Malowanie ścian – 7 głównych zasad
Średnia ocen 4/5 na podstawie 83 głosów
Remont mieszkania zwykle wiąże się z malowaniem ścian. Wiele osób decyduje się na wykonanie tej czynności samodzielnie bez zatrudniania ekipy remontowej. Można powiedzieć, że jest to jedna z najprostszych rzeczy przy takich pracach jak odświeżane czy przebudowywanie domu. Nie wolno jednak zapominać o kilku podstawowych zasadach, które sprawią, że ściany będą pięknie pomalowane, a my unikniemy zbędnych poprawek.
Kluczowe jest oczywiście właściwe przygotowanie ściany oraz jej zagruntowanie. W następnej kolejności powinniśmy dobrać odpowiednie narzędzia, a także sprawdzić prognozę pogody, ponieważ warunki otoczenia również mają wpływ na wykonywane prace.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jak przygotować się do malowania ścian
- jakich użyć narzędzi
- jak obliczyć ilość potrzebnej farby
Odpowiednia temperatura
Najlepsze warunki dla malowania ścian są wtedy, kiedy na zewnątrz panuje temperatura 18-25oC. Nie jest za gorąco, aby swobodnie wykonywać prace remontowe, a także nie jest za zimno na częste wietrzenie pomieszczenia, które jest niezbędne podczas malowania. Bardzo ważna jest również wilgotność, która powinna być zbliżona do 60%. Zbyt niska wilgotność w połączeniu z za wysoką temperaturą spowoduje bardzo szybkie wysychanie farb. Efektem będą smugi, które nie wyglądają korzystnie i utrudniają nakładanie kolejnych warstw.
Właściwe narzędzia
Uniwersalne narzędzie do malowania dużych i płaskich powierzchni ścian to wałek. Jego głównymi zaletami jest to, że maluje się nim szybko i wygodnie. Gdy malujemy pomieszczenia wysokie warto skorzystać z teleskopu do wałka. Krótkie wałki idealnie sprawdzą się przy powierzchniach gładkich, średnie do tradycyjnych tynków i tapet strukturalnych, a duże do malowania powierzchni chropowatych.
Pędzel płaski sprawdzi się natomiast tam gdzie nie dotrze wałek. Będą to wszelkie narożniki, wnęki okienne i okolice gniazdek elektronicznych. Pamiętajmy również o zabezpieczeniu podłóg i framug folią i taśmą malarską, aby ich nie zabrudzić.
Dobry stan ścian
Malowane ściany i sufity muszą być odpowiednio przygotowane. Popękany tynk, stare tapety i farby należy koniecznie usunąć, ponieważ będą powodować nierówności podczas nowego malowania. Nie należy także rozpoczynać prac jeśli nie usuniemy wszelkich zabrudzeń ze ścian i nie wyrównamy ich powierzchni. Jeśli tego nie zrobimy nasza praca po prostu pójdzie na marne. Przy malowaniu płyt gipsowo-kartonowych oraz powierzchni chłonnych i pylących należy użyć preparatów gruntujących.
Farba do powierzchni
W celu uzyskania najlepszego efektu rodzaj farby powinien być odpowiednio dobrany do pokrywanej powierzchni. Farbami akrylowymi można pomalować beton, płyty gipsowo-kartonowe, tynk, tapety z włókien szklanych i drewno.
Do malowania łazienek i kuchni sprawdzą się farby lateksowe, lateksowo-akrylowe oraz rozpuszczalnikowe, ponieważ po wyschnięciu tworzą mocną powierzchnię. Płyty gipsowe idealnie pokryją farby klejowe, a flatowe drzwi i ramy okienne. Farba magnetyczna to z kolei idealne rozwiązanie imitujące tablicę korkową - w zależności od ilości nałożonych warstw można uzyskać efekt memoboard.
Kolor farby
Tutaj warto pamiętać, aby wybrać farbę o ton jaśniejszą niż jest na wzorniku komputerowym czy papierowym, ponieważ kolor na dużej powierzchni będzie wyglądał na ciemniejszy niż ten, który nam się spodobał.
Po otwarciu pojemnika z farbą powinno się ją dobrze wymieszać, aby nie powstały żadne grudki. Nieodpowiednie zamieszanie z rozwarstwionymi frakcjami spoiwa, pigmentów i wypełniaczy sprawi, ze nasze ściany będą nierównomierne kolorystycznie, a drobne niedoskonałości będą bardzo widoczne.
Kolejność malowania
Malowanie zawsze zaczynamy od najwyższej partii, czyli sufitu. Najlepszym sposobem jest prowadzenie wałka w stronę pokoju zgodnie z kierunkiem padania światła. Sprawi to, ze smugi będą niewidoczne. Malując sufit możemy także tym samym kolorem przeciągnąć ścianę, tworząc kilkucentrymentrowy pasek – to optycznie powiększy pomieszczenie. Za pomocą taśmy malarskiej uda nam się idealnie wyznaczyć granice pomiędzy ścianą a sufitem.
Następnie przechodzimy do malowania ścian. Farba powinna być najpierw położona od naroża. Potem malujemy miejsca, do których jest najtrudniejszy dostęp jak np. listwy podłogowe czy przestrzenie pomiędzy kaloryferami. Duże powierzchnie malowane są za pomocą wałka. Emulsja znajdująca się na nim powinna być położona obficie i równomiernie. Nie wolno malować suchym wałkiem - powinien się on lekko prowadzić, bez konieczności dociskania.
Pierwszą warstwę nakładamy w jednym kierunku np. góra – dół, a kolejną lewo-prawo. Wałek powinien cały czas dotykać pomalowanych już partii, zanim farba wyschnie. Eliminuje to możliwość powstania smug.
Jak obliczyć metry kwadratowe ścian do malowania?
Przed malowaniem dobrze jest wyliczyć ile farby będzie nam potrzebne. Aby to zrobić należy szerokość każdej ze ścian pomnożyć przez jej wysokość. Wynik to powierzchnia wszystkich płaszczyzn w metrach kwadratowych. Następnie trzeba dodać powierzchnie malowane na ten sam kolor i odjąć powierzchnię okien i drzwi pomniejszoną o powierzchnię wnęki. Kiedy dokonamy już tych wyliczeń otrzymaną powierzchnię dzielimy przez wydajność farby, która zwykle podawana jest na opakowaniu farby.
Tak przygotowani na pewno będziemy zadowoleni z efektu końcowego i naszej pracy.
Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: