Złota polska jesień – w których miastach ją znajdziesz?
Data publikacji: 24.09.2021, Data aktualizacji: 30.08.2024
Średnia ocen 4/5 na podstawie 4 głosów
Na samą myśl o tym, że nadeszła jesień niektórym robi się zimno. Gdy za oknem plucha, część z nas myśli o wyprowadzce na południe Europy. Jednak zanim spakujemy walizki, warto przestudiować mapę Polski i sprawdzić, gdzie na terenie naszego kraju jesienią jest najwięcej słońca. Okazuje się bowiem, że w niektórych miastach o tej porze roku mieszka się bardzo przyjemnie. Gdzie jesień jest najpiękniejsza i najcieplejsza?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
- w jakich miastach jesienią mieszka się najprzyjemniej
- gdzie leży polski biegun zimna
- kiedy zaczyna się polska złota jesień
Na początku warto wspomnieć, że tworząc ten artykuł skorzystaliśmy z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z 22 stacji badawczych w kraju. Sprawdziliśmy średnie temperatury we wrześniu, październiku i listopadzie na przestrzeni ostatnich pięciu lat, a także łączny poziom usłonecznienia (czyli czas, podczas którego na określone miejsce na powierzchni Ziemi padają bezpośrednio promienie Słońca). Okazuje się, że jesienią najlepiej mieszkać na zachodzie i południu Polski. Najwięcej promieni słonecznych mają wtedy m.in. mieszkańcy Jeleniej Góry, Wrocławia, Opola czy Zielonej Góry.
Jelenia Góra – tyle słońca w całym mieście
Miasto to leży w województwie dolnośląskim, w kotlinie jeleniogórskiej. Ze wszystkich stron otoczone jest górami. Fakt ten wpływa na mniejsze porywy wiatru i wyższe temperatury. Nie brakuje tu także słońca. To właśnie w Jeleniej Górze poziom usłonecznienia w trakcie jesieni jest największy. Jeleniogórzanie mogą cieszyć się promieniami słonecznymi przez średnio 144 h w miesiącu. We wrześniu średnia temperatura wynosi 13 st. C, w październiku 9 st. C i w listopadzie 4 st. C.
Jesienią miasto wygląda przepięknie. Przyczyniają się do tego liczne parki, m.in.: Park Zdrojowy w Cieplicach czy Park Norweski. Ogromnym plusem mieszkania w tej części Polski jest przepiękne otoczenie. Wystarczy pół godziny jazdy, by przenieść się w jedno z czterech zachwycających pasm górskich – Góry Izerskie, Kaczawskie, Karkonosze lub w Rudawy Janowickie. Oprócz tego w Jeleniej Górze znajduje się uzdrowisko Cieplice, odwiedzane co roku przez tysiące osób. Z tego względu to nie tylko dobre miejsce do zamieszkania, ale także do inwestycji (sprawdź inwestycję w Sercu Uzdrowiska).
Wrocław – tu nie zmarzniesz
Wrocław to jedno z najcieplejszych miast, także jesienią jest tu wiele słońca. We wrześniu temperatura wynosi średnio 16 st. C, w październiku 11 st. C, a w listopadzie 6 st. C. Średni poziom usłonecznienia – to 137 h w ciągu miesiąca.
Spędzanie jesieni we Wrocławiu jest czystą przyjemnością także ze względu na piękne okoliczności przyrody, w tym liczne parki. Podczas jesiennych spacerów po mieście koniecznie trzeba wybrać się na teren Pergoli przy Hali Stulecia. Jej długość wynosi to 650 metrów, a ilość słupów porośniętych bluszczem wynosi aż 700! Wyglądają zjawiskowo, zwłaszcza w październiku, kiedy liście zaczynają zmieniać kolor... Nie mniej urokliwie prezentuje się w tym czasie Park Szczytnicki, wały nad Odrą, czy Park Tysiąclecia.
Szukasz mieszkania we Wrocławiu? Zajrzyj do naszej wyszukiwarki!
Opole – wyspiarskie miasto
Szukając złotej polskiej złotej jesieni warto zawitać także do Opola. Średnia liczba godzin słonecznych od września do listopada wynosi w tym mieście 132 h miesięcznie. Temperatura we wrześniu oscyluje w granicach 16 st. C, w październiku 11 st. C, a w listopadzie ok. 6 st. C. Zatem Opole to dobre miejsce do życia dla tych, którzy nie lubią zimna (zobacz mieszkania w Opolu).
Do tego miejsca przyciągają także piękne krajobrazy. Jesienią spacerowiczów można spotkać przede wszystkim w okolicy Parku Nadodrzańskiego. To niezwykle urokliwa przestrzeń. Jesienne barwy drzew, a do tego rzeka gwarantują miłe dla oka obrazy. Dla miłośników natury polecany jest także Park 800-lecia. Nowych mieszkańców do tego miasta mogą przekonać także wyspy – Pasieka i Bolko to przepiękne miejsca. Otoczone wodą i bogate w roślinność są idealnym miejsce do odpoczynku.
Zielona Góra – kraina winem płynąca
Początek jesieni to okres, kiedy wszystkie prace związanie z produkcją wina ruszają pełną parą, a to właśnie Zielona Góra nazywana jest stolicą polskiego winiarstwa. W samym mieście i okolicy działa kilkanaście wyjątkowych winnic. Ich położenie w połączeniu z nadodrzańską przyrodą oraz bogatymi terenami leśnymi tworzy przepiękny krajobraz regionu. Najbardziej urokliwy jest właśnie jesienią, kiedy liście zmieniają kolor i pokrywają się złotem.
Pod względem usłonecznienia Zielona Góra zajęła czwarte miejsce w naszym zestawieniu. Jesienią zielonogórzanie mogą korzystać z promieni słonecznych średnio przez 130 godzin w miesiącu. We wrześniu średnia temperatura wynosi tu 16 st. C, w październiku 10 st. C, a w listopadzie 5 st. C. Nic tylko tu zamieszkać!
Kielce – szum liści i szum… wodospadu
Kielczanie od września do listopada mają do dyspozycji ok. 127 słonecznych godzin miesięcznie. Początek jesieni przynosi temperaturę oscylującą na poziomie 14 st. C, w październiku 9 st. C, a w listopadzie niewiele ponad 5 st. C.
Kielce są piękne o każdej porze roku, ale to właśnie jesienią stają się magiczne. Ciepła feeria barw zalewa miasto. Będąc w Kielcach, koniecznie trzeba zawitać do Parku Miejskiego im. Stanisława Staszica i Rezerwatu Przyrody Kadzielnia. To miejsce gdzie można znaleźć malownicze skały, dziką przyrodę, a nawet wodospad.
Katowice – angielskie ogrody i nie tylko
Katowiczanie jesienią cieszą się z ok. 126 godzin pięknego słońca w ciągu miesiąca. Temperatura wynosi we wrześniu średnio 15 st. C, w październiku 10 st. C, a w listopadzie 4 st. C.
Idealnym miejscem na jesienne spacery jest m.in. największy miejski park (72 ha) – Park Tadeusza Kościuszki. Swoim wyglądem nawiązuje do stylu angielskich ogrodów. Wśród drzew znajdziemy tu m.in. brzozę, graby, lipy i inne drzewa, które w jesiennej szacie nadają temu miejscu magicznego charakteru. Doskonałą przestrzenią na relaks wśród pięknie mieniących się liści jest także Park Leśny i Las Murckowski. Na terenie rezerwatu znajdziemy 150-letni starodrzew bukowy, a także liczne okazy dębów i sosen.
Zakopane – tu jesień przychodzi najwcześniej
Zakopane to bardzo ciekawy przypadek. Statystyki mówią, że jesienią poziom usłonecznienia wynosi tu średnio 126 h miesięcznie. Temperatury jednak nie należą do najwyższych. We wrześniu termometry pokazują ok. 12 st. C, w październiku 7 st. C. Natomiast w listopadzie są to zaledwie 3 st. C.
Patrząc na zakopiańskie krajobrazy pokryte złotymi liści, chce się rzucić wszystko i przeprowadzić w góry (zobacz Apartamenty Zakopiańskie). Zwłaszcza że to właśnie tutaj jesień przychodzi najwcześniej. Gdy w innych częściach Polski trwa jeszcze lato, Czerwone Wierchy powoli zmieniają kolor na rudawy. Góry o tej porze roku są przepiękne. Mieć takie widoki tuż za oknem to prawdziwa przyjemność.
Szczecin – słoneczne miasto i słoneczne… jezioro
Jesienią w Szczecinie poziom usłonecznienia wynosi średnio 124 h w miesiącu. Temperatura we wrześniu wynosi ok. 15 st. C, a w październiku 10 st. C, a w listopadzie 6 st. C. Miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić jesienią jest Polana Widokowa, znajdująca się w dzielnicy Zdroje, w pobliżu Jeziora Szmaragdowego. Warto także przejść się Parkiem Kasprowicza i Parkiem Łyczywka. Jesienią pięknie wygląda także Park Zieleniec przy Jeziorze Słonecznym. Również samo jezioro warte jest uwagi, choć niewielkie – to jesienią bardzo urokliwe. Na jego powierzchni znajduje się Wyspa Miłości, połączona mostkiem z lądem stałym (zobacz inwestycję położoną nieopodal tego jeziora).
Gdzie jesienią jest najmniej słońca? Najniższy poziom usłonecznienia w miesiącach od początku września do końca listopada jest m.in.: w Suwałkach (w końcu to nasz polski biegun zimna) – ok. 93 h miesięcznie, Warszawie – ok. 98 h miesięczne i Białymstoku – ok.108 h miesięcznie. Zatem chcąc mieć piękną i złotą jesień najlepiej zamieszkać za zachodzie Polski. Statystyki mówią same za siebie – tu jest najcieplej i tu świeci najwięcej słońca. Zatem, aby się nim cieszyć nie trzeba przeprowadzać się na południe Europy. Piękna złota jesień to coś, czego Południowcy mogą nam tylko pozazdrościć.
Subskrybuj rynekpierwotny.pl w Google News
PODZIEL SIĘ: