Strony świata a lokalizacja mieszkania
Data publikacji: 18.06.2020, Data aktualizacji: 31.08.2022
Średnia ocen 4/5 na podstawie 1244 głosów
Kupując własne mieszkanie zwracamy baczną uwagę na cenę, położenie, standard i ogólny układ funkcjonalny. Kwestię lokalizacji względem stron świata często traktujemy drugorzędnie, a jej znaczenie uświadamiamy sobie dopiero na etapie eksploatacji mieszkania. Wpływa na temperaturę, a co się z tym wiąże – przekłada się na rachunki, na stopień doświetlenia wnętrz światłem dziennym, a także na funkcjonalność poszczególnych pomieszczeń.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jaka jest najbardziej korzystna orientacja pomieszczeń względem stron świata
- dlaczego orientacja mieszkania względem stron świata jest tak bardzo istotna
- jakie kupić mieszkanie, aby cieszyć się długim nasłonecznieniem
Lokalizacja względem stron świata pozwala regulować poziom wilgotności w mieszkaniu i zachować zdrowy mikroklimat. Determinuje zatem codzienne samopoczucie mieszkańców. Niektórzy decydują się wówczas na kosztowne i kłopotliwe przebudowy, zmiany funkcji pomieszczeń, przesuwanie ścianek działowych – o ile w ogóle jest taka możliwość. Warto zatem już na etapie zakupu własnego "M" zadbać o to, aby układ pomieszczeń wspierał późniejszy komfort użytkowania.
Południe – dla strefy dziennej
Zacznijmy od tego, że dobrze jest mieć choć jedno okno od strony południowej, gdy zależy nam na oszczędności energii. Taka lokalizacja pozwala na pozyskiwanie darmowego ciepła słonecznego i naturalne dogrzewanie mieszkania. Południowe pomieszczenia są ciepłe i jasne. Przy dużych oknach absorpcja energii słonecznej jest na tyle skuteczna, że ogrzewanie takich wnętrz w chłodne miesiące można ograniczyć do minimum.
Idealnie, gdyby lokalizację od południa można było zarezerwować dla salonu. W tym pomieszczeniu domownicy z reguły przebywają najczęściej, więc powinno być odpowiednio dogrzane i oświetlone. To na ogół też największy pokój w domu – jeśli zredukujemy energię potrzebną do jego ogrzania, na pewno odczujemy oszczędności. Przy letnich upałach odpowiednio dobrane rolety lub żaluzje pozwolą regulować temperaturę.
Lokalizacja południowa jest natomiast niezbyt korzystna dla kuchni i sypialni. W pomieszczeniu kuchennym – z racji jego przeznaczenia – i tak na ogół panuje nieco wyższa temperatura niż w pozostałych pomieszczeniach, zwłaszcza gdy często gotujemy. Wykorzystanie dodatkowo energii słonecznej do jej ogrzania jest mało ekonomiczne. W zupełności wystarczy temperatura ustawiona na 18 stopni Celsjusza, bo i tak dodatkowe ciepło jest wytwarzane podczas gotowania. Niewiele wyższa powinna być temperatura w sypialni, jeżeli chcemy zadbać o odpowiednią higienę snu. W tym wypadku lokalizacja od południa również nie jest naszym sprzymierzeńcem.
Północ – dla strefy gospodarczej
Gdy budujemy dom, od strony północnej na ogół sytuujemy wejście oraz wszystkie pomieszczenia o charakterze gospodarczym: garaż, garderoby, schowki, pralnię. Warto pamiętać, że pomieszczenia północne są najchłodniejsze i najciemniejsze, ale też najbardziej podatne na negatywne działanie wilgoci. Wszelkie grzyby i pleśnie najłatwiej rozwijają się właśnie od tej strony.
Przy obecnie stosowanych rozwiązaniach budowlanych wprawdzie ryzyko ich powstawania jest zredukowane do minimum, ale jeśli mamy pokoje od strony północnej, warto też pamiętać o odpowiedniej profilaktyce. Nie powinno się dopuszczać do wychłodzenia takich pomieszczeń - należy wietrzyć je krótko, ale intensywnie oraz dbać o utrzymywanie stałej temperatury.
Wschód – najlepszy na sypialnię
Powszechnie uważa się wschód za najkorzystniejszą lokalizację na urządzenie sypialni. Usytuowane od tej strony pomieszczenie w dzień nie nagrzewa się zanadto, a jednocześnie rano umożliwia korzystanie z dobrodziejstw światła dziennego. Słońce operujące od wschodu ułatwia wczesne wstawanie, a jego brak w godzinach popołudniowych pozwala na uzyskanie optymalnej temperatury na nocny odpoczynek.
Przy wyborze miejsca na sypialnię kluczowe są upodobania i tryb życia mieszkańców. Tym, którzy nie lubią i nie muszą wstawać skoro świt być może bardziej przypadnie do gustu lokalizacja północna, gdzie słońce nie będzie zakłócało porannego wypoczynku. Osoby, które wolą spać w cieplejszych pomieszczeniach mogą również rozważyć zaaranżowanie sypialni od południa lub zachodu.
Również położenie kuchni od wschodu uważane jest za korzystne: w ciągu dnia nie będzie się ona nagrzewała, a jednocześnie zapewni dostęp światła dziennego w porze przygotowywania śniadania.
Zachód – na pokoje dla dzieci i taras
Biorąc pod uwagę dostęp do światła dziennego, zachód będzie najkorzystniejszą lokalizacją dla pokoi dziecięcych. Naturalne oświetlenie w przypadku najmłodszych domowników jest szczególnie ważne. Potrzebują go do nauki i zabaw. Pokój od zachodu najlepiej wpisze się w rytm dobowy przedszkolaka i ucznia. Najwięcej światła będzie w nim bowiem wtedy, gdy dziecko już jest w domu: odrabia lekcje i bawi się. Warto pamiętać, że to właśnie złe oświetlenie biurka i niewłaściwe stosowanie oświetlenia elektrycznego jest jedną z głównych przyczyn zaburzeń wzroku u dzieci.
Lekarze przekonują, że dzieci powinny odrabiać lekcje przy świetle dziennym. Stąd najmniej korzystną lokalizacją na pokój dziecięcy będzie wschód i północ. Od zachodu słońce nie operuje już tak mocno jak od południa, więc pomieszczenie, w którym przebywają młodzi domownicy pozwoli również na utrzymanie optymalnej temperatury do nauki i snu. Z tych samych powodów jest to lokalizacja dobra na gabinet, chyba że ktoś pracuje wyłącznie w domu i potrzebuje dostępu do światła we wcześniejszych godzinach.
Orientacja zachodnia jest również polecana dla salonu, a także dla tarasu, balkonu lub przydomowego ogródka. Z tej strony zyskujemy dostęp do słońca w godzinach popołudniowych, gdy większość z nas kończy swoje codzienne zajęcia. Idealny byłby pokój dzienny z oknem zarówno od południa, jak i północy, gdzie naturalne światło operuje przez większą część dnia.
Strony świata w zgodzie z potrzebami Twojego mieszkania
Gdy kupujemy mieszkanie nie zawsze mamy możliwość wyboru lokalu, który sprosta absolutnie wszystkim naszym oczekiwaniom. Dlatego warto określić przynajmniej te najważniejsze i mieć świadomość, czego możemy się spodziewać po określonej lokalizacji naszego "M". Należy przyjrzeć się, w jaki sposób słońce będzie operowało w mieszkaniu, którym się interesujemy. Ten czynnik może wpływać zarówno na nasze samopoczucie, zdrowie, jak i rachunki.
Korzystna orientacja pomieszczeń:
- salon – południe, zachód;
- kuchnia – wschód, północ;
- sypialnia – wschód lub w zależności od indywidualnych potrzeb: zachód lub północ;
- pokój dziecięcy – zachód;
- gabinet - w zależności od godzin pracy wschód lub zachód;
- łazienka - bez okien – północ; z oknami – dowolna strona;
- pomieszczenia gospodarcze – północ;
- taras, balkon, ogródek – zachód.
Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: