Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Kodeks lokatora - jakie zasady obowiązują?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 17.06.2022, Data aktualizacji: 31.01.2024

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 15 głosów

Kodeks lokatora
Jakie zasady lokatorskie zwyczajowo obowiązują w budownictwie wielorodzinnym? Sprawdź.

Cisza nocna, grillowanie i palenie na balkonie to jedne z najczęstszych kwestii spornych wśród mieszkańców budownictwa wielorodzinnego, które mogą zaburzać mir i porządek domowy. Godziny ciszy nocnej obowiązują zazwyczaj między 22.00 a 6.00, jednak czy istnieją stosowne regulacje prawne, które by to potwierdzały? Ustawa o własności lokalu jest w takich sytuacjach zabezpieczeniem? Czy za grillowanie na balkonie grozi postępowanie karne? Sprawdź. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czy cisza nocna jest uregulowana w polskim prawie
  • czy możliwe jest rozpalanie grilla na balkonie
  • czy palenie na balkonie lub zbyt głośne szczekanie psa może mieć konsekwencje

Cisza nocna – aspekt prawny

Pojęcie ciszy nocnej – wbrew pozorom – nie zostało uregulowane w polskim prawie. Według przyjętej i akceptowalnej praktyki (czyli prawa zwyczajowego) istnieje jednak wymóg powstrzymywania się od hałaśliwych zachowań. Należy przy tym podkreślić, że tę praktykę uznają zarówno sądy (czemu dają wyraz w orzecznictwie), jak i doktryna.

Godziny obowiązywania ciszy nocnej

Przepisy prawa nie regulują też, w jakich godzinach obowiązuje cisza nocna – praktyka, by powstrzymywać się od działań zakłócających prawo do wypoczynku od 22:00 do 6:00 rano nie wynika z przepisów państwowych. Może natomiast – i warto to podkreślić – obowiązywać zakaz zakłócania ciszy nocnej między 22:00 a 6:00 rano, ustalony przez zarząd wspólnoty mieszkaniowej. Regulamin zarządu może też wskazywać, że cisza nocna w bloku obowiązuje w innych godzinach niż zwyczajowo przyjęte – czyli np. zamiast od 22:00 do 6:00 rano, godziny ciszy nocnej mogą trwać od 21:00 do 5:00 rano.

Należy jednocześnie zwrócić uwagę na fakt, że każde zachowanie powodujące zakłócanie spokoju – niezależnie, czy jest to pora nocna, czy też nie – może stanowić wykroczenie. Kodeks wykroczeń zawiera art. 51 § 1, zgodnie z którym „Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny”. Tym samym poziom hałasu – niezależnie od godziny – może naruszyć spokój i porządek publiczny, a tym samym doprowadzić do interwencji policji lub straży miejskiej.

Jeśli chodzi o przepisy odnoszące się do zakłócania spokoju, warto jeszcze pamiętać o art. 144 kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim właściciel nieruchomości powinien powstrzymywać się od działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich – czyli na przykład innych lokali mieszkalnych w danym budynku.

cisza nocna

Grillowanie na balkonie

Kolejną kwestią jest grillowanie: czy grill na balkonie w bloku jest dozwolony? Teoretycznie polskie przepisy nie regulują wprost tej kwestii, jednak w rzeczywistości takie grillowanie może skończyć się nawet mandatem. Po pierwsze, zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji z 7 czerwca 2010 r., na balkonie nie można przechowywać ani wykorzystywać materiałów „niebezpiecznych pożarowo” – a z pewnością do takich można zaliczyć np. podpałkę.

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe zdają sobie jednak sprawę z faktu, że ta kwestia nie została wprost uregulowana w polskim prawie, dlatego też zazwyczaj umieszczają odpowiedni zakaz w regulaminie – a należy jednocześnie pamiętać, że konsekwencje nieprzestrzegania przepisów mogą być niezwykle poważne, ze wniesieniem wniosku o ukaranie, a nawet zlicytowaniem mieszkania lokatora włącznie.

Należy też mieć świadomość, że jeśli grillowanie na balkonie poskutkuje pożarem lub wywoła straty i uciążliwości zdrowotne u sąsiadów, to grillującemu grozi mandat w wysokości 500 zł. Jeśli natomiast pożar okaże się niebezpieczny, grillujący poniesie odpowiedzialność karną i będzie mu grozić nawet do 12 lat pozbawienia wolności.

grillowanie w mieszkaniu

Palenie na balkonie

Niektóre osoby mogą zastanawiać się również, czy na balkonie dozwolone jest palenie papierosów. Podobnie jak w przypadku grillowania, nie istnieje żaden przepis zakazujący tego wprost, chociaż odpowiedni zakaz spółdzielnia lub wspólnota może umieścić w swoim kodeksie.

Warto jednak pamiętać, że o ile samo palenie raczej nie poskutkuje mandatem, to już wyrzucanie niedopałków czy popiołu – jak najbardziej.

Posiadanie zwierząt – szczekanie psa a prawo

Pojawia się też pytanie, czy przepisy jakkolwiek regulują kwestię posiadania zwierząt w lokalu mieszkalnym. Prawo oczywiście nie zakazuje posiadania zwierzęcia (z wyjątkiem określonych gatunków). Zwierzęta w mieszkaniu mogą jednak nadmiernie hałasować – zastosowanie może mieć zatem ten sam przepis, co w przypadku ciszy nocnej, czyli art. 51 kodeksu wykroczeń. Tym samym, jeśli np. głośne szczekanie psa staje się uporczywe i regularnie się powtarza, interwencję może podjąć (na skutek zgłoszenia) policja lub straż miejska.

Szczekający pies sąsiada - co robić? Zobacz

szczekanie psa a prawo

Podsumowanie

Przestrzeganie ciszy nocnej, grillowanie i palenie na balkonie czy uporczywe szczekanie psa nie są kwestiami wprost uregulowanymi w polskim prawie. Spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa mają jednak prawo wprowadzić zakaz hałasowania w określonych godzinach, rozpalania grilla na balkonie czy palenia papierosów, a nieprzestrzeganie zasad może mieć poważne konsekwencje. Ponadto warto pamiętać, że bez względu na regulamin spółdzielni zachowania zakłócające korzystanie z innych lokali i nieprzestrzeganie zasad współżycia społecznego może – w szczególnych sytuacjach – skutkować nawet skierowaniem sprawy do sądu i odpowiedzialnością karną.

Główne grzechy najemców Sprawdź

Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023