Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Miasto Gdańsk. Jak zmieniło się w ciągu ostatniej dekady?

Agnieszka Studzińska
Agnieszka Studzińska

Data publikacji: 09.12.2019, Data aktualizacji: 25.05.2023

10 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 54 głosów

Miasto Gdańsk w ciągu ostatniej dekady
Jak zmienił się Gdańsk w ostatnim dziesięcioleciu? Co przyczyniło się do największego rozwoju miasta? Sprawdź!

Gdańsk – lider regionu, jeden z najważniejszych ośrodków społecznych i gospodarczych w kraju, miasto z niewątpliwym dziedzictwem historycznym i kulturowym. Jego dynamiczny rozwój jest widoczny od wielu lat. Portal RynekPierwotny.pl postanowił przyjrzeć się temu, jak zmienił się w ciągu ostatniej dekady.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • jak Gdańsk rozwinął się w ciągu minionej dekady
 • jakie największe inwestycje zrealizowano w ciągu ostatnich dziesięciu lat 
 • jak wygląda gdański rynek mieszkaniowy

Rynek pracy w województwie pomorskim

Z danych statystycznych Gdańskiego Urzędu Pracy wynika, że pod koniec 2009 roku stopa bezrobocia na obszarze metropolii wynosiła 4,9%, co stanowi wzrost o 2 punkty procentowe w zestawieniu z danymi za koniec 2007 r.

Oznacza to, że choć nie udało się w pełni uniknąć pierwszych objawów kryzysu gospodarczego i związanego z nim pogorszenia sytuacji na rynku pracy, to skutki spowolnienia były w stolicy województwa pomorskiego zdecydowanie mniej odczuwalne niż w skali całego regionu, gdzie stopa bezrobocia zatrzymała się na poziomie 12% oraz kraju (stopa bezrobocia wyniosła 11,9%).

Na przestrzeni kolejnej dekady sytuacja na lokalnym rynku pracy zdecydowanie się zmieniła, w relatywnie wysokie wskaźniki bezrobocia udało się z redukować do najniższych w historii pomiarów. Wpływ na to miał nie tylko ogólnokrajowy wzrost gospodarczy zapoczątkowany już w 2013 roku oraz stale rosnąca atrakcyjność inwestycyjna regionu. Na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia udało się przyciągnąć do Gdańska kilkadziesiąt dużych inwestycji oraz wielu nowych pracodawców.

Na szczególną uwagę zasługuję szybki przyrost firm działających w sektorze nowoczesnych technologii, finansów oraz usług wspólnych. Do pozytywnych zmian należy również zaliczyć wzrost proprzedsiębiorczej postawy wielu gdańszczan.

Długi Targ w Gdańsku. Źródło: unsplash.com, autor: freestocks.org

Dzielnice w Gdańsku

W 2010 r. zmieniono podział administracyjny miasta Gdańsk. Podzielono następujące dzielnice: Wrzeszcz na Wrzeszcz Dolny i Wrzeszcz Górny, Chełm i Gdańsk Południe na Chełm i Ujeścisko-Łostowice oraz Jasień, Stogi z Przeróbką podzielono na Stogi i Przeróbkę. Dodatkowo w 2018 r. Rada Miasta Gdańska dokonała podziału dzielnicy Chełm na Chełm i Orunię Górną-Gdańsk Południe.

Największą dynamikę zarówno w przypadku zameldowanych mieszkańców, jak i zarejestrowanych podmiotów gospodarczych w ostatniej dekadzie zanotowano w dzielnicach Jasień, Ujeścisko-Łostowice, Chełm, Piecki-Migowo, Osowa, Kokoszki

Rozwój miast jest sumą wspólnych działań mieszkańców, przedsiębiorców i władz samorządowych, a także odpowiedzialnego zarządzania finansami.

W latach 2009-2018 pozyskaliśmy 2,75 mld zł środków z Unii Europejskich. Gdańsk jest także jednym z liderów pośród polskich miast w zakresie formuły partnerstwa publiczno-prywatnego. Wartość projektów zrealizowanych i ogłoszonych w ramach PPP wynosi ok 3,5 mld zł, z czego na cele publiczne trafi ok 1,1 mld zł. podkreśla Olimpia Schneider, Kierownik Referatu Biura Prezydenta Miasta Gdańsk.    

Rewitalizacja Gdańska

W Gdańsku rewitalizację przeprowadzono w latach 2008-2016. Zostały nią objęte cztery obszary: Letnica, Nowy Port, Dolny Wrzeszcz i Dolne Miasto. Jej celem w początkowej fazie było odtworzenie i rozbudowa infrastruktury, remonty budynków komunalnych, a także odbudowa i przebudowa budynków pełniących funkcje społeczne i kulturalne. W efekcie podniesiono estetykę oraz jakość otoczenia, a także atrakcyjność inwestycyjną dzielnicy.

Powyższe działania zostały uzupełnione również projektami z zakresu aktywizacji zawodowej mieszkańców i umożliwienia lepszego startu młodym ludziom. Co ciekawe, projekty rewitalizacyjne zostały docenione również przez kapitułę konkursową. Gdańsk otrzymał pierwsze miejsce w konkursie RegioStars w 2016 w kategorii CityStar, za projekty zrealizowane w regionie Dolnego Miasta i Dolnego Wrzeszcza.

Komisja Europejska, która była organizatorem konkursu, doceniła projekt za innowacyjne rozwiązania dla zrównoważonego rozwoju. Kolejnym etapem rewitalizacji, który rozpoczął się w 2017 r. jest podjęcie dodatkowych działań w kolejnych dzielnicach:

 • Biskupia Górka i Stary Chełm,
 • Orunia,
 • Dolne Miasto i Stare Przedmieście z Placem Wałowym,
 • Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście.

Rewitalizacja pustostanów na Dolnym Mieście w Gdańsku. Gdańsk Dolne Miasto. Źródło: YouTube.com, autor: innatelewizja

Unia Europejska napędza inwestycje

Stadion Energa Arena w Gdańsku Letnicy to z pewnością inwestycja, która miała ogromny rewitalizacyjny wpływ na miejsce, w którym się znajduje. Według Karoliny Taraszkiewicz, autorki publikacji „Wpływ dużych założeń widowiskowo-sportowych na rewitalizację przestrzeni miejskich na przykładzie Stadionu Energa Arena w Gdańsku”, wybór Letnicy jako lokalizacji pod budowę dużego obiektu sportowego był dość kontrowersyjny. „Rejon od dawna uważany był przez mieszkańców za mało prestiżowy, marginalny czy wręcz niebezpieczny. Dodatkowo był on także mocno zdegradowany i wymagał rewitalizacji”. Decyzja władz okazała się jednak słuszna i rewitalizacja obiektu była pierwszym sygnałem do zmiany wizerunku tej dzielnicy.

PGE Arena. Źródło: Wikipedia, autor: Dariusz Boczek.

Należy jednak pamiętać, że to inwestycje związane bezpośrednio z organizacją Euro 2012 wywarły największy wpływ na poprawę wizerunku Letnicy – stworzenie i poprawienie infrastruktury drogowej, budowa tunelu pieszego, który połączył Stadion z węzłem komunikacyjnym, sieć ścieżek rowerowych, a przede wszystkim otwarcie Szybkiej Kolei Miejskiej. Dzięki tym działaniom otoczenie stadionu jest bardzo dobrze skomunikowane z najważniejszymi punktami na mapie Gdańska: lotniskiem i dworcami kolejowymi w Sopocie i Gdyni.

Stadion Energa zdobył również wiele wyróżnień zarówno w konkursach architektonicznych, jak i branżowych. Przykładem jest nagroda The Stadium Business Awards 2012 za najlepszą architekturę i projekt stadionu. Został on przygotowany przez pracownię Rhode Kellermann Wawrowsky, która inspirowała się przy jego tworzeniu bursztynem, oszlifowanym przez morskie fale. Obecnie Stadion Energa Arena to z pewnością symbol miasta, jeden z bardziej rozpoznawalnych obiektów, które trzeba zobaczyć będąc w Gdańsku.

Najważniejsze inwestycje w Gdańsku

Równie istotną inwestycją sportową, które powstała w ciągu ostatniej dekady jest chociażby Hala widowiskowo-sportowa na granicy Gdańska i Sopotu – Ergo Arena. Powstała ona w 2010 roku przy współpracy obu miast. Dzięki jej powstaniu w Gdańsku można było zorganizować szereg imprez, np. siatkarskich: Finał Ligi Światowej - 2011 r., Mistrzostwa Europy mężczyzn - 2013 r., Mistrzostwa Świata mężczyzn - 2015 r., Mistrzostwa Europy mężczyzn - 2017 r.), a także piłki ręcznej (Mistrzostwa Europy mężczyzn - 2016 r.), czy też tenisa stołowego (Mistrzostwa Europy – 2011 r.). Ogółem w latach 2010 -2018 w 1321 wydarzeniach zorganizowanych w Ergo Arenie uczestniczyło ponad 3,4 mln osób.

Hala widowiskowo-sportowa Ergo Arena
Hala widowiskowo-sportowa Ergo Arena. Żródło: Wikipedia, autor: Lisarlena.

Jednak nie tylko sportem Gdańsk żyje. Ma on wiele do zaoferowania również pod względem kulturowym i historycznym. Obie funkcje znajdują połączenie w powstałym w 2014 r. Europejskim Centrum Solidarności. Celem tej instytucji jest nie tylko działalność muzealna, polegająca na krzewieniu dziedzictwa ruchu społecznego Solidarność, ale przede wszystkim społeczna i kulturotwórcza. Mają tutaj miejsce różnego rodzaju konferencje, jak chociażby Personal Democracy Forum, Europa z widokiem na przyszłość, Forum Młodych, a także cykliczne festiwale: – All About Freedom czy też Solidarity of Arts. 

Pozostając w temacie kultury warto wspomnieć również o Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. To pierwszy od 1989 r. zbudowany w Polsce od podstaw teatr. Prezentuje on współczesne inscenizacje szekspirowskie z całego świata, a także teatr europejski i polski, a także muzykę i film. Oprócz tego, co roku jest tutaj organizowany międzynarodowy Festiwal Szekspirowski – nagrodzony w 2017 r. prestiżową nagrodę EFFE Award.

Murale Gdańsk

Gdańska Zaspa to jedno z największych w naszym kraju skupisk bloków mieszkalnych. Powierzchnie ścian o sporych rozmiarach, to doskonałe miejsce do tworzenia wielkoformatowych murali. To właśnie tutaj znajduje się największa w Europie Kolekcja Malarstwa Monumentalnego, w skład której wchodzi 59 malowideł o różnej tematyce. Pierwsze jedenaście prac powstało już w 1997 roku w ramach obchodów tysiąclecia Gdańska. Jednak dopiero w 2009 r. nastąpił prawdziwy „wysyp murali”, kiedy to po raz pierwszy odbył się Festiwal Malarstwa Monumentalnego Monumental Art. Do tej pory odbyło się osiem edycji festiwalu , w którym wzięli udział artyści z 15 krajów.

Znajdziemy tutaj zarówno murale historyczne, sławne postaci, jak i tematy związane z 8 edycją wspomnianego wcześniej Monumental Art: wolność w czasach kryzysu, miłość to pokusa czy też droga jest szczęściem.

Gdańsk Zaspa Młyniec, ul. Pilotów 17. Blok, w którym mieszkał Lech Wałęa. Autor muralu: Piotr Szwabe. Źródło: Wikipedia, autor zdjęcia: Artur Andrzej 

Murale na gdańskiej Zaspie z pewnością ubarwiają otaczającą je przestrzeń. Mamy tutaj do czynienia z różnorodnością stylów: klasycznego, street artu, malarstwa figuratywnego, sztuki konceptualnej czy malarstwa historycznego.

Co jeszcze zmieniło się w Gdańsku?

Rozwój Gdańska nie byłby możliwy gdyby nie szereg inwestycji komunikacyjnych, które przyczyniły się do poprawy codziennego funkcjonowania mieszkańców, a tym samym zwiększyły atrakcyjność inwestycyjną i potencjał gospodarczy Gdańska. Warto w tym miejscu wymienić choć kilka z nich:

 • Tunel pod Martwą Wisłą im. Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego (2016 r.) – jedyny tego typu obiekt w Polsce;

Budowa tunelu pod Martwą Wisłą w Gdańsku (2014 r.). Źródło: Wikipedia, autor: Artur Andrzej.

 • Obwodnica Południowa Gdańska (2012 r.), łącząca najważniejsze szlaki komunikacyjne aglomeracji;
Południowa obwodnica Gdańska (z Oruni Górnej). Źródło: Wikipedia, autor: Artur Andrzej

 • Most na Wyspę Sobieszewską (2018 r.), mający ponad 180 metrów długości;

Most w Sobieszewie tuż przed otwarciem. Źródło: YouTube.com, autor: Portal Miasta Gdańska.

 •  Terminal Pasażerski T2 oraz jego późniejsza rozbudowa, dzięki której zwiększono przepustowość portu do 7 mln pasażerów rocznie.
Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Źródło: Wikipedia, autor: P. Nisiewicz

Znaczne zmiany są również zauważalne w obszarze transportu. Dbamy zarówno o rozwój komunikacji publicznej, unowocześnianie taboru i infrastruktury technicznej, komunikację rowerową, budowę nowych ścieżek i tras rowerowych. Utworzyliśmy także węzły integracyjne, które pozwalają mieszkańcom łączyć różne formy komunikacji w ich codziennych podróżach. Jednocześnie stale rozwijamy i usprawniamy układ drogowy połączeń wewnętrznych i zewnętrznych. dodaje Olimpia Schneider.

Mieszkalnictwo w Gdańsku

Rynek mieszkaniowy w Gdańsku rozwijał się bardzo dynamicznie w ostatniej dekadzie. W 2009 r. branża deweloperska odczuła efekty spowolnienia gospodarczego, w wyniku którego znacznie osłabła sprzedaż mieszkań. Banki ograniczyły finansowanie nieruchomości, a klienci obawiając się ryzyka nie inwestowali w nowo budowane lokale.

W konsekwencji nastąpił znaczny spadek cen sięgający nawet kilkudziesięciu procent, co spowodowało, że na rynku przetrwali tylko najsilniejsi gracze. W Trójmieście spadki były stosunkowo niewielkie. Znaczenie miała tu przede wszystkim duża atrakcyjność lokalnego rynku, zarówno pod względem biznesowym, jak i turystycznym. – podkreśla Ewa Nowicka, dyrektor sprzedaży w Euro Styl z Grupy Dom Development

Obecnie mamy do czynienia ze stabilizacją na rynku mieszkaniowym, bardziej elastyczną polityką kredytową i korektą cenową. Mimo widocznej już od 2018 r. mniejszej podaży i coraz wyższych cen, utrzymuje się wysoki popyt na mieszkania we wszystkich segmentach cenowych. W latach 2016-2019 znacząco rosły nie tylko ceny gruntów, ale również materiałów budowlanych i wykonawstwa, które wprost przełożyły się na silny wzrost cen mieszkań w Trójmieście. - dodaje Ewa Nowicka.

Najwięcej mieszkań w latach 2009-2018 r. powstało w dzielnicach Jasień, Ujeścisko-Łostowice, Chełm, Piecki-Migowo, Śródmieście, Przymorze Małe, Przymorze Wielkie, Osowa i Wrzeszcz Górny. W tym czasie o 10 tysięcy wzrosła również liczba mieszkańców, co świadczy o wysokiej atrakcyjności osiedleńczej tego regionu. Gdańsk to również atrakcyjne miejsce dla turystów, co przełożyło się również na powstawanie –  szczególnie w centrum – osiedli z wysokim odsetkiem mieszkań przeznaczanym na wynajem krótkoterminowy.

Rozwój nowoczesnych branż w Gdańsku, sprowadza do naszych biur sprzedaży młodych klientów, którzy mają wystarczający budżet na zakup atrakcyjnej, dobrze zlokalizowanej inwestycji. Klienci są coraz bardziej świadomi światowych standardów i oczekują od nas nie tylko najwyższej jakości wykonania, ale też konkretnych udogodnień. Doskonale wiedzą, że na wartość inwestycji wpływa nie tylko atrakcyjny projekt architektury i wnętrz, materiały i jakość wykończenia, ale przede wszystkim jego lokalizacja, otoczenie, zieleń wokół budynków podkreśla Krzysztof Piotrowski, kierownik Marketingu Invest Komfort.

W centralnych punktach miast powstaje również coraz więcej nieruchomości stanowiących segment premium. W Gdańsku przykładami inwestycji, które powstały na zaniedbanych, poprzemysłowych terenach, ale zlokalizowanych w centralnej części miast, są Sea Towers i Brabank Apartamenty.

W 2009 roku, mimo kryzysu na rynku nieruchomości, oddaliśmy do użytku Sea Towers w Gdyni. Był to wówczas najwyższy budynek mieszkalny w Polsce. Po 10 latach, w 2019 roku kontynuujemy realizację prestiżowych apartamentów Brabank w Gdańsku, w sąsiedztwie Starego Miasta i rzeki Motławy podsumowuje Krzysztof Piotrowski.

W tym miejscu warto dodać, że Brabank to inwestycja wyróżniana w wielu konkursach. Zdobyła ona wiele prestiżowych nagród m.in. Budowę Roku, Nagrodę roku SARP, European Property Awards czy ostatnio Inwestycja Dekady na gali Rynku Pierwotnego.

Osiedle Brabank. Źródło: materiały prasowe.

Z całą pewnością można więc stwierdzić, że wymienione projekty są przełomowe. Ich powstanie pozytywnie wpłynęło na otoczenie, sprawiając, że jest ono bardziej atrakcyjne, nie tylko dla mieszkańców i turystów, ale również dla innych inwestorów.

Deweloperzy we współpracy z Urzędem Miejskim zaczęli również w większym stopniu dbać o usługi społeczne i przyjazną przestrzeń na terenie realizowanych inwestycji. Zmiany na rynku mieszkaniowym nie byłyby możliwe, gdyby nie działania miasta w zakresie zagospodarowania przestrzennego. Gdańsk jest jednym z krajowych liderów w zakresie pokrycia terenu miasta miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. Na koniec 2018 r. obowiązywało 677 miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które pokrywały ok. 90% terenów zainwestowania miejskiego. podkreśla Olimpia Schneider.

Sprawdź ofertę apartamentów wakacyjnych nad morzem

Co przyniesie kolejne 10 lat?

Plany Miasta Gdańsk na najbliższe lata zostały dokładnie opisane w Strategii Rozwoju Miasta Gdańska do 2030 r. Celem prowadzonych działań jest m.in.:

 • wzrost liczby mieszkańców,
 • podniesienie jakości życia,
 • podnoszenie poziomu edukacji,
 • doskonalenie kadr czy też
 • zrównoważony rozwój społeczny.
Agnieszka Studzińska
Agnieszka Studzińska

Ex dziennikarz, copywriter, a obecnie Senior PR Specialist w portalu RynekPierwotny.pl. Na co dzień stara się wypełniać internet dobrymi treściami, stawiając przede wszystkim na gruntowny research. Absolwentka Dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warszawskim. Fanka nowych technologii i social mediów.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023