Wiadomości mieszkaniowe

Marzena Zbierska

Marzena Zbierska

Nieruchomości - Regionalne - Poznań

20 marca 2019

Oddaj swój głos!

Średnia ocen 3/5 na podstawie 11 głosów

Uciążliwy pies sąsiada

Szczekanie psa w ciągu dnia pod nieobecność właściciela, albo wcześnie rano, kiedy zwykle wszyscy jeszcze śpią? Jak można temu zaradzić? Kiedy i gdzie można interweniować?

Uciążliwy pies sąsiada

W Polsce żyje ponad 7,5 mln psów i ponad 6 mln kotów. Blisko 40% gospodarstw domowych zamieszkuje co najmniej jeden pies, a w co trzecim polskim domu mieszka kot. Spora część z tych rodzin, które opiekują się psem lub kotem, mieszka w budynkach wielorodzinnych, tam nie trudno o zakłócenie spokoju z udziałem domowego pupila. Szczególnie uciążliwe bywa głośne i długotrwałe szczekanie – najczęściej pod nieobecność właściciela lub w porach, kiedy zwyczajowo wszyscy jeszcze śpią. To kłopot nie tylko dla sąsiadów, ale również dla właściciela, który musi stawić czoła niezadowoleniu i skargom mieszkańców.

Dozorca czy straż miejska - gdzie interweniować?

Do tego, aby konflikty z sąsiadami rozwiązywać polubownie, nie trzeba nikogo przekonywać. Najlepiej zacząć od rozmowy z właścicielem zwierzęcia, bo może się zdarzyć, że jest zupełnie nieświadomy tego, co dzieje się w mieszkaniu, kiedy cała rodzina jest w pracy lub w szkole. Jeśli to nie pomoże, warto udać się do dozorcy lub administratora budynku z prośbą, aby zwrócił uwagę na fakt zakłócania spokoju, a przy okazji wyjaśnił współmieszkańcom bloku ich prawa i obowiązki dotyczące korzystania z nieruchomości, czyli m.in. zakłócania spokoju i ciszy nocnej. Pomocny może się tu okazać dzielnicowy – czyli policjant z pionu prewencji, który odpowiada za dany rejon miasta i którego zadaniem jest utrzymywanie kontaktu z mieszkańcami. W większości przypadków taka interwencja przynosi skutek.

Gdyby sąsiad okazał się wyjątkowo nieskłonny do ugody – pozostaje interwencja policji lub straży miejskiej. Właściciel uciążliwego czworonoga może spodziewać się pouczenia lub mandatu, ale grozi mu nawet areszt, ograniczenie wolności albo grzywna.

Sposób na szczekanie? Obroża!

Jak rozwiązać problem z ujadającym psem? To nie lada kłopot także dla właściciela. Przyczyny szczekania mogą być różne i najlepszym wyjściem jest wizyta psiego behawiorysty, który rozpozna powód i skutecznie go wyeliminuje. Taka terapia wymaga jednak sporo zachodu – zaangażowania całej rodziny i czasu. Jednak często bywa nieunikniona, więc jeśli zwierzę – oprócz długotrwałego szczekania - przejawia także inne niepokojące zachowania, lepiej nie zwlekać z decyzją o szukaniu pomocy u specjalisty.

Rynek zoologiczny również oferuje rozwiązanie. Obroże antyszczekowe można kupić niemal w każdym sklepie zoologicznym – stacjonarnym i internetowym. Są dostępne w wielu rozmiarach, wzorach i kolorach. Jak działają? Obroża posiada wbudowany czujnik, który powinien lokalizować krtań psa. Podczas szczekania uaktywnia się bodziec. W zależności od rodzaju obroży jest to nieprzyjemny zapach, wibracje, ultradźwięki lub impuls elektryczny. Istnieją również obroże o łączonym działaniu – najpierw obroża emituje sygnał dźwiękowy, następnie wibracje, a jeżeli pies nie reaguje na te sygnały, obroża wysyła impuls elektrostatyczny. Pies szybko kojarzy szczekanie z niemiłym skutkiem i ogranicza aktywność. Wiele osób obawia się obroży elektronicznych, choć są najskuteczniejsze, zakładając, że impuls elektrostatyczny może powodować ból u zwierzęcia. Producenci obroży przekonują, że impulsy ustawione są na poziomie zdecydowanie poniżej granicy bólu, a w wielu modelach można je jeszcze regulować.

Warto również dodać, że nie każde szczekanie można uznać za uporczywe, a zwierzęcia nie należy całkowicie pozbawiać możliwości wydawania odgłosów. Szczekanie psa ma wiele użytecznych funkcji, także dla opiekuna, a zwierzęciu pozwala wyrażać emocje. To sposób komunikacji z człowiekiem i innymi zwierzętami, a – jeśli pies jest częścią rodziny - w efekcie metoda na kształtowanie postaw społecznych.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami z rynku pierwotnego,
polub nasz fanpage Mieszkaniowe Inspiracje

Podoba Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Dodaj komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
Pola oznaczone gwiazdką * są obowiązkowe.

1 Komentarz

  • PM|19 lipca 2019, 11:36