Pokój kinowy - jak urządzić?
Data publikacji: 23.12.2020, Data aktualizacji: 16.06.2021
Średnia ocen 4/5 na podstawie 17 głosów
Coraz częściej zamiast chodzić do kina, decydujemy się na oglądanie filmów w domowym zaciszu. Jeśli należymy do zwolenników tego rozwiązania, sala kinowa we własnym mieszkaniu to doskonała propozycja, która zapewni nam wysoki komfort. Wystarczy odpowiednie oświetlenie, projekt, filmy i dostosowany pokój.
W ten sposób tworzymy własne centrum rozrywki lub coś, co możemy nazwać małą salą kinową.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jakie pomieszczenia zaadaptować na pokój kinowy w domu
- jak urządzić salę kinową
- jaki sprzęt multimedialny wybrać
Gdzie urządzić kino w domu?
Każdy kinoman wie, że obejrzenie filmu na ekranie laptopa nie daje takich samych wrażeń, jak na plazmowym telewizorze. Jeśli do tego dodamy kino domowe oraz wygodną kanapę, jesteśmy w prawdziwym królestwie fana dobrych ekranizacji. Miłośnicy kina z pewnością docenią dodatki. Wokół nie może oczywiście zabraknąć inspiracji prosto z ulubionych seriali w postaci plakatów, kubków, poduszek, narzutek czy obrazów i naklejek ściennych. Tak przygotowany dom idealnie zastępuje wnętrze sali kinowej.
Komfortowe kino w domu powinno być przede wszystkim urządzone w osobnym pomieszczeniu. Łączenie jego funkcji z salonem, w którym toczy się życie rodzinne i towarzyskie, nie będzie sprzyjało skupieniu i relaksowi. Może też wpływać na gorsze rozprowadzanie się dźwięku i jakość obrazu. Już wstępny projekt kina w domu powinien uwzględniać rodzaj pomieszczenia w jakim się znajdzie.
Sala kinowa w domu może znaleźć się w najmniej reprezentacyjnych częściach mieszkania - w piwnicy, na poddaszu lub w pomieszczeniu ze skosami, które zapewnią właściwe rozchodzenie fal dźwiękowych. Przyjmuje się, że minimalna przestrzeń w domu potrzebna do komfortowego wyświetlania filmów w wysokiej jakości to min. 25m2 , jednak większą wygodę umożliwi powierzchnia ok. 35 m2. Oczywiście, wielkość pokoju kinowego w domu zależy od planowej wielkości ekranu. Im większy, tym większe powinno być pomieszczenie, ze względu na wygodną odległość od ekranu podczas oglądania filmów. Zwróćmy również uwagę, na jakie ściany będzie padało światło projektora.
Wyciszenie sali kinowej
Na etapie projektowania kina we wnętrzu warto również uwzględnić wyciszenie pomieszczenia. Bardzo ważną rolę pełnią bowiem ściany. Właściwa akustyka zapewni ciszę podczas seansów filmowych, a domownikom poprawi komfort życia codziennego. Jak wygłuszyć pokój? Do wyciszenia sali kinowej możemy wykorzystać tapetę akustyczną na ściany, do podłóg - wyciszającą matę i dywan lub specjalną izolację akustyczną na bazie tzw. podłogi pływającej. Drzwi sali kinowej powinny być dodatkowo zabezpieczone gumową uszczelką. Przy ograniczeniu dopływu światła dziennego oraz izolacji akustycznej, nie możemy zapomnieć o wentylacji pomieszczenia. Nie powinna ona jednak być zbyt głośna (maks. ok 30 dBA), aby nie zakłócała seansów filmowych. Wyciszenie pokoju to niezbędny element aranżacji sali kinowej na domowej przestrzeni.
Pokój kinowy - aranżacje
Ulubiony serial czy dobry film to idealny sposób na spędzenie wolnego czasu i relaks. Wnętrza inspirowane ulubionymi seriami tworzą niepowtarzalny i indywidualny charakter. W tym celu można skorzystać z pomysłów aranżacyjnych, które znajdziemy w filmach, ale także inspirować się stylem, w którym zostały one nakręcone. Te projekty naprawdę robią wrażenie. Niektórzy będą uwielbiali komiksowe elementy rodem z produkcji Marvela, inni loftowe przestrzenie prosto z komedii „Miłość i inne używki”.
Sala kinowa w mieszkaniu pozostawia ogromne pole do popisu jeśli chodzi o aranżację. W zależności od upodobań, akcesoriami, meblami oraz kolorystyką tworzymy wyjątkowe wnętrze w niemalże każdym stylu - nowoczesnym, retro, pop-art, glamour. Inspiracje na najlepsze kino domowe znajdziemy za pomocą mediów społecznościowych. Informacje znalezione w sieci pozwolą na określenie, co sprawdzi się w naszym wnętrzu. Jak stworzyć idealny pokój kinowy?
Mini kino domowe również może zapewnić wysoki komfort w zaciszu domowego pomieszczenia. Kluczowe jest ograniczenie ilości światła w pokoju kinowym do minimum. Żeby ściany nie odbijały światła z migoczącego ekranu, warto pomalować je czarną lub grafitową matową farbą. Jeśli nie odpowiada nam to rozwiązanie, możemy zadbać o właściwe zaciemnienie sali kinowej. Dobrze w tej roli sprawdzą się masywne zasłony lub specjalne rolety do tego typu wnętrz. Zamiast żyrandoli i lampek, w sali kinowej wykorzystajmy punktowe oświetlenie w postaci rzędów halogenów lub kinkiety naścienne o niewielkiej mocy, które pomogą wyeliminować kontrast pomiędzy ekranem a pozostałymi częściami w pomieszczeniu.
Jak wyposażyć pokój kinowy?
Sala kinowa w domu powinna przede wszystkim być wyposażona w odpowiednie urządzenia i systemy. W tym celu należy postawić na sprawdzone rozwiązania. Głównym elementem wyposażenia pokoju kinowego jest ekran. Jaki sprzęt wybrać? W mniejszych pomieszczeniach sprawdzi się duży telewizor z zestawem kina domowego, w większych może to być rzutnik zamontowany na ścianie oraz zwijany ekran. Dodatkowo, rzutnik podłączony do komputera, umożliwi stworzenie wyjątkowej, multimedialnej przestrzeni, na której będziemy mogli wyświetlać również fotografie, prezentacje itp.
Pokój kinowy powinien mieć w centrum umieszczoną najlepiej wygodną kanapę lub fotele. To produkty, które zadbają o komfort. Możesz wykorzystać także te, które do tej pory wypełniały salon. Warto ustawić je w takiej odległości od ekranu, aby komfortowo obejmować cały obraz wzrokiem, bez konieczności przechylania głowy. Wygodnym dodatkiem będzie stolik kawowy lub barek domowy. Czy to nie idealne zestawienie do wnętrz tworzących salę kinową?
Należy wziąć pod uwagę, że aby urządzić salę kinową w przestrzeni domowej należy przygotować się na spory wydatek. Aczkolwiek przy odrobinie pomysłowości można znacznie obniżyć te koszty. Dobrze urządzone i wyposażone pomieszczenie kinowe przyniesie wiele przyjemności i dobrej zabawy całej rodzinie.
Kino domowe w domu to pragnienie nie tylko miłośników maratonów filmowych. Wielu z nas marzy o dobrze zaaranżowanej przestrzeni, w której poczujemy się, jak byśmy poszli do kina i to nie tylko ze względu na duży ekran telewizora, ale przede wszystkim - dzięki dobrze zaprojektowanemu systemowi nagłaśniającemu. Dźwięk i obraz to podstawa. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych urządzeń, propozycji i inspirujących rozwiązań, które pomogą stworzyć Wam urządzić namiastkę prawdziwego kina w Waszych wnętrzach.
Obraz na ekranie kinowym - wybór urządzeń
Rozwój techniki w ostatnich latach sprawił, że duży, płaski ekran nie jest już sprzętem dostępnym tylko dla nielicznych, a staje się standardowym elementem wyposażenia wnętrz. Coraz rzadziej spotykamy duże telewizory przypominające pudła i zajmujące cały salon. Stawiamy na nowoczesność i wygodę, dlatego idziemy z duchem czasu. Aranżując w pomieszczeniu przestrzeń domowego kina, powinniśmy wziąć pod uwagę metraż i stworzyć odpowiedni projekt.
Im większe pomieszczenie w domu, tym większy może być ekran. Dla przykładu, jeśli mamy zamiar kupić TV o przekątnej 42 cale, powinien on być oddalony od sofy przynajmniej dwa metry. Jeśli TV ma 52 cale, odległość nie powinna być mniejsza niż trzy metry i tak dalej. Im większy, tym miejsca powinno być więcej, aby móc dobrze wykorzystać wszystkie jego parametry (dźwięku i obrazu). Jeśli zależy Wam na bardzo dobrej jakości obrazu, powinniście pomyśleć o telewizorze o wysokiej rozdzielczości (na przykład typu 4K – rozdzielczość czterokrotnie wyższa niż standardowy TV Full HD).
Świetnym rozwiązaniem są też płaskie urządzenia z lekko wygiętym kineskopem, dzięki którym będziecie mieli wrażenie, że wyświetlany obraz Was otacza. Nie ma co ukrywać, jeśli chcemy kupić duży i naprawdę dobry telewizor, musimy być gotowi na spory wydatek. Firmy co prawda prześcigają się w tanich ofertach, jednakże zwykle nie warto im ulegać, gdyż wraz z niską ceną podąża obniżenie jakości. Ciekawym rozwiązaniem jest także projektor. To idealne rozwiązanie do domu, dające efekt jak w prawdziwym kinie.
A może projektor?
Coraz popularniejszym rozwiązaniem do kącika kinowego jest projektor. Nie ma on dużych wymagań, ale pozwala poczuć się jak we własnym kinie. Obraz jest zdecydowanie większy niż na telewizorze. Jeśli chodzi o jakość wyświetlania obrazu przez projektor, wszystko zależy oczywiście od sprzętu, który wybierzemy. Jednak pamiętajmy, że w tej sytuacji ściana, na której będzie wyświetlany obraz powinna być odpowiednio przygotowana. Sprawdza się np. pomalowana na szary kolor, który najlepiej oddaje filmowe barwy. Jeśli mamy większy budżet możemy zakupić specjalny ekran do wyświetlania obrazów z projektorów.
Tutaj powinniśmy pomyśleć również o ciemnych zasłonach czy roletach, które zasłonią w dzień światło, ponieważ bardzo mocno wpływa ono na jakość wyświetlanego obrazu. Ma to zdecydowanie większe znaczenie niż w przypadku telewizorów, gdzie ten obraz jest ostrzejszy i wyraźniejszy w dziennym świetle.
Do tego dodajemy odpowiedni sprzęt nagłaśniający, które zapewni nam najlepsze doświadczenia dźwiękowe. Jest to bardzo ważne podczas oglądania szczególnie horrorów, ekranizacji science-fiction czy tych gdzie jest dużo muzyki.
Dobieramy sprzęt - dźwięk
Jak już wspomnieliśmy, domowe kino to nie tylko telewizor. To także odpowiednio dobrany system nagłaśniający, który pozwoli na lepsze odbieranie dźwięku i efektów specjalnych. Do wyboru mamy dwa rodzaje kina domowego, które można umieścić w domu. Warto zdecydować się na zintegrowane elementy, czyli wszystko kupować razem w komplecie, lub też dobierać oddzielnie wszystkie komponenty. To na co się zdecydujecie, zależało będzie od Waszych indywidualnych preferencji, wymagań i potrzeb oraz od tego, jakie pomieszczenie przeznaczycie na domowe kino.
Gotowe zestawy najczęściej są produktami o niższej jakości niż te dobierane osobno i sprawdzą się u mniej wymagających odbiorców, są też najczęściej zdecydowanie tańsze. Jeśli elementy kupować będziecie pojedynczo, a Waszym priorytetem będzie jakość dźwięku, musicie być gotowi na spory wydatek. Na liście zakupów znajdować się powinny: głośniki, odtwarzacz, kable i amplituner. W przypadku głośników tak samo, jak z telewizorem, ważnym determinantem będzie wielkość pomieszczenia, w jakim zostaną zamontowane. Kupując odtwarzacz do wyboru mamy odtwarzacz DVD, Blu-Ray oraz sieciowy. Dwa pierwsze odtwarzają płyty, ostatni wyposażony został w Wi-Fi lub łącze Ethernet oraz porty USB, dzięki czemu może odtwarzać obraz wprost z wielu dostępnych bibliotek audio online.
Najważniejszym elementem, pod który podłączymy wszystkie pozostałe jest jednak amplituner, który w uproszczeniu jest połączeniem wzmacniacza oraz odbiornika radiowego. To właśnie na ten element powinniście zwrócić szczególną uwagę, będzie on bowiem mózgiem całego systemu nagłaśniającego. To od możliwości tego urządzenia dobrane powinny zostać głośniki. Aby móc wszystko razem skompletować (zakładając, że nie kupujecie sprzętu zintegrowanego) potrzebna jest nie tylko spora gotówki, ale także duża dawka wiedzy.
Zanim więc podejmiecie się tego zadania, warto dać sobie czas i sprawdzić różnorodne możliwości, poradzić się osoby, która posiada na ten temat wiedzę i dostosować wszystko do Waszych własnych potrzeb. Tylko odpowiednio dobrany sprzęt pozwoli Wam cieszyć się ze wszystkich parametrów Waszego własnego kina domowego, nie kierujcie się zatem ani ceną, ani reklamami masowo sprzedawanych sprzętów.
Komfort przede wszystkim
Pokój kinowy ma zapewniać komfort. Inaczej nie można sobie wyobrazić spędzania długich godzin przed ekranem telewizora. Dobrze znamy to uczucie, kiedy na jednym odcinku serialu się nie kończy, szczególnie jeśli bardzo się w niego „wciągniemy”. Podstawą takiego pokoju powinny być zatem wygodne meble tapicerowane. Jeśli macie w salonie wystarczająco dużo miejsca, bardzo dobrym pomysłem jest wybór kanapy z funkcją spania lub relaksu. To wygodne rozwiązanie, które pozwalają na przyjmowanie różnych pozycji podczas długich seansów. Wystarczy koc i ulubiony napój z przekąskami i... gotowe Jest to też doskonałe rozwiązanie dla całej rodziny, która bez problemu cała zmieści się na kanapie.
Do mniejszego pomieszczenia zdecydowanie lepiej sprawdzi się nieduża sofa. W zależności od tego ile mamy przestrzeni, możemy wybrać rozkładaną bądź nie. Na nią wrzucamy kilka poduszek inspirowanych ulubionymi bohaterami i mamy wygodny kącik. Tutaj warto również pomyśleć o podnóżku, który umożliwi rozciągnięcie nóg, albo zwyczajnej pufie. Ważne przy wyborze tego typu mebli jest ich obicie. Miękkie pozwoli poczuć się swobodnie i przytulnie.
Filmowe aranżacje
Wnętrza każdego kinomana wyróżniają się kolekcją elementów dekoracyjnych, które kojarzą się z jego ulubionymi filmami czy serialami. Najpopularniejszą formą od zawsze były plakaty filmowe. Dziś możemy również zakupić poszewki na poduszki, naklejki na ścianę czy nawet koce, pościele i zasłonki.
Elementem, który zdecydowanie przyda się w wystroju pokoju kinamana jest stolik kawowy. W trakcie oglądania ulubionych filmów to właśnie na nim umiejscowimy piloty, przekąski czy szklanki z napojami. To jaki model wybierzemy jest oczywiście zależne od całego wystroju wnętrza. Przeważnie jest to mały stoliczek, który pełni także funkcję dekoracyjną.
Najważniejsze jest indywidualne dostosowanie aranżacji do naszego gustu zarówno wnętrzarskiego, jak i kinowego. W tak przygotowanym pokoju spokojnie możemy spędzać długie godziny na oglądaniu naszych ulubionych seriali i filmów. Jaki dziś wybierzecie?
Już od prawie od dekady tworzy artykuły o rynku nieruchomości, przyglądając się w szczególności trendom wnętrzarskim.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: