Grupa Unibep: podsumowanie 2018

Grupa Unibep

Data publikacji: 09.04.2019, Data aktualizacji: 10.08.2021

Średnia ocen 4/5 na podstawie 1 głosu

Grupa Unibep: podsumowanie 2018
Grupa Unibep podsumowuje 2018 rok w branży budowlanej. Czy był udany? Sprawdź komentarz prezesa zarządu Leszka Gołąbieckiego!

Choć ubiegły rok był trudny i wymagający dla całej branży budowlanej, Grupa Unibep osiągnęła przychody w wysokości 1,66 mld zł (w porównaniu z analogicznym okresem 1,8%) i wynik netto – 27,6 mln zł (wzrost o 3,7% rok do roku). Na nieznaczną poprawę skonsolidowanych danych Grupy wpływ miały głównie dobre wyniki w działalności deweloperskiej oraz eksporcie usług z zakresu generalnego wykonawstwa.

Od kilku kwartałów produkcja budowlano-montażowa rośnie, a przetargów – zwłaszcza w segmencie infrastrukturalnym – jest dużo, jednak w 2018 roku widoczne były niekorzystne tendencje: cała branża budowalna borykała się z wyższymi cenami materiałów, problemami z niedoborem siły roboczej czy rosnącą presją cenową ze strony podwykonawców i pracowników. Grupa Unibep nie była wyjątkiem – musiała zmierzyć się z bardzo zmienną i wymagającą sytuacją, nie zapominając o wypracowanych przez lata dobrych relacjach z inwestorami, podwykonawcami i dostawcami.

Leszek Gołąbiecki - Prezes Zarządu Unibep SA

Jestem pewien, że właśnie dzięki zaufaniu i ugruntowanej współpracy, mogliśmy terminowo oraz bez negatywnego wpływu na jakość zakończyć i oddać do użytku wiele inwestycji. Pozwoliło nam to także pozyskać interesujące projekty budowlane i rozszerzyć ofertę produktową na polskim rynku. Jest to zasługa głównie odpowiedzialnej i kompetentnej kadry. Pragnę podziękować także wszystkim inwestorom, którzy w sposób rozsądny i odpowiedzialny zareagowali na zmieniające się warunki procesu budowlanego – komentuje Leszek Marek Gołąbiecki, Prezes Zarządu Unibep SA.

Podsumowanie segmentów

Analizując poszczególne obszary biznesu Grupy Unibep S.A., pozytywne wyniki generowały segmenty deweloperski, generalnego wykonawstwa w kraju i za granicą oraz segment infrastruktury. Założonych celów finansowych nie zrealizował Unihouse Oddział Unibep SA.

Segment deweloperski w Grupie Unibep SA reprezentowany jest przez spółkę Unidevelopment SA. Deweloper w 2018 roku sprzedał 495 mieszkań, a segment deweloperski osiągnął bardzo dobry wynik finansowy –  47,7 mln zł zysku brutto ze sprzedaży. Unidevelopment SA w ramach własnej grupy poprzez spółki celowe rozwija działalność na rynkach warszawskim, radomskim, poznańskim oraz podlaskim. Rozbudowa banku ziemi gwarantuje możliwość przy­gotowania i uruchamiania kolejnych projektów de­weloperskich i realizację wzrostowych planów sprze­daży i zysku netto w latach następnych. Według szacunków w najbliższych kilku latach Unidevelopment SA będzie dysponował ponad 3,6 tys. mieszkań na sprzedaż.

W segmencie generalnego wykonawstwa w kraju rok 2018 możemy uznać za trudny, ale udany. Z sukcesem wprowadziliśmy korekty wynagrodzeń, które były konsekwencją zmian na rynku surowców i usług budowlanych. Zgodnie z harmonogramami zrealizowaliśmy i realizujemy projekty mieszkaniowe (głównie w Warszawie i Poznaniu), biurowce, akademiki oraz hale i magazyny. Pozyskaliśmy interesujące projekty, m.in. budowę akademika w Krakowie, reprezentacyjnego wysokościowca w Warszawie, realizujemy coraz więcej projektów z segmentu budownictwa przemysłowego – mówi Leszek Marek Gołąbiecki.

Na rynkach wschodnich, na Białorusi i Ukrainie, zostało oddane do użytku centrum logistyczne w Bołbasowie, kolejne inwestycje prowadzone są w Mińsku, Grodnie i Kijowie.

Oddział Infrastruktury Unibep S.A. oraz Budrex-Kobi Sp. z o.o., realizujące inwestycje z segmentu infrastruktury, musiały odnaleźć się w nowej rynkowej rzeczywistości – z jednej strony zakończyły się zawarte wcześniej kontrakty, z drugiej – rozpoczęto realizację nowych umów, które zostały podpisane według nowych reguł, bezpiecznych i minimalizujących ryzyko. Doświadczenie zdobyte podczas współpracy z konsorcjantem przy budowie odcinka drogi krajowej S8 (okolice Ostrowi Mazowieckiej), pozwoliło spółce na podpisanie kontraktów w segmencie infrastrukturalnym (zarówno w konsorcjach, jak też samodzielnie), zlokalizowanych głównie na terenie Polski północno-wschodniej – m.in. węzeł Porosły koło Białegostoku, odcinek drogi krajowej S 61 (Via Bialtica). Z kolei Budrex-Kobi Sp. z o.o. w 2018 roku wybudował m.in. najdłuższą estakadę w woj. podlaskim (ponad 600 metrów długości). Niestety, ze względu na brak należytego przygotowania przez inwestorów, spółka była zmuszona do wycofania się z realizacji drogi Sokółka-Dąbrowa Białostocka. Sprawa jest obecnie w sądzie.

Unihouse Oddział Unibep SA w roku 2018 zakończył rozbudowę Fabryki Domów Modułowych w Bielsku Podlaskim, dzięki czemu przygotował się do zwiększonego zainteresowania budownictwem w technologii drewnianej zarówno w Skandynawii, jak też w Polsce (gdzie zaproponował specjalną ofertę). Warto wspomnieć o kolejnej umowie w Szwecji (projekt „Saffransgatan” w Göteborgu), inwestycjach w Polsce (m.in. projekt deweloperski Mieszkania Mickiewicza w Bielsku Podlaskim, budowa akademików w Sopocie oraz projekt domów wypoczynkowych w ramach inwestycji „Park of Poland”), czy największym w historii projekcie w Norwegii (projekt „HeimdalsPorten“ w gminie Trondheim na ok. 200 mieszkań).

Co w roku 2019?

W 2019 rok Grupa Unibep weszła ze stabilnym portfelem zleceń, zbudowanym na fundamentach uwzględniających bieżącą sytuację rynkową. Tylko w 2018 r. podpisaliśmy umowy na kwotę 1,62 mld zł. Oznacza to dla nas, że mamy sporo pracy i nie musimy za wszelką cenę zdobywać kolejnych zleceń i możemy selektywnie podejść do ofertowania – podsumowuje Prezes Zarządu Unibep S.A. – W roku 2018 wzmocniliśmy się kadrowo i kompetencyjnie w każdym segmencie działalności – w Grupie Unibep zatrudnienie wynosi 1486 osób i praktycznie nie zmieniło się rok do roku. Umiejętnie i odpowiedzialnie rozszerzamy współpracę między poszczególnymi biznesami naszej Grupy, wykorzystując efekt skali i synergii. Płynność finansowa Grupy Unibep była jednym z naszych priorytetów na ubiegły rok i to się nie zmienia. Dlatego jesteśmy zdeterminowani, aby wywiązać się z planów dotyczących kosztów zarządzania. Myślę, że choć rok 2019 będzie kolejnym wymagającym i niełatwym rokiem dla branży budowlanej, jako zarząd spółki podjęliśmy wiele decyzji, by do tej niestabilnej sytuacji właściwie się przygotować – dodaje.

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Regionalne

  Rynek nieruchomości

  Wiadomości

  Wnętrza

  Inne

  Udostępnij
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: