Wiadomości mieszkaniowe

Joanna Herstowska

Joanna Herstowska

Porady - Wyposażenie wnętrz - Trendy

22 maja 2019

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 5/5 na podstawie 2 głosów

Kosiarka do trawy –  jaką kupić?

Wybieramy odpowiednią kosiarkę do trawy. Zapraszamy na przegląd sprzętów koszących dostępnych na rynku.

Kosiarka do trawy –  jaką kupić?

Zadbany i wypielęgnowany trawink to marzenie większości posiadaczy ogrodów przydomowych. Piękna trawa wymaga jednak dużego nakładu pracy, która dla jednych jest przyjemnością,a dla innych złem koniecznym. Efektywna pielęgnacja trawnika zajmuje też dużo czasu. Podpowiemy Wam jak ułatwić tą czynnosć, za pomocą dobrze dobranego sprzętu, aby móc cieszyć się pięknym trawnikiem przez cały sezon.

Koszenie trawy – czynność czasochłonna i wymagająca

Nie da się ukryć, że trawa rośnie bardzo szybko i chęć posiadania wypielęgnowanego trawnika zmusza nas do częstej pracy na świeżym powietrzu. Wielu z Was pamięta zapewne z dzieciństwa, obowiązkowe koszenie trawy w soboty i ogromną niechęć do wykonywania tej czynności. Również teraz, część z Was zgodnie przyzna, że zawsze jest coś ciekawszego do zrobienia, niż koszenie trawnika. Jak pogodzić konieczność powtarzania tej czynności, przy minimalnym zaangażowaniu? Czy jest to możliwe? Odpowiednio dobrany sprzęt, który dobiera się przede wszystkim do wielkości posiadanego trawnika, zdecydowanie ułatwi Wam pracę. Podpowiemy Wam jak kupić sprzęt odpowadający Waszym potrzebom i możliwościom finansowym. Na rynku znajdziecie kosiarki bębnowe, elektryczne oraz spalinowe, a także samojezdne traktorki orgodowe, które są idealnym pomocnikiem dla właścicieli dużych posesji.

Kosiarka bębnowa

Kosiarka będnowa to rozwiązanie najmniej zaawansowane technologicznie. Jej budowa oraz obsługa jest wyjątkowo prosta, ponieważ noże do koszenia trawy zainstalowane są na bębnie, a jej działanie opiera się na popychaniu urządzenia. Powierzchnia robocza noży wynosi maksymalnie 45 cm. Taka kosiarka jest cicha, ekologiczna i tania, niemniej będzie odpowiednia tylko dla właścicieli małych, niewymagających trawników.

Kosiarka elektryczna

Zdecydowanie przyjemniejszy w obsłudze jest jednak jej elektryczny odpowiednik. Jeśli posiadacie trawnik o powierzchni do 600m2 będzie to zdecydowanie lepsze rozwiązanie. Kosiarki elektryczne wyposażone są w silniki o mocy do 1800 W, a powierzchnia robocza noży wynosi zwykle od 30 do 46 cm. Niezbędne do jej funkcjonowania będą gniazda elektryczne, najlepiej na zewnątrz domu oraz porządny przedłużacz. Jeśli nie chcecie jednak problemu z ciągnącym się i często plączącym kablem, powinniście rozważyć wersję z wbudowanym akumulatorem - droższą, ale znacznie wygodniejszą. Kupując wybrany model zwróćcie uwagę na wagę kosiarki, zwłaszcza jeśli planujecie w koszenie zaangażować starsze dzieci. Na rynku znajdziecie wiele propozycji, które nie wymagają zbyt wiele siły, ani specjalnych umiejętności. Nowoczesne kosiarki elektryczne są bowiem zwrotne, lekkie i łatwe w obsłudze. Posiadacze średniej wielkości trawnika o nierównomiernej powierzchni zainteresować się powinni łatwą w obsłudze i lekką kosiarką poduszkową. Świetnie sprawdzi się podczas cięcia trawy na skarpach, trudnie dostępnych miejscach, takich jak okolice drzew i krzewów oraz na wszelkich nierównościach. Unosi się ona powyżej tranikach, noże tnące obracają się wokół własnej osi. Urządzenia poduszkowe dostępne są zarówno w wersji elektrycznej, jak i spalinowej.

Koszące roboty elektryczne

Bardzo dobrym rozwiązaniem są też nowoczesne roboty elektryczne, które wykorzystując napęd akumulatora lub baterii słonecznych, koszą traniki bez pracy człowieka. Do prawidłowego funkcjonowania robota koszącego niezbędne będzie ograniczenie jego pola pracy za pomocą kabla o niskim napięciu, który wkopuje się na obrzeżach trawnika, czyli trasy przejazdowej robota. Nowoczesne roboty nie wymagają prawie żadnej obsługi – posiadają czujniki reagujące na zmiany atmosferyczne, ładują się na stacji dokującej i przede wszystkim pozwalają nam cieszyć się pięknym trawnikiem przy minimalnym zaangażowaniu z naszej strony.

Kosiarka spalinowa oraz traktorki koszące

Tego typu kosiarka sprawdzi się na powierzchniach powyżej 1000 m2. Jest to rozwiązanie bardziej skomplikowane i wymagające, ponieważ do działania potrzebować będziecie benzyny i oleju. Kosiarki spalinowe są też cięższe i głośniejsze. To co odróżnia je od wspomnianego wyżej sprzętu to zdecydowanie większa powierzchnia noży tnących (od 40 do 55cm) oraz większy silnik (nawet do 5,5 KM). Właściciele powierzchni większych niż 2500m2 rozważą zapewne zakup traktorka ogrodowego, który w nowoczesnej wersji może spełniać zarówno funkcję kosiarki od wiosny do jesieni oraz odśnieżarki zimą. Szerokość noży tnących, a tym samym powierzchnia pracy traktorka wynosi od 70 do 150 cm, jest więc znacznie większa niż powyższe. Traktorek jest ze wszystkich sprzętów koszących propozycją najdroższą, niemniej niezbędną jeśli posiadacie wyjątkowo duży teren do pielęgnacji.

Szczegóły, o których powinniście pamiętać

To o czym powinniście pamiętać wybierając sprzęt koszący, to udogodnienia jakie dane urządzenie posiada. Im lepiej wyposażona kosiarka, tym wyższa cena. Pamiętajcie jednak, że oszczędność w tym wypadku najczęściej się nie opłaci, a tani sprzęt częściej będzie gościł w serwisie niż na Waszym tawniku. Bardzo ważnym elementem wyposażenia kosiarki jest doczepiany kosz, w którym zbiera się skoszona trawa. Nie wszystkie modele mogą go posiadać, niemniej jest to bardzo duże ułatwienie i oszczędność czasu, ponieważ nie trzeba pozostałej, skoszonej trawy zbierać z trawnika. Warto zwrócić też uwagę na regulację wysokości cięcia, dobrze zaprojektowany uchwyt do prowadzenia urządzenia oraz solidne, duże koła, najlepiej z napędem. Bardzo dobrym rozwiązaniem wersjach ręczych z silnikiem jest też elektryczny rozrusznik, który sprawia, że nie musimy pociągać za linkę, aby urządzenie pracowało.

Ceny kosiarek

Ceny urządzeń dostępnych na rynku są bardzo zróżnicowane i trudno zamknąć je w sztywne ramy. Najtańsze są oczywiscie te, które są najmniej skomplikowane technologicznie. Sprzęt elektryczny, zasilany za pomocą kabla elektrycznego, w najprostszej wersji nabędziecie już od 200 zł, jeśli jednak zdecydujecie się na opcję z akumulatorem musicie liczyć się z wydatkiem od 2000 zł w górę. Ceny urządzeń spalinowych zaczynają się od 500 zł, niemniej jak wspomnieliśmy powyżej, oszczędność w przypadku zakupu urządzenia, które będzie wykorzystywane dość intensywanie, zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Ceny robotów koszących zaczynają się od 4tys zł. Najdroższym ze wspomnianych urządzeń jest jednak traktorek ogrodowy, którego cena waha się od 5 do nawet 30 tys złotych. To jakie urządzenie wybierzecie zależało będzie przede wszystkim od powierzchni trawnika przez Was posiadanego oraz możliwości finansowych.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

1 Komentarz

  • makson|4 października 2019, 08:46