Jak podnieść wartość mieszkania? Sprawdzone porady
Data publikacji: 04.08.2022, Data aktualizacji: 01.02.2023
Średnia ocen 4/5 na podstawie 15 głosów
Sprzedaż mieszkania to skomplikowany i czasochłonny proces, w którym liczy się przede wszystkim efekt - przeprowadzenie zadowalającej finansowo transakcji. Jak do niej doprowadzić? Co zrobić, aby zaprezentować mieszkanie z jak najlepszej strony? Poznaj nasze triki.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- jak wykończyć mieszkanie, aby podnieść jego wartość
- czym jest home staging
- jakie meble podniosą wartość nieruchomości
Etap wykończenia nieruchomości
Wykończenie mieszkania jest jednym z najważniejszych czynników determinujących jego cenę. Nie potrzebujemy jednak przysłowiowych złotych klamek czy ekskluzywnych włoskich mebli, aby sprzedać nieruchomość. Jak zatem wykończyć mieszkanie, aby dobrze prezentowało się w oczach przyszłych nabywców? Wystarczy kilka prostych sposobów. Czytaj dalej.
Funkcjonalny układ
Wykończenie mieszkania powinniśmy rozpocząć od zaprojektowania układu funkcjonalnego. Już na tym etapie możemy znacząco podnieść wartość naszego M. Lokal musi być rozplanowany z głową, tak aby każdy użytkownik mógł z niego wygodnie korzystać. Jak to zrobić?
Przede wszystkim pamiętajmy o tym, aby wnętrze było praktyczne. W kuchni powinniśmy zachować odpowiednią odległość między poszczególnymi sprzętami, uwzględnijmy ciągi komunikacyjne, zachowajmy zasady ergonomii i logikę metrażu. Do łazienki nie powinno się wchodzić przez kuchnię, a do salonu przez sypialnię. W kuchni najbliżej drzwi umieśćmy lodówkę, następnie po oddzieleniu krótkim blatem umocujmy zlewozmywak. Następny w kolejności jest główny blat roboczy, a za nim płyta kuchenna.
Wykończając mieszkanie, pamiętajmy także o podziale przestrzeni na strefy funkcjonalne. Mieszkanie powinno mieć strefę wejściową, dzienną i prywatną. Do wejściowej zalicza się przedsionek czy korytarz, do dziennej salon i kuchnię. Natomiast strefa prywatna to sypialnie, łazienka i pokoje domowników. Podział na te strefy ułatwia funkcjonowanie, a jego brak daje efekt chaosu i sprawia, że mieszkanie traci w oczach kupujących.
Dla funkcjonalności nieruchomości ważna jest także szerokość przejść, ustawienie mebli i sprzętów. Zasady te warto także zastosować podczas wykańczania małego mieszkania. Jeżeli na niewielkim metrażu uda nam się zmieścić wszystko to, co potrzebne do komfortowego mieszkania, to z pewnością będziemy mogli podnieść cenę.
Jasne wnętrza
Od kilku lat na rynku nieruchomości królują jasne i klasyczne wnętrza. Dzieje się tak nie bez powodu, bowiem takie nieruchomości są niezwykle praktyczne i dobrze prezentują się pod względem wizualnym. Tym samym, jeżeli przygotowujemy mieszkanie do sprzedaży, warto zadbać o to, aby na ścianach znajdowały się klasyczne, ponadczasowe kolory.
Zadbajmy o to, aby stworzyć neutralne tło, na którym będzie można co 2-3 lata niewielkim kosztem wprowadzać zmiany podążając za aktualnymi trendami. Doskonale sprawdzają się zatem odcienie beżu, czy szarości. Nie może także zabraknąć nieśmiertelnej bieli. Doskonale odbija ona światło i rozjaśnia pomieszczenie.
Czy należy zatem całkowicie zrezygnować z intensywnych barw? Absolutnie nie. Jednak zachowajmy umiar i mocne barwy niech znajdą się na akcesoriach - poduszkach czy designerskiej lampie. Pamiętajmy, że mocne i intensywne kolory, które podobają się nam, niekoniecznie przypadną do gustu potencjalnemu kupcowi.
Reasumując, czasem wystarczy pomalować mieszkanie, aby niewielkim nakładem je odmienić i odświeżyć. Jeżeli wybierzemy klasyczne barwy, to dodatkowo uzyskamy ciekawy efekt optyczny - mieszkanie zyska na przestrzeni. Warto podjąć się tego wysiłku, zwłaszcza jeżeli zależy nam na szybkiej sprzedaży.
Minimalizm
Mieszkanie, które chcemy sprzedać, powinno być jak najbardziej uniwersalne i stanowić doskonałą bazę pod indywidualny gust nabywcy. Dlatego też kierujmy się zasadą minimalizmu. Nie zagracajmy lokalu, nie afiszujmy się ze swoimi wnętrzarskimi upodobaniami. Jeżeli jednak zależy nam na tym, aby nadać wnętrzu indywidualnego charakteru i zapaść w pamięci ewentualnego nabywcy, postawmy na jeden nietuzinkowy element. Może to być designerski wazon lub żyrandol.
Odpowiednio dobrane oświetlenie
Dobre oświetlenie to nie tylko komfort i wygoda w codziennym funkcjonowaniu. Jest ono także w stanie nawet diametralnie zmienić wygląd mieszkania. Ma także charakter praktyczny - zastępuje światło naturalne. Kupujący oglądają nieruchomości nie tylko za dnia. Jeżeli ewentualni nabywcy pojawią się w Twoim lokum po zmroku, oświetlenie będzie miało nawet kluczowe znaczenie.
Pamiętaj o oświetleniu ogólnym, punktowym i dekoracyjnym. Aby twoje mieszkanie wyglądało zachęcająco i nowocześnie nie wystarczy jedna żarówka w starym żyrandolu. Nowoczesne lampy, oświetlenie LED czy klimatyczne abażury pomogą Ci wydobyć piękno mieszkania.
Meble
Wyposażenie mieszkania stanowi jego ważny element i może znaczono wpłynąć na ocenę lokum przez nabywców. Zatem należy zadbać o jego stan wizualny i techniczny. Podniszczone meble warto odświeżyć. Drewniane krzesła przemalować, szafki odnowić okleiną.
Jeżeli jednak chcesz kupić nowe meble, to warto to zrobić z rozmysłem. Nie musisz wyposażać mieszkania w ekskluzywne włoskie meble, aby podnieść jego wartość i znaleźć nabywców. W przygotowaniu mieszkania do sprzedaży nie chodzi o to, by przeinwestować. Wystarczy, zatem, aby meble były praktyczne i wygodne. Kupujący z pewnością będą zadowoleni z dużego łóżka (szerokość - min. 140 cm), praktycznych mebli i dużej ilości miejsca do przechowywania, dlatego zadbaj o pojemne szafki i półki.
Pamiętaj jednak, aby meble nie przytłaczały wnętrza. Wybieraj te wielofunkcyjne - dzięki nim zaoszczędzisz cenne miejsce, a mieszkanie wyda się większe. Jeżeli chcesz, aby Twoje lokum zyskało kilka dodatkowych metrów, zastosuj trik na jego powiększenie - na ścianach zawieś lustra.
Bezpośrednio przed sprzedażą
Przygotowanie mieszkania do sprzedaży powinniśmy potraktować jak pewnego rodzaju inwestycję. Im bardziej się postaramy, na tym większe efekty możemy liczyć. Nie musimy jednak prowadzić skomplikowanych działań, czy decydować się na generalny remont mieszkania. Najczęściej wystarcza odpowiednia aranżacja, używając profesjonalnej nomenklatury - home staging.
Jest to narzędzie marketingowe, którego celem jest wizualna poprawa danego lokalu. W zakres home stagingu wchodzi wiele czynności. Poniżej omawiamy kilka z nich.
Na czym polega home staging? Wyjaśniamy
Zacznij od wejścia
Nie bez powodu mówi się, że dobre wrażenie robi się tylko raz. Porzekadło to dotyczy także mieszkania. Dlatego powinieneś zadbać, nie tylko o to, jak wygląda lokal, ale także o to, co przed nim. Stara, zniszczona wycieraczka powinna zniknąć. Niedziałający dzwonek koniecznie wymaga naprawy. Warto zastanowić się także nad renowacją drzwi, bądź ich wymianą, jeżeli są w naprawdę złym stanie. Warto już na samym początku oglądania nieruchomości mile zaskoczyć potencjalnych klientów.
Naprawa usterek
Pamiętaj, że przygotowania domu do sprzedaży należy dopiąć na ostatni guzik. Koniecznie napraw wszelkie drobne usterki - cieknący kran czy uszkodzone drzwiczki w szafce. Dobrego wrażenia nie zrobi także przepalona żarówka. Schowaj zwisające kable, napraw odklejającą się listwę przypodłogową. Jeżeli wcześniej nie było czasu na naprawę takich usterek - teraz nie ma wyjścia. Mieszkanie należy doprowadzić do porządku.
Uszczelnienie okien i drzwi
Nieszczelne okna czy drzwi z pewnością źle wpłyną na odbiór Twojego mieszkania. Elementy te podlegają dużej eksploatacji, dlatego trzeba dokonywać ich regularnej konserwacji. Na szczęście w większości przypadków, naprawa rozszczelnionych okien nie musi wiązać się z wymianą całej stolarki. Wystarczy użyć kilku stosunkowo niedrogich materiałów. Dobierz je w zależności od typu usterki. Do dyspozycji masz piankę poliuretanową, silikon, albo uszczelkę.
Sprzątanie
Nawet najpiękniejsze mieszkanie, w którym panuje nieporządek, traci na wartości. Większość z nas to wzrokowcy, dlatego koniecznie należy wysprzątać nieruchomość. Nie tylko na zewnętrz, ale także w szafkach i półkach czy na balkonie. Nigdy nie wiesz, gdzie zajrzy potencjalny nabywca.
Dekoracje
Po pierwsze pozbądź się dekoracji, które mają dla Ciebie jakiś sentyment. Powinieneś usunąć ramki ze zdjęciami, rysunki dzieci, czy spersonalizowane plakaty. Postaw na to, co uniwersalne. Nie przytłaczaj mieszkania dodatkami, ale nie możesz o nich kompletnie zapomnieć. Bez nich wnętrze będzie wyglądało surowo i ascetycznie. Dobre wrażenie zrobią poduszki, wazony czy gustowne figurki.
Warto również zadbać o zapach. Może to być świeca zapachowa, specjalne perfumy do wnętrz czy odświeżacz powietrza. Miłe dla oka i nosa będą także cięte kwiaty. Wstaw je do wazonu przed przybyciem klientów, aby wyglądały jak najlepiej.
Podsumowanie
Podniesienie wartości mieszkania wbrew pozorom nie jest trudne. Wystarczy kilka drobnych trików, generalne sprzątanie i odmalowanie ścian, aby zyskało ono w oczach nabywców. Pamiętaj, że nawet nieistotne z pozoru wady jak cieknący kran, zepsute drzwiczki w szafce czy zarysowane panele obniżają wartość nieruchomości.
Potencjalni klienci z pewnością wspomną o zauważonych wadach podczas negocjacji ceny. Nie pozostaje Ci nic innego, jak nie dawać im podobnych argumentów i doprowadzić mieszkanie do jak najlepszego stanu.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ: