Budownictwo plusenergetyczne

Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Data publikacji: 10.09.2020, Data aktualizacji: 19.05.2022

Średnia ocen 3/5 na podstawie 4 głosów

Budownictwo plusenergetyczne
Budownictwo plusenergetyczne, czyli zapewniające niezależność energetyczną to trend, który ujawnia się w realizacjach deweloperów. Zobacz!

Rachunki za prąd i ogrzewanie to istotne obciążenia dla domowego budżetu, dlatego rozwiązania, które pozwalają znacznie ograniczyć te wydatki zyskują coraz więcej zwolenników. W Polsce powstały już pierwsze domy bez rachunków, także w górach, gdzie warunki atmosferyczne stawiają duże wymagania systemom grzewczym.

Dom plusenetgetyczny w konstrukcji modułowej stanął także w Warszawie. Budownictwo zapewniające niezależność energetyczną to trend, który ujawnia się także w realizacjach deweloperskich.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • czym jest dom plusenergetyczny
 • ile kosztuje tego rodzaju dom
 • czy instalacje hybrydowe można montować na budynkach wielorodzinnych

Budynek plusenergetyczny to rozwiązanie, które idzie o krok dalej niż dom niskoenergetyczny czy pasywny. Nie dość, że budynek korzysta z ekologicznych źródeł energii, to dodatkowo, dzięki odpowiednim technologiom, jest w stanie wyprodukować więcej energii, niż potrzebują jego mieszkańcy. Jak to działa? W Polsce podstawą jest najczęściej produkcja energii elektrycznej ze słońca z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych. W krajach europejskich stosowane są także turbiny wiatrowe przy budynkach, które produkują energię z wiatru. W każdym przypadku budynek staje się samowystarczalny energetycznie, a w dodatku produkuje dodatkową energię, którą można zmagazynować lub sprzedać do sieci. Drugi czynnik to ekologiczne i tanie w użytkowaniu źródło ciepła – najczęściej wybieranym rozwiązaniem w Polsce jest pompa ciepła.

Ile kosztuje dom plusenergetyczny?

Dom plusenergetyczny wymaga także odpowiedniej konstrukcji (właściwe usytuowanie na działce względem słońca) i materiałów o wysokich parametrach termoizolacyjności. Dotyczy to szczególnie okien i drzwi oraz konstrukcji ścian. Stosuje się także system wentylacji mechanicznej nawiewowo-wywiewnej z odzyskiwaniem ciepła. Ważne jest również, aby budynek miał zredukowane mostki termiczne, czyli miejsca, w których traci ciepło.

Czy taki budynek jest droższy w budowie od domu budowanego w technologii, która nie wymaga podwyższonych parametrów termoizolacyjności? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo szeroki wybór materiałów budowlanych i wykończeniowych sprawia, że koszt budowy m2 domu może się znacznie różnić w poszczególnych inwestycjach. Możliwe, że proste porównanie cen materiałów wskaże na wyższe koszty wersji energooszczędnej, ale są także przykłady realizacji domów plusenergetycznych, w których koszt budowy nie przyprawia o zawrót głowy.

Dla przykładu, pierwszy dom plusenergetyczny powstał w Polsce w 2018 roku jako dom pokazowy. Solace House jest wykonany w konstrukcji prefabrykowanej, a jego montaż zajmuje jedynie 72 godziny. Dom wykonany jest z drewna, a za produkcję energii odpowiadają panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu. Dom (parter wraz z andresolą) ma 48 m2 powierzchni i może być rozbudowywany o kolejne, bliźniacze moduły. Ogrzewanie zapewnia pompa ciepła, na wyposażeniu jest także system rekuperacji powietrza oraz odzysk ciepła na wodzie. Firma Solace podaje w materiałach prasowych, że koszt budowy takiego domu to ok. 100 tys. zł netto, a z wyposażeniem we wszelkie instalacje 150 tys. netto, czyli w tej drugiej wersji niecałe 3,2 tys. za m2.

Ile kosztuje dom plusenergetyczny?

Rachunki bliskie zeru

Dom plusenergetyczny pozwala na oszczędności sięgające nawet 10 tys. zł rocznie – kwota zależy od jego wielkości oraz liczby mieszkańców. Rachunki za zużycie energii elektrycznej i ogrzewanie w zasadzie nie istnieją – jedyne koszty to opłaty stałe i minimalne zużycie prądu, które można ograniczyć do kilkunastu złotych na miesiąc. To rekompensuje ewentualne wyższe nakłady inwestycyjne. Domy plusenergetyczne są często wyposażone we własne ujęcie wody – studnie głębinową, która również stanowi jednorazowy wydatek na etapie budowy, ale nie generuje dodatkowych kosztów w następnych latach. O rachunkach za wodę można zapomnieć. A jeśli do tego zastosujemy ekologiczną, przydomową oczyszczalnie ścieków jest także szansa na zminimalizowanie opłat za nieczystości.

Dom plusenergetyczny pozwala na oszczędności

Budynki wielorodzinne bez opłat?

Panele fotowoltaiczne i pompy ciepła, czyli instalacje hybrydowe, można stosować także w budownictwie wielorodzinnym. Co ciekawe, w Polsce są już przykłady modernizacji istniejących budynków wielorodzinnych (powierzchnia mieszkań i części wspólnych to nawet 2,1 tys. m2), w których dzięki zastosowaniu takiego hybrydowego rozwiązania, koszty ogrzewania zmniejszyły się o 80%.

Osiedla nowych domów jednorodzinnych lub w zabudowie bliźniaczej, budowanych jako inwestycje deweloperskie, powstały m.in. pod Poznaniem i w Mławie. Budownictwo plusenergetyczne z pewnością szybko nie stanie się standardem w projektach deweloperskich, ale jest odpowiedzią na oczekiwania tych klientów, którzy są gotowi zapłacić więcej w zamian za niewielkie koszty eksploatacji budynku. Do tego dochodzą jeszcze względy ekologiczne – domy energooszczędne są przyjazne środowisku. Można zakładać, że nie tylko wysoki standard wykończenia i prestiżowa lokalizacja będą w przyszłości definiowały segment premium na rynku nieruchomości. Niezależność energetyczna i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii będą równie iststne.

 
Marzena Zbierska
Marzena Zbierska

Dziennikarz, redaktor, copywriter. Publikuje na łamach magazynów i portali branżowych. Zafascynowana SEO i content marketingiem. Z branżą deweloperską związana od ponad 10 lat – jako autor tekstów eksperckich i poradników na potrzeby promocji inwestycji mieszkaniowych.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  nagroda forbes 2022
  nagroda forbes 2021
  nagroda digital excellence awards 2022
  nagroda laur klienta 2023
  nagroda dobry pracodawca 2023
  nagroda gazele biznesu 2023
  Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

  Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

  Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek: