Jak sprawdzić pośrednika nieruchomości?

Edyta Wara-Wąsowska
Edyta Wara-Wąsowska

Data publikacji: 25.02.2014, Data aktualizacji: 22.11.2023

Średnia ocen 4/5 na podstawie 26 głosów

Jak sprawdzić pośrednika nieruchomości?
Jak sprawdzić pośrednika nieruchomości? Jakie cechy powinien mieć dobry pośrednik? Sprawdź na rynekpierwotny.pl.

W proces kupna-sprzedaży nieruchomości często zaangażowani są pośrednicy. Strona, która decyduje się na skorzystanie z pomocy pośrednika, chce zazwyczaj sprawdzić, czy dana osoba faktycznie jest profesjonalistą, któremu można zaufać. Czy jednak licencja agenta nieruchomości jest jakimkolwiek wyznacznikiem?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym jest rejestr pośredników nieruchomości,
  • czy licencja pośrednika jest obowiązkowa,
  • czym kierować się przy wyborze agenta nieruchomości.

Pośrednik nieruchomości – licencja. Czy jest obowiązkowa?

Z dniem 1 stycznia 2014 r. na podstawie ustawy o deregulacji zawodów, zlikwidowano większość wymogów związanych z dostępem do zawodu pośrednika nieruchomości. Obecnie pośredników nie obowiązują przepisy dotyczące kwalifikacji, wykształcenia i niekaralności. Do prowadzenia usług pośrednictwa nieruchomości nie jest już także potrzebna licencja nieruchomości.

Warto jednak zaznaczyć, że osoby, które chcą uzyskać licencję, nadal mają taką możliwość. Polska Federacja Rynku Nieruchomości postanowiła nadawać na zasadzie dobrowolności licencje pośrednikom nieruchomości. Część agentów nieruchomości decyduje się na skorzystanie z tej opcji, co wiąże się z przystąpieniem do kursu i zdaniem specjalnego egzaminu. Dzięki temu mogą podnieść swoją wiarygodność w oczach klientów. 

Centralny rejestr pośredników w obrocie nieruchomościami

Polska Federacja Rynku Nieruchomości (PFRN) uruchomiła ogólnopolski, internetowy rejestr będący źródłem informacji o pośrednikach i zarządcach nieruchomości, którzy świadczą usługi na rynku nieruchomości po 1 stycznia 2014 roku. Rejestr obejmuje osoby posiadające licencje nadane przez PFRN - licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami lub licencję zarządcy nieruchomości.

Jak sprawdzić pośrednika nieruchomości? Zacznij od licencji!

Obie licencje mają na celu potwierdzenie posiadania kwalifikacji zawodowych przez osoby, które wykonują lub będą wykonywać czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami lub zarządzania nieruchomościami. Specjalny dokument może otrzymać jedynie osoba, która spełni warunki ściśle określone w regulaminie nadawania licencji PFRN.

Osoby posiadające licencje Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości otrzymały własny profil w Centralnym Rejestrze PFRN na stronie www.rejestr.pfrn.pl. Tym samym klienci, którzy chcieliby skorzystać ze wsparcia pośrednika i chcą mieć pewność, że dana osoba ukończyła specjalny kurs wymagany do zdobycia licencji, może to zweryfikować właśnie za pośrednictwem tej strony.

Niezbędne informacje o pośredniku

W specjalnym rejestrze klienci znajdą szczegółowe informacje o pośredniku, lub zarządcy nieruchomości m.in. dane osobowe, zdjęcie, informacje kontaktowe, opis doświadczenia.

Co więcej, w rejestrze znajdzie się informacja o obowiązkowym ubezpieczeniu OC (nazwa ubezpieczyciela i suma gwarancyjna) na wypadek szkód wyrządzonych klientom przy wykonywaniu usług, wykupiona przez pośrednika lub zarządcę nieruchomości.

Licencja pośrednika nieruchomości - wymagania

System nadawania licencji PFRN jest dobrowolny. Licencję PFRN otrzyma osoba, która ma co najmniej średnie wykształcenia. Osobom, które dopiero wchodzą do zawodu, licencja zostanie nadana dopiero po ukończeniu kursu pośrednika lub zarządcy nieruchomości i po zdaniu końcowego egzaminu.

Naucz się, jak sprawdzić pośrednika nieruchomości przed podpisaniem umowy przedwstępnej.

Natomiast osoby, które posiadają państwową licencję pośrednika lub zarządcy nieruchomości otrzymają licencję PFRN z takim samym numerem, jaki obecnie posiadają, pod warunkiem, że wyrażą wolę uzyskania licencji PFRN oraz zaakceptują przepisy regulaminu i kodeksu etyki pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomości wprowadzonego przez Polską Federację Rynku Nieruchomości.

Warto zaznaczyć, że przygotowany przez PFRN kodeks definiuje zawody pośrednika i zarządcy nieruchomości, reguluje relacje z klientami oraz określa zakres czynności. Zapisy Kodeksu etyki pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomości są zgodne z Europejskim Kodeksem Etyki zawodowej specjalistów rynku nieruchomości przyjętym przez CEPI.

Czym jeszcze kierować się przy wyborze pośrednika nieruchomości?

Warto jednak pamiętać, że licencja agenta nieruchomości (lub jej brak) nie powinna być jedynym wyznacznikiem przy wyborze pośrednika. Zdarza się bowiem, że nawet osoby posiadające licencję nie stosują w swojej pracy odpowiednich standardów. Z kolei brak licencji PFRN nie oznacza jeszcze braku odpowiedniej wiedzy i umiejętności – nierzadko pośrednicy, którzy nie mają licencji, mogą pochwalić się świetnymi opiniami klientów.

Czym zatem kierować się przy wyborze agenta lub biura nieruchomości? Istotne będzie z pewnością doświadczenie – najlepiej, jeśli pośrednik działa na rynku od co najmniej kilku lat i ma na swoim koncie sporo udanych transakcji. Agenci z odpowiednim doświadczeniem często są w stanie lepiej doradzić swoim klientom, nierzadko też znają pośredników kredytowych, rzeczoznawców i notariuszy, do których mogą skierować kupujących czy sprzedających nieruchomość.

Osoby, które chcą skorzystać z pomocy pośrednika nieruchomości, powinny też poszukać opinii na jego temat. Zadowoleni klienci chętnie zostawiają w internecie opinie o współpracy z danym agentem; podobnie jest zresztą w przypadku osób, które nie były zadowolone z pracy pośrednika. 

Sprawdzenie pośrednika warto zacząć od opinii w internecie.

Przed ostatecznym wyborem pośrednika należy też porozmawiać z nim o metodach, które stosuje – czy np. pobiera prowizję od obu stron transakcji, jaki jest zakres jego działań, czy preferuje umowę otwartą, czy też woli pracować w oparciu o umowę na wyłączność. Można również zapytać o podejmowane działania marketingowe (w przypadku pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości) czy sposób zdobywania kontaktu do potencjalnych nabywców/sprzedających. Odpowiedzi pośrednika mogą sporo wyjaśnić i pomóc w podjęciu odpowiedniej decyzji.

Jak sprawdzić pośrednika nieruchomości: podsumowanie

Licencja agenta nieruchomości to nierzadko pierwsza rzecz, którą sprawdzają osoby chcące nawiązać współpracę z pośrednikiem. Należy jednak pamiętać o tym, że po deregulacji zawodu agenci nieruchomości nie muszą posiadać takiej licencji – i nie jest ona wyznacznikiem profesjonalizmu danego pośrednika. Oprócz licencji warto zatem zapoznać się m.in. z doświadczeniem agenta, jego praktykami czy opiniami na jego temat.

Edyta Wara-Wąsowska
Edyta Wara-Wąsowska

Dziennikarka i copywriterka z dziesięcioletnim doświadczeniem w tworzeniu treści dla mediów online, agencji reklamowych i klientów indywidualnych. Specjalizuje się w treściach z zakresu nieruchomości, finansów i prawa.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Nagrody i wyróżnienia

    nagroda forbes 2022
    nagroda forbes 2021
    nagroda digital excellence awards 2022
    nagroda laur klienta 2023
    nagroda dobry pracodawca 2023
    nagroda gazele biznesu 2023
    Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

    Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

    Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: