Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Mieszkanie przy metrze - kwestia rentowności

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 26.05.2021, Data aktualizacji: 05.06.2024

5 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 45 głosów

Mieszkanie przy metrze
Jeśli mieszkanie nie leży w centrum, kluczowym aspektem dla jego atrakcyjności może być bliskość metra. Czy wyższy koszt takiego mieszkania się zwróci? Sprawdź.

Dobre skomunikowanie nieruchomości mieszkaniowej, wygodny dojazd do centrum miasta, transport publiczny, sąsiedztwo przystanków komunikacji miejskiej - to ważne zalety, brane pod uwagę przez kupujących mieszkania. O tym, jak wielkie znaczenie mają kwestie komunikacyjne dla atrakcyjności i wartości nieruchomości może świadczyć rynek warszawski. Bliskość metra potrafi skutecznie podwyższyć cenę mieszkania.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • na czym polega atrakcyjność mieszkania przy metrze
  • jakie są wady i zalety takiej nieruchomości
  • ile może być warty apartament przy metrze

Mieszkanie przy metrze - dlaczego jest atrakcyjne?

Z badania przeprowadzonego w 2015 roku przez SMG/KRC na zlecenie firmy REAS wynika, że dostępność komunikacji miejskiej to drugi najbardziej istotny czynnik wpływający na decyzję o zakupie nieruchomości (wskazywany przez około 17% ankietowanych), zaraz po obecności zaplecza handlowego w pobliżu upatrzonego mieszkania (typ odpowiedzi wybierany przez około 23% badanych). Z tego też względu nawet nieruchomości, które nie znajdują się w centrum miasta, ale są z nim dobrze skomunikowane, stają się atrakcyjną ofertą dla wielu kupujących.

Jaka jest najlepsza lokalizacja mieszkania? Sprawdź koniecznie

Gdzie znaleźć mieszkanie przy metrze? Warszawa jest obecnie jedynym polskim miastem, w którym powstał ten środek komunikacji, a co więcej - jest rozbudowywany. Tym sposobem na swojej wartości zyskały nieruchomości na Bemowie, Woli czy Targówku. Metro ma dużo większy wpływ na cenę mieszkania niż autobusy i tramwaje.

Co prawda ma może dość okrojoną trasę, jednak dojeżdża do wszystkich newralgicznych punktów w mieście, przy niemal każdej jego stacji znajdziemy dużo możliwości przesiadkowych i jest niewątpliwie najszybszym „zbiorkomem” w stolicy. Podróż metrem z Bemowa na Świętokrzyską w centrum zajmie około 14 minut, autobusem trasa ta będzie trwała niemal 30 minut, tramwajem - ponad 40.

Nie dziwi więc fakt, że mieszkańcy Warszawy najchętniej wybierają właśnie metro na swój środek transportu do pracy czy szkoły i szukają mieszkania w jego bliskiej okolicy.

Dworzec Wileński na tle cerkwiiWejście na stację C15 Dworzec Wileński źródło: wikipedia, autor Muri

Zalety i wady lokalizacji mieszkania przy metrze

Sąsiedztwo kolei podziemnej to potężny atut nie tylko w obliczu zakupu dla siebie, ale także wtedy, gdy kupujemy mieszkanie w celach inwestycyjnych - pod wynajem. Mieszkanie przy metrze Warszawa - jakie dzielnice są szczególnie polecane? Na wcześniejszym etapie rozwoju sieci warszawskiego metra, na kilka lat przed obecną hossą, bardzo mocno rosły ceny w takich lokalizacjach, jak: Rondo Daszyńskiego na bliższej Woli, Świętokrzyska w centrum czy Stadion Narodowy na bliższej Pradze. To oczywiście zrozumiałe. 

Dzięki sąsiedztwu metra i dobrej lokalizacji, inwestycja mieszkaniowa pod wynajem (m.in. krótkoterminowy dla turystów) była skazana na sukces. Dziś sieć metra w Warszawie jest znacznie większa, a wraz z jej rozwojem kolejne warszawskie osiedla „skracają dystans” do centrum. Metro gwarantuje bowiem stosunkowo szybki i wygodny dojazd. W ten sposób komunikacja nawet z oddalonymi rejonami metropolii jest ułatwiona. Jeśli więc kupujemy mieszkanie dla siebie, ale z wizją wynajęcia go za kilka lat - jeśli wybierzemy nieruchomość blisko metra nie musimy martwić się o znalezienie najemców. 

Minusem - z punktu widzenia kupującego, który mieszkania przy metrze dopiero szuka - jest oczywiście cena, nierzadko znacznie wyższa niż w dzielnicach gorzej skomunikowanych. Łatwo zauważyć dynamiczny wzrost cen mieszkań zlokalizowanych w promieniu do 15 minut spacerem od stacji metra. Są to wzrosty rzędu kilkunastu procent, co dla przeciętnego kupca może stanowić znaczącą - jeśli nie decydującą - różnicę. 

Chcesz zamieszkać w pobliżu I linii metra? Sprawdź polecane inwestycje deweloperskie

Ile warte jest mieszkanie przy metrze? Rentowność

Okazuje się, że bliska odległość stacji metra wpłynęła nie tylko na ceny, ale również podaż i popyt. Dotychczas drugorzędne, mniej popularne lokalizacje, takie jak Targówek czy Praga-Północ znacznie podrożały, ale deweloperzy znacznie zwiększyli tam również liczbę realizowanych inwestycji. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że deweloperzy już po ogłoszeniu planów rozbudowy drugiej nitki metra, szybko obstawili Targówek w roli „czarnego konia” wyścigu po klientów.

Jeszcze w 2014 roku liczba nowych mieszkań oddanych w tej części stolicy wynosiła zaledwie 146. Cztery lata później było ich już 1796. Według specjalistów z Amron Sarfin, warszawska Praga-Północ jako lokalizacja mieszkaniowa, w ciągu sześciu lat - od 2013 do 2019 roku - podrożała średnio aż o 22 proc. O niecałe 20 procent poszły do góry stawki w rejonie dzisiejszych stacji Dworzec Wileński, czy Szwedzka. Podobna sytuacja miała miejsce przy otwieraniu kolejnych stacji metra - Bródno, Kondratowicza, Zacisze, Bemowo i Ulrychów. Obecnie średnia cena na Bemowie to 12 724 zł/m2, z kolei na Targówku - 11 614 zł/m2.

Jak rozbudowa metra wpływa na rynek mieszkaniowy? Czytaj

Można się spodziewać, że otwarcie kolejnych stacji powoduje spore wzrosty cen okolicznych mieszkań - co powinno cieszyć inwestorów, szczególnie tych, którzy decydują się na zakup jeszcze przed drastycznymi podwyżkami. Warszawskie plany mówią o powstaniu kolejnych trzech linii do 2050 roku. Tym sposobem niemal wszystkie dzielnice stolicy mają mieć dostęp do szybkiej komunikacji miejskiej.

Niewątpliwie nieruchomości w najbliższej jej okolicy poszybują w górę - choć może nie tak spektakularnie, jak dotychczas. Dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 40-50 m2 stanie się dużo atrakcyjniejsze tylko ze względu na dojazd do centrum Warszawy. Powierzchnia łazienki, kuchni czy balkonu będzie miała mniejsze znaczenie, jeśli nieruchomość będzie się znajdować w pobliżu metra.

Stacja Metra Księcia JanuszaStacja Metra - Księcia Janusza, źródło:www.metro.waw.pl

Podsumowanie 

Wartość nieruchomości w lokalizacjach wzdłuż kolei podziemnej jest wysoka. Ceny mieszkań w - do niedawna jeszcze - drugorzędnych lokalizacjach okazują się dziś na tym samym poziomie co w bardziej centralnych częściach miasta. To jednak nie powinno zniechęcać inwestorów. Mieszkanie blisko metra zawsze będzie lepiej oceniane i bardziej atrakcyjne niż mieszkanie bez dostępu do przystanku kolei podziemnej.

Wraz z rozwojem sieci kolejne warszawskie osiedla będą „podłączone” do metra. Myślący perspektywicznie inwestor już może szukać ofert na nieruchomości w tych dzielnicach, do których dopiero dotrze podziemna kolei. Ich wartość z całą pewnością wzrośnie. Z kolei ceny mieszkań tam, gdzie metra nie będzie, mogą zostać skorygowane w dół, a lokalizacje stracą na popularności. Mieszkania na sprzedaż w tych okolicach przestaną być więc tak atrakcyjne dla inwestorów.

Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Liczba mieszkań oddanych do użytku w październiku 2024 roku notuje spadek rdr oraz wzrost względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje wzrost rok do roku i wzrost w porównaniu do września 2024 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.

      21 listopada 2024

      Redakcja

    • Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Czy dzisiejsze zarobki pozwalają myśleć o własnym lokum? Zależy, gdzie pracujesz. Pracownicy branży “informacja i komunikacja” musieliby odłożyć 73 pensje netto, aby zgromadzić na koncie równowartość mieszkania o powierzchni 50 m kw. Mniej szczęścia mają ci, którzy pracują w gastronomii oraz zakwaterowaniu. Im potrzeba aż 175 pensji. I to przy założeniu, że nie będą nic wydawać… Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, w jakich branżach szansa na własne lokum jest największa. Wyniki analizy mogą zaskoczyć!

      20 listopada 2024

      Redakcja

    • Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Darowizna środków pieniężnych lub materialnych składników majątku wymaga zawarcia odpowiedniej umowy. Nie wiesz, jak powinna wyglądać umowa darowizny? Właśnie tutaj znajdziesz wzór PDF i Docx do pobrania. Jak wypełnić wzór umowy darowizny pieniężnej? Kiedy trzeba płacić podatek od darowizn oraz jaki druk służy do złożenia deklaracji. Sprawdź na rynekpierwotny.pl.

      20 listopada 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizje dla agentów nieruchomości, a więc koszty współpracy z agencją nieruchomości uzależnione są od wartości przeprowadzonej transakcji. Konkretne stawki prowizyjne pośredników zależą też często od lokalizacji, rodzaju czy sytuacji prawnej nieruchomości. Ile trzeba zapłacić za pośrednictwo przy zakupie lub wynajmie nieruchomości? Ile wynosi prowizja agenta nieruchomości przy jednej transakcji? Podpowiadamy.

      19 listopada 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023