Gdzie szukać mieszkania do kupna, zaciągając Kredyt 2 procent?

Marta Gług
Marta Gług

Data publikacji: 12.07.2023, Data aktualizacji: 08.08.2023

5 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 8 głosów

Gdzie szukać mieszkania do kupna, zaciągając Kredyt 2 procent?
Program „Bezpieczny kredyt 2 procent" umożliwia zakup nieruchomości z preferencyjnym oprocentowaniem 2 procent. Gdzie szukać mieszkania i jaki lokal warto kupić?

Początkiem lipca wystartował długooczekiwany program „Bezpieczny kredyt 2 procent".  Rządowy program dopłat do kredytów hipotecznych umożliwia preferencyjne warunki zakupu pierwszej nieruchomości dla osób do 45 roku życia. Start programu zapoczątkował duże ożywienie  wśród potencjalnych beneficjentów, którzy rozglądają się za atrakcyjnymi nieruchomościami. Gdzie szukać mieszkań do kupna i jakie kryteria powinna spełniać wybrana nieruchomość?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • kto może skorzystać z programu „Bezpieczny kredyt 2 procent";
 • jakie mieszkania można kupić z kredytem 2 procent;
 • gdzie warto kupić mieszkanie;
 • gdzie szukać ofert sprzedaży mieszkań.

Program „Bezpieczny kredyt 2 procent". Kto może skorzystać z zakupu mieszkania?

Dofinansowanie na spłatę kredytu w ramach programu „Bezpieczny kredyt 2 procent"  przysługuje wyłącznie na zakup pierwszej nieruchomości. Mogą więc ubiegać o nie osoby, które nie posiadają lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego. Beneficjenci nie mogą być także właścicielami takich nieruchomości w przeszłości.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której dana osoba posiada lub posiadała nie więcej niż 1/2 udziału w odziedziczonej nieruchomości, w której nie mieszka. Ograniczenia dotyczą także wieku. Program dedykowany jest osobom, które nie ukończyły 45 roku życia, przy czym preferencyjny kredyt mogą zaciągnąć również małżonkowie lub rodzice dziecka, w przypadku których tylko jedna z osób spełnia kryterium wieku. Niezbędna jest także wystarczająca zdolność kredytowa, tak aby beneficjent mógł zaciągnąć zobowiązanie w banku. 

Kredyt 2 procent: sprawdź, co musisz wiedzieć Czytaj więcej

Jakie nieruchomości można kupić z kredytem 2 procent? 

Program „Bezpieczny kredyt 2 procent"  umożliwia zakup lokalu mieszkalnego i domu jednorodzinnego. Dofinansowanie kredytu przyznawane jest na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego. Co do zasady program nie przewiduje ograniczeń w metrażu lub cenie za metr kwadratowy nieruchomości. Ograniczenia pojawiają się gdzie indziej.

Zgodnie z ustawą o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe Ministra Rozwoju i Technologii, kredyt udzielany na pierwsze mieszkanie lub dom wynosi maksymalnie 500 tys. zł, jeśli kredytobiorcą jest singiel i 600 tys. zł w przypadku małżonków lub osób wychowujących co najmniej jedno dziecko. Projektodawca przewidział także maksymalną kwotę wkładu własnego, która wynosi 200 tys. zł.

Kredyt 2 procent: wkład własny na standardowych warunkach? Czytaj więcej

Co to oznacza w praktyce? Duże ograniczenia w wyborze nieruchomości. Gdzie kupić mieszkanie i jaką nieruchomość wybrać, aby spełniała warunki programu? 

Gdzie kupić mieszkanie z kredytem 2 procent? Poszukiwania mieszkania

Ograniczenia związane z wkładem własnym oraz maksymalną kwotą dofinansowania sprawiają, że beneficjenci programu mogą wybierać z puli mieszkań o wartości 700 - 800 tys., przy czym kwota ta powinna obejmować także środki potrzebne na wykończenie mieszkania. Przy obecnych średnich cenach mieszkań (w przeliczeniu na metr kwadratowy) nie każdy lokal będzie się więc kwalifikował go tego, aby kupić go w oparciu o program „Bezpieczny kredyt 2 procent”.

Największy wybór będą mieć klienci, którzy zdecydują się na zakup mieszkania o powierzchni użytkowej między 36 mkw a 60 mkw. Tak duża rozpiętość wynika przede wszystkim z dużych różnic cenowych w związku z lokalizacją i standardem wykończenia mieszkania.

Gdzie w Polsce kupimy najtańsze mieszkania? Sprawdź również

Gdzie najlepiej szukać mieszkań na sprzedaż? To równie trudne pytanie, jak gdzie najlepiej zamieszkać? Jak zawsze, wszystko zależy od preferencji. Jest jednak kilka ogólnych trendów i obiektywnych wytycznych, które powinniśmy wziąć pod uwagę, zastanawiając się, gdzie warto zamieszkać lub w jaki lokal zainwestować. Osoby, które zastanawiają się gdzie zamieszkać po ślubie, chętnie wybiorą większe lokum w spokojnej i tańszej dzielnicy, podczas gdy osoby, które analizują gdzie kupić mieszkanie na wynajem, zwrócą się raczej w kierunku topowych lokalizacji w dużych miastach.

Sprawdź oferty spełniające warunki programu w Poznaniu

Gdzie szukać mieszkania do kupna, zaciągając Kredyt 2 procent?

Gdzie najlepiej kupić mieszkanie? Przeanalizowaliśmy, jak duże lokale można kupić w największych polskich miastach.  Jest wiele miejsc, gdzie warto zamieszkać w Polsce. Jednym z nich jest na pewno Warszawa, która daje największe możliwości rozwoju i zarobku. Nic dziwnego, że wiele osób, które kwalifikują się wiekiem jako beneficjenci programu, szukają mieszkania właśnie tam.

Sprawdź oferty spełniające warunki programu w Warszawie

Przy wkładzie własnym na poziomie 100 lub 150 tys. beneficjenci mogą wybierać spośród mieszkań o wielkości od 44,5 do 60 mkw w takich dzielnicach jak Żoliborz lub Białołęka. Możliwość zakupu większego mieszkania daje dzielnica Rembertów, gdzie możliwy jest zakup lokalu o wielkości 60 - 72 mkw. W dzielnicach centralnych wybór ogranicza się jedynie do niewielkich kawalerek, o powierzchniach nieprzekraczających 22 mkw.

Nieco lepiej pod tym względem plasuje się Kraków, gdzie beneficjenci za maksymalną kwotę dofinansowanego kredytu mogą kupić mieszkanie o powierzchni 60 lub 80 mkw. Gdzie szukać mieszkania? Duże lokale w niższych cenach znajdziemy w takich dzielnicach jak Azory, Prokocim lub Nowa Huta. Są to tereny intensywnej działalności deweloperskiej, dzięki czemu łatwo tu znaleźć mieszkanie z rynku pierwotnego.

Sprawdź oferty spełniające warunki programu w Krakowie

Poszukiwania wymarzonego mieszkania nie musimy zawężać do obrzeży miasta. Ciekawe inwestycje znajdują się także w Krowodrzy i Bronowicach oraz ścisłym centrum, warto mieć jednak świadomość, że aby skorzystać z dofinansowania kredytu, trzeba będzie postawić na znacznie mniejszy lokal lub mieszkanie z drugiej ręki. Gdzie szukać tanich mieszkań w Małopolsce? Alternatywą mogą być mieszkania w dobrze skomunikowanych z Krakowem miejscowościach ościennych jak Wieliczka, Krzeszowice czy położone nieco dalej na południe Myślenice.

Sprawdź oferty spełniające warunki programu w Wieliczce

Zasady programu jasno stanowią, że beneficjent po otrzymaniu dofinansowania na zakup nieruchomości jest zobowiązany, aby zamieszkać w niej na 10 lat od momentu odebrania mieszkania. Taki zapis w praktyce eliminuje możliwość otrzymania preferencyjnych warunków dla osób, które chcą kupić nieruchomość inwestycyjnie lub pod wynajem. Gdzie najlepiej zamieszkać? W mieście, które oferuje nieruchomości w przystępnej cenie. Dzięki temu unikniesz kłopotliwego dylematu - lokalizacja czy metraż? Przykładem może być m.in. Górny Śląsk.

Sprawdź oferty spełniające warunki programu w Katowicach

Zastanawiasz się, jak i gdzie kupić tanie mieszkanie? Zarówno Katowice, jak i Sosnowiec pozwalają na nabycie dużych metraży w centralnych dzielnicach obu miast, zgodnie z warunkami określonymi w programie. Aglomeracja śląska z wysokim stopniem urbanizacji i dużą liczbą mieszkańców to także lokalizacja, którą warto rozważyć, zastanawiając się, gdzie kupić mieszkanie na wynajem.

Sprawdź oferty spełniające warunki programu w Sosnowcu

Gdzie szukać ofert mieszkań? Ogłoszenia, media społecznościowe, targi i pośrednik 

Odpowiedź na pytanie, gdzie szukać mieszkania do kupienia, nie ogranicza się tylko do lokalizacji samej nieruchomości, ale także dotyczy sposobów dotarcia do atrakcyjnych ofert. Gdzie szukać mieszkania do kupna? Z pomocą przychodzą przede wszystkim portale nieruchomości, które w łatwy sposób pozwalają wyfiltrować, interesujący nas typ nieruchomości.

Wyszukiwarka umożliwia także porównywanie ofert oraz dostarcza inteligentnych rekomendacji, dzięki czemu dowiesz się nie tylko, gdzie kupić tanio mieszkanie, ale także łatwo ocenisz atrakcyjność danego ogłoszenia. Alternatywą są media społecznościowe, targi mieszkań lub skorzystanie z usług pośrednika.

Gdzie szukać ogłoszeń nieruchomości? Czytaj więcej

Gdzie szukać mieszkania do kupna z Kredytem 2 procent: podsumowanie

Program „Bezpieczny kredyt 2 procent" umożliwia zakup nieruchomości z preferencyjnym oprocentowaniem 2 procent. Aby było to jednak możliwe zarówno kredytobiorca, jak i nieruchomość powinny spełniać określone warunki. W przypadku beneficjenta głównym kryterium jest wiek i brak posiadanych wcześniej nieruchomości. Wybór lokalu ogranicza maksymalna kwota wkładu własnego i wysokość dofinansowania, co często oznacza kompromis między lokalizacją i metrażem. Znalezienie odpowiedniej nieruchomości na sprzedaż ułatwiają portale ogłoszeniowe rynku nieruchomości.

Marta Gług
Marta Gług

Copywriterka i redaktorka z kilkuletnim doświadczeniem w branży nieruchomości. Interesuje się urbanistyką i architekturą. Uwielbia podejmować trudne tematy i przybliżać je w przystępny i praktyczny sposób. Specjalizuje się w tekstach z zakresu nieruchomości, aranżacji wnętrz, prawa i finansów.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: