Gdzie sprawdzić kwalifikacje pośrednika nieruchomości?

Aneta Mościcka
Aneta Mościcka

Data publikacji: 25.02.2014, Data aktualizacji: 25.02.2014

Średnia ocen 4/5 na podstawie 26 głosów

Gdzie sprawdzić kwalifikacje pośrednika nieruchomości?
Polska Federacja Rynku Nieruchomości postanowiła nadawać na zasadzie dobrowolności licencje pośrednikom nieruchomości, a klienci mogą sprawdzić ich wiarygodność w specjalnym rejestrze.

Z dniem 1 stycznia 2014 r. na podstawie ustawy o deregulacji zawodów, zlikwidowano większość wymogów związanych z dostępem do zawodu pośrednika nieruchomości. Obecnie, pośredników nie obowiązują przepisy dotyczące kwalifikacji, wykształcenia i niekaralności. Do prowadzenia usług pośrednictwa nieruchomości nie jest już także potrzebna licencja.

Rejestr pośredników

Polska Federacja Rynku Nieruchomości (PFRN) uruchomiła ogólnopolski, internetowy rejestr będący źródłem informacji o pośrednikach i zarządcach nieruchomości, którzy świadczą usługi na rynku nieruchomości po 1 stycznia 2014 roku. Rejestr obejmuje osoby posiadające licencje nadane przez PFRN - licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami lub licencję zarządcy nieruchomości.

Obie licencje mają na celu potwierdzenie posiadania kwalifikacji zawodowych przez osoby, które wykonują lub będą wykonywać czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami lub zarządzania nieruchomościami. Specjalny dokument może otrzymać jedynie osoba, która spełni warunki ściśle określone w regulaminie nadawania licencji PFRN.

Osoby posiadające licencje Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości otrzymały własny profil w Centralnym Rejestrze PFRN na stronie www.rejestr.pfrn.pl.

Niezbędne informacje o pośredniku

W specjalnym rejestrze, klienci znajdą szczegółowe informacje o pośredniku lub zarządcy nieruchomości m.in. dane osobowe, zdjęcie, informacje kontaktowe, opis doświadczenia.

Co więcej, w rejestrze znajdzie się informacja o obowiązkowym ubezpieczeniu OC (nazwa ubezpieczyciela i suma gwarancyjna) na wypadek szkód wyrządzonych klientom przy wykonywaniu usług, wykupiona przez pośrednika lub zarządcę nieruchomości.

Kto otrzyma licencję?

System nadawania licencji PFRN jest dobrowolny. Licencję PFRN otrzyma osoba, która ma co najmniej średnie wykształcenia. Osobom, które dopiero wchodzą do zawodu, licencja zostanie nadana dopiero po ukończeniu kursu pośrednika lub zarządcy nieruchomości i po zdaniu końcowego egzaminu.

Natomiast osoby, które posiadają państwową licencję pośrednika lub zarządcy nieruchomości otrzymają licencję PFRN z takim samym numerem, jaki obecnie posiadają, pod warunkiem, że wyrażą wolę uzyskania licencji PFRN oraz zaakceptują przepisy regulaminu i kodeksu etyki pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomości wprowadzonego przez Polską Federację Rynku Nieruchomości. Warto zaznaczyć, że przygotowany przez PFRN kodeks definiuje zawody pośrednika i zarządcy nieruchomości, reguluje relacje z klientami oraz określa zakres czynności. Zapisy Kodeksu etyki pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomości są zgodne z Europejskim Kodeksem Etyki zawodowej specjalistów rynku nieruchomości przyjętym przez CEPI.

Aneta Mościcka
Aneta Mościcka

Dziennikarka od 2000 roku, prawnik, z odbytą aplikacją sądową. Autorka wielu publikacji z zakresu prawa pracy, prawa cywilnego, gospodarczego i prawa związanego z nieruchomościami.

Subskrybuj RynekPierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Regionalne

  Rynek nieruchomości

  Wiadomości

  Wnętrza

  Inne

  Udostępnij
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: