenckiego, wskazując w nim m.in. kwotę nadpłaty. Możesz też samodzielnie zdecydować, czy nadpłata ma powodować zmniejszenie raty, czy też skrócenie okresu kredytowania. Taką dyspozycję możesz złożyć przez internet w każdej chwili.

W banku Pekao wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego wiąże się z koniecznością zapłaty prowizji tylko w niektórych przypadkach, a zwrot nadpłaconych kosztów kredytu klienci banku Pekao otrzymują automatycznie.

W Pekao S.A. możesz nadpłacać:

Nadpłaty możesz dokonać:

 • w każdej chwili,
 • dowolną kwotą,
 • po wydaniu dodatkowej dyspozycji za pomocą bankowości elektronicznej.

Uwaga: podczas wydawania dyspozycji możesz zdecydować, czy nadpłata ma skrócić okres spłaty, czy też zmniejszyć ratę.

Prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu jest naliczana:

 • jeśli dokonasz nadpłaty w ciągu 36 miesięcy od zawarcia umowy i masz kredyt ze zmienną stopą oprocentowania zawarty po 22 lipca 2017 r.;
 • jeśli masz kredyt hipoteczny zawarty  po 5 kwietnia 2013 r., a przed 22 lipca 2017 r. i wysokość nadpłat w danym roku przekroczy 10% całości kredytu.
Anna Baczewska
Anna Baczewska

Copywriterka z wykształceniem planistycznym i zamiłowaniem do architektury. Chętnie zajmuje się także tematyką nieruchomości i aranżacji wnętrz. Lubi pisać o trendach, analizować dane i zgłębiać nowe dziedziny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023