Twoja przeglądarka nie jest obsługiwana

Nowa odsłona RynkuPierwotnego została stworzona w oparciu o najnowsze technologie zapewniające szybsze działanie serwisu i maksymalne bezpieczeństwo. Niestety, Twoja aktualna przeglądarka nie wspiera tych technologii.

Sugerujemy pobranie najnowszej wersji jednej z poniższych wyszukiwarek:

Architekt budowlany - w czym może pomóc?

Adrian Jochymczyk
Adrian Jochymczyk

Data publikacji: 17.12.2018, Data aktualizacji: 06.06.2022

3 minuty czytania

Średnia ocen 4/5 na podstawie 228 głosów

Architekt budowlany - co robi i w czym może pomóc?
Kim jest architekt oraz w jakich sprawach możemy się do niego zwrócić? Czy jest on jedyną osobą, która może rozwiązać nasze problemy?

Kim jest architekt budowlany?

Architekt zajmuje się projektowaniem obiektów budowlanych. Opracowuje formę i funkcję obiektu budowlanego. Pamiętać należy, iż taka osoba, aby mogła świadczyć swoje usługi, musi mieć odpowiednie uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej. Uprawnienia mogą być wydane zarówno do projektowania, jak i wykonawstwa.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

 • kim jest architekt budowlany
 • kiedy warto skorzystać z jego usług 
 • na jakim etapie budowy powinniśmy się do niego zgłosić 

Najczęściej kontaktujemy się z architektem podczas opracowania projektu budowlanego naszego przyszłego domu. Natomiast z architektami na budowie najczęściej mamy do czynienia podczas kontroli wznoszenia obiektu zgodnie z założeniami projektu budowlanego.

Podstawowy zakres projektu budowlanego składa się z kilku części: architektury, konstrukcji, instalacji elektrycznych i sanitarnych. Za każdym z wymienionych zakresów kryje się inny specjalista. Architekt odpowiada za architekturę obiektu, inżynier budowy za jego konstrukcję, natomiast instalacje elektryczne nadzoruje odpowiednio instalator w branży elektrycznej a instalacje sanitarne instalator z branży sanitarnej.

Powyżej przedstawiono podstawowy skład projektantów potrzebny do opracowania projektu budowlanego. Dodatkowymi osobami potrzebnymi do realizacji przedsięwzięcia zawsze jest geodeta, który opracowuje mapy do celów projektowych oraz inwentaryzacje powykonawcze obiektu, oraz geolog potrzebny do określenia warunków gruntowych panujących na terenie gdzie powstać ma budynek.

Przyjęło się, iż jeśli chcemy wykonać projekt budowlany, udajemy się właśnie do architekta. Najczęściej właśnie z nim ustalamy wszelkie aspekty i wytyczne do planowanej budowy. Architekt zajmuje się również koordynowaniem poszczególnych branż, aby skompletować cały projekt budowlany.

Sprawdź oferty architektów na RynekPierwotny.pl

Architekt Warszawa

Architekt Kraków

Architekt Poznań

Architekt Wrocław

Czy w przypadku zakupu projektu gotowego nie potrzebujemy korzystać z usług architekta?

Wydawać by się mogło, iż kupując ogólnodostępne projekty gotowe, nie będzie potrzebne, korzystanie z usług architekta. Nic bardziej mylnego. Projekt gotowy jak jego nazwa wskazuje, został ukończony. Nie jest jednak dostosowany do działki, na której zamierzamy zbudować naszą nieruchomość. W związku z tym również wtedy musimy skorzystać z pomocy architekta, aby zrobił tzw. adaptację projektu. Adaptacja polega na dostosowaniu projektu do zgodności z zapisami występującymi w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub też w wydanej decyzji o warunkach zabudowy, jeśli dla danego terenu plan nie obowiązuje.

Podsumowując, można śmiało stwierdzić, iż bez bezpośredniego kontaktu z architektem nie będziemy w stanie zrealizować inwestycji budowlanej. Dodatkowo pamiętajcie, iż kontakt z tą osobą jest wskazany nawet jeszcze na etapie zakupu działki, a nie już podczas sporządzania dokumentacji projektowej.

W wielu przypadkach również inżynierowie budownictwa koordynują cały proces budowlany. Ich rola jest znacząco większa na budowie, gdzie są również kierownikami budowy.

architekt

W czym może nam pomóc architekt oraz na jakim etapie się do niego zgłosić?

 • Warto skontaktować się z architektem jeszcze przed zakupem interesującej nas działki. Specjalista sprawdzi, czy działka jest budowlana, czy ma dostęp do mediów oraz co będziemy mogli na danej działce wybudować. Pamiętajcie, iż samo przeznaczenie działki jako budowlaną nie sprawia, iż możemy na niej wybudować to, co nam odpowiada.
 • Posiadając działkę, architekt wskaże nam odpowiednie kroki, jakie należy wykonać, aby uzyskać pozwolenie na budowę. Podpowie jakie dokumenty, pozwolenia i decyzje są konieczne do uzyskania ww. dokumentu. Bardzo często okazuje się, iż powinniśmy uzyskać dodatkowe zgody, np. decyzję środowiskową. Nie można jednak określić jednoznacznie, w jakich przypadkach, gdyż każdy należy przeanalizować indywidualnie.
 • Następnie architekt opracuje projekt na podstawie naszych wytycznych (lub wykona adaptację projektu typowego) oraz będzie odpowiedzialny za koordynację wszystkich niezbędnych specjalistów.
 • Na etapie budowy architekt może prowadzić nadzór nad budową oraz kontrolować, czy wznoszenie obiektu przebiega zgodnie z założeniami projektu budowanego.

Jak widać, architekci mają rozległą wiedzę techniczną i bez nich nie będziemy w stanie przeprowadzić procesu inwestycyjnego. Warto zwrócić się do takiej osoby jak najwcześniej oraz ustalić bezpośrednio, w czym będzie nam pomagać i co za nas załatwi, a co pozostanie po naszej stronie. Dodatkowo wszystko wyjaśni i podpowie najlepsze rozwiązania projektowe, jak i w załatwieniu formalności.

Pamiętajcie, że im bardziej skomplikowana inwestycja, tym więcej osób jest potrzebnych do opracowania projektu, więcej uzgodnień oraz cały proces wygląda znacznie bardziej skomplikowanie.

Adrian Jochymczyk
Adrian Jochymczyk

Pracowałem w urzędzie i firmie deweloperskiej; byłem inżynierem; tworzyłem projekty.

Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News

PODZIEL SIĘ:

KATEGORIE:

OCEŃ ARTYKUŁ:

Komentowanie dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników.

  Artykuły powiązane

  Nagrody i wyróżnienia

  Nagroda Forbes 2022
  Nagroda Forbes 2021
  Nagroda Digital Excellence Awards 2022
  Nagroda Laur Klienta 2023
  Nagroda Dobry Pracodawca 2023
  Nagroda Gazele Biznesu 2023