Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Gdzie zamieszkać, aby czuć się bezpiecznie?

Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar

Data publikacji: 10.08.2021, Data aktualizacji: 19.08.2022

Średnia ocen 3/5 na podstawie 23 głosów

Bezpieczne miasta
Które ośrodki miejskie wyróżniają się pozytywnie pod względem częstości kradzieży i włamań? Sprawdzisz na RynekPierwotny.pl.

Jednym z czynników, które biorą pod uwagę osoby rozważające zakup mieszkania i osiedlenie się na stałe w jakimś mieście jest poczucie bezpieczeństwa. Zatem, które miasta cechują się niskim poziomem przestępczości, a które wysokim? Czy na osiedlach zamkniętych możemy czuć się bezpieczniej?

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili odpowiedzieć na te pytania, które są ważne dla wielu obecnych i przyszłych klientów firm deweloperskich.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • w jakim mieście popełnianych jest najwięcej przestępstw
 • jakie są najbezpieczniejsze miasta w Polsce
 • czy osiedla zamknięte wpływają na bezpieczeństwo

Jakie są najbezpieczniejsze miasta w Polsce? 

Z punktu widzenia nabywców lokali i domów, kluczową kwestią jest między innymi bezpieczeństwo posiadanego lokum i reszty majątku. Dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, jak wyglądają najnowsze dane o częstości przestępstw przeciwko mieniu w poszczególnych polskich powiatach. Poniższa mapa przedstawia informacje GUS-u na ten temat z 2020 roku.

Warto nadmienić, że do najczęstszych przestępstw przeciwko mieniu należy kradzież oraz kradzież z włamaniem. Na mapie przygotowanej przez RynekPierwotny.pl widzimy liczbę stwierdzonych przestępstw przeciwko mieniu przypadających na 1000 mieszkańców danego powiatu lub miasta na prawach powiatu. Poniższa tabela przedstawia natomiast powiaty i większe miasta z najlepszym oraz najgorszym ubiegłorocznym wynikiem.

tabela

Jak nietrudno zauważyć na mapie, wschodnia i południowo-wschodnia Polska cechuje się lepszymi wynikami. Dość problematycznym obszarem jest natomiast Dolny Śląsk. Tabela informuje z kolei, że w grupie najbezpieczniejszych lokalizacji znajdziemy typowo wiejskie powiaty. Taka sytuacja nie powinna dziwić. Warto jednak sprawdzić, które miasta na prawach powiatu były najbardziej bezpieczne w 2020 r. pod względem częstości przestępstw przeciwko mieniu. Mowa o następujących miastach:

Na uwagę zasługuje między innymi dobry wynik Rzeszowa, którego liczba ludności zbliża się już do 200 000.

mapa

Osiedla zamknięte to odpowiedź na potrzeby

Osoby zainteresowane zamieszkaniem w jednym z mniej bezpiecznych polskich miast, częściej wybierają osiedla zamknięte. Takie osiedla bywają krytykowane przez urbanistów, ale warto pamiętać, że stanowią one odpowiedź na konkretne potrzeby. Co więcej, osiedla zamknięte wpływają na kształtowanie się więzi pomiędzy współmieszkańcami. Osoby te znają się, ponieważ nie tylko mieszkają obok siebie, ale też uczestniczą w życiu lokalnej społeczności. Ich dzieci bawią się razem w piaskownicy i uczęszczają do jednego przedszkola zlokalizowanego na terenie inwestycji. Rodzice robią natomiast zakupy w sklepie na najniższej kondygnacji budynku.

Informacje GUS-u zaprezentowane przez RynekPierwotny.pl potwierdzają, że w części aglomeracji nie jest zbyt bezpiecznie. Dostrzegają to też klienci biur nieruchomości, którzy poszukują dla siebie lokum w zamkniętych kompleksach mieszkaniowych. Dodatkowym atutem takich osiedli jest całodobowa ochrona i system monitoringu. Gwarancją bezpieczeństwa staje się też wzajemne sąsiedzkie zaufanie i dbałość o wspólne dobro, która rodzi się pomiędzy osobami zamieszkującymi ten sam teren.

Andrzej Prajsnar
Andrzej Prajsnar

Ekspert i analityk portalu RynekPierwotny.pl od 2012 roku.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023