Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak urządzić wnętrze domku na działce?

Marta Gług
Marta Gług

Data publikacji: 05.07.2023, Data aktualizacji: 22.03.2024

4 minuty czytania

Średnia ocen 1/5 na podstawie 1 głosu

Jak urządzić wnętrze domku na działce?
Domek letniskowy to sposób na wypoczynek na łonie natury we własnych czterech ścianach. Jak urządzić wnętrze domku na działce, aby zyskać stylową i funkcjonalną przestrzeń?

Działka rekreacyjna i nawet niewielki domek letniskowy to marzenie wielu z nas. Takie miejsce to wspaniała przestrzeń, by oderwać się od codziennych obowiązków, porzucić miejski zgiełk i odpocząć. Aby móc w pełni cieszyć się relaksem, warto zadbać o odpowiednie urządzenie domku – tak, aby wnętrze było wygodne i przyjazne, ale też, by sprzyjało odprężeniu. Odpowiednie zaaranżowanie tego przestrzennego azylu wymaga zatem uwzględnienia zarówno estetyki, jak i funkcjonalności. Pojawia się więc pytanie, na co zwrócić uwagę.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak urządzić domek na działce,
  • o czym pamiętać przy wykańczaniu wnętrza,
  • w jaki sposób dobrać dodatki.

Jak urządzić domek letniskowy – zasady aranżacji wnętrz

Choć mały domek letniskowy to nie to samo, co mieszkanie czy dom, w którym przebywamy na co dzień, podczas jego urządzania musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach i zasadach, które pozwolą stworzyć przytulne i spójne wnętrze. Pierwszym, bardzo istotnym krokiem jest przemyślane rozplanowanie funkcji poszczególnych pomieszczeń lub stref. Zakładamy, że miejsce jest raczej ograniczone, a funkcje nieco inne niż w budynku mieszkalnym.

Warto jednak, nawet na niewielkiej przestrzeni, wyznaczyć obszary we wnętrzu, które będą nam służyły np. do snu, odpoczynku w ciągu dnia czy spożywania posiłków. W tym miejscu należy skupić się na własnych potrzebach i dostosować przestrzeń do sposobu, w jaki lubimy spędzać czas. 

Domek na działce

Nie mniej ważne są kolory oraz oświetlenie. Odpowiednio dobrane nie tylko przysłużą się funkcjonalności, ale też stworzą klimat i wpłyną na wizualny odbiór wnętrza – na przykład optycznie je powiększą. Do pełnego sukcesu aranżacyjnego brakuje już tylko lekkich mebli, elementów wyposażenia oraz dodatków, jak np. tekstylia.

Jaki styl wybrać, urządzając wnętrze domku letniskowego?

Zastanawiając się, jak urządzić mały domek na działce, warto czerpać inspiracje z wnętrzarskich stylów. W aranżacji domku letniskowego może się świetnie sprawdzić styl skandynawski (minimalistyczny, pełen bieli i naturalnych materiałów), rustykalny (idealny do wnętrza drewnianego domku) czy prowansalski (subtelny i romantyczny).

Z powodzeniem można dodać także elementy boho. Warto pamiętać, że podczas aranżacji takiego domku nie musimy trzymać się jasno określonych zasad, a style możemy dowolnie ze sobą miksować. Wszystko po to, aby przygotować przyjemną przestrzeń, która będzie odzwierciedlać atmosferę wakacyjnego odpoczynku. 

Jak urządzić domek letniskowy 35 m2?

Największym wyzwaniem podczas aranżacji swojego domku może być niewielka przestrzeń. Co prawda ten ma służyć głównie wypoczynkowi, jednak musi przecież spełniać kilka podstawowych funkcji. Warto więc tak urządzić wnętrze domu, aby wydzielić w nim salon z miejscem do wypoczynku oraz aneksem kuchennym z choć niewielką powierzchnią blatu roboczego i stołem jadalnianym (który może też pełnić funkcję biurka do pracy). Niezbędna będzie także dodatkowa przestrzeń do spania – choć nie musi to być pełnowymiarowe łóżko. Warto rozważyć rozkładaną sofę z szufladą, w której z powodzeniem można przechowywać koce i poduchy.

Wykorzystanie pionowej przestrzeni jest kluczowe w małych domkach letniskowych. Można zainstalować półki na ścianach, wiszące szafki czy szafy z drzwiczkami przesuwnymi, które nie zajmują dodatkowej przestrzeni. To doskonałe rozwiązanie do przechowywania narzędzi, książek, naczyń czy ubrań. Wybierając meble, warto zdecydować się na te wielofunkcyjne, które pozwolą schować większość przedmiotów i tym samym nie zrobić z domku tzw. graciarni. 

Taras domku na działce

Aby nieco powiększyć ograniczony metraż, warto pochylić się nad tematem tarasu. W ciepłe, letnie dni taras z ogrodem umilą czas i zrekompensują niewielki rozmiar budynku. Doskonale sprawdzi się podłoga wykonana z drewna i zestaw lekkich mebli ogrodowych, na przykład w kolorze bieli i zieleni. Dobrym wyborem będzie także hamak lub miękkie siedzisko z narzuconym pledem. Dodatki i dekoracje warto wykonać samodzielnie – na przykład doniczki czy makramy w kolorach ziemi. Trzeba jednak pamiętać o tym, jak różnie bywa w Polsce z warunkami atmosferycznymi. Warto rozważyć daszek nad tarasem, których uchroni meble ogrodowe przed deszczem. 

Letni domek – jak dobrać dodatki?

Choć na niewielkiej przestrzeni lepiej nie przesadzać z dodatkami, to właśnie one sprawią, że wnętrze nabierze indywidualnego charakteru. W strefie ogólnodostępnej warto postawić na dekoracje, które będą również funkcjonalne – np. lustro w drewnianej ramie, którą można pomalować na dowolny kolor; ozdobna skrzynia, która posłuży za schowek czy dekoracyjne uchwyty, na których można powiesić ściereczki czy ręczniki. 

Kuchnia w domku na działce

Warto zainspirować się otoczeniem i przyrodą. Dodatki nawiązujące do natury, takie jak: rośliny doniczkowe, drewniane dekoracje czy morskie motywy, wprowadzą świeżość i harmonię do wnętrza. Kwiaty i zielone rośliny nie tylko dodadzą uroku, ale także poprawią jakość powietrza. Dodatkowe akcenty można uzyskać za pomocą sztuki i ozdób ścian. Plakaty, obrazy czy ramki z nadrukiem nadadzą charakteru i indywidualności pomieszczeniom. Można także wykorzystać motywy plażowe, marynistyczne lub vintage, które podkreślą letni nastrój.

Dodatki w postaci lampionów, świec czy latarni na zewnątrz domku będą tworzyć romantyczną atmosferę wieczorną. Można również dodać przytulne poduszki i pledy na tarasie czy werandzie, aby stworzyć przyjemne miejsce do wypoczynku na świeżym powietrzu.

Wnętrze domku na działce: podsumowanie

Wystrój wnętrz domku to właściwie końcowy – i najprzyjemniejszy – etap podczas całego przedsięwzięcia. Jeśli nie mamy jeszcze działki, a musimy ją dopiero kupić, niezbędne okaże się sprawdzenie numerów działek oraz znalezienie właściciela działki. Konieczne może być także sprawdzenie klasy gruntu oraz uzbrojenie działki. Często pojawia się też pytanie, kto może kupić działkę rolną. Warto więc sprawdzić, na co trzeba zwrócić uwagę przy zakupie działki. Po tych procedurach będzie już z górki!

Urządzanie wnętrza domku na działce to fascynujący proces, który wymaga uwzględnienia różnych czynników. Ważne są nie tylko aspekty estetyczne, ale również funkcjonalność i wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Wybór odpowiednich kolorów, materiałów i oświetlenia może stworzyć stylowe wnętrze i harmonijną atmosferę, która odzwierciedli Twój styl życia i zapewni komfortowy wypoczynek.

W przypadku małych przestrzeni warto korzystać z mebli wielofunkcyjnych oraz optymalnie wykorzystywać pionową przestrzeń. Wnętrze domku letniskowego można urządzić w różnych stylach, takich jak: rustykalny, prowansalski czy skandynawski, które podkreślą atmosferę wakacyjnego wypoczynku. Trafnie wybrane meble i dodatki pomogą stworzyć komfortowy i funkcjonalny domek i nadać mu niepowtarzalnego klimatu.

remont mieszkania z architektem
Marta Gług

Copywriterka i redaktorka z kilkuletnim doświadczeniem w branży nieruchomości. Interesuje się urbanistyką i architekturą. Uwielbia podejmować trudne tematy i przybliżać je w przystępny i praktyczny sposób. Specjalizuje się w tekstach z zakresu nieruchomości, aranżacji wnętrz, prawa i finansów.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Jak znaleźć dobrego elektryka?

      Jak znaleźć dobrego elektryka?

      Szukanie elektryka, który zajmie się rozprowadzeniem instalacji, wymianą starego schematu czy nawet rutynową kontrolą nie jest proste. Sprawdźmy, jak znaleźć dobrego elektryka.

      01 czerwca 2023

      Artykuł sponsorowany

    • Termomodernizacja domu i budynków jednorodzinnych

      Termomodernizacja domu i budynków jednorodzinnych

      Domy jednorodzinne produkują aż 85% emisji CO2** i przyczyniają się do znacznej produkcji smogu. Nic więc dziwnego w tym, że ten temat jest ostatnio tak mocno eksploatowany, nawet przez brukselskie władze.

      26 maja 2023

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    • Co to jest termomodernizacja budynków? To musisz wiedzieć

      Co to jest termomodernizacja budynków? To musisz wiedzieć

      Termomodernizacja budynków to proces, który zyskuje coraz większe znaczenie w świetle niedawno przegłosowanych zmian w Unii Europejskiej. Polega na poprawie efektywności energetycznej obiektów, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji i zmniejszenie emisji szkodliwych substancji, jednocześnie korzystnie wpływając na zdrowie oraz dobrostan mieszkańców.

      28 kwietnia 2023

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    • Koszty remontu 2022

      Koszty remontu 2022

      Czy to możliwe, żeby remont w 2022 roku wymagał ponad dwa razy więcej nakładów finansowych niż w roku poprzednim? W ostatnim czasie ceny usług oraz materiałów budowlanych wzrosły. Na jaki koszt remontu mieszkania trzeba się przygotować, chcąc odnowić cztery kąty? Sprawdzamy, jak wygląda kosztorys remontu mieszkania.

      27 kwietnia 2022

      Dominika Perkowska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023