Jaką kosiarkę do trawy kupić?

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Data publikacji: 22.05.2019, Data aktualizacji: 19.08.2022

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 9 głosów

Kosiarka do trawy –  jaką kupić?
Wybieramy odpowiednią kosiarkę do trawy. Zapraszamy na przegląd sprzętów koszących dostępnych na rynku.

Zadbany i wypielęgnowany trawnik to marzenie większości posiadaczy ogrodów przydomowych. Piękna trawa wymaga jednak dużego nakładu pracy, która dla jednych jest przyjemnością, a dla innych złem koniecznym. Efektywna pielęgnacja trawnika zajmuje też dużo czasu. Podpowiemy Wam jak ułatwić tą czynnosć, za pomocą dobrze dobranego sprzętu, aby móc cieszyć się pięknym trawnikiem przez cały sezon.

Koszenie trawnika – czynność czasochłonna i wymagająca

Trawa rośnie bardzo szybko i wymaga od nas wiele pracy. Wielu z Was pamięta zapewne z dzieciństwa, obowiązkowe koszenie trawy w soboty i ogromną niechęć do wykonywania tej czynności. Również teraz, część z Was zgodnie przyzna, że zawsze jest coś ciekawszego do zrobienia, niż koszenie trawnika. Jak pogodzić konieczność powtarzania tej czynności, przy minimalnym zaangażowaniu? Czy jest to możliwe? Odpowiednio dobrany sprzęt, zdecydowanie ułatwi Wam pracę. Jaką kosiarkę do trawy kupić? Na rynku znajdziecie kosiarki ręczne, elektryczne oraz spalinowe, a także samojezdne traktorki ogrodowe, które są idealnym pomocnikiem dla właścicieli dużych posesji. Poniżej podpowiadamy czym się charakteruzyją poszczególne modele.

Kosiarka ręczna

Kosiarka ręczna (kosiarka bębnowa) to rozwiązanie najmniej zaawansowane technologicznie. Jej budowa oraz obsługa jest wyjątkowo prosta - nie wymaga paliwa ani prądu, napędzana jest siłą naszych mięśni. Noże do koszenia trawy zainstalowane są na bębnie, trawę kosimy popychając urządzenie. Powierzchnia robocza noży wynosi maksymalnie 45 cm. Kosiarka ręczna jest cicha, ekologiczna i tania, będzie odpowiednia dla właścicieli małych, niewymagających trawników.

Kosiarka elektryczna

Jeśli posiadacie trawnik o powierzchni do 500 m2 zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie elektryczny odpowiednik. Kosiarki elektryczne wyposażone są w silniki o mocy do 1800 W, a powierzchnia robocza noży wynosi zwykle od 30 do 46 cm. Niezbędne do jej funkcjonowania jest dostęp do prądu (najlepiej na zewnątrz domu) oraz porządny przedłużacz. Jeśli nie chcecie problemu z ciągnącym się i często plączącym kablem, powinniście rozważyć wersję z wbudowanym akumulatorem - droższą, ale znacznie wygodniejszą.

Kupując wybrany model zwróćcie uwagę na wagę kosiarki, zwłaszcza jeśli planujecie w koszenie zaangażować starsze dzieci. Nowoczesne kosiarki elektryczne są zwrotne, lekkie i łatwe w obsłudze.

Kosiarka spalinowa

Kosiarki spalinowe sprawdzą się na dużych trawnikach powyżej 1000 m2. Do ich działania nie potrzebujecie kabli, działają w oparciu o spalanie paliwa. Charakteryzuje je największy silnik (nawet do mocy 5,5 KM) oraz duża moc koszenia. Powierzchnia noży tnących wynosi od 40 do 55cm. Kosiarki spalinowe są zdecydowanie najcięższe i najgłośniejsze, wyróżniają się też wysokimi kosztami zakupu i eksploatacji. Mają za to spore możliwości - radzą sobie doskonale z wysokimi i mokrymi trawami, sprawdzą się też w ogrodach zadrzewionych oraz z dużą liczbą krzewów.

Kosiarki spalinowe dostępne są z napędem i bez niego (pchane). Modele z napędem na koła zdecydowanie ułatwiają koszenie - nie wymagają od nas wkładania siły w ich popychanie.

Kosiarka poduszkowa

Posiadacze średniej wielkości trawnika o nierównomiernej powierzchni zainteresować się powinni łatwą w obsłudze i lekką kosiarką poduszkową. Świetnie sprawdzi się podczas cięcia trawy na skarpach, trudno dostępnych miejscach, takich jak okolice drzew i krzewów oraz na wszelkich nierównościach. Unosi się ona na poduszce powietrznej, noże tnące obracają się wokół własnej osi, pozwala to na koszenie we wszyskich kierunkach. Kosiarki poduszkowe dostępne są zarówno w wersji elektrycznej, jak i spalinowej.

Robot koszący - kosiarka automatyczna

Nowoczesne roboty koszące, wykorzystują napęd akumulatora lub baterii słonecznych i koszą trawniki bez pracy człowieka. Do prawidłowego funkcjonowania robota koszącego niezbędne będzie ograniczenie jego pola pracy za pomocą kabla o niskim napięciu, który wkopuje się na obrzeżach trawnika. Roboty koszące nie wymagają prawie żadnej obsługi – posiadają czujniki reagujące na zmiany atmosferyczne, ładują się na stacji dokującej i przede wszystkim pozwalają nam cieszyć się pięknym trawnikiem przy minimalnym zaangażowaniu z naszej strony.

Traktorek ogrodowy

Właściciele trawników o powierzchni większej niż 2500 m2 powinni rozważyć zakup traktorka ogrodowego, który w nowoczesnej wersji może spełniać zarówno funkcję kosiarki od wiosny do jesieni oraz odśnieżarki zimą. Szerokość noży tnących, a tym samym powierzchnia pracy traktora do koszenia trawy wynosi od 70 do 150 cm! Traktor ogrodowy jest ze wszystkich sprzętów koszących propozycją najdroższą, niemniej niezbędną, jeśli posiadacie wyjątkowo duży teren do pielęgnacji.

Akcesoria do kosiarek

Bardzo ważnym elementem wyposażenia kosiarki jest doczepiany kosz, w którym zbiera się skoszona trawa. Nie wszystkie modele mogą go posiadać, niemniej jest to bardzo duże ułatwienie w utrzymaniu porządku i oszczędność czasu - nie musimy już grabić i zbierać skoszonej trawy z trawnika.

Warto zwrócić też uwagę na regulację wysokości cięcia, dobrze zaprojektowany uchwyt do prowadzenia urządzenia oraz solidne, duże koła, najlepiej z napędem. Bardzo dobrym rozwiązaniem w modelach silnikowych jest też elektryczny rozrusznik - eliminuje konieczność ręcznego odpalania silnika.

Ceny kosiarek do traw

Ceny kosiarek dostępnych na rynku są bardzo zróżnicowane - zależą od napędu, mocy oraz dodatkowego wyposażenia. Najtańsze są oczywiscie te, które są najmniej skomplikowane technologicznie.

  • kosiarkę ręczną kupimy już za 200 zł
  • kosiarka elektryczna kosztuje od 200-300 zł w górę, dobra wersja akumulatorowa to już wydatek rzędu 2000 zł i więcej
  • kosiarki spalinowe - tutaj ceny zaczynają się do 600-700 zł
  • ceny robotów koszących zaczynają się od 2000 zł
  • traktor ogrodowy jest najdroższy w zestawieniu sprzętów do koszenia, najtańsze modele kosztują co najmniej 6000 zł

To jakie urządzenie wybierzecie zależało będzie przede wszystkim od powierzchni trawnika przez Was posiadanego oraz możliwości finansowych. Pamiętajmy również o naszych możliwościach przechowywania sprzętu. Kosiarki to trawy przez większość czasu stoją bezużyteczne. Kosiarki spalinowe muszą być przechowywane w pozycji poziomej, mogą zajmować dużo miejsca w garażu. Kosiarki elektryczne i ręczne możemy powiesić na ścianie.

Jak dbać o trawnik w ogródku? Radzimy

Joanna Rodnicka
Joanna Rodnicka

Dziennikarz z wykształcenia, kierownik zamieszania z zamiłowania. Zawodowo uwielbia organizować imprezy, a prywatnie życie wszystkim dookoła. Ciągle sie przemieszcza, szukając swojego raju na ziemi, zakochana w Skandynawii, marzy, że kiedyś wróci na stałe do Polski.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

1 Komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
  • makson

    Tak, spalinowe są zdecydowanie lepsze, a przede wszystkim mają ten plus, że nie ciągniesz za sobą przewodu. Bardzo duże znaczenie ma paliwo, z jakiego korzystasz – różnicę robi paliwo ekologiczne. Zamów sobie niewielką ilość Warter Fuels, zalej, zobacz, jak będzie działać kosiarka. U nas zmiana była od razu zauważalna, ale czy podobnie będzie również u was? Obstawiam, że tak.

    4 października 2019, 08:46

Artykuły powiązane

Nagrody i wyróżnienia

nagroda forbes 2022
nagroda forbes 2021
nagroda digital excellence awards 2022
nagroda laur klienta 2023
Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: