Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak sprawdzić klasę gruntu online?

Ewelina Zajączkowska-Klec
Ewelina Zajączkowska-Klec

Data publikacji: 29.06.2023, Data aktualizacji: 04.08.2023

4 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 9 głosów

Klasy gruntów: jak sprawdzić klasę gruntu online?
Zastanawiasz się jak sprawdzić klasę gruntu działki online? Tego, dowiesz się z artykułu. Czytaj.

Przy planowaniu budowy domu marzeń, kluczowe jest rozpoznanie typu ziemi, na której chcesz go postawić. Dlaczego jest to tak ważne? Czy wybór niewłaściwej klasy gruntu może przekreślić Twoje marzenia o domu? Jak to sprawdzić, nie ruszając się z domu Oto przewodnik, który pozwoli Ci rozwikłać zagadkę klasyfikacji gruntów i zrozumieć, jak ta kwestia wpływa na plany budowy domu. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.

 • czym jest klasa ziemi, 
 • jak sprawdzić klasę gruntu bez wychodzenia z domu,
 • czy warto kupować działkę, wymagającą odrolnienia.

Klasa ziemi – co to znaczy?

Zastanawiając się nad kupnem konkretnej działki pod budowę domu, zawsze należy sprawdzić klasę gruntu. Dlaczego jest to ważne? Przede wszystkim dlatego, że brak tej wiedzy może spowodować trudności, lub nawet niemożność wybudowania domu na określonej działce. Dzieje się tak w przypadku, kiedy okaże się, że dany grunt przeznaczony jest włącznie pod produkcję rolną i aby postawić tam budynek, konieczne będzie odrolnienie działki

Jak sprawdzić numer działki? Czytaj więcej

Klasę gruntu można sprawdzić w wypisie z rejestru gruntów i budynków. W dokumencie tym mogą znaleźć się następujące klasy ziemi, z podziałem na użytki rolne, leśne oraz zurbanizowane i zabudowane, a także grunty pod wodami:

Oznaczenia gruntów

Wolne grunty mogą okazać się użytkami rolnymi. Grunty te podzielone są na klasy I-VI, a łąki i pastwiska na klasy I-IV. Wyższe klasy (I, II) oznaczają lepsze jakościowo grunty, które są bardziej produktywne rolniczo. Niższe klasy (V, VI) oznaczają grunty gorszej jakości, mniej produktywne. Ponadto istnieje klasa R, która oznacza grunty rolne nienadające się do uprawy roślin ze względu na warunki naturalne (np. tereny podmokłe, skaliste itp.).

Kto może kupić działkę rolną? Sprawdź również

Dlaczego klasa gruntu ma znaczenie?

Klasa gruntu dla przyszłego posiadacza domu, który na niej powstanie ma zasadnicze znaczenie z paru powodów. 

Przede wszystkim, klasyfikacja gruntu, szczególnie bonitacyjna, wpływa na wartość działki. Grunty o wyższych klasach bonitacyjnych są zwykle bardziej wartościowe, ponieważ są bardziej produktywne rolniczo. W związku z tym niektóre przepisy mogą ograniczać możliwość przekształcania tych gruntów na cele nierolnicze, włączając budowę. Na przykład, w Polsce, decyzja o odrolnieniu gruntów o wysokiej klasie zwykle wymaga zgody odpowiednich organów i może wiązać się z opłatą.

Jak spisać umowę kupna działki ogrodowej? Wzór Sprawdź również

Po drugie, różne typy gleb mają różne właściwości, które mogą wpływać na budowę. Niektóre są bardziej stabilne i odpowiednie dla budowy, podczas gdy inne mogą być mniej stabilne lub wymagać specjalnych technik budowy. Wiedza na temat klasy gruntu może pomóc w przewidzeniu potencjalnych problemów, jakie mogą wyniknąć podczas budowy.

Trzecim czynnikiem, dla którego klasa ziemi ma znaczenie to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W zależności od klasyfikacji mogą obowiązywać różne zasady dotyczące tego, co można zbudować na danym terenie.

Niektóre klasy mogą być chronione ze względu na ich wartość dla środowiska naturalnego, co może wpływać na to, co można z nimi zrobić. Na przykład, niektóre obszary mogą być chronione ze względu na ich rolę jako siedliska dla dzikiej fauny i flory.

Jak sprawdzić klasę gruntu na działce online?

Najwygodniejszym sposobem na sprawdzenie klasy gleby jest weryfikacja jej statusu online. Wówczas, nie jest konieczne osobiste stawiennictwo w urzędzie. Takiej weryfikacji można dokonać na kilka sposobów.

 1. Geoportale prowadzone przez starostwa powiatowe lub urzędy miast — w tym przypadku do uzyskania informacji o danej działce wystarczy jedynie jej adres, numer lub bardziej ogólnie wiedza o tym, gdzie ona się znajduje. 
 2. Geoportal Krajowy — znajdują się tam zbiorcze dane dotyczące klasyfikacji gruntów na terenie całego kraju. 
 3. Mapa na stronie SMSR (System Monitoringu Suszy Rolniczej) - mapa zawarta na tej stronie da Ci bardzo ogólny ogląd na temat tego, jak zakwalifikowany został dany grunt. Odpowiednimi kolorami zaznaczono każdą klasę, jednak portal nie udostępnia szczegółowych informacji.

Należy pamiętać, że portale mogą nie zawierać wszystkich informacji, a w przypadku niektórych regionów dane takie jak klasa gruntu mogą być niedostępne. Najbardziej wiarygodne dane można uzyskać, udając się do starostwa powiatowego, które za odpowiednią opłatą (140 zł wersja elektroniczna, 150 zł wersja papierowa*), wydaje wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków. Niektóre starostwa udostępniają taką usługę online, jednak nie jest to reguła dla całego kraju. 

*źródło: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-wypis-i-wyrys-z-ewidencji-gruntow-i-budynkow 

Kiedy trzeba wnioskować o wyłączenie z produkcji rolnej (odrolnienie działki)?

Po sprawdzeniu klasy gruntu może okazać się, że upatrzona przez Ciebie działka jest gruntem ornym. Nie oznacza to jednak, że budowa jest zupełnie wykluczona, a często wystarczy jedynie odrolnienie działki (wyłączenie z produkcji rolnej). 

Wyłączenie gruntu z produkcji rolnej zwykle wiąże się z koniecznością uregulowania opłaty rekompensacyjnej. Wysokość tej opłaty zależy od wielu czynników, takich jak powierzchnia gruntu, jego klasa bonitacyjna, czy lokalizacja. Grunty IV i VI najłatwiej wyłączyć spod produkcji rolnej, często stanowi to jedynie formalność. Natomiast jeżeli chodzi o klasy najlepsze tj. I — III w procesie możliwe jest napotkanie większych trudności.

Wniosek o wyłączenie gruntu z produkcji rolnej powinien być złożony w odpowiednim starostwie powiatowym. Proces ten może być skomplikowany i wymagać posiadania odpowiedniej wiedzy prawnej, dlatego zawsze warto skonsultować się z prawnikiem lub doradcą ds. nieruchomości.

Czy warto kupić działkę, która wymaga odrolnienia?

Odrolnienie działki jest trudnym procesem, który nie zawsze kończy się sukcesem, jednak w wielu przypadkach może okazać się opłacalny. Dzieje się tak dlatego, że działka rolna, może być nawet dziesięciokrotnie tańsza od działki budowlanej z dostępem do mediów.

Jak wyrównać działkę ze spadkiem? Czytaj więcej

Warto przeprowadzić taki proces wówczas, kiedy dysponujesz czasem i wiedzą na ten temat. W innym przypadku odrolnienie działki może okazać się niezmiernie kosztowne. 

Klasy gruntów: podsumowanie

Kupowanie ziemi przypomina trochę sadzenie drzewa — najpierw trzeba zrozumieć glebę, zanim zaczniesz cieszyć się owocami swojej inwestycji. Zanim więc włożysz łopatę w ziemię, upewnij się, że wiesz, na jakim gruncie stoisz. Dzięki wiedzy, którą zdobyłeś po przeczytaniu tego artykułu, jesteś o krok bliżej realizacji swojego marzenia o własnym domu. Przemyślane decyzje są fundamentem każdej udanej inwestycji.

Ewelina Zajączkowska-Klec
Ewelina Zajączkowska-Klec

Jako copywriter i PR-owiec, od ponad 7 lat pomaga firmom z branży nieruchomościowej w tworzeniu wizerunku i podnoszeniu sprzedaży za pomocą treści. Dobra znajomość rynku nieruchomości oraz umiejętność analizowania i łączenia faktów sprawia, że tworzy merytoryczne teksty, pomagające zrozumieć mechanizmy rynkowe. Prywatnie entuzjastka śpiewu i gry na ukulele.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023