Dobra lokalizacja mieszkania - na co zwrócić uwagę?
Data publikacji: 11.01.2022, Data aktualizacji: 10.03.2023
Średnia ocen 5/5 na podstawie 4 głosów
Lokalizacja jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na decyzję o zakupie nieruchomości. Bierzemy ją pod uwagę zarówno podczas kupna lokalu dla siebie, jak i pod wynajem. Dotyczy położenia na terenie kraju, miasta, dzielnicy lub osiedla.
Przygotowaliśmy informacje, które pomogą Ci znaleźć najlepszą dla siebie lokalizację. Sprawdź, co warto wziąć pod uwagę.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- czym kierować się przy poszukiwaniu idealnej lokalizacji
- gdzie warto kupić nieruchomość – w centrum, na peryferiach czy za miastem
- jakie będzie najlepsze umiejscowienie lokalu w budynku,
- co warto sprawdzić, wybierając lokalizację mieszkania pod wynajem
Jaką lokalizację mieszkania wybrać?
Dobra lokalizacja to taka, która spełnia oczekiwania związane z życiem codziennym domowników i nie generuje strat, np. poprzez długie i uciążliwe dojazdy do pracy. Dlatego nie ma jednej definicji, bo różnice w potrzebach i oczekiwaniach wynikają z sytuacji rodzinnej i zawodowej. Z uwagi na ograniczenia finansowe, nie każdy może sobie pozwolić na wybór dowolnego miejsca. Lokalizacja wpływa bowiem nie tylko na komfort życia, ale przede wszystkim na wartość mieszkania.
- rozwiniętym (centrum),
- rozwijającym się (peryferia),
- otwartej przestrzeni (peryferia).
Zobacz oferty domów i mieszkań na mapie
Każda z opcji wiąże się z różnicami w dostępie do udogodnień miejskich. Na przykład, w centrum komunikacja będzie dobra, ale już z zielenią może być problem. Oto co należy sprawdzić podczas poszukiwań mieszkania lub domu.
Infrastruktura miejska
Im bliżej centrum miasta, tym lepszy dostęp do infrastruktury. Mowa zarówno o połączeniach w ramach komunikacji miejskiej, środkach transportu, ścieżkach rowerowych, jakości dróg i chodników, jak i szpitalach, przychodniach i placówkach edukacyjnych. Jeśli masz rodzinę lub planujesz ją założyć, sprawdź dostęp do żłobków, przedszkoli i szkół.
Dojazd do centrum i pracy
Osiedle na obrzeżach może być równie dobrze skomunikowane, jak centrum. Nie ma reguły, dlatego sprawdź połączenia i środki transportu, które obsługują okolicę, częstotliwość kursowania oraz przystanki w pobliżu. Istotny będzie czas dostania się do pracy i często odwiedzanych miejsc. Jeśli chcesz mieszkać pod miastem, to skróci go obwodnica.
Usługi i rozrywka
Sklepy spożywcze, apteki, placówki usługowe i galerie handlowe, restauracje i bary, kina i teatry – dostęp do nich ułatwia życie i oszczędza czas. Zwłaszcza gdy nie trzeba pokonywać sporej odległości, by zrobić zakupy, zjeść obiad na mieście lub wybrać się na film.
Tereny zielone
Sąsiedztwo parków, lasów i jezior pozwala wypoczywać i regenerować się po pracy. Już nawet niewielki park umili wolny czas i pozwoli odpocząć od miejskiego zgiełku. Zielone ścieżki w pobliżu to wygoda dla właścicieli psów, spacerowiczów i biegaczy. Rodzice powinni zwrócić uwagę na place zabaw i atrakcje na świeżym powietrzu dla najmłodszych.
Sport i rekreacja
Jeśli aktywność jest stałym elementem Twojej codzienności sprawdź, czy w pobliżu są siłownie, kluby fitness i obiekty sportowe (baseny, korty tenisowe itp.). Przyjrzyj się infrastrukturze rowerowej i trasom do biegania – w zależności od tego, jaki rodzaj sportu i rekreacji preferujesz.
Bezpieczeństwo
Każdy z nas chce czuć się bezpiecznie w ciągu dnia i o zmroku. Móc zostawić zamknięty dom i nie myśleć o tym, że ktoś może się do niego włamać. Jeśli miasto nic nie robi z powtarzającymi się włamaniami, ale też wypadkami drogowymi, kradzieżami czy rozbojami, warto przemyśleć zakup nieruchomości w takim miejscu. Być może cena mieszkania będzie atrakcyjna, jednak bezpieczeństwo i spokój to wartości nie do przecenienia.
Poziom hałasu i ruch drogowy
Zakorkowane, ruchliwe drogi to nie tylko hałas, ale i dłuższy czas przejazdu do szkoły czy pracy. Głośno jest też obok miejsc, w których odbywają się imprezy, lotnisk, a także węzłów komunikacyjnych (dworców, stacji, linii kolejowych i tramwajowych). Ciche osiedla w Polsce znajdziesz m.in.: w Warszawie (dzielnica Ursynów), Gdańsku (dzielnica Wrzeszcz) i we Wrocławiu (osiedle Zacisze). Przed zakupem mieszkania warto zatem zweryfikować i ten aspekt, bo będzie oddziaływał na komfort życia.
Przyszłość okolicy
Dotyczy w szczególności osób, które chcą kupić mieszkanie na terenie rozwijającym się i otwartej przestrzeni. Jeśli do nich należysz, koniecznie zapoznaj się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który pozwoli Ci ocenić, czy lokalizacja jest przyszłościowa.
Miej na uwadze, że widok z okna może się diametralnie zmienić i to nie zawsze na Twoją korzyść. Na przykład okolica na kilkanaście miesięcy stanie się placem budowy, bo deweloper lub miasto mieli w planie jeszcze kilka inwestycji. W konsekwencji zza okna będziesz oglądać inne budynki, których podczas zakupu nie było.
Położenie w budynku
Podczas kupowania mieszkania zwracamy uwagę na poziom nasłonecznienia i otoczenie. W każdym jest inna orientacja pomieszczeń względem stron świata i nie zawsze sprzyja komfortowi. Na przykład, salon od strony północnej nie zapewni naturalnego ogrzewania i oświetlenia. Najlepiej, żeby dzienny pokój był od strony południowej lub zachodniej.
Mieszkanie pod wynajem – gdzie szukać?
Sprawdzasz lokalizację, ale pod kupno mieszkania na wynajem? Przede wszystkim zastanów się, komu chcesz je wynająć i na jaki czas podpiszesz umowę. Najemcy obok tego, że biorą pod uwagę cenę i wyposażenie, to skupiają się przede wszystkim na położeniu, które jest ściśle związane z dostępem do infrastruktury.
Z długoterminowego wynajmu korzystają osoby, które:
- studiują,
- czekają na klucze do nowego mieszkania,
- nie mogą wziąć kredytu hipotecznego,
- odkładają na wkład własny.
Jeśli chcesz, żeby Twoje mieszkanie wynajmowali studenci, znajdź siedziby uczelni w mieście. Jeśli znajdują się w ścisłym centrum, to takie położenie może okazać się zbyt drogie na studencką kieszeń. Dlatego też najlepiej zweryfikować je pod względem dojazdu do uczelni i często odwiedzanych przez studentów miejsc (bibliotek, kin, siłowni, sklepów itp.). Z pewnością opłaci się inwestycja w dużym ośrodku akademickim, np. w Warszawie, Krakowie lub Wrocławiu.
Na wybór mieszkania pod najem wpływa bliskość sklepów i punktów usługowych oraz dobra komunikacja. Dla rodzin istotny będzie dostęp do infrastruktury miejskiej, w tym żłobków i przedszkoli. Single sprawdzą również położenie kin, gastronomii, klubów fitness.
Wynajem krótkoterminowy to dobre rozwiązanie dla:
- studentów,
- urlopowiczów,
- osób podróżujących służbowo,
- pracowników sezonowych.
Lokalizacja w mieście – centrum czy obrzeża?
Zakup mieszkania w centrum to dobry wybór dla singli i rodzin z dziećmi oraz osób, które chcą czerpać zyski z najmu. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na centrum, bo wartość nieruchomości bywa barierą nie do pokonania.
Są również osoby, które wolą żyć z dala od miejskiego zgiełku i szukają lokalizacji na obrzeżach, a nawet za miastem. I to wszystko mimo ograniczeń w dostępie do infrastruktury miejskiej i niekiedy dłuższego czasu przemieszczania. Niekiedy, bo peryferia też bywają świetnie skomunikowane.
Do wyboru danej lokalizacji na obrzeżach lub w mniejszych miejscowościach oddalonych od centrum o kilkanaście albo kilkadziesiąt kilometrów skłaniają przede wszystkim:
- niższe ceny nieruchomości,
- czystsze powietrze,
- bliskość terenów zielonych,
- mniejsze natężenie ruchu.
Jeśli szukasz dobrej lokalizacji w dużym mieście, to sprawdź, gdzie zamieszkać w:
Podsumowanie
Wybór lokalizacji warto dokładnie przemyśleć, bo jest to decyzja nieodwołalna. Wystrój czy kolor okien i ścian zawsze możesz zmienić, ale położenia już nie. Na rynku nieruchomości są zarówno drogie lokale w centrum, jak i łaskawsze dla budżetu lub możliwości kredytowych mieszkania, niekoniecznie na obrzeżach. Wszystko zależy od podaży ofert w danym mieście. Im więcej czynników weźmiesz pod uwagę i zweryfikujesz pod kątem swoich potrzeb, tym lepiej będzie Ci się żyło w wymarzonym mieszkaniu.
Zobacz oferty domów i mieszkań na mapie
Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ:
KATEGORIE: