Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Dom czy mieszkanie: wady i zalety mieszkania w bloku i na przedmieściach

Marlena Rzepniewska
Marlena Rzepniewska

Data publikacji: 22.05.2024, Data aktualizacji: 07.02.2025

6 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 232 głosów

Dom czy mieszkanie: wady i zalety mieszkania w bloku i na przedmieściach
Dom czy mieszkanie - to z pozoru proste pytanie zadaje sobie dużo osób zaczynających przygodę z poszukiwaniem własnego lokum. Co różni te dwa typy nieruchomości? Odpowiadamy!

Dom czy mieszkanie? Co lepiej wybrać? Przed takim dylematem stoi wielu Polaków, którzy decydują się na zakup własnej nieruchomości. W podjęciu ostatecznej decyzji najczęściej pomaga cena, jednak nie zawsze jest ona kluczowa. Na co jeszcze zwrócić uwagę będąc przed takim wyborem? Jakie są najbardziej zasadnicze różnice między domem i mieszkaniem? Wyjaśniamy!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie są plusy i minusy zakupu mieszkania i domu,
  • ile kosztują takie nieruchomości,
  • czym rożni się mieszkanie od domu,
  • czy lepiej kupić dom, czy mieszkanie.

Lokalizacja

Jeżeli marzy Ci się posiadanie własnego domu jednorodzinnego, to raczej nie zamieszkasz w centrum. Weź pod uwagę, że w centralnych częściach miast dostępność gruntów jest bardzo niewielka. Nawet jeżeli inwestor ma w bazie taką działkę, to raczej wybuduje na niej inwestycję wielorodzinną niż domy. W ten sposób lepiej wykorzysta przestrzeń. Budownictwo wielorodzinne w przeciwieństwie do domów znajdziemy niemal w każdej części miasta, w jego sercu, ale także na obrzeżach. Natomiast budownictwo jednorodzinne rozwija się głównie w peryferyjnych dzielnicach, a także na podmiejskich działkach. 

Sprawdź aktualne oferty mieszkań na sprzedaż

dom czy mieszkanie - lokalizacja

Ceny

Jak kształtują się średnie ceny nieruchomości? Ile kosztuje mieszkanie, a ile dom? W dużej mierze cena zależy od lokalizacji, standardu budynku i samego metrażu. Poniżej przedstawiamy średnią cenę za m kw. domu od dewelopera i mieszkania z rynku pierwotnego w największych miastach (dane za styczeń 2025 roku).

Warszawa:

dom: 12 488 zł/m kw.

mieszkanie: 17 681 zł/m kw.

Kraków:

dom: 11 702 zł/m kw.

mieszkanie: 16 592 zł/m kw.

Łódź:

dom: 8 017 zł/m kw.

mieszkanie: 11 478 zł/m kw.

Poznań:

dom: 9 053 zł/m kw.

mieszkanie: 13 426 zł/m kw.

Wrocław:

dom: 9 943 zł/m kw.

mieszkanie: 14 713 zł/m kw.

Trójmiasto:

dom: 9 540 zł/m kw.

mieszkanie: 15 932 zł/m kw.


Ile kosztuje utrzymanie nieruchomości?

Koszty eksploatacji są jedną ze składowych, wpływających na decyzję o zakupie mieszkania czy domu. Niestety w ostatnich latach koszty utrzymania nieruchomości znacząco wzrosły. 

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na koszty utrzymania mieszkań i domów są ceny energii elektrycznej i gazu. Ogrzewanie jest i będzie coraz droższe, nie tylko za sprawą coraz droższych nośników energii oraz wysokiej inflacji, która dodatkowo napędza ceny w taryfach. To już kwestia daty, kiedy konsumenci będą ponosili opłaty za emisję CO2do atmosfery – tzw. ETS2, na wzór jak płacą teraz firmy.Stanie się to już wkrótce – jeśli nie za dwa lata, to na pewno od 1 stycznia 2028 roku.

 

Ceny

Części wspólne

Kupując mieszkanie, decydujemy się na współwłasność części wspólnych. Korytarze, windy, teren pod budynkiem czy dach - należą do wszystkich. Tym samym współuczestniczymy w kosztach ich remontu i utrzymania. W przypadku domu to my jesteśmy właścicielami. Decydujemy o wyglądzie, materiałach i architekturze otaczającej naszą przestrzeń, ale to także tylko na nas spoczywa obowiązek wszelkich napraw i ponoszenie tego typu wydatków.

Zadając sobie pytanie: mieszkanie czy dom? - musimy zwrócić także uwagę, że dzielenie przestrzeni z innymi osobami oznacza mniejszą prywatność. Jeżeli zdecydujemy się wybrać dom, to możemy cieszyć się z większego spokoju i ciszy. 

Części wspólne

Ogródki

Jeżeli stoisz przed dylematem dom czy mieszkanie w bloku, zastanów się, czy zależy Ci na własnym ogródku. Dom pod miastem bardzo często wiąże się z posiadaniem sporego kawałka ziemi, na którym możemy na przykład posadzić kwiaty czy hodować warzywa.

Z kolei, jeżeli decydujemy się na mieszkanie w mieście, musimy się liczyć z tym, że trudniej będzie o ogródek. Nie jest to jednak niemożliwe! W inwestycjach realizowanych przez deweloperów bardzo często parterowe mieszkania mają własne ogródki. Być może nie będą tak duże, jak w przypadku tych przydomowych, ale dla wielu z nas taki kawałek zieleni w zupełności wystarczy.

Ogródki - dom czy mieszkanie?

Utrzymanie czystości

Jako właściciel domu musisz zadbać o jego otoczenie - ogród, podjazd, a także wygląd budynku, w tym jego elewację. Mieszkając w bloku, nie musisz się martwić takimi kwestiami. Wspólnota mieszkaniowa zatrudnia w tym celu odpowiednie osoby. Co prawda, nie musisz osobiście sprzątać terenu wokół swojego bloku, jednak musisz partycypować w kosztach tego typu działań.

Sprawdź aktualne oferty domów na sprzedaż

Miejsce postojowe

Własne miejsce postojowe to ogromny komfort. Zwłaszcza że większość Polaków ma co najmniej jedno auto i gdzieś należy je zaparkować. Problem z parkowaniem mają przede wszystkim osoby, które mieszkają w blokach bez garaży podziemnych. Ilość miejsca na parkingach pod chmurką jest ograniczona. Natomiast w nowych inwestycjach, deweloperzy zazwyczaj budują garaże podziemne, często kilkupoziomowe. 

Kupując dom, możemy być spokojni o miejsce do parkowania. Wraz z działką, na której stanie nasz dom, deweloper w większości przypadków przygotuje miejsce do parkowania. Może to być specjalnie wygospodarowane miejsce pod chmurką, jak i typowy garaż wkomponowany w bryłę budynku. 

miejsce postojowe

Jakie są zalety mieszkania w domu?

Własny dom to marzenie wielu Polaków. Dlaczego tak bardzo nam na nim zależy? Wybierając dom, możemy cieszyć się z:

  • dużej przestrzeni,
  • prywatności,
  • własnego ogródka,
  • przypisanego nam miejsca parkingowego,
  • decyzyjności co do wyglądu budynku i jego otoczenia.

Jakie są zalety mieszkania w bloku?

Chcesz kupić mieszkanie w bloku? Takie lokum ma wiele zalet, do najważniejszych możemy zaliczyć:

  • dobrą lokalizację, 
  • wygodę związaną z użytkowaniem,
  • bezpieczeństwo,
  • garaż podziemny,
  • bogatą infrastrukturę wokół inwestycji.

Dom czy mieszkanie: podsumowanie

Budowa domu czy kupno mieszkania? A może zakup domu od dewelopera? Co będzie lepsze? Mieszkanie w centrum miasta czy dom na przedmieściach? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i w dużej mierze zależy od naszych indywidualnych preferencji. Oba rozwiązania mogą być tymi właściwymi. Zastanów się, na czym najbardziej Ci zależy? Chcesz mieszkać w centrum, a może w spokojnej okolicy? Marzy Ci się ogródek, a może wystarczy Ci balkon? Masz czas zajmować się otoczeniem swojego domu, a może cenisz wygodę i wolałbyś, aby ktoś to robił za Ciebie? Między innymi te pytania pomogą Ci podjąć właściwą decyzję. Każda z wymienionych opcji ma swoje zalety i wady. To jaka nieruchomość będzie lepsza, jest kwestią indywidualną. 

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

      Liczba mieszkań oddanych do użytku w styczniu 2025 roku notuje wzrost rdr oraz spadek względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje spadek rok do roku i spadek w porównaniu do grudnia 2024 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.

      20 lutego 2025

      Redakcja

    • Wzór umowy przedwstępnej kupna-sprzedaży mieszkania do pobrania w DOC i PDF

      Wzór umowy przedwstępnej kupna-sprzedaży mieszkania do pobrania w DOC i PDF

      Przedwstępna umowa sprzedaży mieszkania może być zawarta w zwykłej formie pisemnej lub w formie aktu notarialnego. Warto jednak mieć świadomość, że powinna zawierać określone elementy. Dodatkowo jej zawarcie wiąże się dla stron z określonymi konsekwencjami.

      17 lutego 2025

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    • Elektroniczna Książka Obiektu Budowlanego: jak ją prowadzić w 2025?

      Elektroniczna Książka Obiektu Budowlanego: jak ją prowadzić w 2025?

      Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego (c-KOB) to oficjalna, rządowa aplikacja, która umożliwia prowadzenie książki obiektu budowlanego. Do tej pory było to możliwe wyłącznie w formie papierowej; od 1 stycznia 2023 r. można to robić również w postaci elektronicznej, w systemie c-KOB. Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego została wprowadzona do polskiego porządku prawnego na mocy rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 15 grudnia 2022 r. w sprawie książki obiektu budowlanego oraz systemu Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego.

      17 lutego 2025

      Ewelina Zajączkowska-Klec

    • Raport cenowy styczeń 2025

      Raport cenowy styczeń 2025

      Sytuacja na rynku nieruchomości jest bardzo ciekawa. Według danych BIG DATA RynekPierwotny.pl w styczniu 2025 roku w wielu miastach odnotowano stabilizację cen mieszkań.

      14 lutego 2025

      Redakcja

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023