Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Jak urządzić bezpieczne mieszkanie dla seniora?

Redakcja
Redakcja

Data publikacji: 12.11.2021, Data aktualizacji: 09.01.2023

6 minut czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 9 głosów

Aranżacja mieszkania dla seniora
Jakie cechy powinno mieć mieszkanie dla seniora? Podpowiadamy, jak stworzyć komfortową i bezpieczną przestrzeń dla osób starszych.

Urządzanie mieszkania dla seniora to nie lada wyzwanie. Osoba starsza ma inne potrzeby i potrzebuje dodatkowych udogodnień, dzięki którym domowa przestrzeń będzie dla niej wygodna i bezpieczna w użytkowaniu. Jak urządzić mieszkanie dla seniora?

Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Z lektury tego artykułu dowiesz się m.in:

Mieszkanie dla seniora

Urządzając mieszkanie dla seniora warto wziąć pod uwagę mniejszą sprawność i ograniczenia w ruchu u osób starszych. Wysoki próg, czy brodzik mogą być poważną przeszkodą w poruszaniu się po domu. Starsza osoba może mieć wraz z wiekiem również problemy z pamięcią, dlatego warto zwrócić uwagę na stan instalacji oraz zamontować odpowiednie zabezpieczenia na wypadek pozostawienia otwartego gazu lub włączonego żelazka.

Elementy wyposażenia powinny być starannie przemyślane, tak aby zapewnić jak największy komfort i bezpieczeństwo. Jak urządzić bezpieczne mieszkanie dla seniora? Na jakie czynniki wziąć pod uwagę przy zakupie lokalu?

Zakup mieszkania dla osoby starszej

Jeżeli dopiero poszukujemy lokalu, w którym ma zamieszkać senior, musimy ocenić go pod kątem dostępności dla osób mających problemy z poruszaniem się. Upewnijmy się, czy w budynku znajduje się winda, a schody mają stabilną poręcz. Warto także zwrócić uwagę, czy na klatce schodowej znajdują się podjazdy dla osób poruszających się na wózku.

Jeśli mamy wpływ na wybór lokalu, warto wybrać mieszkanie na parterze oraz unikać skosów. Niewskazane są także mieszkania na wyższej kondygnacji, szczególnie jeśli w budynku nie ma windy. Zadbajmy także o to, aby mieszkanie posiadało metraż pozwalający na swobodne poruszanie się o kulach lub wózku.

Bezpieczne mieszkanie dla seniora

Na jakie dodatkowe czynniki zwrócić szczególną uwagę przy zakupie nieruchomości dla seniora?

Jak podkreśla Piotr Jakubowski, redaktor serwisu Życie Seniora,

Polscy seniorzy w zdecydowanej większości nie należą do osób zamożnych. Jeśli już decydują się na zmianę lokum, wówczas stoją za tym określone potrzeby. Na przykład mieszkają na wyższym piętrze w bloku bez windy lub zostali sami w dużym mieszkaniu, którego czynsz pochłania lwią część ich skromnej emerytury.

A zatem cena mieszkania z pewnością jest ważna, bo na kredyt w wieku 60+ już raczej nie mogą liczyć. W dalszej kolejności oczywiście kluczowe jest zaspokojenie potrzeby, która skłoniła ich do poszukiwania nowego lokum, czyli położenie na parterze lub 1. piętrze, lokalizacja w zasięgu komunikacji miejskiej, wreszcie dostosowanie do potrzeb osób starszych - np. wygodna łazienka z prysznicem typu walk-in. Seniorzy nie są też chętni do zajmowania się remontami i żmudnymi pracami wykończeniowymi, więc mogą być znacznie bardziej skłonni do zakupu mieszkania z wykończeniem.

Najważniejsza w przypadku zakupu mieszkania dla seniora jest atrakcyjna lokalizacja inwestycji. O ile młodsze osoby są najczęściej posiadaczami samochodów, to wśród seniorów nie jest to aż tak powszechne. Poza tym z wiekiem wiele osób jest zmuszonych do rezygnacji z samochodu, czy to z przyczyn finansowych czy zdrowotnych. A zatem dostępność urozmaiconej komunikacji miejskiej, a także obecność podstawowych sklepów i usług oraz przychodni lekarskiej w promieniu niezbyt długiego spaceru to niezwykle ważny argument przy wyborze nowego mieszkania. 

Polscy seniorzy najczęściej zamieszkują osiedla z wielkiej płyty, które są bardzo dobrze skomunikowane oraz samowystarczalne pod względem handlowo-usługowym. Każde takie osiedle ma swój lokalny bazarek, duży supermarket, fryzjera, przychodnię i bar z domowymi obiadami. Niestety trudno to samo powiedzieć o nowych osiedlach stawianych przez deweloperów na odległych peryferiach. Z tego też powodu, pomimo niższej ceny nie są one atrakcyjną ofertą dla osób 60 plus - argumentuje. 

mieszkanie dla seniora - infografika

Zakup mieszkania dla seniora - na co zwrócić uwagę?

Na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę w przypadku zakupu nieruchomości dla osób starszych?

Dariusz Ludwiczak, właściciel i redaktor naczelny portalu 60plus.pl podsumowuje:

  • kondygnacja - rekomendowany parter, pierwsze piętro lub wyższe kondygnacje koniecznie z windą,
  • lokalizacja i otoczenie - rozbudowana infrastruktura miejska, umożliwiająca łatwy dostęp do punktów handlowo-usługowych i rekreacyjnych,
  • komunikacja - gwarantująca sprawny dojazd do poszczególnych instytucji czy przychodni,
  • otoczenie - położenie w pobliżu terenów zielonych i miejsc przeznaczonych do rekreacji,
  • sąsiedztwo - bliskość Klubów Seniora i innych instytucji dedykowanych tej grupie, sąsiedztwo osób w podobnym wieku.

Podkreśla również, że budownictwo senioralne w Polsce dopiero zdobywa popularność. Jednak w perspektywie czasu ma szansę na uznanie. Aczkolwiek inwestycje powinny spełniać podstawowe kryteria: mieszkania muszą być samodzielne, niedrogie w utrzymaniu, powinny mieć dostęp do rozbudowanej infrastruktury miejskiej i oferować szereg udogodnień, jak okazjonalne wsparcie mieszkańców przy sprzątaniu, robieniu zakupów czy rehabilitacji.

Aranżacja mieszkania dla seniora

Urządzając mieszkanie dla starszej osoby musimy zadbać o to, aby jego przestrzeń była jak najbardziej komfortowa i funkcjonalna. Warto postawić na przynajmniej dwupokojowy lokal, w którym salon nie będzie pełnił roli sypialni, a co za tym idzie senior nie będzie miał codziennego obowiązku składania łóżka. Pomieszczenie do spania powinno znajdować się blisko toalety, na wypadek gdyby starsza osoba musiała wstawać w nocy.

Dobrym pomysłem jest zastosowanie mat antypoślizgowych w mieszkaniu oraz zachowanie odstępów między urządzeniami i sprzętami, tak aby senior mógł swobodnie i bezpiecznie poruszać się po przestrzeni mieszkania, nie ryzykując upadku lub kontuzji. Przy aranżacji wnętrz postarajmy się także, aby osoba starsza dobrze się w nich czuła. Nowy dywan, miękki fotel oraz wygodny materac sprawią, że wnętrze będzie przytulne i przyjazne.

Łazienka dla seniora

Łazienka to pomieszczenie, w którym funkcjonalność odgrywa szczególną rolę. W łazience seniora nie może zabraknąć maty antypoślizgowej oraz udogodnień, które pozwolą nawet osobie niepełnosprawnej, samodzielnie skorzystać z sanitariatów. Dobrym rozwiązaniem będzie prysznic bez podłogowy oraz siedzisko, z którego senior będzie mógł skorzystać podczas kąpieli. W kabinie prysznicowej warto przymocować do ściany uchwyt, który pomoże zachować równowagę. Umywalka oraz miska WC powinny być zamontowane w odpowiednich odstępach, tak aby dostęp do nich był dogodny.

Mieszkanie dla seniora - aranżacja łazienki

Sypialnia dla seniora

Sypialnia to miejsce, w którym starsza osoba z wiekiem będzie spędzać coraz więcej czasu. Planując jej wystrój miejmy na uwadze, że wyposażenie powinno przede wszystkim ułatwiać codzienne funkcjonowanie. Kupując łóżko, pamiętajmy, że lepszym wyborem niż sofa, będzie model ze stelażem regulowanym, który pozwoli na podnoszenie głowy lub nóg.

Włącznik światła powinien znajdować się na wyciągnięcie ręki. Krzesło lub fotel powinny mieć podłokietniki, tak aby seniorowi wygodnie było siadać oraz podnosić się z siedziska. Szafa oraz pozostałe sprzęty muszą zapewniać łatwy dostęp oraz być dobrze oświetlone, tak aby senior mógł łatwo odnaleźć potrzebne rzeczy.

Kuchnia dla seniora

W kuchni warto wziąć pod uwagę wysokość zabudowy szafek oraz blatu. Zbyt wysoko zawieszone szafki oznaczają utrudniony dostęp do produktów oraz kuchennego wyposażenia. Dobrym pomysłem będzie instalacja koszyków cargo, które pozwolą zmieścić więcej rzeczy w szafkach z najłatwiejszym dostępem. Udogodnieniem dla osób starszych będą także obszerne wysuwane szuflady oraz otwarty regał.

Ważna jest również podłoga. Dywanik kuchenny może generować ryzyko potknięcia. Znacznie lepiej sprawdzi się wykładzina antypoślizgowa. Kuchenka powinna posiadać zabezpieczenie, odcinające gaz lub prąd po zdjęciu z niej garnka.

Mieszkanie dla osób w podeszłym wieku

Mieszkanie dla osób starszych powinno być bezpieczną i dobrze zorganizowaną przestrzenią. Nie zapominajmy jednak o tym, że senior także ma swoje potrzeby i potrzebuje miejsca, w którym będzie po prostu miło spędzał czas. Takim królestwem powinien być salon. Warto pomyśleć o instalacji dużego telewizora oraz radia.

Ułatwieniem przy korzystaniu ze sprzętów będzie zakup specjalnego pilota dla seniorów. Warto zamontować także telefon z dużym cyferblatem przez który osoba starsza będzie mogła rozmawiać z bliskimi i przyjaciółmi. Nie zapominajmy także o wprowadzeniu optymalnego oświetlenia, które przyda się m.in. podczas czytania książek oraz rozwiązywania krzyżówek.

wykończenie mieszkania z architektem
Redakcja
Redakcja

Redakcja portalu RynekPierwotny.pl dba o to, by treści ułatwiły Ci proces poszukiwań nowego mieszkania i pomogły po zakupie.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

    Artykuły powiązane

    • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

      Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

      29 lutego 2024

      Daniel Grzegorzek

    • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

      Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

      07 lutego 2024

      Dagmara Osińska

    • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

      Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

      26 stycznia 2024

      Marcin Moneta

    • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

      Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

      19 stycznia 2024

      Dagmara Osińska

    Nagrody i wyróżnienia

    Nagroda Forbes 2022
    Nagroda Forbes 2021
    Nagroda Digital Excellence Awards 2022
    Nagroda Laur Klienta 2023
    Nagroda Dobry Pracodawca 2023
    Nagroda Gazele Biznesu 2023