Realizacje fit-out w Polsce - na czym polegają?

Średnia ocen 4/5 na podstawie 5 głosów
:format(jpg)/articles/gallery/image/10494/mieszkanie-fot-out-w-polsce_fa463e.jpg)
W Niemczech, Skandynawii czy Czechach na rynek trafiają mieszkania w pełni wykończone. W Polsce najczęściej wybieranym standardem jest stan deweloperski. Ten trend zaczyna się jednak zmieniać. I choć pakiet “pod klucz” (tzw. fit-out) wciąż najczęściej wybierają inwestorzy szukający lokali pod wynajem, to na rynku pojawia się też coraz więcej projektów indywidualnych. Jak wygląda to rozwiązanie w praktyce?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- czym jest fit-out i na czym polega
- jakie wady i zalety ma to rozwiązanie
- ile kosztuje mieszkanie fit-out
Idea fit-out - na czym polega?
Fit out w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego oznacza: wyposażyć. I to właściwie jest idealne podsumowanie idei fit-out. Polega ona na kompleksowym i indywidualnym wykończeniu oraz wyposażeniu nieruchomości - tak, aby była gotowa do wprowadzenia. Co ciekawe, idea fit-out jest wykorzystywana również w biurach i budynkach komercyjnych. Rozwiązanie jest o tyle wygodne, że nabywca mieszkania nie musi martwić się ani o dostępność fachowców, ani o przysłowiowe bieganie po sklepach.
Sam proces decyzyjny jest też znacznie uproszczony, bowiem to nie klient wybiera każdy drobny szczegół, a bardziej wskazuje projektantowi odpowiedni kierunek. Z oferty fit-out można skorzystać dwojako - bezpośrednio u dewelopera, od którego kupujemy mieszkanie albo u firmy zewnętrznej, która specjalizuje się w tego typu realizacjach.
W praktyce usługa fit-out opiera się na wywiadzie z klientem - poznaniu jego potrzeb, gustów i priorytetów. Aranżowana przestrzeń ma być przede wszystkim funkcjonalna i dopasowana do mieszkańców. Ponadto jest tworzona w zgodzie z najnowszymi trendami, a nacisk jest położony na estetykę.

Fit-out w Polsce
W Polsce zakup mieszkania pod klucz wciąż nie jest zbyt popularne. Większość nabywców decyduje się na stan deweloperski i samodzielnie zajmują się wykończeniem i aranżacją. Rozwiązanie cieszy się większym zainteresowaniem wśród inwestorów, którzy nabyli nieruchomość w celach zarobkowych, np. na najem krótko- lub długoterminowy.
Skorzystanie z usługi fit-out to zdecydowana oszczędność czasu. W przypadku mieszkania inwestycyjnego nie istnieje też ryzyko, że ostateczny efekt nie spełni naszych oczekiwań - ostatecznie to nie my będziemy tam mieszkać. Mimo wszystko, udział w polskim rynku deweloperskim mieszkań kupowanych „pod klucz” nie przekracza 20 proc. i choć tendencje są wzrostowe, nie zapowiada się na dużą rewolucję w tym temacie.
Fit-out za granicą
Inaczej wygląda sytuacja w innych krajach. W Czechach wszystkie mieszkania, które trafiają na rynek, są w pełni wykończone. Część z nich może zostać dodatkowo spersonalizowana pod względem funkcjonalności, użytych materiałów i wystroju. Podobnie ma się rzecz w Niemczech, Skandynawii czy Stanach Zjednoczonych. Tam usługa fit-out jest standardem i mało kto upomina się o stan deweloperski.
Mieszkanie typu fit-out
Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi fit-out bezpośrednio u dewelopera. Przy zakupie mieszkania mamy możliwość zdecydować się od razu na jego wykończenie. Do wyboru zwykle mamy 3-4 pakiety w zależności od jakości użytych materiałów i standardu wykończenia, a także zakresu prac - część z ofert deweloperów zawiera tylko wykończenie mieszkania, a więc pomalowanie ścian, położenie podłóg, biały montaż oraz kuchnię. W takiej sytuacji zwykle można dokupić dodatkową opcję aranżacji, gdzie możemy liczyć także na meble i elementy dekoracyjne.
Drugą opcją jest skorzystanie z usług firmy zewnętrznej. Ta również zazwyczaj proponuje kilka pakietów wykończeniowych dostosowanych do potrzeb i budżetu klienta. Jak odbywa się taka współpraca? Pierwszym krokiem, po wybraniu odpowiedniego pakietu, jest stworzenie koncepcji.
Szukaj nieruchomości
Warszawa
mazowieckie, Warszawa
12999 ofert
Wrocław
dolnośląskie, Wrocław
6893 oferty
Kraków
małopolskie, Kraków
5736 ofert
Poznań
wielkopolskie, Poznań
5004 oferty
Łódź
łódzkie, Łódź
3437 ofert
Specjaliści w zakresie fit-out zaproponują Ci konkretne rozwiązania i przedstawią wstępny projekt wnętrz, aby z Twoimi uwagami mogli go dopracować. Na tej podstawie powstanie kosztorys oraz wizualizacje. Kolejny ważny punkt to wybór materiałów.
Zwykle firmy zewnętrzne oraz deweloperzy mają swoje katalogi z produktami, ale nie musisz z nich korzystać - może wybrać swoje. Potem następuje realizacja projektu, ekipa budowlana rozpoczyna prace remontowe, a wszystko jest nadzorowane. Całość zwykle trwa znacznie krócej, niż przy samodzielnym wykończaniu nieruchomości.
Jak umowa na wykończenie mieszkania? Zobacz

Zalety i wady idei fit-out
Ogromną zaletą rozwiązania fit-out jest wygoda klienta, a także ogromna oszczędność czasu i nerwów. Firma zewnętrzna przejmuje wszystkie najważniejsze zadania, a my nie musimy zaprzątać sobie głowy poszukiwaniem fachowców i materiałów. Co więcej, to nie my będziemy musieli kontaktować się z wykonawcami, dogrywać terminy i podejmować wszystkie decyzje. Kompleksowa usługa fit-out będzie więc świetnym rozwiązaniem nie tylko dla inwestorów, którym zależy na czasie, ale też dla wszystkich osób, dla których wykańczanie i aranżacja mieszkania jest katorgą i trudnością logistyczną.
Plusem zakupu mieszkania wykończonego “pod klucz” jest także możliwość dostosowania parametrów i funkcjonalności lokalu do indywidualnych potrzeb. Mowa tu nie tylko o dopasowaniu dodatków zgodnie z gustem właściciela, ale także prawidłowym doborze sprzętów i technologii. Rozwiązanie to może okazać się szczególnie przydatne dla seniorów i osób ze specjalnymi potrzebami.
Co więcej, mieszkanie fit-out może okazać się tańsze. Dlaczego? Przede wszystkim ceny obowiązujące w momencie podpisania umowy. Kilka miesięcy później, gdy nadejdzie moment rzeczywistych prac remontowych - może się okazać, że koszty materiałów poszybowały w górę. Co więcej, deweloperzy oraz firmy zewnętrzne często mają w ofercie produkty w niższych cenach, niż zapłacilibyśmy w sklepie.
Ile kosztuje remont mieszkania w 2022 roku? Czytaj
Wadą jest kwestia ograniczonego wpływu na ostateczny wygląd mieszkania. Choć wykonawcy starają się dopasować do klienta, a swoje oferty reklamują jako indywidualne i oryginalne - rozwiązanie ma swoje ograniczenia. Jeśli zależy nam na na bardzo konkretnym efekcie i chcielibyśmy decydować o każdym detalu - usługa fit-out może okazać się nieodpowiednia. Minusem jest także fakt, że środki na wykończenie trzeba zainwestować „na raz”.

Ile trzeba dopłacić za M fit-out?
Choć realizacje typu fit-out nie są rozwiązaniem dla każdego, trzeba przyznać, że ma wiele zalet. Kupujący zyskuje przede wszystkim czas i spokój ducha, a ostatecznie otrzymuje gotowe mieszkanie, do którego od razu może się wprowadzić (lub je wynająć).
Za realizację mieszkania „pod klucz” trzeba zapłacić średnio od około 500 do 2000 zł/mkw. Standardy wykończenia różnią się jakością używanych materiałów oraz zakresem prowadzonych prac. Dodatkowym plusem tego rozwiązania jest możliwość skorzystania z jednego kredytu hipotecznego na zakup oraz wykończenie mieszkania.

Copywriterka i korektorka z kilkuletnim doświadczeniem i zamiłowaniem do komunikacji w intrenecie. Zawodowo i hobbystycznie uczestniczy w prowadzeniu kilku blogów branżowych. Lubi podejmować trudne tematy i przedstawiać je w sposób przystępny.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: