Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Mieszkanie w systemie 10/90

Prime Time PR
Prime Time PR

Data publikacji: 25.07.2017, Data aktualizacji: 05.06.2024

3 minuty czytania

Średnia ocen 3/5 na podstawie 48 głosów

Mieszkanie w systemie 10/90
Deweloperzy stosują różne harmonogramy płatności za mieszkania w trakcie realizacji. Jednym z nich jest 10/90, ale istnieją też jego wariacje w postaci 20/80 i 30/70.

Deweloperzy stosują różne harmonogramy płatności za mieszkania w trakcie realizacji. Zdecydowanie najbardziej popularne są wpłaty odpowiadające postępom prac na budowie. Jednak występują również systemy płatności w zupełnym oderwaniu od tego, co dzieje się na budowie. Jednym z nich jest 10/90, ale istnieją też jego wariacje w postaci 20/80 i 30/70. Klienci chętnie z nich korzystają, natomiast wciąż niewiele firm decyduje się na taką formę zapłaty. Na czym polegają i czy gwarantują wyższe bezpieczeństwo transakcji?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie są zalety płatności systemem 10/90
  • czy taki system płatności jest bezpieczny
  • czy deweloperzy chętnie decydują się na taki system płatności za mieszkanie 

Z punktu widzenia klienta, system płatności 10/90 jest bardzo korzystny. 10 procent całej kwoty za mieszkanie zapłaci on przy podpisaniu umowy, natomiast pozostałe 90 dopiero przed odbiorem mieszkania.

Atrakcyjne, lecz mało popularne

Sama idea płacenia większości należności za wybudowane już mieszkanie nie jest zbyt powszechna na rynku nieruchomości. Inwestorzy niechętnie decydują się na takie działanie. Jedynie co 20 deweloper umożliwia klientom płatność w systemie 10/90, a jeżeli już taką opcję wprowadza, obowiązuje ona jedynie przez określony z góry czas.

- Klient w ten sposób płaci za gotowy produkt, a nie jedynie za obietnicę jego wybudowania. Wprowadziliśmy system płatności 10/90 w jednej z naszych inwestycji. Enklawa Rodzinna ma dość odległy termin realizacji, dlatego klienci mogą obawiać się zakupu. Chcemy przekonać do siebie osoby, które nie dysponują określonymi środkami w momencie nabycia lokalu, dzięki temu uatrakcyjniliśmy naszą ofertę - tłumaczy Marek Szmolke, prezes P.B. Start.

Najczęściej takie systemy, jeżeli są wprowadzane, mają na celu rozruszać sprzedaż w początkowej fazie powstawania budynku. To dobry pomysł na promocję nowej inwestycji.

Bezpieczeństwo transakcji

Jeśli deweloper ma w swojej ofercie 10/90, jest bardziej wiarygodny w oczach klienta. Wtedy najczęściej finansuje inwestycję z kredytu bankowego, więc musiał zostać poddany dokładnej analizie przez bank. Bankowy Inspektor Nadzoru działający na zlecenie instytucji finansowej nadzoruje cały proces inwestycyjny, co znacznie podnosi bezpieczeństwo projektu.

- Nabywca, korzystając z tego rozwiązania, zyskuje dodatkowy czas na zebranie środków lub pozyskanie kredytu. To okres na podjęcie decyzji, czy kredyt będzie w ogóle potrzebny. Jeżeli klient ostatecznie się na niego zdecyduje to i tak osiągnie wymierne oszczędności w postaci niższych odsetek, niż przy tradycyjnym systemie płatności - wyjaśnia prezes P.B. Start.

Dłuższy okres na zgromadzenie wkładu własnego często skutkuje niższym kredytem, niż pierwotnie zakładano. Dodatkowo późniejsze jego uruchomienie również wpływa na jego cenę. Korzystając z systemu płatności 10/90 można zatem istotnie zmniejszyć koszt finansowania zakupu mieszkania. 

Podwójna korzyść

Ograniczenie ryzyka transakcji związanego z zakupem nieruchomości i oszczędność na kredycie to nie jedyne zalety systemu 10/90. Taka forma zakupu pozwala na osiągnięcie nawet 100 proc. zysku, gdy lokal w trakcie budowy zdrożeje jedynie o 10 proc.

- Często z tej okazji korzystają również osoby, które traktują zakup czysto spekulacyjnie, tj. podpisują umowę i liczą na wzrost cen nieruchomości. Jeśli wartość mieszkania w trakcie realizacji rośnie, dokonują oni cesji, czyli przenoszą wierzytelność z umowy deweloperskiej na innego klienta. W ten sposób można sporo zarobić. Należy jednak pamiętać, że jeżeli błędnie obstawimy kierunek zmian cen, skutek może być wprost przeciwny - zauważa Marek Szmolke.

Aktualnie na rynku nieruchomości buduje się rekordowa ilość inwestycji, ponieważ branża przeżywa rozkwit. Warto skrupulatnie przejrzeć oferty i sprawdzić, co dokładnie oferują deweloperzy. Analizując warunki umowy, należy szczególną wagę przywiązywać do kwestii finansowych, w tym harmonogramu płatności. Pamiętajmy, że w systemie płatności 10/90 korzyści dla nabywcy są większe, niż w przypadku tradycyjnego harmonogramu. Oczywiście zyskujemy wymierne oszczędności na odsetkach bankowych, ale nie sposób przecenić również komfortu związanego z tym, że 90% ceny mieszkania wpłacamy w chwili, kiedy jest ono już gotowe do odbioru. Sprawdź jeszcze inne systemy płatności za mieszkanie.

Prime Time PR
Prime Time PR

Prime Time PR – agencja PR specjalizująca się w kompleksowej obsłudze marketingowej firm z branży nieruchomości. Współpracuje z największymi mediami w Polsce. Tworzy skuteczne kampanie w oparciu o świeże pomysły i oryginalne teksty. Dane kontaktowe: kontakt@primetimepr.pl 12 313 00 87 ul. Halszki 28 30-611, Kraków primetimepr.pl

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Liczba mieszkań oddanych do użytku w październiku 2024 roku notuje spadek rdr oraz wzrost względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje wzrost rok do roku i wzrost w porównaniu do września 2024 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.

      21 listopada 2024

      Redakcja

    • Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Czy dzisiejsze zarobki pozwalają myśleć o własnym lokum? Zależy, gdzie pracujesz. Pracownicy branży “informacja i komunikacja” musieliby odłożyć 73 pensje netto, aby zgromadzić na koncie równowartość mieszkania o powierzchni 50 m kw. Mniej szczęścia mają ci, którzy pracują w gastronomii oraz zakwaterowaniu. Im potrzeba aż 175 pensji. I to przy założeniu, że nie będą nic wydawać… Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, w jakich branżach szansa na własne lokum jest największa. Wyniki analizy mogą zaskoczyć!

      20 listopada 2024

      Redakcja

    • Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Darowizna środków pieniężnych lub materialnych składników majątku wymaga zawarcia odpowiedniej umowy. Nie wiesz, jak powinna wyglądać umowa darowizny? Właśnie tutaj znajdziesz wzór PDF i Docx do pobrania. Jak wypełnić wzór umowy darowizny pieniężnej? Kiedy trzeba płacić podatek od darowizn oraz jaki druk służy do złożenia deklaracji. Sprawdź na rynekpierwotny.pl.

      20 listopada 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizje dla agentów nieruchomości, a więc koszty współpracy z agencją nieruchomości uzależnione są od wartości przeprowadzonej transakcji. Konkretne stawki prowizyjne pośredników zależą też często od lokalizacji, rodzaju czy sytuacji prawnej nieruchomości. Ile trzeba zapłacić za pośrednictwo przy zakupie lub wynajmie nieruchomości? Ile wynosi prowizja agenta nieruchomości przy jednej transakcji? Podpowiadamy.

      19 listopada 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023