Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Kredyt 2 procent: czy warto skorzystać z Bezpiecznego Kredytu? Wady i zalety BK2%

Dagmara Osińska
Dagmara Osińska

Data publikacji: 27.10.2023, Data aktualizacji: 27.05.2024

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 54 głosów

Kredyt 2 procent: czy warto skorzystać z Bezpiecznego Kredytu? Wady i zalety BK2%
Bezpieczny Kredyt 2 procent to rządowy program z dopłatami do rat, który udzielany jest na preferencyjnych warunkach. Finansowanie oferują banki mające podpisaną umowę z BGK. Kto może skorzystać z programu Bezpieczny Kredyt 2 procent? Sprawdź.

Część osób planujących zakup nieruchomości postanawia skorzystać z kredytu hipotecznego 2%. Niektórzy kredytobiorcy mogą liczyć na dopłaty do rat kapitałowo-odsetkowych. Jak skorzystać z oferty Bezpieczny Kredyt 2 procent? Czy warto zostać beneficjentem programu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz poniżej.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • kto może liczyć na preferencyjny kredyt 2 procent;
 • ile wynosi rządowa dopłata do rat;
 • jakie argumenty przemawiają za wyborem takiego finansowania.

Bezpieczny Kredyt 2 procent – maksymalna kwota do uzyskania

Z możliwości zakupu pierwszej nieruchomości sfinansowanej BK2% można korzystać od lipca 2023 r. W przypadku singla maksymalna kwota do uzyskania w ramach Bezpiecznego Kredytu 2 procent wynosi 500 tys. złotych. Samodzielny kredytobiorca może wnieść wkład własny w kwocie nie wyższej niż 200 tys. zł. Oznacza to, że singlom przysługuje możliwość nabycia nieruchomości za maksymalnie 700 tys. zł. W przypadku małżeństw i osób mających co najmniej jedno dziecko obowiązuje limit 800 tys. (600 tys. kwota finansowania zakupu oraz 200 tys. zł wkład własny).

Zalety Kredytu 2 procent są szczególnie kuszące dla młodych.

Kredyt 2 procent – wady i zalety

Niewątpliwym atutem BK2% jest atrakcyjne oprocentowanie. Bezpieczny Kredyt 2 procent wypada naprawdę korzystnie w pierwszych 10 latach. Z tego względu cieszy się sporym zainteresowaniem. Obecnie jest sporo tańszy niż pozostałe kredyty. Nie każdy jednak może się o niego starać. Potencjalny kredytobiorca musi spełnić szereg wymogów formalnych. Istotne znaczenie ma kryterium wieku i pierwszej nieruchomości na własność. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku wyczerpania się środków na dopłaty przyjmowanie wniosków zostanie wstrzymane.

Kredyt 2 procent ma swoje wady i zalety.

Kredyt 2 procent – zalety programu

 • Niska stopa procentowa – zachęca do zaciągnięcia zobowiązania na preferencyjnych warunkach. W porównaniu ze standardowymi kredytami, oprocentowanie BK2% jest obecnie najniższe.
 • Dopłaty i stałe raty – rekompensują pewne ograniczenia związane z programem. W znacznym stopniu wpływają na poczucie bezpieczeństwa kredytobiorcy. Dopłata do rat przysługuje beneficjentom przez 10 lat. 
 • Elastyczne warunki kredytowania – z kredytu BK2% mogą skorzystać nie tylko single i małżeństwa, ale też osoby wychowujące razem co najmniej jedno dziecko, które nie zawarły związku małżeńskiego.
 • Wzrost zdolności kredytowej – w 2023 r. KNF zezwoliła bankom, by nieco elastyczniej podchodziły do wielkości bufora stopy procentowej. Dla znacznej grupy kredytobiorców BK2% stał się jedynym sposobem na sfinansowanie zakupu wymarzonego M. Według oceny analityków decyzja KNF przyczyniła się do wzrostu zdolności kredytowej.
 • Dodatkowa premia – program wprowadza również konto oszczędnościowe. Po dokonaniu co najmniej 11 wpłat rocznie w wysokości min. 500 zł kredytobiorcy mogą liczyć na dodatkowe wsparcie. Premia mieszkaniowa jest finansowana z budżetu państwa.

Kredyt 2 procent – wady programu

 • Nieprzewidziane koszty – zaliczyć do nich można np. prowizję i ubezpieczenie, które trzeba zapłacić z góry. Wymagane środki finansowe musimy posiadać na start, nie ma możliwości ich kredytowania.
 • Kryterium wiekowe, kwestia posiadania dziecka w związkach nieformalnych, ograniczenia związane z dostępnością – wszystko to ma znaczenie przy przyznawaniu finansowania. Decyduje o tym, czy skorzystamy z preferencyjnych warunków finansowania.
 • Nieznane ryzyko – stała stopa procentowa nie będzie obowiązywać przez cały okres kredytowania. Kredytobiorcy powinni mieć świadomość, że wiele ofert opiera się na prognozach zmieniających się często pod wpływem warunków gospodarczych. W wielu sytuacjach istnieje też ryzyko utraty lub wstrzymania dopłat do rat kapitałowo-odsetkowych.

Bezpieczny Kredyt 2 procent – na co zwrócić uwagę?

Nie możemy zapominać o pewnych ograniczeniach wynikających z zasad programu. Przede wszystkim chodzi o brak pełnej dowolności w rozporządzaniu nieruchomością. Niektórzy kredytobiorcy muszą się liczyć z ryzykiem wstrzymania dopłat lub nawet konieczności zwrotu kwot przekazanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Pewne niedogodności rekompensuje jednak różnica w cenie. Póki co jest ona wyraźna w porównaniu z kredytami udzielanymi na zasadach rynkowych.

Kredyt 2 procent – czy warto: podsumowanie

Jakie są plusy i minusy oferty Kredyt 2 procent? Opinie kredytobiorców wskazują, że trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ okres oczekiwania na decyzję jest dość długi. W przypadku wielu osób trwa ok. 1,5 miesiąca. Kredytobiorcy muszą też zaczekać kilka dni na przygotowanie umowy kredytowej i spełnieniu wielu formalności. Niektóre banki wymagają sporządzenia przez rzeczoznawcę tzw. operatu szacunkowego, co generuje dodatkowe koszty. Z pewnością warto rozważyć wzięcie Bezpiecznego Kredytu 2%. Nad takim rozwiązaniem powinny się zastanowić osoby, które planują zakup pierwszego M.

Dagmara Osińska
Dagmara Osińska

Dziennikarka, redaktorka, copywriterka. Specjalizuje się w tematyce nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych oraz aranżacji wnętrz. Z portalem RynekPierwotny.pl i GetHome.pl współpracuje od 2019 roku.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023