Uciążliwy pies sąsiada

Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Data publikacji: 20.03.2019, Data aktualizacji: 17.11.2023

2 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 965 głosów

Uciążliwy pies sąsiada
Szczekanie psa w ciągu dnia pod nieobecność właściciela, albo wcześnie rano, kiedy zwykle wszyscy jeszcze śpią? Jak można temu zaradzić? Kiedy i gdzie można interweniować?

W Polsce żyje ponad 7,5 mln psów i ponad 6 mln kotów. Blisko 40% gospodarstw domowych zamieszkuje co najmniej jeden pies, a w co trzecim polskim domu mieszka kot. Spora część z tych rodzin, które opiekują się psem lub kotem, mieszka w budynkach wielorodzinnych, tam nie trudno o zakłócenie spokoju z udziałem domowego pupila.

Szczególnie uciążliwe bywa głośne i długotrwałe szczekanie – najczęściej pod nieobecność właściciela lub w porach, kiedy zwyczajowo wszyscy jeszcze śpią. To kłopot nie tylko dla sąsiadów, ale również dla właściciela, który musi stawić czoła niezadowoleniu i skargom mieszkańców.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • co robić gdy szczekot psa sąsiada jest zbyt uciążliwy
 • komu zgłosić problem
 • czy wizyta u behawiorysty może pomóc

pies

Dozorca czy straż miejska - gdzie interweniować?

Do tego, aby konflikty z sąsiadami rozwiązywać polubownie, nie trzeba nikogo przekonywać. Najlepiej zacząć od rozmowy z właścicielem zwierzęcia, bo może się zdarzyć, że jest zupełnie nieświadomy tego, co dzieje się w mieszkaniu, kiedy cała rodzina jest w pracy lub w szkole. Jeśli to nie pomoże, warto udać się do dozorcy lub administratora budynku z prośbą, aby zwrócił uwagę na fakt zakłócania spokoju, a przy okazji wyjaśnił współmieszkańcom bloku ich prawa i obowiązki dotyczące korzystania z nieruchomości, czyli m.in. zakłócania spokoju i ciszy nocnej.

Pomocny może się tu okazać dzielnicowy – czyli policjant z pionu prewencji, który odpowiada za dany rejon miasta i którego zadaniem jest utrzymywanie kontaktu z mieszkańcami. W większości przypadków taka interwencja przynosi skutek.

Gdyby sąsiad okazał się wyjątkowo nieskłonny do ugody – pozostaje interwencja policji lub straży miejskiej. Właściciel uciążliwego czworonoga może spodziewać się pouczenia lub mandatu, ale grozi mu nawet areszt, ograniczenie wolności albo grzywna.

pies w domu

Sposób na szczekanie? Wizyta u behawiorysty 

Jak rozwiązać problem z ujadającym psem? To nie lada kłopot także dla właściciela. Przyczyny szczekania mogą być różne i najlepszym wyjściem jest wizyta u psiego behawiorysty, który rozpozna powód i skutecznie go wyeliminuje. Taka terapia wymaga sporo zachodu – zaangażowania całej rodziny i czasu. Jednak często bywa nieunikniona, więc jeśli zwierzę – oprócz długotrwałego szczekania - przejawia także inne niepokojące zachowania, lepiej nie zwlekać z decyzją o szukaniu pomocy u specjalisty.

Nie każde szczekanie można uznać za uporczywe. Szczekanie psa ma wiele użytecznych funkcji, także dla opiekuna, a zwierzęciu pozwala wyrażać emocje. To sposób komunikacji z człowiekiem i innymi zwierzętami, a – jeśli pies jest częścią rodziny - w efekcie metoda na kształtowanie postaw społecznych.

Jak urządzić mieszkanie przyjazne zwierzętom? Radzimy

Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Dziennikarz, redaktor, copywriter. Publikuje na łamach magazynów i portali branżowych. Zafascynowana SEO i content marketingiem. Z branżą deweloperską związana od ponad 10 lat – jako autor tekstów eksperckich i poradników na potrzeby promocji inwestycji mieszkaniowych.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

3 Komentarze

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
 • MARIA Maria.

  To nie jest tak , że kiedy pies sczeka na balkonie w dzień to jest to normalne i nie uciążliwe. Kiedy szczeka tylko w nocy i o poranku , to wtedy jest to uciążliwe. Mojej sąsiadki pies ,kiedy tylko wyjdzie na balkon to strasznie ujada , nawet nie widząc i nie czując nikogo w pobliżu. A najgorsze jest to , żę ja nie mogę wyjść na swój balkon kiedy on jest na tym balkonie piętro wyżej.Wtedy szczeka przeraźliwie i nie przestaje .Ja mam wtedy nerwy roztrojone i głowa mi pęka z bólu. Pancia go uspakaja ,ale ja już mam dzień zepsuty i serce mi woli jak młot. Ten pies ma jakieś upodobanie szczekać tylko na balkonie ,ponieważ on nie szczeka na mnie na podwórku , ani na korytarzu kiedy się często mijamy. Pies ma 8 lat i jeszcze pancia nie nauczyła go że na balkonue nie miżna szczekać , ale za to nauczyła go tam sikać rano , kiedy pancia długo śpi. To jest koszmar!!

  19 kwietnia 2023, 18:53
 • do PM

  Masz nic nie warte doświadczenia. Ludzie również nie mogą zakłócać spokoju. Art. 51 § 1 KK i Art. 107 KW są jak najbardziej pożytecznymi prawami. Lekceważenie przepisów, traktujących o poszanowaniu prawa do spokoju - należy karać i to surowo, bo jako prowokacja generuje to skłonność do gorszych sytuacji. Żyjemy w coraz większym zagęszczeniu. Jeżeli nie jesteś wstanie żyć w poszanowaniu do ciszy ludzi w ich własnych domach i mieszkaniach, to zasługujesz na karę. Nie umiesz żyć w społeczności - wyprowadź się z psem na pustynię. Szczekanie psa z powodu innego, niż dobijanie się do drzwi - jest PATOLOGIĄ, a nie normą. Pies to zwierzę domowe i WYMAGA TRESURY! Nawet na wsiach.

  29 września 2020, 19:34
 • PM

  Z doświaczenia wiem, że " głośne i długotrwałe szczekanie" zazwyczaj określa zachowanie ludzi. To ludzie mają problem ze sobą. Im przydały by się obroże o których Pani wspomina. Tylko zwiększyłbym "impuls" na 230V.

  19 lipca 2019, 11:36

Artykuły powiązane

Nagrody i wyróżnienia

nagroda forbes 2022
nagroda forbes 2021
nagroda digital excellence awards 2022
nagroda laur klienta 2023
nagroda dobry pracodawca 2023
nagroda gazele biznesu 2023
Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: