Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak wybrać oświetlenie do mieszkania?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 06.02.2016, Data aktualizacji: 03.11.2021

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 10 głosów

Jak wybrać oświetlenie do mieszkania?
Oświetlenie mieszkania wpływa nie tylko na aspekt estetyczny, ale i na funkcjonalność. Podpowiadamy, jak ważne jest dopasowanie oświetlenia do poszczególnych pomieszczeń.

Dobrze urządzone wnętrze powinno być wyposażone w odpowiednie oświetlenie. Wpływa ono nie tylko na aranżację i ogólny odbiór pomieszczenia, ale również na nasze samopoczucie, chęć do pracy czy efektywnego odpoczynku. Tworzy specyficzny dla danych pokoi klimat oraz decyduje o ich funkcjonalności. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie do mieszkania
  • jakie są parametry żarówek
  • jakie oświetlenie wybrać do łazienki 

O odpowiednim oświetleniu powinniśmy już pomyśleć na etapie projektowania mieszkania. Przed remontem należy wstępnie zaplanować rozmieszczenie instalacji elektrycznej, zaczynając od przemyślenia gdzie będziemy potrzebować światła intensywnego, gdzie umieścić kinkiety zapewniające lżejsze oświetlenie oraz jak ustawić ozdobne lampy.

Funkcje oświetlenia

Prawidłowo dobrane oświetlenie może skutecznie podkreślić zalety wnętrza, ożywić kolory, ale także ukryć jego wady. Dobrze rozmieszczone źródła światła poprawiają niekorzystny układ mieszkania. Dla przykładu, przy niskim pomieszczeniu skierowanie strumienia światła na sufit sprawi, że wyda się nam ono o wiele wyższe niż jest w rzeczywistości. Natomiast wysokie pokoje optycznie pomniejszymy dzięki nisko zawieszonym kinkietom na ścianie, a mocne oświetlenie jednej ze ścian skutecznie powiększy przestrzeń.

Światło białe lub chłodno białe, które pobudza sprawdzi się w miejscach przeznaczonych do pracy, a w sypialni czy salonie najlepszym rozwiązaniem okaże się działające relaksująco, oświetlenie ciepłe.

Designerskie lampy i kolorowe światła to także doskonały element dekoracji wnętrz. Mogą wprowadzić atmosferę, na której nam zależy np. przytulną bądź imprezową.

Oświetlenie salonu

Salon to najbardziej multifunkcjonalne pomieszczenie w każdym domu, dlatego też powinno znajdować się w nim oświetlenie zarówno intensywne, jak i spokojniejsze. Najważniejsza rolę w oświetleniu salonu odgrywa światło sufitowe. W przestronnych i wysokich salonach doskonale sprawdzą się żyrandole. W niewielkim pokoju natomiast swoją funkcję najlepiej spełnią plafony lub reflektory halogenowe.

Ważne jest również, aby pamiętać o wybraniu pasującej do całego wnętrza lampki dekoracyjnej o przytłumionym świetle. Nada ona pomieszczeniu wyjątkowy klimat. Bardzo przydatnym rozwiązaniem są lampy z możliwością regulacji, dzięki czemu możemy dopasować strumień światła do aktualnych potrzeb.

oświetlenie w salonie

Światło w sypialni

Oświetlenie w sypialni powinno być przede wszystkim ciepłe i łagodne, tak aby sprzyjało odpoczynkowi. Doskonałym rozwiązaniem do takich pomieszczeń są kinkiety, lampy stojące czy lampki nocne nadające rozproszone, mało intensywne światło. Pozwalają one na stworzenie kameralnego i przytulnego nastroju. Tutaj można zrezygnować z silnego, centralnego źródła światła.

Oświetlenie do kuchni

Kuchnia i jadalnia to pomieszczenia, które potrzebują najsilniejszego oświetlenia. Najważniejsze jest sufitowe, ale nie zapewni ono odpowiedniej dawki światła na całej przestrzeni. Tutaj niezbędne okaże się dodatkowe oświetlenie jak np. halogeny umieszczone pod szafkami nad blatem roboczym. Ciepła barwa światła w kuchni zapewni domowy klimat, a chłodna nada przestrzeni nowoczesności.

oświetlenie w kuchni

Oświetlenie łazienkowe

Znajdujące się w łazience oświetlenie powinno być czyste i jasne. W tym celu stosuje się lampy o obniżonym napięciu.

oświetlenie w łazience

Bardzo ważnym elementem każdej łazienki jest lusterko, nad którym powinno znaleźć się mocniejsze oświetlenie. Najmodniejszym ostatnio rozwiązaniem jest stosowanie wbudowanych w powierzchnię płytek lamp diodowych, które dają mocne i punktowe światło, idealne m.in. do robienia makijażu.

Do relaksujących kąpieli można natomiast zastosować kolorową instalację z podświetleniem LED, która tworzy niepowtarzalny klimat.

Należy również pamiętać, że instalacja w takich pomieszczeniach musi być dobrze izolowana.

Jakie światło w korytarzu?

Oświetlenie na korytarzu powinno być przede wszystkim designerskie, aby zapewniać efektowne przejście do kolejnych pomieszczeń. Najlepiej sprawdzą się lampy wiszące i kinkiety. Nie muszą być o dużej mocy.

Parametry żarówek

Przy zakupie żarówek do wybranych już elementów oświetlenia warto zwrócić uwagę na temperaturę barwową i wskaźnik oddawania kolorów. To właśnie one wpływają na nasze samopoczucie przy danym oświetleniu. Pod kątem przeznaczenia pomieszczenia wybiera się dostosowaną temperaturę barwową.

Aby sprawdzić jakie światło emituje żarówka energooszczędna, halogen i dioda należy zwrócić uwagę na parametry. Barwę zimną zapewniają żarówki powyżej 5300 K, ciepłą poniżej 3300 K, a neutralną do 5300 K.

Kolejnym ważnym parametrem przy wyborze żarówek jest wskaźnik oddawania kolorów, oznaczany jako Ra. Jest to zdolność wytwarzanego światła do wiernego odtworzenia kolorów oświetlanych przedmiotów. Im jest wyższy, tym kolory są lepiej oddawane. Maksymalna wartość wynosi 100. W domu w pełni wystarczy natomiast ok. 80 Ra.

wykończenie mieszkania z architektem
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023