Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Zmiany w prawie budowlanym 2019

Michał Koralewski
Michał Koralewski

Data publikacji: 05.08.2019, Data aktualizacji: 05.11.2021

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 7 głosów

Zmiany w prawie budowlanym 2019
Sprawdzamy, jakie zmiany w prawie budowlanych czekają nas w związku z nowelizacją ustawy. Czytaj na RynekPierwotny.pl!

Zastanawiasz się czy planowane roboty budowlane wymagają pozwolenia albo zgłoszenia? Nie wiesz czy musisz zawiadomić organ o rozpoczęciu budowy budynku jednorodzinnego? A może szukasz prostego sposobu legalizacji samowoli budowlanej? Już za kilka miesięcy odpowiedzi na te i wiele innych pytań będziesz mógł znaleźć bezpośrednio w ustawie.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • jakie zmiany w prwie budowlanym znajdziemy w nowelizacji ustawy
  • kiedy można zostać ukaranym za użytkowanie obiektu budowalnego bez pozwolenia.
  • kiedy nowelizowana ustawa powinna wejść w życie 

Kontynuując wątek istotnych zmian przepisów dotyczących nieruchomości, nie sposób pominąć planowanej dużej nowelizacji prawa budowlanego. Zakres oraz waga proponowanych zmian czynią koniecznym omówienie ich w odrębnym artykule. Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym z nich, z punktu widzenia osób fizycznych, nie zaś dużych inwestorów i deweloperów:

  • w ustawie mają się znaleźć katalogi robót budowlanych, które wymagają pozwolenia na budowę, zgłoszenia robót budowlanych, a także robót które nie wymagają ani pozwolenia na budowę ani zgłoszenia. Dzięki temu prościej będzie zidentyfikować, czy planowane przedsięwzięcie wymaga uzyskiwania jednego z tych dokumentów, czy też nie;

 

  • ustawodawca dzieli projekt budowlany na trzy samodzielne dokumenty: projekt zagospodarowania działki lub terenu, projekt architektoniczno-budowlany oraz projekt techniczny. Dwa pierwsze niezbędne będą w procedurze uzyskiwania pozwolenia na budowę, ostatni w przypadku zgłoszenia robót budowlanych. Zmiana ta ma zmniejszyć ilość załączanych dokumentów w poszczególnych procedurach, a przez to przyspieszyć ich przeprowadzenie;
budowa
  • drobna zmiana dotyczy także samej ilości składanych dokumentów. O ile obecnie do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę załączyć należy cztery egzemplarze projektu budowlanego, to po zmianie stosowna dokumentacja będzie załączana w trzech egzemplarzach;

 

  • zmianie ma ulec także sposób klasyfikowania odstępstwa od zatwierdzonego projektu budowlanego, jako istotnego. Mianowicie, usunięty zostanie przepis zawierający wyliczenie wyjątków uznawanych za odstępstwo nieistotne. Dzięki temu powstanie większa swoboda w tym zakresie. Co więcej odstępstwa od projektu technicznego będą zatwierdzane wyłącznie przez projektanta;

 

  • po nowelizacji nie będzie konieczne składanie zawiadomienia o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych, dla których wymagane jest pozwolenie na budowę, zgłoszenie budowy w przypadku, gdy budowa dotyczy budynku mieszkalnego jednorodzinnego;

 

  • dalsze uproszczenia dotyczą dziennika budowy, tablicy informacyjnej oraz ogłoszenie zawierające dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia. Dziennik budowy będzie wymagany tylko wtedy, gdy inwestor obligatoryjnie powoływać będzie kierownika budowy. Co więcej, ustawa określać będzie przypadki, w których stanie się to konieczne. Dodatkowo, wprowadzone zostaną przepisy jednoznacznie określające jakie informacje należy zamieszczać na tablicach informacyjnych i w treści ww. ogłoszeń;

 

  • dużo miejsca w nowelizacji ustawodawca poświęca kwestii uproszczenia procedury legalizacji tzw. samowoli budowlanej. W ustawie wprowadzony zostanie nowy rozdział zatytułowany: Postępowanie w sprawie rozpoczęcia i prowadzenia robót budowlanych z naruszeniem ustawy. Wprowadzi on kilka trybów legalizacji samowoli. Pierwszym będzie złożenie wniosku o legalizację w terminie 30 dni od dnia otrzymania postanowienia o wstrzymaniu budowy. Przy okazji tej zmiany, ustawodawca doprecyzował wysokość opłat legalizacyjnych określając je kwotowo,
zmiany w prawie budowlanym
  • drugi tryb legalizacji samowoli budowlanej dotyczy obiektów już istniejących – w takim przypadku właściciel będzie mógł złożyć zawiadomienie o zakończeniu budowy, gdy od chwili zakończenia budowy upłynęło przynajmniej 20 lat oraz do chwili zawiadomienia organ nadzoru budowlanego nie wszczął postępowania w sprawie budowy takiego obiektu. Jeżeli organ nadzoru budowlanego nie wniesie sprzeciwu w terminie 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zakończeniu budowy, powstanie skutek legalizacji budowy, który uprawniać będzie do użytkowania obiektu budowlanego objętego tym zawiadomieniem;

 

  • aby zwiększyć bezpieczeństwo obrotu gospodarczego oraz pewność sytuacji prawnej właścicieli nieruchomości, nowelizacja przewiduje że, niezależnie od okoliczności, decyzja o pozwoleniu na budowę oraz decyzja o pozwoleniu na użytkowanie nie mogą zostać uznane za nieważne po upływie 5 lat od dnia ich doręczenia albo ogłoszenia;

 

  • inaczej wyglądać ma również karanie za użytkowanie obiektu budowalnego bez pozwolenia. Organ nadzoru budowlanego w pierwszej kolejności będzie pouczał inwestora lub właściciela, że obiekt budowlany nie może być użytkowany bez uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie lub dokonania skutecznego zawiadomienia o zakończeniu robót budowlanych. Dopiero, jeżeli w ciągu następnych 60 dni stan niezgodności nie zostanie usunięty, organ będzie mógł wymierzyć karę z tytułu nielegalnego użytkowania obiektu budowlanego.

Powyżej przedstawiono jedynie najważniejsze z kilkudziesięciu zmian prawa budowlanego. Jak można to stwierdzić, dotyczą one wszystkich etapów procesu budowy i użytkowania obiektów budowlanych oraz nakierowane są na ich uproszczenie.

Obecnie trwają ostatnie prace nad nowelizacją w komisjach rządowych, następnie ustawa zmieniająca ma zostać skierowana do parlamentu. Zgodnie z treścią projektu, planowane zmiany mają wejść w życie trzy miesiące po ogłoszeniu ustawy w Dzienniku Ustaw.

Michał Koralewski

Radca prawny, absolwent studiów II i III stopnia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, wspólnik zarządzający w Kancelarii Radców Prawnych Legitus s.c.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

OCEŃ ARTYKUŁ:

5 Komentarzy

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.
  • NiebieskaPapuga

    I w sumie bardzo dobrze. Rozwój tego sektora to tylko znak, iż w kraju przybywa ludzi majętnych, którzy zaczynają cenić swój czas. A to duży plus!

    7 sierpnia 2019, 12:00
  • MeAndI

    Mam szczerą nadzieję, że inwestycje pokroju Angel River będą wyznaczać naprawdę wysokie standardy dla innych inwestycji tego typu. Mieszkańcy dostają kompleksową obsługę, a nie „tylko mieszkanie”.

    7 sierpnia 2019, 11:52
  • auinette

    Miałam okazję skorzystać kilkukrotnie z usługi consierge podczas pobytów w hotelach i zaczęłam się zastanawiać – dlaczego taka wygoda jest dostępna tylko w hotelach? Widać, że developerzy przekonali się też do tego.

    7 sierpnia 2019, 11:47
  • eratyk

    Angel Wawel to bez wątpienia jedno z najlepszych (nowych) założeń urbanistycznych Krakowa. Zakres usług i udogodnień dla mieszkańców pozostawia daleko w tyle konkurencję. Gdybyśmy dziś w Polsce mieli króla to myślę, że przeprowadziłby się tam ze swoich zamkowych komnat :)

    7 sierpnia 2019, 11:43
  • elżbieta_g

    właściwie zmiany "na plus"

    7 sierpnia 2019, 11:19

Artykuły powiązane

  • Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

    Nadpłata kredytu hipotecznego: wcześniejsza spłata kredytu a odsetki, prowizja i opłacalność nadpłaty kredytu

    Życie bez długoterminowych zobowiązań finansowych jest znacznie prostsze. Dlatego wielu kredytobiorców decyduje się na spłacenie długu przed wyznaczonym terminem. Kto najczęściej dokonuje częściowej lub całkowitej spłaty kredytu? Dlaczego warto o tym pomyśleć? Czy można uzyskać zwrot prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu? Wyjaśniamy.

    29 lutego 2024

    Daniel Grzegorzek

  • Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

    Jak urządzić garderobę: projekt małej garderoby na poddaszu, pod skosem i w sypialni

    Garderoba jest miejscem, do którego zaglądamy codziennie. Coraz częściej zastępuje duże szafy i komody w nowocześnie zaprojektowanych mieszkaniach i domach. Takie pomieszczenie powinno być zaaranżowane w przemyślany sposób, tak by wszystko, co potrzebne znaleźć nawet w pośpiechu. Czym charakteryzuje się funkcjonalna garderoba? Jak urządzić stylowe pomieszczenie o niewielkim metrażu? Wyjaśniamy.

    07 lutego 2024

    Dagmara Osińska

  • Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

    Czy warto teraz sprzedać mieszkanie i kupić nowe?

    Sprzedać czy nie sprzedać? Oto jest pytanie. Decyzja o zbyciu własnej nieruchomości nigdy nie należała do najprostszych. Uzyskanie satysfakcjonującej ceny zależy bowiem od wielu czynników. Istotny jest popyt na rynku, wielkość oferty mieszkaniowej, dostęp do kredytów hipotecznych czy ogólna sytuacja gospodarcza. Zatem czy aktualna sytuacja na rynku nieruchomości to dobry moment na sprzedaż nieruchomości? Tego dowiesz się w naszym tekście.

    26 stycznia 2024

    Marcin Moneta

  • Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

    Jak dbać o trawnik po zimie, na wiosnę, latem i jesienią?

    Zadbany ogród powinien być starannie pokryty trawą w soczyście zielonym kolorze. Utrzymanie pięknej zieleni wymaga jednak sporych nakładów pracy oraz cierpliwości. Jak dbać o trawnik wiosną, latem i w okresie jesienno-zimowym? Przedstawiamy najważniejsze zasady pielęgnacji.

    19 stycznia 2024

    Dagmara Osińska

Nagrody i wyróżnienia

Nagroda Forbes 2022
Nagroda Forbes 2021
Nagroda Digital Excellence Awards 2022
Nagroda Laur Klienta 2023
Nagroda Dobry Pracodawca 2023
Nagroda Gazele Biznesu 2023