Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak znaleźć właściciela działki za darmo?

Ewelina Zajączkowska-Klec
Ewelina Zajączkowska-Klec

Data publikacji: 29.06.2023, Data aktualizacji: 09.08.2023

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 21 głosów

Jak znaleźć właściciela działki za darmo?
Jak znaleźć właściciela działki po jej numerze lub adresie za darmo? Tego dowiesz się z artykułu. Czytaj.

Kto jest właścicielem tej przepięknej działki obok? Czy można to łatwo sprawdzić? Ile to kosztuje? Te pytania mogą pojawić się w Twojej głowie, jeśli marzysz o zakupie  działki. Ustalenie właściciela może być Ci również potrzebne, jeżeli rzeczona nieruchomość jest przedmiotem sporu.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • Czy można sprawdzić, kto jest właścicielem działki, 
 • jak sprawdzić do kogo należy grunt, 
 • czy można pozyskać dane właściciela za darmo?

Czy można sprawdzić, kto jest właścicielem działki?

Powodów, dla których konieczne okazuje się znalezienie właściciela działki, jest co najmniej kilka. Przede wszystkim, występuje razem z chęcią zakupu konkretnego gruntu, ale może być również wynikiem sporu, a raczej chęci jego rozstrzygnięcia. Wówczas pojawia się pytanie: czy mogę sprawdzić, kto jest właścicielem danej działki, a co ważniejsze, czy taka usługa jest bezpłatna?

Odpowiedź na obydwa pytania brzmi: tak. Polski ustawodawca zapewnił publiczny dostęp do ksiąg wieczystych, w których widnieją wszystkie dane dotyczące działki. Oczywiście dostęp ten nie jest nieograniczony. Jak dowiesz się za chwilę, obowiązkowym punktem pozwalającym na dostęp do numeru księgi wieczystej jest wykazanie tzw. istotnego interesu prawnego. 

Jak i gdzie sprawdzić do kogo należy działka?

Jednak kolejnym pytaniem, które nasuwa się niemal natychmiast, jest to dotyczące miejsca, w którym można pozyskać numer księgi wieczystej i co jest potrzebne do jego uzyskania. 

Jak spisać umowę kupna działki ogrodowej? Wzór Czytaj więcej

Ustalenie numeru ewidencyjnego działki

Pierwszym krokiem, będzie ustalenie numeru działki ewidencyjnej, będącej w kręgu zainteresowania. Jak znaleźć i sprawdzić numery działki? Takie dane można pozyskać bezpłatnie za pomocą krajowego Geoportalu, który oprócz samego numeru gruntu, udostępnia również informacje  takie jak powierzchnia działki czy też pokazuje obręb ewidencyjny. 

Wystarczy wejść na stronę internetową, następnie przejść do zakładki widocznej po prawej stronie (Geoportal krajowy). Jak tylko załaduje się mapa, w przypadku znajomości konkretnego adresu, wystarczy skierować wzrok w lewy górny róg, aby znaleźć wyszukiwanie po adresie. 

Uwaga! Nie zapomnij o wpisaniu miejscowości, przed konkretnym adresem. Jeśli tego nie zrobisz, portal poinformuje Cię o braku wyników. 

Numer ewidencyjny działki pozwoli Ci na ustalenie numeru księgi wieczystej, dlatego warto zapisać go na później. 

Czy w ustaleniu właściciela działki pomogą nam organy państwowe?

Następnym krokiem jest ustalenie numeru księgi wieczystej. Dokument jest zbiorem danych na temat nieruchomości. Znajdują się w niej takie informacje jak nazwiska właścicieli, ograniczenia rzeczowe czy obciążenia hipoteczne. Jej numer można ustalić na dwa sposoby, które obejmują pomoc organów państwowych:

 1. Złożenie wniosku do Wydziału Ksiąg Wieczystych — taki wniosek można złożyć we właściwym dla położenia działki, sądzie rejonowym. Jednak dane nie są udostępniane wszystkim i bez powodu. Należy wykazać istotny interes prawny, który jest podstawą do ujawnienia wpisów. 
 2. Uzyskanie wypisu z Ewidencji Gruntów — ten sposób również wiąże się z koniecznością wykazania istotnego interesu prawnego. 

Interes prawny kontra interes faktyczny

Jak już wcześniej zostało wspomniane, dostęp do informacji z księgi wieczystej jest jawny, więc każdy ma prawo prosić o ich udostępnienie. Jednak prawodawca określił pewne ograniczenia, które wyrażają się w konieczności wykazania istotnego interesu prawnego, a nie interesu faktycznego (czyli np. samej chęci nabycia nieruchomości) przez osobę, chcącą uzyskać informacje zawierające dane właściciela działki. Najlepszym przykładem interesu prawnego jest udział potencjalnego nabywcy w postępowaniu spadkowym lub sądowym, lub chęć kupna mieszkania z licytacji komorniczej.

Wyszukanie numeru księgi wieczystej na podstawie adresu lub numeru działki

Przeglądając internet, zapewne okaże się, że istnieje trzeci, znacznie prostszy sposób na pozyskanie numeru księgi wieczystej, czyli wykupienie usługi sprawdzania numeru online. Tutaj wystarczy mieć wspomniany już numer ewidencyjny działki lub jedynie jej adres. Koszt, z jakim wiąże się pozyskanie numeru, nie przekracza 50 zł, w zależności od wykorzystanego narzędzia. Może jest to sposób wygodniejszy i szybszy, jednak wątpliwy pod względem prawnym! Dzieje się tak dlatego, że pozyskując informacje w ten sposób, dostaniesz dostęp do poufnych danych właściciela, co stanowi naruszenie w myśl przepisów RODO. 

Jak ustalić właściciela działki, mając numer księgi wieczystej?

Teraz gdy już dysponujesz numerem księgi wieczystej, wystarczy skorzystać z bazy dostępnej za darmo na specjalnej stronie rządowej prowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Wpisujesz pozyskany numer i gotowe! Twoim oczom powinny ukazać się dane właściciela nieruchomości i wszystkie niezbędne informacje dotyczące gruntu.

Kto może kupić działkę rolną? Sprawdź również

Jak sprawdzić właściciela działki, bez księgi wieczystej?

Sprawa z ustaleniem właściciela działki komplikuje się, jeśli działka nie ma księgi wieczystej. Taka sytuacja może mieć miejsce wówczas, gdy sprawa dotyczy działek gruntowych. Właściciel planujący np. sprzedaż mienia może udowodnić swoje prawa własnościowe na podstawie innych dokumentów. Przede wszystkim, dokumentem takim jest wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków, gdzie znajdują się dane osobowe właściciela lub innych osób posiadających prawo do nieruchomości, ale także znajdują się tam dane na temat klasy gruntu. 

Jak sprawdzić klasę gruntu online? Czytaj więcej

Dokument można pozyskać w odpowiednim dla lokalizacji działki starostwie powiatowym, lecz niemożliwe jest pozyskanie go w sposób bezpłatny. Za wersję elektroniczną trzeba zapłacić 140 zł, a za papierową 150 zł. 

Innymi dokumentami potwierdzającymi własność, są np.: 

 • orzeczenie o podziale majątku wspólnego, 
 • orzeczenie o dziale spadku, 
 • orzeczenie o stwierdzeniu nabycia prawa własności nieruchomości, 
 • orzeczenie ustalające zasiedzenie nieruchomości.

Jak wyrównać działkę ze spadkiem? Sprawdź również

Jak znaleźć właściciela działki za darmo: podsumowanie

Pozyskanie informacji o działce oraz jej właścicielu jest kluczowe dla ustalenia jej statusu prawnego i dalszych czynności. Na pierwszy rzut oka może on wydawać się trudny i długotrwały jednak najczęściej (jeśli nie doświadczysz komplikacji związanych np. brakiem księgi wieczystej), przeprowadzany jest sprawnie. 

Pamiętaj, że pozyskując dane właściciela, masz w swoich rękach informacje poufne, więc korzystanie z narzędzi przyśpieszających ten proces, może okazać się nie najlepszą decyzją. 

Ewelina Zajączkowska-Klec
Ewelina Zajączkowska-Klec

Jako copywriter i PR-owiec, od ponad 7 lat pomaga firmom z branży nieruchomościowej w tworzeniu wizerunku i podnoszeniu sprzedaży za pomocą treści. Dobra znajomość rynku nieruchomości oraz umiejętność analizowania i łączenia faktów sprawia, że tworzy merytoryczne teksty, pomagające zrozumieć mechanizmy rynkowe. Prywatnie entuzjastka śpiewu i gry na ukulele.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023