Farby magnetyczne – co warto wiedzieć?

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 26.02.2020, Data aktualizacji: 23.08.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 35 głosów

Farby magnetyczne – co warto wiedzieć?
Jak dobrać farbę magnetyczną do wnętrza? Jak nią malować i ile to kosztuje? Czytaj na RynekPierwotny.pl.

Poszukując pomysłów na ściany w Waszych domach, warto rozważyć propozycje, które od jakiegoś czasu stały się bardzo popularne, a mianowicie dekoracyjne farby magnetyczne. Wykorzystanie tego typu farb bardzo wzrosło w poprzednim sezonie i wszystko wskazuje na to, iż na dłużej zagoszczą one w wielu nowoczesnych projektach, a tym samym w Waszych domach.

Poniżej krótkie wprowadzenie do świata farb magnetycznych wraz z zastosowaniem oraz inspirującymi pomysłami na ich wykorzystanie we wnętrzach.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czym jest farba magnetyczna
 • ile kosztuje
 • czy jest bezpieczna 

Co to jest farba magnetyczna?

Decydując się na wykorzystanie tego typu farb, warto wiedzieć, że dzięki zastosowaniu specjalnej technologii (zastosowanie opiłków żelaza) na jej powierzchni tworzy się magnetyczna tablica, która może być wykorzystywana w różnoraki sposób. Bardzo popularne jest używanie jej jako tablicy przypominającej o codziennych wydarzeniach oraz traktowanie jej jako stał element wystroju, gdzie bez konieczności dziurawienia ścian możemy powiesić zdjęcia. Kreatywne głowy będą tu miały ogromne pole do popisu dla wyobraźni.

Na rynku znajdziemy różnorodne farby magnetyczne - takie, które stworzą czarną matową powłokę odpowiednią do pisania po niej białą kredą (farba magnetyczno-tablicowa) oraz takie, które wykorzystywane są jako grunt pod farbę ścienną w dowolnym kolorze. Ze względu na swoje funkcjonalne właściwości oraz łatwość nakładania farba magnetyczna może być stosowana nie tylko na ścianach, ale także na drzwiach i wszelkich innych powierzchniach, których struktura pozwala na pomalowanie.

Kolory i ceny farb magnetycznych

Do najpopularniejszych oraz najchętniej wykorzystywanych kolorów na rynku farb magnetycznych należą te w odcieniach szarości, oraz czerni. Warto jednak wiedzieć, że pomalować ją można dowolną farbą ścienną. To, iż najczęściej używa się farb szarych i czarnych, wynika przede wszystkim z faktu, iż za kolor odpowiedzialne są opiłki żelaza, które w takiej wersji kolorystycznej są najmniej widoczne.

Ciekawym rozwiązaniem są też farby magnetyczne w wersji 2w1, czyli połączenie efektu przyciągania magnesów z warstwą tablicową. W tym przypadku będziemy mogli nie tylko przyczepić różne przedmioty do danej powierzchni, ale też na niej rysować, czy pisać. Tego typu aranżacje bardzo dobrze sprawdzą się w kuchniach, pokojach dziecięcych, czy też w powierzchniach biurowych. Cena farby magnetycznej jest wyższa niż regularnej farby ściennej z uwagi na jej specjalne właściwości.

W zależności od jakości wybranej przez Was farby oraz popularności danego producenta cena farby magnetycznej wahała się będzie dość znacznie. Na rynku dostępne są farby w cenie od 50 do nawet 200 zł za 0,5 l farby. Nie proponujemy kupować jeszcze tańszych farb, ponieważ efekt może być bardzo daleki od zamierzonego.

Jak malować powierzchnie farbą magnetyczną?

Farba magnetyczna, jak już wspomnieliśmy, ma w swoim składzie opiłki żelaza odpowiedzialne z przyciąganie przedmiotów wyposażonych w magnes. Używając jej po raz pierwszy, możemy być zdziwieni, iż jej bardzo gęsta konsystencja pozwala na tak łatwą aplikację, choć wymaga odrobinę wprawy. Do najważniejszych kwestii związanych z nakładaniem farby magnetycznej należy bezspornie dokładność.

Aplikując farbę tego typu, należy zwracać uwagę na szczegóły i z uwagi na jej gęstość dobrze ją przed malowaniem wymieszać, tak aby opiłki metalu w niej zawarte zostały rozprowadzone równomiernie. Zanim przystąpicie do pracy, postarajcie się nawierzchnię odpowiednio przygotować (w najlepszym wydaniu oczyścić i zagruntować) oraz dobrze zabezpieczyć przestrzeń wkoło. Zabrudzenia, jakie może powodować farba magnetyczna, nie należą do najłatwiejszych w usuwaniu. Ilość nałożonych nawierzchni farby powoduje wzrost efektu przyciągania.

Farba magnetyczna, a zdrowie

Wybierając farby magnetyczne, postawcie na sprawdzonego producenta, który jasno określa wpływ danej farby na zdrowie. Jeśli zdecydujecie się na zastosowanie takiej, która zachowuje wszelkie wymagane normy, nie powinniście się martwić. Farba ta nie zawiera rozpuszczalników i ołowiu, a opiłki żelaza, które się w niej znajdują, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.

Jest ona praktycznie bezzapachowa i nietoksyczna. Wyjątek stanowi farba magnetyczno – tablicowa, w przypadku której wykorzystywana jest kreda. Doszukując się zdrowotnego wypływu na nas czy na dzieci zwrócić uwagę należy iż wdychanie pyłu kredowego, zwłaszcza przez najmłodszych może mieć wpływ na drogi oddechowe, niemniej nie jest to skutek uboczny, którego nie da się ograniczyć, bądź w przypadku wystąpienia alergii, wyeliminować całkowicie.

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: