Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Rynek pierwotny a wtórny: co to jest rynek pierwotny i wtórny

Daniel Grzegorzek
Daniel Grzegorzek

Data publikacji: 27.08.2024, Data aktualizacji: 27.08.2024

Średnia ocen 4/5 na podstawie 2122 głosów

Rynek pierwotny a wtórny: co to jest rynek pierwotny i wtórny [definicja, różnice, opłacalność]
Kupno mieszkania bądź domu z rynku pierwotnego czy wtórnego? Czym różni się rynek pierwotny od wtórnego? Sprawdź na rynekpierwotny.pl!

Zakup nieruchomości to jedna z najważniejszych decyzji. Dlatego w tym artykule podpowiemy, na co powinno się zwrócić szczególną uwagę. Na początku postarajmy się odpowiedzieć, czym jest mieszkanie z rynku pierwotnego i czym się różni od mieszkania z rynku wtórnego.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • co to jest rynek pierwotny i wtórny,
  • jakie są zalety mieszkania kupionego na rynku pierwotnym,
  • czy lepiej kupić mieszkanie na rynku pierwotnym, czy wtórnym,
  • lokat wtórny – co to znaczy.

Rynek pierwotny a rynek wtórny – definicja obu pojęć i różnice między nimi

Zakup nieruchomości to jedna z najważniejszych decyzji w życiu człowieka. Po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę. Na początku dowiesz się, czym jest mieszkanie z rynku pierwotnego i co różni je od mieszkania z rynku wtórnego. Później poznasz wady i zalety obu rynków nieruchomości i sprawdzisz, na co zwracać uwagę podczas przeglądania ofert.

Podział na rynek pierwotny i wtórny wynika z wielu różnic, jakie występują zarówno pod względem charakterystyki nieruchomości, jak i procesu ich sprzedaży. Co to znaczy rynek wtórny i pierwotny? Sprawdź.

Rynek pierwotny – definicja

Pojęcie rynku pierwotnego w kontekście nieruchomości oznacza nowe, nieużywane mieszkania, domy czy lokale usługowe. Takie lokale powstają na skutek przeprowadzenia przedsięwzięcia deweloperskiego. Definicja rynku pierwotnego wskazuje, że jedną ze stron transakcji jest zawsze inwestor (deweloper lub spółdzielnia). Decydując się na zakup nowej nieruchomości, masz wybór pomiędzy wieloma terminami oddania inwestycji do użytku. Zależy to od tego, w jakiej fazie budowy inwestycji zdecydujesz się na zakup mieszkania czy domu.

Jeśli czas Cię nie goni, możesz kupić mieszkanie na etapie „dziury w ziemi”, które oferuje rynek pierwotny. Co to znaczy? W ten sposób potocznie określa się nieruchomości na wczesnym etapie realizacji inwestycji – zwykle jeszcze przed wykonaniem fundamentów budynku. W takim przypadku przyszły właściciel musi długo czekać, zanim będzie mógł wprowadzić się do lokalu.

Mieszkanie z rynku pierwotnego może też być zakończoną inwestycją z już wydanym pozwoleniem na użytkowanie budynku. Często taki lokal znajduje się w tzw. stanie deweloperskim. Co to znaczy? Rynek pierwotny oferuje w tym przypadku mieszkania do samodzielnego wykończenia wnętrz przez nowego właściciela.

Stan pierwotny – co oznacza?

Tego typu mieszkanie to niezamieszkały wcześniej lokal, który deweloper wykończył z zewnątrz, lecz wymagane jest indywidualne wykończenie i aranżacja wnętrza przez nabywcę. W takiej nieruchomości znajdują się już najczęściej:

  • tynki,
  • okna,
  • drzwi wejściowe,
  • wszystkie podstawowe instalacje, w tym elektryczna, grzewcza, wentylacyjna i wodno-kanalizacyjna,
  • wylewka podłogowa.

Wtórny rynek nieruchomości – definicja

Już wiesz, co to rynek pierwotny, dlatego przejdźmy teraz do definicji rynku wtórnego. Należą do niego mieszkania, domy i lokale usługowe, które w momencie trafienia do sprzedaży należą do innego właściciela (może być nim osoba fizyczna lub prawna). Każdy kolejny nabywca mieszkania dokonuje jego zakupu na rynku wtórnym, nawet jeżeli do sprzedaży nieruchomości dochodzi po kilku dniach od jej zakupu u dewelopera.

kupujemy mieszkanie rynek pierwotny czy wtorny?

Co to jest rynek wtórny mieszkań? Określa się w ten sposób segment rynku, na którym dochodzi do transakcji kupna i sprzedaży lokali z drugiej ręki. Mogą być to zarówno nieruchomości przeznaczone na cele mieszkaniowe właściciela, jak i pod wynajem. 

Mieszkanie wtórne – co to znaczy?

Mieszkanie wtórne to lokal, który przed wystawieniem na sprzedaż zamieszkiwała co najmniej jedna osoba. Oznacza to, że taka nieruchomość nosi już pewne – mniejsze lub większe ślady użytkowania. Jest to więc tzw. mieszkanie z drugiej ręki, od poprzedniego właściciela.

Rynek wtórny czy pierwotny – wady i zalety

Jeśli stoisz przed decyzją zakupu mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego, przeanalizuj dokładnie najważniejsze zalety oraz wady obu rozwiązań.

Wady i zalety rynku pierwotnego

Zalety nieruchomości z rynku pierwotnego

Zalety nowych inwestycji znane są od dawna, choć prawdopodobnie dopiero w ostatnich latach zostały znacznie bardziej wyeksponowane i docenione przez rynek nieruchomości, dzięki czemu środek ciężkości popytu na mieszkania wyraźnie przesunął się w stronę oferty od dewelopera. Co więcej, absolutnie nic nie wskazuje na to, żeby sytuacja miała ulec jakiejkolwiek korekcie w przewidywalnej przyszłości. Zakup nieruchomości z rynku wtórnego, niegdyś bardzo popularny, ustępuje miejsca tym oferowanym bezpośrednio przez deweloperów.

Znajdź mieszkanie swoich marzeń - zobacz oferty

Pierwszy właściciel oznacza większą swobodę i mniejsze ryzyko wad nieruchomości

Zasadniczym motywem decyzji o zakupie nowego mieszkania jest jego „nowość”. Rynek pierwotny ma niewątpliwie tę zaletę, że kupujesz nowe, niezamieszkałe dotąd przez nikogo mieszkanie. Masz pełen wpływ na sposób jego urządzenia i aranżacji.

Większość osób chcących kupić mieszkanie na rynku pierwotnym podkreśla, że chce być jego pierwszym właścicielem. Przede wszystkim ułatwia to wprowadzenie dużych zmian i czyni mieszkanie wolnym od usterek, które mogli zostawić po sobie poprzedni właściciele.

Jak znaleźć tanie mieszkanie? Sprawdź również

Bardzo ważnym czynnikiem przy odbiorze gotowego już mieszkania, jest zwrócenie uwagi na jego ewentualne wady. Nowe mieszkanie nie musi być pozbawione usterek. Warto pamiętać, że w razie ewentualnych niedociągnięć, deweloper ma obowiązek wypłacić rękojmię za wady nieruchomości.

Duże możliwości w zakresie wykończenia

Kupujący, którzy decydują się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, w trakcie realizacji mają sporo możliwości w zakresie wprowadzania zmian do projektu dewelopera. Ingerencja w rozkład mieszkania? Żaden problem!

Mieszkanie w standardzie deweloperskim możesz praktycznie urządzić dowolnie. Niezależnie od tego, czy korzystasz z własnej kreatywności, czy zdecydujesz się na wsparcie architekta wnętrz, nowe mieszkanie daje Ci swobodę w kreowaniu własnej przestrzeni. Dodatkowo nie musisz pozbywać się już istniejącego wyposażenia, czyli znacznie ograniczasz koszty i czas.

Rynek pierwotny to też oferty mieszkań wykończonych pod klucz, czyli najczęściej z oknami, drzwiami wewnętrznymi, pomalowanymi ścianami, zrobionymi podłogami, białym montażem, a nawet częścią sprzętów i wyposażenia.

Nowoczesne budownictwo

Nowe mieszkania z rynku pierwotnego budowane są z wykorzystaniem nowoczesnych i energooszczędnych technologii, często w bardzo atrakcyjnej formie architektonicznej. Wideodomofony, monitoring, recepcja, komórki lokatorskie, rowerownie, windy na każdym piętrze, przestronne tarasy to tylko nieliczne z udogodnień nowych nieruchomości.

Dopasuj mieszkanie do swoich potrzeb - skorzystaj z naszego konfiguratora:

Konfigurator mieszkania - rynekpierwotny.pl

Mieszkania z wielkiej płyty pozostawiają naprawdę wiele do życzenia. Budynek nowoczesnych osiedli najczęściej spełnia coraz wyższe standardy. Między innymi przez wzgląd na wysoką jakość użytych materiałów budowlanych, warto dokonać zakupu nowego mieszkania.

Nowe inwestycje wyróżnia coraz bliższa doskonałości funkcjonalność mieszkań jak najstaranniej zaprojektowane i zaaranżowane części wspólne, wygodne garaże podziemne, czy wreszcie najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, lepiej służące komfortowi i bezpieczeństwu lokatorów. Rynek pierwotny to także infrastruktura świetnie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zakup nowej nieruchomości oferuje wiele innych usprawnień.

Co ciekawe, tego typu udogodnienia dostępne są już w przypadku inwestycji w standardzie popularnym, o średnim czy wyższym nie wspominając. Ważna jest również z roku na rok podnoszona deweloperom poprzeczka jakości wykonania osiedli mieszkaniowych pod względem energooszczędności i ekologii. Coraz lepiej służy to nie tylko środowisku, ale przede wszystkim portfelom właścicieli mieszkań, którzy oszczędzają na rachunkach za media.

Chcesz kupić mieszkanie? Sprawdź wady i zalety mieszkania z rynku wtórnego i pierwotnego

Nowe mieszkania z rynku pierwotnego mają zdecydowaną przewagę technologiczną nad mieszkaniami na rynku wtórnym. Nowe budownictwo to oszczędności. Choć z drugiej strony, wiele nieruchomości z rynku wtórnego przeszło już proces modernizacji i ich standard ulega poprawie.

Estetyka osiedla

Istotnym elementem jest przyjazne i nowoczesne otoczenie. Rynek pierwotny to nowe osiedla, które w większości charakteryzują się spójną i funkcjonalną architekturą i dobrze przemyślanym najbliższym otoczeniem.

Bezpieczne place zabaw, zamknięty teren, stała opieka nad strefą zieleni – takich udogodnień ciężko szukać na osiedlach wybudowanych kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat temu. Z pewnością, zważywszy na estetykę, warto zdecydować się na nowe mieszkanie.
 
Chcesz kupić mieszkanie? Sprawdź wady i zalety mieszkania z rynku wtórnego i pierwotnego!

Podobni sąsiedzi i prestiż

Grupa kupujących, którzy zapatrują się wyłącznie na nowe mieszkanie to nadal bardzo duży odsetek. Co ich łączy? Mieszkanie na nowym osiedlu związane jest z pewnym cenzusem.

Na zakup mieszkania z oferty dewelopera w nowym budynku mogą sobie pozwolić osoby w dobrej sytuacji finansowej, o dość zbliżonym profilu – raczej młodzi, dobrze sytuowani single oraz młode małżeństwa. Z reguły takie osoby inwestują własne pieniądze i podchodzą do tematu bardzo poważnie. Nie ma co ukrywać, wielu uważa, że nowe mieszkanie to także prestiż. Ten element jest dalej istotnym czynnikiem, od którego zależy wybór mieszkania z rynku pierwotnego.

Jakie są wady mieszkania od dewelopera?

Rynek pierwotny ma także swoje wady. Bardzo wiele nowych inwestycji powstaje w znacznej odległości od centralnych dzielnic miast. To problemy z infrastrukturą użytkową (brak szkół, przychodni, szpitali), komunikacją (brak dostępu do transportu zbiorowego, niekiedy brak dróg dojazdowych), niekontrolowane rozlewanie się miasta na peryferia i niekiedy bardzo blisko siebie wybudowane budynki.

Zawsze warto sprawdzić miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, żeby upewnić się, czy tereny za naszym oknem nie staną się w przyszłości placem budowy kolejnych nowych osiedli lub drogi szybkiego ruchu. W przypadku kiedy bardzo zależy Ci na dobrej lokalizacji swojego mieszkania czy mniej problematycznym dojeździe do pracy, czy szkoły, zdecydowanie lepiej postawić na rynek wtórny.

Mieszkanie z rynku pierwotnego a lokalizacja

Kupno mieszkania od dewelopera ograniczone jest wyborem nabywcy wyłącznie do tych lokalizacji, w których inwestycje deweloperskie są dostępne. A te jak wiadomo, nie są, bo nie mogą takie być wszędzie. Trzeba przyznać, że jest to jedna z największych bolączek osób szukających mieszkania z rynku pierwotnego. W większości polskich miast nowe mieszkania powstają w znacznym oddaleniu od centrum. Dzieje się tak z dwóch powodów:

  • Centra miast są w większości gęsto zabudowane – przygotowanie kompleksu budynków jest tam fizycznie niemożliwe,
  • Grunty ulokowane bliżej centrum miasta są zdecydowanie droższe – przygotowanie inwestycji na tych terenach, ostatecznie wiąże się z wyższą ceną za metr kwadratowy mieszkania.

Długi czas oczekiwania, zanim wprowadzisz się do mieszkania na rynku pierwotnym

Dla części kupujących istotną przeszkodą jest czas realizacji inwestycji. Decydując się na podpisanie umowy na wczesnym etapie budowy, na odbiór mieszkania trzeba czekać wiele miesięcy. Do tego dochodzi jeszcze czas związany z pracami wykończeniowymi mieszkania.

Długie oczekiwanie może wiązać się więc z ponoszeniem dodatkowych kosztów np. z tytułu wynajmu mieszkania w okresie realizacji inwestycji. Rynek pierwotny to oczywiście także oferty lokali dostępnych do odbioru od ręki, ale należy pamiętać, że jest to niewielki odsetek, a wybór dostępnych na takim etapie metraży jest już bardzo ograniczony.

Ryzyko upadku dewelopera

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego może być obciążony ryzykiem, o którym wciąż się wspomina w przypadku mieszkań deweloperskich na wczesnym etapie budowy, czyli dotyczącym kupna „dziury w ziemi” i upadłości dewelopera. Strach jest dodatkowo potęgowany przez historie osób, które poniosły spore straty finansowe.

Zmiany w prawie doprowadziły do zmniejszenia się ryzyka kupujących i to zagrożenie jest dziś marginalne. Warto pamiętać, że nawet najlepsze prawo nie zastąpi zdrowego rozsądku. Przed zakupem lepiej dokładnie przeanalizować oferty. Pamiętaj, że ryzyko związane z zakupem mieszkania występuje zawsze, zarówno w przypadku rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Wszędzie mogą się zdarzyć oszuści.

Ceny mieszkań z rynku pierwotnego

Warto podkreślić, że nowe mieszkania mają przeważnie wyższe ceny za metr kwadratowy. Dotyczy to większości dużych miast w Polsce, choć nie jest regułą wszędzie. Do tego dolicz jeszcze  koszty wykończenia mieszkania.

W zdecydowanej większości przypadków początkowy koszt inwestycji na rynku pierwotnym jest wyższy niż koszt zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Jeśli posiłkujesz się kredytem hipotecznym, możesz potrzebować większej zdolności kredytowej. Z drugiej strony, nowy budynek to brak funduszu remontowego, niższy czynsz i niższe koszty utrzymania.

Mieszkanie z rynku wtórnego – zalety i wady

Rynek wtórny to oczywiście nie tylko wady, choć specyfika bieżącej rynkowej koniunktury może tak sugerować. Rynek mieszkań używanych ma szereg zalet, w tym tę jedną w nieruchomościach absolutnie bezkonkurencyjną. Mieszkania na rynku wtórnym to wielkie bogactwo lokalizacji. Oczywiście z drugiej strony lokalizacja blisko centrum przekłada się na wyższe ceny nieruchomości, które mogą znacznie przewyższyć te z rynku pierwotnego.

Wady i zalety rynku wtórnego

Jakie zalety mają mieszkania z rynku wtórnego?

Bogactwo lokalizacji mieszkań z drugiej ręki

Rynek wtórny jest rynkiem praktycznie nieograniczonym, jeśli chodzi o lokalizacje. Jeśli szukasz mieszkania na sprzedaż, Warszawa będzie jednym z ciekawszych rynków, gdy chodzi zarówno o rynek pierwotny, jak i wtórny. Jednakże dużo zależy również od dzielnicy. Przykładowo, dla poszukujących mieszkania w Śródmieściu Warszawy, bogactwo ofert lokali używanych w dowolnym standardzie nie ma żadnej płaszczyzny porównania do bardzo skromnej oferty rynku pierwotnego. Lokalizacja w pobliżu centrum miast przekłada się także na świetną komunikację i rozwiniętą infrastrukturę w postaci szkół, przedszkoli, bibliotek czy sklepów osiedlowych.

Poza tym rynek nieruchomości mieszkaniowych z drugiej ręki dysponuje prawdziwie unikatowymi ofertami dla koneserów, od klimatycznych mieszkań w stylowych kamienicach poczynając, poprzez luksusowe apartamenty i domy, a na rezydencjach i pałacach kończąc. Szeroki wybór ofert i nieskończona liczba lokalizacji do największe plusy rynku wtórnego.

Wiesz, za co płacisz

Zakup mieszkania na rynku wtórnym dotyczy zawsze lokalu już istniejącego, wybudowanego, co na rynku pierwotnym bywa coraz trudniej osiągalne. Nie kupujesz więc „kota w worku”. Kupujący mieszkanie na rynku wtórnym mają jasną sytuację – mogą przed zakupem ocenić mieszkanie, wygląd budynku i okolicy. Zawsze mogą porównać infrastrukturę (przychodnie, sklepy, szkoły) osiedla i to, jak jest ono skomunikowane z resztą miasta.

Podejmując decyzję, mają znacznie więcej pewnych informacji niż osoby, które kupują mieszkanie z rynku pierwotnego. Mogą na przykład wcześniej poznać sąsiadów, co często z góry przesądza o zakupie mieszkania z rynku wtórnego. Ponadto mają szansę dowiedzieć się jak najwięcej o spółdzielni lub firmie administrującej dane osiedle.

Szybki odbiór mieszkania z rynku wtórnego

Przy zakupie na rynku wtórnym masz dostęp do gotowego lokalu! Chcąc kupić mieszkanie w nowej inwestycji, którą zainteresowanych jest duża liczba potencjalnych kupujących, jesteś skazany na zakup jeszcze niewybudowanego i nieoddanego do użytkowania mieszkania. Angażujesz zatem znaczną ilość gotówki w dobro, na które musisz poczekać, zanim będziesz mógł się wprowadzić. Problem taki nie występuje w mieszkaniach z drugiej ręki! Wszystkie stałe elementy lokalu otrzymujesz w cenie zakupu.

Często poprzedni właściciel pozostawia meble będące na wyposażeniu mieszkania lub odsprzedaje je za niewielką opłatą. Dzięki temu skracasz do minimum czas oczekiwania na wprowadzenie się do nowego lokalu. Ponadto część mieszkań na rynku wtórnym to nieruchomości, które kupił, wyremontował i wyposażył inwestor, a więc nie będą wymagały już nakładów z Twojej strony. Warto jednak pamiętać, że są wtedy droższe.

Trudne do przewidzenia koszty remontu

Ten punkt dotyczy nie tyle remontu mieszkania, ile kosztu związanego z utrzymaniem samego budynku z rynku wtórnego. Stan techniczny, w jakim znajduje się blok, może być różny. Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, warto mieć świadomość, że będziesz narażony na usterki związane z wieloletnią eksploatacją budynku.

Zdecydowana większość mieszkań używanych, zwłaszcza tych wybudowanych w starszych technologiach, to lokale znacznie mniej funkcjonalne, droższe w utrzymaniu, często wymagające dodatkowych nakładów finansowych – tłumaczy Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości z portalu RynekPierwotny.pl.

Rynek wtórny – mieszkanie do remontu

Problemy z kanalizacją, ogrzewaniem czy elektrycznością zdarzają się często. Niektóre z tych awarii, np. przeciekający dach mogą mieć poważne skutki. Do tego dochodzą też możliwe zaniedbania ze strony zarządcy budynku.

Koszty związane z modernizacją czy niezbędnymi naprawami zwykle spadają na właścicieli mieszkań, którzy wybrali rynek wtórny. Co to oznacza? Zazwyczaj to, że będą oni musieli opłacać fundusz remontowy. Sumy za większe naprawy mogą być sporym obciążeniem dla Twojego portfela. Nowo wybudowany budynek nie potrzebuje znacznych środków przeznaczonych na remonty i utrzymanie, co pozytywnie wpływa na wysokość opłat administracyjnych.

Koszty związane z podatkiem PCC

Wysokość taksy notarialnej i kosztów sądowych jest taka sama – niezależnie czy to rynek pierwotny, czy rynek wtórny, ale zakup mieszkania z drugiej ręki oznacza dodatkowe koszty w postaci podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatek ten wynosi 2% wartości rynkowej mieszkania, co przy obecnych cenach lokali zawsze stanowi istotną kwotę.

Porównując oferty, warto więc od razu uwzględnić ten koszt, aby później uniknąć nieprzyjemnego zaskoczenia. Oszczędzając na podatku PCC, możesz przeznaczyć te środki, chociażby na wykończenie mieszkania. Warto mieć to na uwadze, decydując się na zakup nieruchomości z rynku wtórnego.

Jak kupić mieszkanie z rynku wtórnego?

Przed zakupem lokalu z rynku wtórnego warto dokładnie zweryfikować stan techniczny oraz prawny nieruchomości. Dobrze będzie upewnić się, czy nie jest ona obciążona hipoteką lub nie ma różnego typu wad prawnych. Aby uniknąć niespodziewanych usterek w mieszkaniu, należy umówić się z właścicielem na osobiste oględziny mieszkania. Ważne są również kwestie formalne związane z zawarciem przedwstępnej oraz właściwej umowy sprzedaży nieruchomości.

Jakie są wady mieszkania z rynku wtórnego?

W przypadku mieszkania oferowanego na rynku wtórnym możesz się spodziewać nieprzewidzianych wydatków. Z jednej strony, koszt zakupu mieszkania z rynku wtórnego będzie nieco niższy niż przy zakupie nowej nieruchomości. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że mieszkanie z drugiej ręki będzie wymagało dodatkowo mniejszych bądź większych (w zależności od stanu) nakładów finansowych, które trzeba przeznaczyć na remont. Nawet jeśli wiesz, że go nie unikniesz, to już jego zakres i koszty z nim związane mogą Cię niemiło zaskoczyć.

Rynek pierwotny a wtórny – czyli co wybrać: mieszkanie nowe czy używane

Kolejny rok z rzędu trwa historyczny sprzedażowy boom na pierwotnym rynku nieruchomości. Tymczasem rynek wtórny i oferty mieszkań z drugiej ręki, jakby wciąż tkwią w koniunkturalnej defensywie. Jest to sytuacja zdecydowanie odmienna od tej sprzed kilkunastu lat, kiedy w trakcie rekordowego ożywienia oba segmenty mieszkaniówki cieszyły się identycznym, zawrotnym wręcz powodzeniem. O sukcesie nowych mieszkań i oferty od dewelopera decyduje ogromny, sięgający 60-70 procent udział klientów inwestycyjno-gotówkowych. 

Rynek wtórny a pierwotny – różnica dotycząca cen zakupu

W zestawieniu rynek pierwotny a wtórny różnica dotyczy m.in. kosztów zakupu. Mieszkania oferowane przez właścicieli na rynku wtórnym są bardzo często przeszacowane cenowo, a przez to mało atrakcyjne inwestycyjnie. Wybór inwestorów pada na rynek pierwotny także dlatego, że wśród wynajmujących o wiele większym powodzeniem cieszą się nowe lokale w nowoczesnym budownictwie.

Rynek wtórny - mieszkanie do remontu

Co równie ważne dla tej kategorii nabywców, im nowsze mieszkanie, tym łatwiej w razie konieczności dokonać jego sprzedaży. Koszt zakupu nieruchomości wówczas może się szybciej zwrócić.

Nieco odmiennie kształtuje się na rynku pierwotnym i wtórnym rynek zbytu. Definicja tego pojęcia kładzie nacisk m.in. na różne grupy docelowe. Nowe mieszkania kupują najczęściej młodzi, dobrze wykształceni pracownicy korporacji, a także inwestorzy, którzy nabywają nieruchomość w stanie deweloperskim, wykańczają ją, a następnie wynajmują lub sprzedają z dużym zyskiem dzięki strategii flippingu. Rynek pierwotny jest w większym stopniu zależny od polityki kredytowej banków oraz koniunktury gospodarczej. 

Rynek pierwotny czy rynek wtórny – gdzie kupić mieszkanie, gdy decydują ceny?

Decyzja zawsze należy do kupującego, a jego wybór zależy od wielu kwestii. Poza powyżej opisanymi wadami i zaletami obu rynków, istnieją jeszcze inne czynniki mające wpływ na wybór własnego mieszkania. To naturalnie sytuacja finansowa kupujących, ich potrzeby, odległość do pracy czy szkoły, sklepów. Istotny jest tu zwłaszcza czynnik ekonomiczny.

Osoby z mniejszymi zarobkami i o niższej zdolności kredytowej zazwyczaj wolą na początek włożyć w mieszkanie mniej pieniędzy.

Koszty zakupu mieszkania z rynku wtórnego a pierwotnego

Początkowe koszty w przypadku lokalu z rynku pierwotnego będą z reguły wyższe, ponieważ ceny mieszkań na rynku wtórnym są znacznie niższe – zwłaszcza, jeśli porównujesz nieruchomości o tym samym metrażu i standardzie. Następnie trzeba zazwyczaj ponieść koszty wykończenia i wyposażenia lokalu, chociaż deweloperzy oferują także mieszkania wykończone pod klucz – od razu gotowe do wprowadzenia się. Są one jednak znacznie droższe w zakupie.

Dojdziesz do jednego wniosku, kiedy porównasz ceny mieszkań – rynek wtórny pozwala nabyć lokal za znacznie mniejszą kwotę. W większości przypadków na początku wydajesz mniej, by później ponosić wysokie koszty związane z remontem. To również istotna różnica między rynkiem pierwotnym a wtórnym.

Sprawdź oferty z rynku wtórnego

Kredyt hipoteczny przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego

Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego możesz kupić na kredyt hipoteczny. W przypadku nowych lokali często można uzyskać korzystniejsze warunki finansowania, ponieważ banki współpracują z deweloperami. Jeśli chcesz zaciągnąć kredyt pod hipotekę na zakup mieszkania z rynku wtórnego, najczęściej będziesz musiał ponieść dodatkowe koszty sporządzenia operatu szacunkowego nieruchomości.

Spór rynek wtórny a pierwotny – bez rozstrzygnięcia

Rynek pierwotny i wtórny to doskonale wzajemnie się uzupełniające dwa segmenty krajowego rynku nieruchomości. Oba mają swoje zalety i wady. Od preferencji i sytuacji nabywcy zależy, który z nich będzie bardziej odpowiedni i lepiej zaspokoi mieszkaniowe potrzeby.

Trudno o jednoznaczny wybór, bo zbyt wiele zależy od czynników stricte indywidualnych. Tym samym kwestia „rynek pierwotny czy wtórny” w dalszym ciągu pozostanie pytaniem retorycznym, na które nie ma jednoznacznej, uniwersalnej i trafnej odpowiedzi. Opłacalność inwestycji warunkuje także rynek. Co to znaczy? Chociażby to, że różne czynniki geopolityczne, społeczne i ekonomiczne wpływają na popyt, podaż czy ceny mieszkań.

Zdecydowana większość mieszkań używanych, zwłaszcza tych wybudowanych w starszych technologiach, to lokale znacznie mniej funkcjonalne, droższe w utrzymaniu, często wymagające dodatkowych nakładów finansowych - tłumaczy Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości z portalu RynekPierwotny.pl.

Rynek pierwotny czy wtórny: podsumowanie

Po przeczytaniu artykułu już wiesz, co to rynek wtórny i pierwotny, a także znasz podstawowe różnice między nimi – dotyczą one m.in. ceny zakupu, remontu i wykończenia mieszkania, sposobu zawierania transakcji czy warunków finansowania za pomocą kredytu hipotecznego. 

Daniel Grzegorzek

Copywriter z niespełna 10-letnim doświadczeniem, były pracownik agencji badawczej, z wykształcenia socjolog. Specjalizuje się w tworzeniu treści o tematyce biznesu, finansów, nieruchomości i marketingu. Pisanie artykułów poprzedza głębokim researchem. Skomplikowane zagadnienia przedstawia w przystępny sposób.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

5 Komentarzy

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
  • Karolak

    a ja nie będę uprawiał dziecinnej reklamy jak inni :)

    31 sierpnia 2020, 21:28
  • Unia

    Lepiej czasem zainwestować w mniej wypicowane mieszkanie i samemu ten remont zrobić - ja trafilam na fajną firmę desginersko remontową DD Projekt i wydaje mi się, że stanęli na wysokości zadania, zrobili wspaniałe wnętrza i po prostu nie zainkasowali aż tak dużo.

    24 lipca 2020, 08:40
  • Beata

    W naszym przypadku w grę wchodziła tylko deweloperka. Tak jest chyba najprościej spełnić swoje marzenia mieszkaniowe. A wiadomo że kazdy ma swoje. Od małego marzyło mnie sie mieszkanie w mieście, ale raczej na poboczu. blisko natury, ale tez z dostepem do sklepów. Duze, przestronne i pieknie nasłonecznione mieszkanie. Apartamenty Katiuszy od Lps invest mają wlasnie extra lokalizacje, bo przez okno widać las, powierzchnia jest ponad 100m, z ogrodem. W sam raz dla młodego małżeństwa z 2 dzieci, bo i szkoła jest blisko

    26 grudnia 2019, 15:12
  • Natalia

    Kupiłam bardzo fajne i korzystne cenowo mieszkanie z rynku wtórnego, a pomogło mi w tym biuro nieruchomości ABC DOM w Krakowie, jestem bardzo zadowolona :)

    17 listopada 2019, 11:37
  • Julia

    Ja zdecydowałam się na kupno mieszkania od dewelopera Home Invest i jestem bardzo zadowolona, bo wszystko przebiegło bez zarzutu, ale fakty są takie, że nie wybrałam kota w worku, tylko poleciła mi ich siostra.

    16 maja 2019, 10:14

Artykuły powiązane

  • Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

    Budownictwo mieszkaniowe - Raporty GUS

    Liczba mieszkań oddanych do użytku w listopadzie 2024 roku notuje spadek rdr oraz spadek względem poprzedniego miesiąca. Równolegle liczba wydanych pozwoleń na budowę notuje wzrost rok do roku i spadek w porównaniu do października 2024 r. Ponadto najnowszy raport GUS informuje, jak przebiega bieżąca budowa mieszkań w Polsce.

    20 grudnia 2024

    Redakcja

  • Ceny materiałów budowlanych

    Ceny materiałów budowlanych

    Ceny materiałów budowlanych w listopadzie 2024 roku notują kolejne zmiany, które odbiją się na sytuacji zarówno inwestorów, jak i klientów indywidualnych. Indeks cen materiałów budowlanych po raz kolejny opublikowała Grupa PSB Handel S.A.

    18 grudnia 2024

    Redakcja

  • Najtańsze mieszkania w Polsce – gdzie i za ile?

    Najtańsze mieszkania w Polsce – gdzie i za ile?

    Gdzie znajdziemy najtańsze mieszkania? Sprawdziliśmy, w których miastach wojewódzkich można kupić stosunkowo tanie lokale. Doradzimy także na co uważać, szukając okazyjnych ofert mieszkań i odpowiemy na pytanie, czy kupując kawalerkę rzeczywiście płacimy mniej i oszczędzamy. Jeżeli nie chcesz przepłacać czytaj dalej!

    18 grudnia 2024

    Marlena Rzepniewska

  • Targi mieszkaniowe w Katowicach 2025: kiedy odbędą się targi mieszkań i domów na Śląsku?

    Targi mieszkaniowe w Katowicach 2025: kiedy odbędą się targi mieszkań i domów na Śląsku?

    Jeżeli, planujesz zakup mieszkania lub domu czy remont lub wykończenie swoich czterech kątów, nie możesz przegapić targów odbywających się w Katowicach. Koniecznie zróbcie sobie miejsce w kalendarzu na wybrane imprezy targowe!

    16 grudnia 2024

    Dominika Perkowska

Nagrody i wyróżnienia

Nagroda Forbes 2022
Nagroda Forbes 2021
Nagroda Digital Excellence Awards 2022
Nagroda Laur Klienta 2023
Nagroda Dobry Pracodawca 2023
Nagroda Gazele Biznesu 2023