Jak wybrać młynek do odpadów?

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Data publikacji: 23.06.2020, Data aktualizacji: 31.08.2022

2 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 22 głosów

Jak wybrać młynek do odpadów?
Młynek do odpadów – jak działa i na co zwrócić uwagę przy zakupie? Czytaj więcej na RynekPierwotny.pl!

Młynek do opadów to doskonałe rozwiązanie do każdej kuchni zarówno ze względów estetycznych, jak i praktycznych. Skutecznie rozdrabnia resztki jedzenia, nie zatykając przy tym odpływu. Ułatwia segregację i zachowanie czystości. Pozostałości po posiłkach znikają na bieżąco, przez co nie psują się w koszu na śmieci. To rozwiązanie bardzo popularne za granicą. U nas właśnie wkracza do przestrzeni kuchennych. Jak wybrać odpowiednie urządzenie?  

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • co robi młynek do odpadów
 • co można w nim rozdrabniać
 • na co zwrócić uwagę przy jego zakupie 

Co robi młynek do odpadów?

Rozdrabniacz do opadów to urządzenie, które umieszcza się w zlewozmywaku. Montaż jest bardzo prosty. Aby to zrobić potrzebujemy jedynie odpływ o szerokości 3,5 cala, czyli 90-92 mm. Tam montujemy urządzenie zgodnie z instrukcją. Dzięki niemu resztki, które trafiają do zlewu podczas zmywania są automatycznie rozdrabniane. W ten sposób zamienione w płyn bezproblemowo przepływają przez rury w naszym domu i trafiają do odpowiedniego miejsca.

Przez to unikamy konieczności osobnego segregowania pozostałości po jedzeniu oraz zachowujemy czystość w kuchni. W dodatku nie musimy ich trzymać w koszu na śmieci, który jest doskonałym siedliskiem wszelkich bakterii. Zużycie wody jest także znacznie niższe. W dodatku rur nie trzeba czyścić szkodliwymi chemikaliami. Co ważne młynek do odpadów sprawdzi się również w łazience.

Co można w nim rozdrabniać?

Rozdrabniacz do odpadów poradzi sobie z miękkimi odpadkami organicznymi, jak np. skórki owoców i warzyw, ości, małe chrząstki i kości, fusy z kawy i herbaty czy resztki potraw z garnków i talerzy. Należy unikać wrzucania plastiku, folii, metalu, piasku i kamieni oraz kawałków szkła. Może to trwale uszkodzić młynek do odpadów. Co ważne, powinno się unikać wlewania gorącego tłuszczu zaraz po smażeniu, ponieważ może to zatkać urządzenie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Decydując się na zakup młynka do odpadów powinno się zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów jak:

 • Moc – od niej zależy, jak poradzi sobie młynek z odpadkami i co będziemy mogli w nim mielić. Moc 0,75 KM jest wystarczająca do standardowego gospodarstwa domowego. Gdy będziemy utylizować tylko miękkie odpady wystarczy młynek o mniejszej mocy. Bo ten o mocy 0.50 KM nie poradzi sobie z twardszymi resztkami.
 • Rodzaj młynka powinien być dostosowany do naszego sposobu gotowania. Jeśli częściej jemy w restauracjach niż w domu potrzebujemy mniej wydajnego sprzętu.
 • Głośność to równie ważny aspekt, ponieważ w zależności od modelu rozdrabniacze mają kilka stopni rozdrabniania pokarmów. Najgłośniej pracują w zlewach ze stali, a najciszej w tych z ceramiki i granitu.
 • Istotna jest również gwarancja. Przeważnie jest ona wydawana na 2 lata, ale znajdziemy również 6-letnie gwarancje na urządzenia.
 • Dodatkowe funkcje jakie może mieć nasz rozdrabniacz to włącznik pneumatyczny, pilot do młynka i fabryczna kratka.
młynek do odpadów

Pamiętaj!

Rozdrabniacz do odpadów to urządzenie, które nie powinno być używane przez dzieci. Nie wolno próbować z niego wyciągać nic podczas pracy ani zalewać gorącą wodą. Do środka nie powinno się też wsypywać aktywnych substancji chemicznych, które udrażniają rury. Niestety mogą zniszczyć młynek.

Aneta Filipczak
Aneta Filipczak

Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: