Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak deweloperzy zmieniają krajobraz polskich miast?

Magdalena Szwed
Magdalena Szwed

Data publikacji: 01.11.2016, Data aktualizacji: 02.04.2020

Jak deweloperzy zmieniają krajobraz polskich miast?
Deweloperzy budują na potęgę coraz nowsze i "skrojone" na potrzeby kupujących osiedla, które przyciągają kompleksowością jak i ciekawą architekturą. Powstające projekty wpływają na funkcjonowanie lokalnych struktur, poprawiają jakość przestrzeni publicznych oraz wzbogacają życie mieszkańców, przy okazji odmieniając krajobraz polskich miast.

- W ramach przestrzeni, którą zagospodarowujemy tworzymy wyjątkowe miejsce, gdzie architektura, sztuka, praca i życie współgrają jednym, wspólnym rytmem - mówi Dariusz Sokołowski, Prezes Zarządu Spectra Development.

Rewitalizacja uatrakcyjnia okolicę

Deweloperzy nie tylko realizują nowe inwestycje, coraz częściej podejmują się rewitalizacji istniejących już budynków. Przywracają im dawną funkcjonalność, przez co poprawiają, nie tylko wizualny odbiór pobliskiej okolicy, ale również zwiększają zasób mieszkaniowy. Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Ronson Development wskazuje na wznoszenie inwestycji na terenach poprzemysłowych. Przykładem takim jest inwestycja na warszawskiej Woli:- Właśnie tam, przy ul. Jana Kazimierza, realizujemy czteroetapowy projekt Espresso. W porozumieniu z Zarządem Dróg Miejskich w Warszawie zaangażowaliśmy się w przebudowę skrzyżowania ulicy Hubalczyków z ul. Jana Kazimierza. W wyniku prac powstanie nowa jezdnia, chodniki, ścieżka rowerowa i około 30 miejsc postojowych.

Jak dodaje, nie są to jednorazowe działania: - Podobne działania o charakterze rewitalizacyjnym podjęliśmy razem z innymi firmami deweloperskimi na ulicy Magazynowej na warszawskim Służewcu w pobliżu naszej inwestycji Moko. Niebawem, w ścisłej współpracy z miastem, rozpoczniemy tam prace nad Placem Miejskim o powierzchni ok. 1 800 m2, który będzie dostępną dla wszystkich przestrzenią publiczną.

Podobną funkcję, zdaniem Dariusza Sokołowskiego ze Spectra Development ma spełniać: - Architektura Kompleksu budynków przy ulicy Bobrowieckiej, która poprzez oryginalną zabudowę i obecność sztuki będzie tworzyła unikatową przestrzeń na Dolnym Mokotowie. Z pewnością przyczyni się to do rozwoju dzielnicy i zmiany jej funkcjonowania, a także odświeży jej wizerunek. Ulicę Bobrowiecką cechuje niezwykły potencjał, zarówno jako atrakcyjne miejsce do pracy, jak i do życia. Dlatego też jestem przekonany, że kompleks Bobrowiecka będzie także bardzo istotnym miejscem dla całej Warszawy.

Inwestycje na obrzeżach miast

Przemyślane inwestycje są szczególnie ważne w miejscach, w których dostęp do infrastruktury jest utrudniony. Dzieje się tak na obrzeżach miast, gdzie dopiero powstają nowe osiedla i pobliska okolica powoli zaczyna tętnić życiem. W takich miejscach najlepiej sprawdzają się kompleksowe osiedla z własnym zapleczem handlowo - usługowym.

- Przykładem jest projekt Nova Królikarnia zlokalizowany na terenie Pod Skocznią w sercu Starego Mokotowa, który wymagał od nas zadbania o uzbrojenie i budowy drogi dojazdowej od al. Sikorskiego. W ostatecznym rozrachunku efekt takich działań jest dla nas widoczny. Klienci doceniają fakt zaangażowania w działania, które sprawiają, że okolica może zyskać na funkcjonalności - Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Ronson Development.

Na rozwój inwestycji infrastrukturalnych związanych z powstającymi osiedlami, wskazuje Radosław Bieliński z Dom Development: - Do najważniejszych zrealizowanych inwestycji infrastrukturalnych należą: budowa stacji kolejowej Zacisze-Wilno oraz trzech placów miejskich połączonych ulicami na Osiedlu Wilno, placów i ulic, budowa łącznie 50 km ulic, przy zrealizowanych osiedlach (m.in. Osiedle Marina Mokotów, Olimpia, Laguna, Derby, Regaty, Wilno, Saska, Żoliborz Artystyczny); budowa kolektora ścieków o potencjale podłączenia 100 tys. gospodarstw domowych na Miasteczku Regaty; realizacja sieci gazowej, wodociągowej oraz systemów kanalizacji sanitarnej na Osiedlu Derby.

Z dbałości o komfort

Dla dzisiejszego mieszkańca, ważne jest nie tylko mieszkanie ale też otoczenie wokół. Deweloperzy coraz więcej starań przykładają do przestrzeni dookoła budynków. Tworzą wewnętrzne dziedzińce, place zabaw dla dzieci, wokół  małej architektury zielonej rozmieszczają liczne ławki, które sprzyjają spędzaniu czasu na powietrzu.

Jest to tzw. idea masterplanningu, a więc wszystko to, co znajduje się dookoła inwestycji. Jak wskazuje Wojciech Smolak, BPI Polska „wychodzi poza mury budynków, dbając o przyjazne zagospodarowanie terenów wokół projektów i wartościowych części wspólnych”. - Tak też jest w przypadku Bulwarów Książęcych, które powstają przy ul. Księcia Witolda na wyspie Kępa Mieszczańska od strony Mostu Pomorskiego we Wrocławiu. Inwestycję tworzy nowoczesny kompleks składający się z wydzielonej części mieszkalnej, a także ogólnodostępnych przestrzeni publicznych, w tym pieszego pasażu tzw. ulicy handlowej z kawiarniami, sklepikami i restauracjami oraz nowym placem miejskim, które stworzą atrakcyjną przestrzeń publiczną i przyczynią się do rewitalizacji tego przez lata zapomnianego miejsca.

Deweloperzy przyczyniają się do rozwoju miast, działając w obrębie ich lokalnych struktur. Wznoszą swoje inwestycje w miejscach o dobrze rozwiniętej infrastrukturze lub sami taką strukturę tworzą. Podejmują się budowy nowoczesnych architektonicznie osiedli, a także rewitalizują już istniejące budynki. Całokształt ich działań przekłada się na poprawę wizualnej strony zniszczonych już dzielnic miasta a także staje się siłą napędową do prowadzenia stopniowych zmian. 

Magdalena Szwed
Magdalena Szwed

Z wykształcenia filolog i ekonomista.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Liczba mieszkań oddanych do użytku w październiku 2024 roku notuje spadek rdr oraz wzrost względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje wzrost rok do roku i wzrost w porównaniu do września 2024 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.

      21 listopada 2024

      Redakcja

    • Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Pracownicy jakich branż mają największą szansę na własne mieszkanie?

      Czy dzisiejsze zarobki pozwalają myśleć o własnym lokum? Zależy, gdzie pracujesz. Pracownicy branży “informacja i komunikacja” musieliby odłożyć 73 pensje netto, aby zgromadzić na koncie równowartość mieszkania o powierzchni 50 m kw. Mniej szczęścia mają ci, którzy pracują w gastronomii oraz zakwaterowaniu. Im potrzeba aż 175 pensji. I to przy założeniu, że nie będą nic wydawać… Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, w jakich branżach szansa na własne lokum jest największa. Wyniki analizy mogą zaskoczyć!

      20 listopada 2024

      Redakcja

    • Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Umowa darowizny pieniędzy: wzór w PDF i Word

      Darowizna środków pieniężnych lub materialnych składników majątku wymaga zawarcia odpowiedniej umowy. Nie wiesz, jak powinna wyglądać umowa darowizny? Właśnie tutaj znajdziesz wzór PDF i Docx do pobrania. Jak wypełnić wzór umowy darowizny pieniężnej? Kiedy trzeba płacić podatek od darowizn oraz jaki druk służy do złożenia deklaracji. Sprawdź na rynekpierwotny.pl.

      20 listopada 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizja pośrednika nieruchomości: ile wynosi prowizja dla agenta nieruchomości?

      Prowizje dla agentów nieruchomości, a więc koszty współpracy z agencją nieruchomości uzależnione są od wartości przeprowadzonej transakcji. Konkretne stawki prowizyjne pośredników zależą też często od lokalizacji, rodzaju czy sytuacji prawnej nieruchomości. Ile trzeba zapłacić za pośrednictwo przy zakupie lub wynajmie nieruchomości? Ile wynosi prowizja agenta nieruchomości przy jednej transakcji? Podpowiadamy.

      19 listopada 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023