Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak znaleźć ekipę remontową?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 05.10.2022, Data aktualizacji: 09.01.2023

6 minut czytania

Średnia ocen 3/5 na podstawie 9 głosów

Jak znaleźć dobrego wykonawcę?
Przed Tobą remont mieszkania? Poszukujesz sprawdzonych i zaufanych fachowców? Nie wiesz, jak znaleźć dobrą ekipę remontową? Przeczytaj porady ekspertów.

Wybór wykonawcy to jedna z najważniejszych decyzji, którą trzeba podjąć przed rozpoczęciem wykańczania czy remontu nieruchomości. Od tego będzie zależeć powodzenie całego przedsięwzięcia. Warto więc zastanowić się, na co zwrócić uwagę i jak znaleźć ekipę remontową godną zaufania.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • czym charakteryzuje się porządna firma remontowa
  • jak ją zweryfikować
  • czy podpisanie umowy z wykonawcą jest konieczne

Dobra ekipa remontowa - co ją wyróżnia?

Rzetelna i godna zaufania ekipa wykończeniowa to podstawa przy pracach renowacyjnych, co potwierdzi chyba każdy, kto choć raz miał do czynienia z taką sytuacją. Pojawia się jednak pytanie: rzetelna, czyli jaka? Czym powinien się charakteryzować profesjonalny wykonawca, któremu można zaufać, powierzyć swoje mieszkanie lub dom i często niebagatelne sumy jeszcze w trakcie prac remontowo-budowlanych?

Oczywiście kluczową kwestią jest jakość wykonywanych usług. Budowlanka to specyficzna branża i choć wielu wydaje się, że każdy się do niej nada - nic bardziej mylnego. Odpowiednia wiedza oraz wieloletnie doświadczenie zwykle gwarantują, że dany fachowiec zna się na rzeczy. Nie bez znaczenia będzie także zdobywanie nowych umiejętności, na przestrzeni lat zmieniają się przecież i materiały budowlane, i sposoby montażu. Ważne, aby wykonawca pracował zgodnie ze sztuką.

Kolejna kwestia to podejście do klienta i otwartość na jego pomysły. Solidny fachowiec nie powie na dzień dobry, że „się nie da” (choć i takie sytuacje się zdarzają). Taka osoba ma świadomość, że po drugiej strone zwykle jest laik, który w głowie ma wizję pięknego mieszkania, ale o pracach remontowych nie ma raczej pojęcia. Ekipa ma to na uwadze i w razie potrzeby tłumaczy, jakie prace zostaną wykonane, doradza w kwestii materiałów i możliwych rozwiązań, a także cierpliwie odpowiada na wszelkie wątpliwości. Jest także gotowa, by omówić zawczasu najdrobniejsze szczegóły.

Ostatnia rzecz, ale nie mniej ważna, to uczciwość firmy remontowej. Istotne jest przedstawienie szczegółowego kosztorysu, spisanie odpowiedniej umowy i dokładne rozliczenie wszystkich kosztów. Trzeba pamiętać, że często to na budowlańców spada zadanie zakupów niezbędnych materiałów, na które inwestor musi zwykle wpłacić zaliczkę. Warto poprosić o faktury lub paragony dokumentujące tego typu zakupy - rzetelny wykonawca nie będzie miał problemu z ich przedstawieniem.

dobra ekipa remontowa - jak wybrać ?

Gdzie szukać sprawdzonych wykonawców?

Najprostszym i właściwie najpewniejszym sposobem na znalezienie fachowców godnych zaufania, jest tzw. poczta pantoflowa. Warto popytać wśród rodziny lub znajomych, czy nie mają firmy do polecenia. Każda ekipa budowlana, ciesząca się dobrą opinią, właśnie w ten sposób zwykle zdobywa klientów - dzięki rekomendacji poprzednich zleceniodawców. Jednak ten sposób nie zawsze ma rację bytu, nasze najbliższe otoczenie może przecież nie mieć remontowych doświadczeń i sprawdzonej firmy wykończeniowej.

Jeśli nie możemy liczyć na polecenie fachowców, warto poszukać ich samodzielnie. Gdzie szukać ekipy profesjonalistów? W sieci nie brakuje portali, które zrzeszają tego typu usługodawców. W kilku krokach można określić lokalizację oraz zakres prac, by wyszukać okoliczne ekipy. W tej sytuacji koniecznym wydaje się zapoznanie z opiniami o danej firmie - tylko dzięki temu będziemy mogli przeanalizować rzeczywistą jakość wykonywanych usług.

Kupując nieruchomość na rynku pierwotnym, możemy skorzystać także z firmy budowlano-remontowej rekomendowanej przez dewelopera. Rozwiązaniem, zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym, jest także współpraca z architektem czy firmą wykańczającą nieruchomości pod klucz. Poza tym, że uzyskamy pomoc w aranżacji wnętrz i rozwiązania skrojone pod nasze potrzeby, dostaniemy także polecenie firmy remontowej, co do której możemy być pewni jakości - architekci nie mogą narażać swojej reputacji przez współpracę z ekipą remontową, która zawiedzie.

Planujesz remont mieszkania? Sprawdź porady ekspertów

Jak zweryfikować ekipę remontową?

Zanim zdecydujemy się zlecić remont, warto potencjalnych wykonawców zweryfikować. Wszystko po to, aby mieć pewność, że firma działa legalnie i jest godna zaufania. Co warto sprawdzić?

Wykonawcę powinniśmy zweryfikować w rejestrach długów, a w tym m.in. w KRS. Jeśli znajdziemy jakikolwiek wpis na temat zalegającego zobowiązania, powinniśmy być ostrożni. Może to być znak, że firma nie rozlicza się terminowo z podwykonawcami, a to jest istotne z punktu realizacji naszego projektu, a przede wszystkim czasu wykonania.

Nie zapominajmy również, że w przypadku właściciela jednoosobowej działalności gospodarczej należy poprosić o przedstawienie wszystkich formalnych uprawnień technicznych.

Aby upewnić się, co do jakości wykonanej pracy, warto także poprosić o portfolio, czyli zdjęcia dotyczasowo remontowanych czy wykańczanych nieruchomości. Profesjonalna firma nie będzie miała także problemu z referencjami i chętnie skontaktuje nas z poprzednimi klientami. Najlepszym sposobem, by zobaczyć efekty pracy (choć jednocześnie najtrudniejszym w realizacji), jest wizyta we wnętrzu, które wyszło spod rąk naszych fachowców.

jak zweryfikować ekipę remontową

Stosunek ceny do jakości

Za wzrost cen budowy domu i remontów odpowiadają w szczególności wzrosty kosztów robocizny. Popyt m.in. na usługi murarskie, tynkarskie, dekarskie czy montażu elektryki rośnie w błyskawicznym tempie. Na stawki ekip wpływają także takie czynniki jak: dostępność czasowa (niektóre firmy mają zajęte terminy nawet na kilkanaście miesięcy do przodu), wszechstronność oferowanych usług, dostępny sprzęt budowlany czy renoma, ale też obecna sytuacja w firmie związana z finansami i dostępnością wykonawców.

Przyjęło się, jak zresztą w wielu branżach, że kompetentny fachowiec nie może być tani. Rzeczywiście w wielu przypadkach ta zasada się sprawdza, bo profesjonaliści się cenią. Jednak wybranie najdroższego specjalisty nie zawsze jest gwarancją wysokiej jakości usług. To co możemy zrobić to zorientować się, jakie są przedziały cenowe usług budowlanych w okolicy, a następnie wybrać ekipę, która przedstawi najbardziej optymalną ofertę.

Niezbędna umowa

Nawet jeśli zdecydujemy się na firmę budowlaną z polecenia, która być może remontowała wnętrza wielu naszych znajomych - ograniczmy swoje zaufanie. Niezależnie od okoliczności zatrudnienie takiej firmy powinno wiązać się ze spisaniem odpowiednich dokumentów. W ten sposób unikniemy ewentualnych niedomówień, a niezawarcie żadnej umowy to wręcz proszenie się o kłopoty.

Jaka umowa na prace budowlane? Czytaj

Sporządzona umowa z ekipą powinna zawierać przede wszystkim: 

  • zakres wykonywanych prac wykończeniowych czy budowlanych;
  • termin rozpoczęcia i zakończenia prac ekipy remontowej, a w przypadku większych inwestycji - harmonogram na poszczególne etapy;
  • wycena i kosztorys (im bardziej szczegółowo - tym lepiej);
  • sposobu i terminu zapłaty, a także kwestii rozliczenia za materiały (ewentualnie ustalenia kto będzie je dostarczał);
  • odpowiedzialność po stronie zleceniobiorcy (każda powstała usterka powinna być traktowana zgodnie z zapisem w umowie);
  • warunki gwarancji udzielanej przez wykonawcę.

Bez względu na to, jak bardzo ufamy naszemu wykonawcy, konieczne będzie podpisanie umowy, a powyższe zapisy to niezbędne minimum. Może się bowiem zdarzyć, że fachowiec przerwie prace lub rozciągnie je w czasie (niekoniecznie ze swojej złej woli, jednak to my będziemy w tej sytuacji pokrzywdzeni). Warto ustalić zawczasu, jak taka sytuacja zostanie rozwiązana. Po zakończeniu robót powinniśmy natomiast otrzymać protokół odbioru.

umowa na prace remontowe

Podsumowanie

Remont, budowa czy wykończenie nieruchomości to zawsze duże przedsięwzięcie. Kosztuje nas ogrom czasu, ale także pieniędzy i nerwów. Wybór odpowiedniej ekipy remontowo-budowlanej może nam zaoszczędzić wszystkich tych trzech rzeczy. Powierzając tak duży projekt (często związany ze spełnieniem marzenia o własnym M) osobom trzecim, warto mieć pewność, że nie musimy się martwić o każdy szczegół i stać nad głowami fachowców.

Kontrola podczas prac jest oczywiście wskazana, a nawet konieczna, ale poczucie, że oddajemy swoje wnętrza w ręce prawdziwych fachowców, jest nieocenione. Ostatecznie warto poświęcić więcej czasu na szukanie dobrej firmy specjalizującej się w remontach i wykończeniach lub po prostu poczekać na tę sprawdzoną, która ma odległe terminy. Nie warto też decydować się na najtańszych wykonawców, co do których nie mamy pewności – w efekcie może nas to słono kosztować.

remont mieszkania z architektem
Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Załącznik do pobrania
  • Checklista: Harmonogram przeprowadzki
    Pobierz

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023