Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak wygląda życie w Krakowie?

Dominika Perkowska
Dominika Perkowska

Data publikacji: 04.07.2022, Data aktualizacji: 22.04.2024

6 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 26 głosów

Jak się mieszka w Krakowie?
Stolica Małopolski od lat przyciąga nowych mieszkańców. Dlaczego Kraków cieszy się taką popularnością? Jakie są zalety i wady życia w tym mieście? Sprawdź.

Kraków to drugie miasto w Polsce pod względem powierzchni oraz liczby mieszkańców. Miasto stanowi centrum edukacyjne, gospodarcze i turystyczne. Przyciąga nie tylko turystów, ale także mieszkańców. Jak żyje się w tym miejscu? Co Kraków ma do zaoferowania? Czy jest coś, co wpływa negatywnie na jakość życia w tym miejscu? Zobacz, co warto wiedzieć!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jak się mieszka w Krakowie
  • co oferuje on swoim mieszkańcom
  • jakie są wady i zalety życia w Krakowie

Życie w stolicy Małopolski – charakterystyka

Kraków to klimat niezliczonych pubów, kawiarenek i restauracji. Każdy znajdzie coś dla siebie. Jest to także miasto dla artystów. Dlaczego? Nie tylko daje natchnienie, ale także wzorem wielkich światowych metropolii stworzył szlak street artu, a na ścianie Galerii Krakowskiej powstał jeden z największych murali w Europie.

Kraków to również ośrodek kulturalny Europy. Znajdziemy tu mnóstwo teatrów, kin, galerii, muzeów i wydarzeń kulturalnych.

Sprawdź oferty mieszkań w Krakowie

Trzeba przy tym pamiętać, że Kraków to przede wszystkim jedno z największych miast w kraju – ze wszystkimi plusami i minusami takiej metropolii. Do zaoferowania ma zatem naprawdę wiele, zarówno pod kątem zawodowym czy edukacyjnym, jak i kulturowym oraz rozrywkowym.

Z drugiej strony ciężko określić życie tutaj jako „powolne, ciche i spokojne”. Jak każde duże miasto, Kraków ma swoje szybkie tempo, korki na ulicach, charakterystyczny gwar i tłumy. Co jeszcze możemy tutaj spotkać?

Dlaczego warto zamieszkać w Krakowie?

Transport i komunikacja w Krakowie

Kraków jest ważnym węzłem transportowym, przez który przebiega wiele dróg krajowych, m.in.: DK7, zwana także siódemką, która łączy Kraków z Kielcami, Warszawą czy odległym Gdańskiem; DK44 prowadząca do Gliwic; DK75 do przygranicznej Muszynki czy DK94 łącząca Zgorzelec i Korczową.

Podobnie ma się rzecz w transporcie kolejowym. Ze stolicy Małopolski nie brakuje połączeń z innymi polskimi miastami, jak: Warszawa, Gdańsk, Radom, Przemyśl oraz Dąbrowa Górnicza. Kursują także linie do Pragi, Lwowa, Berlina, Wiednia i Budapesztu. 

Sam teren miasta jest równie dobrze skomunikowany, dzięki temu dojazd do centrum jest zwykle łatwy, niezależnie od lokalizacji. System autobusowy opiewa na ponad 150 linii kursujących po Krakowie i aglomeracji krakowskiej, są to linie dzienne, nocne, przyspieszone i specjalne. Funkcjonuje także transport tramwajowy, który obejmuje 22 linie dzienne i 3 nocne.

Trasy kierują od centrum miasta do jego odległych części, przystanki początkowe/końcowe to m.in.: Wzgórza Krzesławickie, Krowodrza Górka, Nowy Bieżanów, Bronowice Małe, Mistrzejowice, Pleszów czy Os. Piastów. W mieście nad Wisłą, pewną alternatywą komunikacyjną w lecie jest Tramwaj Wodny. Ze względu jednak na ceny biletów, czas podróży oraz trasy kursowania, z tego środka transportu korzystają częściej turyści niż miejscowi. W przyszłości w Krakowie ma powstać premetro – tabor tramwajowy z zastosowaniem tuneli i estakad na odcinkach najbardziej newralgicznych.

Komunikacja i transport to jedne z kluczowych elementów podczas podejmowania decyzji o miejscu zamieszkania – nie tylko o mieście jako takim, ale także o konkretnej dzielnicy. Która dzielnica Krakowa jest najlepiej skomunikowana? Jakie mają inne zalety?

Transport i komunikacja

Edukacja i praca w Krakowie

Co roku do Krakowa przybywają rzesze studentów, których ogólnie w mieście jest około 200 tys. Oznacza to, że 1/5 mieszkańców stanowią ludzie młodzi. To właśnie tutaj znajdują się uczelnie światowej renomy, w tym najstarszy w Polsce Uniwersytet Jagielloński, a także jednostki Ogólnopolskie: Narodowe Centrum Nauki, Polska Akademia Umiejętności, Oddział Polskiej Akademii Nauk.

Studenci chętnie wybierają kształcenie na Politechnice Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytecie Ekonomicznym, Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego czy Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja. Wybór pada też często na uczelnie niepubliczne, których także tu nie brakuje. W mieście działa wiele instytutów badawczych. To miejsce o niebywałej tradycji i wysokim poziomie szkolnictwa. Nic więc dziwnego, że tylu młodych ludzi pragnie tu studiować.

Poza szerokim zapleczem edukacyjnym Kraków swoim mieszkańcom oferuje też duże możliwości rozwoju zawodowego. Od lat ma jeden z najniższych wskaźników bezrobocia w kraju. Wynika to z bardzo dobrze rozwiniętej infrastruktury biznesowej. To właśnie w tym mieście mieszczą się siedziby takich korporacji jak Google, IBM czy Shell. Silną reprezentację mają tutaj koncerny zagraniczne, ale pracę można również znaleźć w rozwiniętym sektorze usług – handlu czy turystyce. W Krakowie stale rośnie liczba firm prywatnych. 

Miasto jest doceniane jako przyjazne przedsiębiorcom. W rankingu 2018/19 raportu „Financial Timesa” European Cities & Regions of the Future Kraków zaliczono do Top 10 Dużych Miast Europejskich – Przyjaznych dla biznesu. Jest także na pozycji lidera sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Na koniec I kwartału 2022 roku, w Krakowie zatrudnionych było 92 686 osób, co stanowi 23,2% ogółu zatrudnionych w sektorze.

Kraków- edukacja i praca

Turystyka i atrakcje Krakowa

Zważając na historię stolicy małopolski oraz jej walory estetyczne – trudno się dziwić, że Kraków to miasto chętnie odwiedzane przez turystów. W samym roku 2019 miasto odwiedziło ponad 14 mln osób. Atrakcyjność tego miejsca została niejednokrotnie zauważona. W 2000 r. Kraków, jako pierwsze miasto z Polski, został Europejską Stolicą Kultury.

W 2006 r. pojawił się na liście 5 najbardziej popularnych miast Europy, a w latach 2014 i 2015 zdobył nagrody Zoover Award, miasta europejskiego najlepszego dla turystów wyznaczające trendy w światowej turystyce. W 2018 r. Kraków został zamieszczony przez portal podróżniczy TripAdvisor na liście dziesięciu „najwspanialszych miast świata”.

To właśnie w Krakowie znajdziemy jedne z najpiękniejszych zabytków w Polsce. W 1978 roku na pierwszą listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO wpisano obszar zabytkowego Starego Miasta oraz dzielnicy Kazimierz. Podczas spaceru klimatycznymi uliczkami spotykamy się z wielką historią naszego kraju. 

Centrum rozrywkowym i sercem miasta jest Rynek Główny, który nigdy nie śpi. Można tutaj znaleźć kultowe miejsca jak restauracja Wierzynek i Jama Michalika, Piwnicę pod Baranami i znane Vis-a-vis. Najsłynniejsze zabytki Krakowa to:

  • Wawel,
  • Sukiennice
  • Kościół Mariacki

Ogromną popularnością cieszy się także Kopiec Kościuszki, znajdujący się na Górze św. Bronisławy; Kolegiata św. Anny – zabytkowy, rzymskokatolicki kościół parafialny i kolegiata akademicka; Collegium Maius – najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nie brakuje także licznych szlaków turystycznych, w większości prowadzonych ścieżką historyczną.

Kraków- turystyka

Zalety i wady mieszkania w Krakowie

Wiele cech Krakowa trudno sklasyfikować jako wady czy zalety. To duże miasto, które jak każde inne, rządzi się swoimi prawami. Trzeba to lubić, by czuć się tu dobrze. Niewątpliwą zaletą jest wszystko to, co Kraków oferuje swoim mieszkańcom.

Niskie bezrobocie; bogata oferta edukacyjna, w tym wiele uczelni wyższych na wysokim poziomie kształcenia; szeroki wybór placówek kulturowych i rozrywkowych; rozbudowana komunikacja miejska czy niezwykły klimat i liczne parki i tereny zielone – to wszystko sprawia, że wiele osób decyduje się na  zamieszkanie właśnie tutaj. Pokaźny sektor turystyki może być traktowany jako plus, przez wszystkich tych, którzy z turystyki czy wynajmu się utrzymują, ale też jako minus – przez tych, którzy nie przepadają za wakacyjnym tłokiem. 

Niepodważalnym minusem jest jednak smog, z którego Kraków niestety słynie. Miasto znajduje się na niechlubnej liście WHO na 11 pozycji wśród najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Europie, a sytuacja jest o tyle trudna do opanowania, że Kraków jest położony w niecce Wisły, co znacznie ogranicza ruchy powietrza. Mimo wszystko walka trwa, a miasto zwiększyło budżet na walkę ze smogiem, uchwalono także przepis zakazujący spalania węgla w piecach grzewczych.

Bilans zysków i strat każdy musi zrobić samodzielnie. Kraków jest dla wielu atrakcyjny i mimo jego wad, decydują się na zakup nowego mieszkania właśnie w tej lokalizacji. Tutejszy rynek nieruchomości jest bogaty i cały czas powstają nowe inwestycje, także blisko centrum. Chętnych nie brakuje, również wśród rodzin z dziećmi.

Gdzie zamieszkać w Krakowie? Podpowiadamy

zalety i wady mieszkania w Krakowie

Jak się mieszka w Krakowie: podsumowanie

Kraków to niezwykle urokliwe miasto, które zachwyci niejednego. Artystyczny klimat i kawał historii Polski to rzeczy, które bezpośrednio wpływają na jego atrakcyjność jako turystycznej bazy, ale też miejsca, w którym warto zamieszkać. Szczególnie chętnie wprowadzają się tutaj młodzi, których przyciąga szeroka oferta edukacyjna oraz tętniące życie studenckie. Liczne knajpki, puby i kluby, a także muzea i kina to urozmaicenie codzienności nie tylko dla studentów.

W Krakowie nie brakuje przestrzeni, by na chwilę się zatrzymać. Przy wszystkich zaletach tego miejsca, trzeba mieć świadomość jego minusów: wzmożonego ruchu na ulicach, tłoku (szczególnie w okresie wakacyjnym) czy zanieczyszczonego powietrza. Jednak – mimo wszystko – zdaniem wielu jest to dobre miejsce do życia.  

Dominika Perkowska

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

1 Komentarz

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
  • Kaja M

    Jestem mieszkanką Prądnika Białego od wielu, wielu lat ;) Początkowo mieszkałam w domu rodzinnym. Później wraz z mężem kupiliśmy mieszkanie w nowym budownictwie. To nie tak, że chwalę, to co swoje, ale naprawdę uważam, że to jedna z lepszych, o ile… nie najlepsza, krakowska dzielnica ☺ Miasto kojarzy się z tłokiem, betonem i brakiem roślinności. Nie można tego powiedzieć o tym obszarze Krakowa. Są parki, miejsca kulturalne, blisko do centrum, dobra i rozwijająca się komunikacja. Trochę korków, ale wszystko po to, żeby żyło nam się tutaj wkrótce znacznie łatwiej. Polecam mieszkanie w Krakowie i polecam Prądnik Biały, jako miejsce do życia ☺

    1 sierpnia 2022, 22:06

Artykuły powiązane

  • Przed nami 154. Targi Domów i Mieszkań w Krakowie

    Przed nami 154. Targi Domów i Mieszkań w Krakowie

    W weekend 23-24 listopada w Hali Cracovia przy al. Focha 40 w Krakowie odbędzie się ostatnia w tym roku edycja targów mieszkaniowych organizowanych przez Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań. Przez oba dni analitycy rynku mieszkaniowego, eksperci finansowi i inspektorzy budowlani będą się dzielić swoim doświadczeniem podczas darmowych prelekcji. Doradzą na co zwrócić uwagę przy zakupie i odbiorze technicznym domu lub mieszkania, omówią bieżące tematy związane z kredytami hipotecznymi. Na uczestników targów czekać będą specjalne oferty i promocje przygotowane przez deweloperów.

    12 listopada 2024

    Redakcja

  • Gdzie kupić mieszkanie w Krakowie?

    Gdzie kupić mieszkanie w Krakowie?

    Jeśli wciąż nie masz wymarzonego mieszkania lub planujesz przeprowadzkę do Krakowa, sprawdź, co warto wziąć pod uwagę, szukając miejsca do życia w stolicy Małopolski.

    15 listopada 2021

    Marta Gług

  • Targi mieszkaniowe w Krakowie 2024 i 2025: kiedy odbywają się targi mieszkaniowe w Krakowie?

    Targi mieszkaniowe w Krakowie 2024 i 2025: kiedy odbywają się targi mieszkaniowe w Krakowie?

    Rynek nieruchomości może niektórych przerastać, dlatego warto skorzystać z okazji, jaką są targi mieszkań i domów. Zwiedzający mogą doradzić się w istotnych kwestiach ekspertów finansowych i inspektorów budowlanych czy analityków rynku mieszkaniowego. Targi nieruchomości w Krakowie to doskonałe miejsce, w którym można spełnić marzenia o własnym domu.

    18 listopada 2024

    Dominika Perkowska

  • Raport cenowy październik 2024

    Raport cenowy październik 2024

    Sytuacja na rynku nieruchomości jest bardzo dynamiczna. Według danych BIG DATA RynekPierwotny.pl w październiku 2024 roku w wielu miastach odnotowano zmiany względem ubiegłego miesiąca. Sprawdź, w których miastach były one najbardziej widoczne.

    12 listopada 2024

    Redakcja

Nagrody i wyróżnienia

Nagroda Forbes 2022
Nagroda Forbes 2021
Nagroda Digital Excellence Awards 2022
Nagroda Laur Klienta 2023
Nagroda Dobry Pracodawca 2023
Nagroda Gazele Biznesu 2023