Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Kredyt na nieruchomość za granicą

Marcin Moneta
Marcin Moneta

Data publikacji: 15.10.2018, Data aktualizacji: 04.02.2025

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 145 głosów

Kredyt na nieruchomość za granicą
Nie ma możliwości kupna na kredyt z polskiego banku mieszkania za granicą. Można natomiast uzyskać taki kredyt w banku zagranicznym, ale całościowe koszty transakcji mogą być znacznie wyższe.

Nie, a przynajmniej nie kredyt mieszkaniowy. Taka jest najprostsza odpowiedź na pytanie tytułowe. Do takich „międzynarodowych'' transakcji banki podchodzą bardzo konserwatywnie. Kredytem mieszkaniowym finansują zakup nieruchomości w Polsce, co nie oznacza, że droga do kupna na kredyt mieszkania za granicą jest całkiem zamknięta.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czy polskie banki udzielają kredytów na zakup nieruchomości za granicą
  • ile wynosi rzeczywista roczna stopa oprocentowania pożyczek hipotecznych
  • jak uzyskać kredyt w zagranicznym banku 

Poruszamy ten temat nie bez przyczyny. Po ogólnoświatowym kryzysie, który w dużej mierze dotyczył rynku nieruchomości, po pęknięciu bańki cenowej i mocnej przecenie, wiele państw bardzo atrakcyjnych wizerunkowo i turystycznie okazało się całkiem przystępnych dla Polaków jeśli chodzi o ceny mieszkań.

Gdzie po apartament zagraniczny?

Jako mieszkańcy (coraz mniej) zimnej północy, kochamy ciepłe kraje. Nic dziwnego, że dużym powodzeniem cieszą się, wcale nie wygórowane cenowo mieszkania w Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Chorwacji, Czarnogórze czy Bułgarii. To przykłady państw, w których ceny mieszkań okazują się „w zasięgu” przeciętnych możliwości Kowalskiego. Dość tanio jednak jest również w Niemczech – zwłaszcza w landach wschodnich. Oczywiście zbliżone ceny nieruchomości spotkamy także w krajach naszego regionu.

Nic więc dziwnego, że zainteresowanie takimi zakupami rośnie. Gorzej z ich finansowaniem. Możemy zapomnieć o tym, że kredytu na taki zakup (zabezpieczonego tą nieruchomością) udzieli nam polski bank. Po pierwsze – nawet jeśli miałoby się tak stać: zgodnie z rekomendacją S Komisji Nadzoru Bankowego, dostaje się kredyt w tej walucie, w której się zarabia. Musielibyśmy więc na starcie „przewalutować” złotówki na walutę lokalną, co może być dla nas niekorzystne. Jednak to tylko mało istotny szczegół. Z punktu widzenia banku taka transakcja jest bardzo ryzykowna i kłopotliwa po pierwsze dlatego, że powołany przez bank rzeczoznawca musiałby dokonywać wyceny nieruchomości na zupełnie obcym sobie rynku. Bez znajomości realiów rynkowych ciężko jest precyzyjnie określić, ile warte jest mieszkanie – czy zyska czy straci na wartości.

Lokalne podatki i koszty

Druga sprawa to koszty utrzymania – też są miejscowe. Bank który udziela kredytu musi wiedzieć, czy nas na niego stać. W tym celu kalkuluje także wydatki na czynsz itp. Najważniejszy jednak problem dotyczy egzekucji należności, w przypadku gdybyśmy nie spłacali kredytu. Mieszkanie w danym kraju „objęte jest” przepisami tego kraju. Egzekucja musiałaby być przeprowadzana według tych przepisów. Inny problem to np. licytacja komornicza i sprzedaż nieruchomości poza Polską.

Z tych właśnie względów banki odmawiają takiego kredytowania, chyba że.... weźmiemy pożyczkę hipoteczną, czyli skorzystamy z produktu, który łączy w sobie cechy zwykłego kredytu konsumenckiego oraz mieszkaniowego. Taka pożyczka jest zabezpieczona wpisem hipoteki na nieruchomości, natomiast może być przeznaczona na dowolny cel. Można ją zaciągnąć nawet na kilkadziesiąt lat, a oprocentowanie jest co prawda nieco wyższe niż kredytu mieszkaniowego, natomiast znacznie niższe niż kredytu konsumenckiego. Aktualnie w ofertach banków rzeczywista roczna stopa oprocentowania pożyczek hipotecznych wynosi około 5,5 – 6,5 proc.

Szukaj nieruchomości

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne
  • Warszawa

    mazowieckie, Warszawa

    12999 ofert

  • Wrocław

    dolnośląskie, Wrocław

    6893 oferty

  • Kraków

    małopolskie, Kraków

    5736 ofert

  • Poznań

    wielkopolskie, Poznań

    5004 oferty

  • Łódź

    łódzkie, Łódź

    3437 ofert

W Polsce
W Hiszpanii
Wakacyjne

Pożyczkę hipoteczną na zakup nieruchomości za granicą możemy dostać bez problemu, jednak pod zasadniczym warunkiem, że będzie ona zabezpieczona na innej nieruchomości niż kupowana. Zabezpieczeniem musi być nieruchomość z Polski. Jeśli więc chcemy kupić sobie willę np. na Kanarach, będziemy musieli „zastawić” willę gdzieś między Odrą a Bugiem.

Kredyt za granicą - formalności

Inne rozwiązanie to kredyt, który zaciągniemy w banku zagranicznym. Takie możliwości istnieją. Co prawda uciążliwe może być przeprowadzenie formalności, ale na rynku znajdziemy coraz więcej firm, które „załatwią” to za nas. Nie wszędzie działa odpowiednik naszej Rekomendacji S, nakazujący udzielać kredytów wyłącznie w walucie, w której się zarabia.

Pamiętajmy jednak, że kredyt za granicą i w ogóle transakcja za granicą, często wiążą się z dodatkowymi kosztami, których na początku może nie być „widać”. Chodzi nie tylko o prowizję dla firm pośredniczącej, ale także np. o podatek od transakcji, późniejsze opłaty i podatki lokalne.

Dla zobrazowania weźmy przykład popularnej i dostępnej dla Polaków finansowo Hiszpanii. Ceny mieszkań niekoniecznie są wygórowane, ale do tego dochodzą podatki transakcyjne - 10 proc. VAT przy zakupie na rynku pierwotnym, 5 – 10 proc. od transakcji na rynku wtórnym. Do tego dodamy podatek od czynności cywilnoprawnej i inne dodatkowe koszty – co da nam kolejne kilkanaście do 20 proc. do ceny zakupu.

Do tego dochodzą koszty utrzymania nieruchomości na miejscu, koszty dojazdu celem nadzorowania choćby prac remontowych, koszty przeprowadzenia tych prac itp.

Na tym z pewnością lista wydatków się nie kończy. By nie obudzić się z ręką w nocniku, powinniśmy dokładnie wszystko skalkulować włącznie z ryzykiem stopy procentowej. Tylko w ten sposób dowiemy się, ile realnie kosztuje mieszkanie za granicą.

Apartamenty zagraniczne na rynekpierwotny.pl

Marcin Moneta

Marcin Moneta - dziennikarz z Wrocławia. Od wielu lat obserwuje i opisuje rynek nieruchomości. Główne zainteresowania to rynek najmu mieszkań oraz nieruchomości komercyjne.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Stopy procentowe: wzrost i obniżka stóp procentowych oraz wpływ na kredyty hipoteczne

      Stopy procentowe: wzrost i obniżka stóp procentowych oraz wpływ na kredyty hipoteczne

      7 maja 2025 roku Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję o obniżeniu stóp procentowych o 0,5 pkt proc., sprowadzając stopę referencyjną do najniższego od wielu miesięcy poziomu 5,25 proc. To pierwsza taka decyzja od października 2023 roku, ale czy Polacy naprawdę odczują ulgę? Czy to początek długo wyczekiwanego trendu obniżek? Sprawdzamy, co decyzja NBP oznacza dla kredytobiorców i jak wpłynie na rynek nieruchomości.

      08 maja 2025

      Marcin Moneta

    • Koszty utrzymania mieszkania w 2025 roku: czynsz, media i inne opłaty za mieszkanie

      Koszty utrzymania mieszkania w 2025 roku: czynsz, media i inne opłaty za mieszkanie

      Drożejące produkty w sklepach i wzrost cen paliw na stacjach to nie jedyne dotkliwe skutki do niedawna mocno rozpędzonej inflacji. Gospodarstwa domowe boleśnie odczuły wzrost kosztów i opłat związanych z utrzymaniem mieszkania. Jak przedstawiają się opłaty za czynsz i media w 2025 roku? Sprawdź.

      07 maja 2025

      Marcin Moneta

    • Kredyt hipoteczny bez ślubu: jak dostać kredyt dla pary bez ślubu?

      Kredyt hipoteczny bez ślubu: jak dostać kredyt dla pary bez ślubu?

      Coraz więcej par decyduje się na zakup wspólnej nieruchomości jeszcze przed ślubem. O ile w przypadku małżeństw zasady przyznawania kredytu są czytelne i nie budzą wątpliwości, o tyle osoby pozostające w nieformalnych związkach często zastanawiają się, czy wspólny kredyt hipoteczny bez ślubu jest możliwy? Zdecydowanie tak! Jak uzyskać kredyt hipoteczny na dwie osoby bez zawierania związku małżeńskiego? Przedstawiamy najważniejsze informacje.

      29 kwietnia 2025

      Daniel Grzegorzek

    • Kredyt bez BIK i KRD: czy można uzyskać kredyt hipoteczny, gotówkowy, konsolidacyjny i dla firm bez weryfikacji?

      Kredyt bez BIK i KRD: czy można uzyskać kredyt hipoteczny, gotówkowy, konsolidacyjny i dla firm bez weryfikacji?

      Negatywne wpisy w BIK nie muszą przekreślać Twoich szans na finansowanie – pod warunkiem, że znasz realne możliwości i alternatywy. W artykule analizujemy, jak historia kredytowa wpływa na zdolność kredytową, kiedy banki mogą przyznać kredyt mimo negatywnego raportu BIK oraz jakie bezpieczne opcje finansowania bez weryfikacji w BIK i KRD oferują instytucje pozabankowe. Dowiedz się, czy istnieją pożyczki bez BIK i kiedy można się o nie ubiegać.

      28 kwietnia 2025

      Daniel Grzegorzek

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023